Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

"potfforek" do BOINC... plany-zakupy-montaż-rac!

Zaczęty przez Szopler, 06 Maj 2009, 23:47

Szopler

Czy jak będą 2 karty to warto je łączyć mostkiem CrossFire? Da to jakiś speed w BOINC'u?

Troll81

Bez crozzfire chyba druga kart nie bedzie mielić boinc....

Raptor77

aby dwie karty mieliły w boinc trzeba zrobić CF lub do drugiej podpiąć monitor lub vga dummy
i7|GTX570|SSD|27" | ATV2|XMBC|3TB NAS|40"|5.1

apohawk

#203
Nie będę nowego wątku zaczynał, tylko tu się podepnę.

Otóż rad pomocnych szukam, kamraci, a w pewnych kwestiach zielony jestem i zamęt mam w głowie, jak widzę niektóre specyfikacje, e.g. 9-9-9-24 przy pamięci.
Chodzi mi po głowie kompa mego nieco podrasować, a dokładniej to quada mieć zamiast obecnego duala.

Teraz mam:
Athlon 64 X2 4800+ 2.5GHz dual core
Płyta Gigabyte GA-MA69G-S3H Am2
4GB Ramu DDR2 nie pamiętam jakiego (Kingston albo Kingcośtam pewnie)
Zasilacz Neotec Maximus 440W http://www.proline.pl/sklep.php?prodid=NEOTEC+MAXIMUS+440W
radeon 4850HD od sapphire'a
creative sound blaster X-Fi

Chciałbym to upgrade'nąć do:
AMD Phenom II X4 945 s.AM3 BOX http://www.proline.pl/sklep.php?p=AMD+X4+II+945+AM3+B
   najszybszy 95 watowiec AMDeka, jaki znalazłem.
Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P http://arest.pl/shop/index.php?inc=produkt&k=P%B3yty%20g%B3%F3wne&katid=59&skatid=125&filtr=0:&ID=14945
   taka umożliwiająca pewien rozwój chyba; dwie grafy, a więcej pewnie nie będę upychać
no i RAM DDR3, 4 GB, bo starego pewnie nie mogę użyć

CPU 529 PLN, płyta 525 PLN, pamięci pewnie ok. 400-450 PLN, razem 1500 i nie chciałbym tego przekraczać w jednym rzucie.

Później pewnie wymienię zasilacz na coś rozwojowego.

pytań garść:
1. czy prądowo to pociągnie przez jakiś czas ? grafa ~110W, CPU 95W, a zasilacz ponoć może dać 264W na 12V, czyli powinno być ok ? czy o czymś zapomniałem czy kompletnie coś pomyliłem ?
2. RAM, kompletnie się już pogubiłem:
a) kto coś sensownego produkuje ?
b) zapomniałem, które czasy x-x-x są dobre, a które złe ? o co chodzi ?
c) czemu przy płytach głównych przy częstotliwości przy 1666 jest jakieś (OC), a przy niższych nic i czy 1666/1600 pójdą normalnie ?
d) czemu przy płytach jest częstotliwość pamięci 1666, a pamięci są 1600, czasem 1800 ?
e) obecne DDR nie zadziałają, tak ?
3. da się włączyć dwie różne grafy pod BOINCa ? np. jedną 48xx, a drugą 58xx ?
4. myślałem, żeby to zrobić przed 15. marca na kolejny wyścig w PG. warto robić to teraz, czy może poczekać na jakiś przełom (nowe chipsety płyt głównych, nowe sockety CPU, nowe modele CPU), szykuje się jakiś wkrótce ?
5. będą chętni na zestaw athlon 64x2 4800 + płyta + pamięć ? ;)

[edit]
6. bawić się w jakieś osobne chłodzenie CPU, czy boxowe wystarczy ? boxowe do obecnego dual core chyba było dla mnie ok...
7. coś zmienić ?
No good deed goes unpunished.

sesef

Cytat: apohawk w 18 Luty 2010, 21:24
Chciałbym to upgrade'nąć do:
AMD Phenom II X4 945 s.AM3 BOX http://www.proline.pl/sklep.php?p=AMD+X4+II+945+AM3+B
   najszybszy 95 watowiec AMDeka, jaki znalazłem.
Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P http://arest.pl/shop/index.php?inc=produkt&k=P%B3yty%20g%B3%F3wne&katid=59&skatid=125&filtr=0:&ID=14945
   taka umożliwiająca pewien rozwój chyba; dwie grafy, a więcej pewnie nie będę upychać
no i RAM DDR3, 4 GB, bo starego pewnie nie mogę użyć

CPU 529 PLN, płyta 525 PLN, pamięci pewnie ok. 400-450 PLN, razem 1500 i nie chciałbym tego przekraczać w jednym rzucie.

