Instalacja serwera BOINC w Debianie 7

Zaczęty przez krzyszp, 31 Sierpień 2013, 20:59

krzyszp

Napisałem krótki poradnik jak zainstalować serwer BOINC na Debianie.
Może znajdzie się ktoś, kto by chciał to przepisać i zamieścić na naszej Wiki lub forum w zjadliwej formie (screenshoty)?

Opis jest pod adresem Instalacja serwera BOINC - poradnik.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Dario666

Niby proste, a kolega "szachista" męczył się z tym ponad miesiąc z mieszanymi rezultatami  %)

krzyszp

Tak, ale dojście do tego etapu który jest w poradniku nie było dla niego problemem - schody się pojawiły przy dodawaniu zadań. Ten proces też opiszę, ale to już później.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

gdzieś jeszcze się chyba wala mój stary łopatolog. Tam dosłownie za rączkę proces był opisany. Ale też tylko do etapu uruchomienia demona.

krzyszp

Cytat: Troll81 w 01 Wrzesień 2013, 18:51
gdzieś jeszcze się chyba wala mój stary łopatolog. Tam dosłownie za rączkę proces był opisany. Ale też tylko do etapu uruchomienia demona.
Bo w tym momencie się schody zaczynają konkretne - przecież każdy projekt inaczej się robi (generowanie WU, inne aplikacje).
Zresztą, TJM mi pisał, że to bardzo często się zmienia, dlatego myślę że stare tutoriale na necie są mało przydatne...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

mariotti

Cytat: krzyszp w 31 Sierpień 2013, 20:59
Napisałem krótki poradnik jak zainstalować serwer BOINC na Debianie.
Może znajdzie się ktoś, kto by chciał to przepisać i zamieścić na naszej Wiki lub forum w zjadliwej formie (screenshoty)?
Opis jest pod adresem Instalacja serwera BOINC - poradnik.
Moje, raczej drobne, uwagi:

Lista pakietów którą ja instalowałem,  nieznacznie się różni od Twojej, ale
pewnie na Twojej też pójdzie:

m4
make
dh-autoreconf
pkg-config
git
vim

packages needed for BOINC server:
libapache2-mod-php5
mysql-server-5.1
libmysqlclient-dev
php5-mysql
php5-cli
php5-gd
phpmyadmin
python
python-mysqldb
libssl-dev


--------------------------------------------------------------------------------------------
Z poleceniem make_projekt niestety każdy użytkownik który stawia projekt musi
zapoznać się sam, np. gdy chcemy mieć sub-domeny dla strony projektu i admina.
Ja używałem poniższego polecenia. Używałem go też gdy katalogiem bieżącym
był katalog tools, ale nie wiem czy to ma jakieś znaczenie.
./make_project --delete_prev_inst --drop_db_first --project_root /home/perft/www --db_host localhost --db_user root --db_passwd haslo --url_base http://perft.computers-chess.com --html_user_url http://perft.computers-chess.com --html_ops_url http://admin-perft.computers-chess.com perft


--------------------------------------------------------------------------------------------
Ta sztuczka u mnie za cholerę nie działała:
cat
/home/boincadm/projects/kproject/kproject.httpd.conf >>
/etc/apache2/apache2.conf
Musiałem skasować pliki .htaccess z aplikacji webowej BOINC i
ręcznie edytować pliki apache. Tak samo ręcznie musiałem dodać
użytkownika apache przy pomocy programu htpasswd. Potem odpowiednie
linki trzeba podać w plikach apacha.

Druga sprawa, w praktyce uciążliwe wydaje się dodawanie konfiguracji do
głównego pliku apache. Wygodniej dodać nowy plik w katalogu available i
potem link w enabled.

Niestety żeby to zrobić dwie powyższe czynności, to trzeba mieć minimalne
doświadczenie w konfigurowaniu web-serwera.

--------------------------------------------------------------------------------------------
Co do corna, to ja go nigdy nie używałem w BOINC. Po prostu z ręki
wpisałem ./bin/start i działało. W sumie to nie wiem do czego on jest
potrzebny.


--------------------------------------------------------------------------------------------
Nie wiem gdzie domyślnie zapisuje hasła program htpasswd. Ja od razu
zapisałem je w wydzielonym do tego celu katalogu, który jest zupełnie
poza aplikacją webową. Tak jak opisałeś w tutorialu bałbym się używać, ale
nie wiem na pewno, może Twój sposób jest bezpieczny.

Cytat
Tak, ale dojście do tego etapu który jest w poradniku nie było dla niego problemem - schody się pojawiły przy dodawaniu zadań. Ten proces też opiszę, ale to już później.
Na tym etapie też miałem problemy, bo w tutorialu, z którego korzystałem, pakiety były
błędnie podane.


Cytat
Niby proste, a kolega "szachista" męczył się z tym ponad miesiąc z mieszanymi rezultatami
Miesiąc to potrzebowałem na ustalenie dlaczego zadań nie ma dodanych, choć są dodane...



pozdrawiam


krzyszp

Tak na szybko;

1. Z Apache masz rację, że do sites-enabled jest lepiej dodać, ale mi chodziło o prostotę, zresztą, tam naprawdę ciężko coś zepsuć.
2. "Na tym etapie też miałem problemy, bo w tutorialu, z którego korzystałem, pakiety były błędnie podane." Dlatego zaznaczyłem w tytule, że to Debian 7. Nazwy pakietów różnią się w różnych dystrybucjach.
3. "Musiałem skasować pliki .htaccess z aplikacji webowej BOINC". Też się naciąłem - chodzi o to, że htpasswd musisz odpalić będąc w odpowiednim katalogu (choć można to zrobić tak, jak Ty).
4. Co do corna, to ja go nigdy nie używałem w BOINC. Po prostu z ręki wpisałem ./bin/start i działało. W sumie to nie wiem do czego on jest potrzebny." Po to, żeby serwer BOINC sam wstał po jakiś problemach.