Na chwile obecną lepiej brać xeona X3440 do tego Asrock P55 PRO i Goodram 2x2GB 1600

Za to wychodzi w esc 1605 zł, a wydajnościowo nie ma porównania z tym Phenomem

apohawk

Dzięki, ale mam dziwną awersję do Intela. Zostanę przy AMD. Wciąż pozostaje mi parę pytań:

2. RAM:
a) kto coś sensownego produkuje ?
c) czemu przy płytach głównych przy częstotliwości przy 1666 jest jakieś (OC), a przy niższych nic i czy 1666/1600 pójdą normalnie ?
3. da się włączyć dwie różne grafy pod BOINCa ? np. jedną 48xx, a drugą 58xx ?
6. bawić się w jakieś osobne chłodzenie CPU, czy boxowe wystarczy ? boxowe do obecnego dual core chyba było dla mnie ok...
No good deed goes unpunished.

Pigu

powiem tylko, że kiedyś miałem dziwną awersję do ati, zaryzykowałem i jestem zachwycony  :ph34r:

Troll81

2
ad a) Geil, Hynix, Patriot, OCZ, Crucial
ad b) Jeśli na płycie szyna 1600 dla pamięci jest oznaczona jako OC to znaczy że ten model tej szyny oficjalnie nie wspiera, ale używajć opcji Overclockingu można pamięci na tą szynę wyciągnąć. Nie ma gwarancji stabilności...
ad 3) teoretycznie się da , ale pomiędzy kartami tej samej rodziny. 48xx i 58xx będą działały razem w kompie ale nie w trybie crossfire (czyli zero przyrostu w grach) ale podpinając obie karty do monitorów (lub dummy plug) teoretycznie można liczyć na BOINC :D
ad 6) Jak zamierzasz podkręcać to BOXowe prawie zawsze idzie do wymiany....

Szopler

Skoro już mowa o RAM'ach. To co sądzicie o GOODRAMach PRO na kościach Elpid'a?

AiDec

Co do pamieci, to jesli chcecie miec 100% stabilnosci, to naprawde tylko i wylacznie Kingstony - cala reszta, to eksperymenty. Popytajcie fachowcow - jesli chodzi o stabilnosc to zawsze Kingston na pierwszym miejscu. To nie sa pamieci do super krecenia, rekordow, ale nic im nie mozna zarzucic. Natomiast IMHO jednymi z najbardziej wadliwych sa OCZ. Jak wiekszosc produktow tej firmy.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Aegis Maelstrom

Hej apohawk,
wg AMD to najszybszy ich quad 95W w tej chwili.  http://www.amd.com/us/products/desktop/processors/phenom-ii/Pages/phenom-ii-model-number-comparison.aspx

Jeśli szukasz informacji o nowych procesorach AMD, to ten artykuł powinien pomóc:
http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=3726

Tu coś po polsku - http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/AMD_walczy_cena_-_test_nowych_i_tanich_procesorow-2642.html

W kwestiach prądooszczędnych proców, to AMD wypuścił nawet 65W quada!: AMD Phenom II X4 910e, 2,6 Ghz. Niestety cena w Polsce - 615 PLN, więc oczywiście droższy i słabszy od Twojego 95W.

Podobno za kilka miesięcy ma wyjść lepszy 95W i pierwsze sześciordzeniowce, ale nie mam pojęcia czy warto czekać.

Powodzenia. :)

sesef

#211
Cytat: apohawk w 20 Luty 2010, 08:59Dzięki, ale mam dziwną awersję do Intela. Zostanę przy AMD. Wciąż pozostaje mi parę pytań:

Sam przez ostatnie 9 lat miałem AMD, teraz po prostu bardziej opłaca się kupić tego xeona, 800 zł za 4core + HT przy 95W bardziej się opłaca niż te quady AMD.

Cytat: 5z0pl3r w 20 Luty 2010, 09:38Skoro już mowa o RAM'ach. To co sądzicie o GOODRAMach PRO na kościach Elpid'a?

Do kilku kompów wsadzałem GOODRAMy i wszystko działa, co do ceny to chyba najtańsze pamięci w Polsce, a wydajnościowo raczej średnia pólka. Pomimo, że polski producent to zbiera dobre opinie.

Cytat: AiDec w 20 Luty 2010, 09:59
Co do pamieci, to jesli chcecie miec 100% stabilnosci, to naprawde tylko i wylacznie Kingstony - cala reszta, to eksperymenty. Popytajcie fachowcow - jesli chodzi o stabilnosc to zawsze Kingston na pierwszym miejscu. To nie sa pamieci do super krecenia, rekordow, ale nic im nie mozna zarzucic. Natomiast IMHO jednymi z najbardziej wadliwych sa OCZ. Jak wiekszosc produktow tej firmy.

To ja chyba miałem jakiegoś mega pecha. 1 GB DDR działa tylko w iramie, bo w płycie głównej nawet posta nie przechodzi, 1 GB DDR2 sobie poszło spać z dnia na dzień tak samo jak 512 DDR

Cytat: apohawk w 20 Luty 2010, 08:59
2. RAM:
a) kto coś sensownego produkuje ?
c) czemu przy płytach głównych przy częstotliwości przy 1666 jest jakieś (OC), a przy niższych nic i czy 1666/1600 pójdą normalnie ?
3. da się włączyć dwie różne grafy pod BOINCa ? np. jedną 48xx, a drugą 58xx ?
6. bawić się w jakieś osobne chłodzenie CPU, czy boxowe wystarczy ? boxowe do obecnego dual core chyba było dla mnie ok...

2 a) z tańszych GOODRAM, z droższych CORSAIR
3 tak
6 Jak chcesz wyżej kręcić to Mugen II powinien wystarczyć.


apohawk

Opterony opteronami. Jak będzie to można normalnie kupić i postawić w desktopie, to może może, kiedyś...

Ponieważ nie mogę znaleźć Goodrama, Kingstone'a ani Corsaira, który by miał 2x2GB CL7 przy 1600 MHz, więc wybór na 90% padnie na Patriota (http://www.proline.pl/sklep.php?p=PATRIOT+DDR3+4GB+D16). Działa ludziom na płytach z serii UD5, czyli będzie zgodny. Producent płyty też umieścił patriota model ten lub podobny na liści kwalifikowanych sprzedawców (VQL) Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P s.AM3, a tą zamierzam kupić.

Mam jednak pewną wątpliwość. Otóż na stronie producenta stoi, że procka, którego chcę użyć, wspierają, ale dopiero od wersji 7. BIOSu, a starsze procki od wersji 5., więc podejrzewam, że na nowej płycie może być będzie starszy BIOS. w związku z tym:
8. Czy system się podniesie i będzie można z poziomu BIOSa lub windowsa zaktualizować BIOS ?
9. Jeśli nie, to jak można to inaczej zrobić ? Prosić serwis, żeby to wgrali ?
10. A może sensowniej darować sobie takie problemy i wziąć Gigabyte GA-MA790FXTA-UD5, która wspiera ten procek i całą resztę od wersji 1. BIOSu ? 100 PLN drożej, dlatego wolałbym wiedzieć czy to konieczność czy marnotrawstwo ;)
No good deed goes unpunished.

Troll81

System sie podniesie ale może nie rozpoznac proca.... ale flashować powinno sie dac... ew niech ci zflaszują w sklepie.... powinni na to pójść....

apohawk

Ok, dzięki. W takim razie "zeppelin" ruszy najprawdopodobniej przed końcem miesiąca, a przed wyścigiem to już prawie na pewno   :attack:
No good deed goes unpunished.

Szopler

Panowie... w mojej MSI Eclpise strasznie grzeje się NB... przed chwilą doszło do 90*C, podkręciłem wentyl i spadło do 80*C...
Jak dołożę jeszcze jedną 5870 to mi się usmaży... zaraz wrzucę fotkę jak to teraz wygląda - chyba będę musiał zainwestować w lepszy radiator... tylko co wtedy układem ICH10R który też się grzeje.