Tak, z dodawaniem zadań będę niedługo walczył i opiszę to jak tylko uda mi się ten proces dopracować do poziomu, gdy nie będzie potrzeby "cofać się, bo coś nie poszło". Jak tylko to zrobię, to opiszę...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

mariotti

Cytat: krzyszp w 04 Wrzesień 2013, 18:59
1. Z Apache masz rację, że do sites-enabled jest lepiej dodać, ale mi chodziło o prostotę, zresztą, tam naprawdę ciężko coś zepsuć.
Chodzi o to, że mnie apache nie działał po doklejeniu tego pliku. Mam do tej pory wpisaną konfigurację ręcznie.

Pozdrawiam

krzyszp

Cytat: mariotti w 04 Wrzesień 2013, 19:41
Cytat: krzyszp w 04 Wrzesień 2013, 18:59
1. Z Apache masz rację, że do sites-enabled jest lepiej dodać, ale mi chodziło o prostotę, zresztą, tam naprawdę ciężko coś zepsuć.
Chodzi o to, że mnie apache nie działał po doklejeniu tego pliku. Mam do tej pory wpisaną konfigurację ręcznie.
Debian 6 czy 7?
A musiałeś zmienić ręcznie coś w tym pliku?

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

mariotti

Cytat: krzyszp w 04 Wrzesień 2013, 19:52
Cytat: mariotti w 04 Wrzesień 2013, 19:41
Cytat: krzyszp w 04 Wrzesień 2013, 18:59
1. Z Apache masz rację, że do sites-enabled jest lepiej dodać, ale mi chodziło o prostotę, zresztą, tam naprawdę ciężko coś zepsuć.
Chodzi o to, że mnie apache nie działał po doklejeniu tego pliku. Mam do tej pory wpisaną konfigurację ręcznie.
Debian 6 czy 7?
A musiałeś zmienić ręcznie coś w tym pliku?
Nie rozumiem nawet tego pliku. Wywaliłem go i napisałem dwa swoje, jeden dla wszystkich, drugi dla operatora.
Pozdrawiam

krzyszp

<Directory "/home/boincadm/projects/kproject/html">
        Options Indexes FollowSymlinks MultiViews
        AllowOverride AuthConfig
        Order allow,deny
        Allow from all
    </Directory>

    <Directory "/home/boincadm/projects/kproject/cgi-bin">
        Options ExecCGI
        AllowOverride AuthConfig
        Order allow,deny
        Allow from all
    </Directory>

To jest zawartość tego pliku, co jest nie do zrozumienia???

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

mariotti

Cytat: krzyszp w 05 Wrzesień 2013, 00:49
<Directory "/home/boincadm/projects/kproject/html">
        Options Indexes FollowSymlinks MultiViews
        AllowOverride AuthConfig
        Order allow,deny
        Allow from all
    </Directory>

    <Directory "/home/boincadm/projects/kproject/cgi-bin">
        Options ExecCGI
        AllowOverride AuthConfig
        Order allow,deny
        Allow from all
    </Directory>

To jest zawartość tego pliku, co jest nie do zrozumienia???

Generalnie nie znam szczegółowo składni plików konfiguracyjnych apache.
Np. nie rozumiem dlaczego nie ma hosta zdefiniowanego. Dlatego że nie
przewidują że na serwerze może pracować jeszcze jakaś inna aplikacja
webowa pod inną domeną?

Pozdrawiam

mariotti

Moje pliki wyglądają tak:


root@x:/etc/apache2/sites-available# cat perft
<VirtualHost *:80>
        ServerName perft.computers-chess.com
        ServerAlias www.perft.computers-chess.com
        ServerAlias perft-test.computers-chess.com
        ServerAlias www.perft-test.computers-chess.com
        ScriptAlias /perft_cgi /home/perft/www/cgi-bin
        DirectoryIndex index.php
        DocumentRoot /home/perft/www/html/user
        LogLevel debug
        CustomLog /home/perft/www/log_x/apache2 "%h %l %u %t \"%r\" %>s %b \"%{Content-Length}i\"  \"%{Referer}i\" \"%{User-agent}i\"  <<>>  %I"
</VirtualHost>
                                                                                                                                                                                                                                 
root@x:/etc/apache2/sites-available# cat admin_perft
<VirtualHost *:80>                                                                                                                                                                                                               
        ServerName admin-perft.computers-chess.com
        DocumentRoot /home/perft/www/html/ops                                                                                                                                                                                   
        <Directory "/home/perft/www/html/ops">                                                                                                                                                                                   
                AuthUserFile /etc/apache2/passwd/admin_perft                                                                                                                                                                     
                AuthType Basic                                                                                                                                                                                                   
                AuthName "Authorised Users Only"                                                                                                                                                                                 
                Require valid-user                                                                                                                                                                                               
        </Directory>                                                                                                                                                                                                             
</VirtualHost>                   


Pozdrawiam