BOINC@POLAND[HA$]

na takie układy też możesz dać extra radiator...

Tomasz R. Gwiazda

gdzies widzialem rozwiazanie jak ktos powtylak monety miedziane w radiator :)

Szopler

tylko tam nie będzie miejsca... ICH10R chowa się dość mocno za GPU. Dlatego pierwszy radzio poszedł najniżej jak się dało dopóki czegoś nie wymyślę... na początek spróbuję jeszcze obniżyć napięcia.

Obiecana fotka:

Raptor77

właśnie dlatego wole P55 - prawie w ogóle się nie grzeje i nie ma problemu z 3/4 GPU :)

p.s. zaraz padnie argument że p55 ma za mało linii PCIe - ale od czego jest NF200 ;)
i7|GTX570|SSD|27" | ATV2|XMBC|3TB NAS|40"|5.1

Szopler

#221
Standardowo (auto) 1.100V - zjechałem do 1.000. Oby było stable bo temp. już spadła o 5*C.

PS.
Wysoka temperatura to ewidentnie problem przewiewu w budzie... Radiator jest jakby "w cieniu". Strumień powietrza wdmuchiwanego do budy przez przedni wentyl (Noctua NF-P12 na nominalnych obrotach) przepływa równolegle do jego górnej powierzchni. Wstawiłem (tymczasowo) wentyl 80x80 podłączony na 7V wiejący dokładnie na radiator NB i mam 57 zamiast 75 stopni. Czyli zmniejszenie napięcia i wentyl to aż 23 stopnie mniej!
Docelowo będzie trzeba wstawić jakiegoś malucha 40x40 albo dwa miniaturowe wentylki...

TJM

Jeśli masz lutownicę i nie boisz się jej używać, proponowałbym z paru elementów złożyć mostkowy regulator temperatury. Ustawiasz go wtedy na jakąś sensowną temperaturę i sam będzie trzymał minimalne obroty wiatraka potrzebne do utrzymania temperatury w okolicach ustawionej.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Szopler

Zmajstruję sobie jakiś regulator - no problem...

TJM

Mostkowy z dzielnikiem jest szczególnie dobry - regulacja jest bardzo agresywna, ułamki stopnia powyżej zadanej temperatury już powodują znaczne przyspieszenie wentylatora. Dzięki temu temperatura stabilizuje się na jednakowym, ustalonym poziomie (no chyba, że wiatrak już śmiga na max obrotach).
Za to gdy temperatura jest parę stopni poniżej ustalonej, wiatrak zatrzymuje się całkowicie.
Wada tego regulatora - wymaga ujemnego napięcia (+12/-5V lub +12/-12V), więc trzeba jedną żyłę zakończyć szpilką i wetknąć od góry do wtyczki ATX.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

Po prostu powalcz z przepływem powietrza w budzie a nie kombinuj jak koń pod górę....

Szopler

Trollu, tam się już nic nie da zrobić. Na drodze powietrza od przodu obudowy na wysokości NB nie ma nawet jednego przewodu. Nic nie zakłóca przepływu. Po prostu płyta siedzi na tyle głęboko, że radiator NB nie jest obmywany przez strumień przepływającego powietrza. Ono sobie śmiga przed nim (patrząc jak na fotce).

Troll81

Zrób tunel kierujący powietrze z wentyla na NB :D

Szopler

Taa... ;)
Wentyl 40x40 załatwi sprawę. Mniej roboty, akurat wejdzie między Thermaltake'a a 5870...

Peciak

Szoper ty się bawisz w Japończyka -  weź zainwestuj w większą budę i to taką z wywiewem u góry. Z doświadczenia wiem że taki duży radiator na procku w małej budzie na dłuższą metę nic nie daje. Nawalisz tych wiatraków, wiatraczków a skończy się to i tak tym że temperatura w budzie będzie wysoka. Ewentualnie chłodzenie wodne - to dobry pomysł sam jestem w trakcie modernizacji

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

Tomasz R. Gwiazda

Piotrze: jak juz zrealizujesz to sie pochwal, co tam ciekawego zlozyles. Skad, co i za ile, i jak to wyglada (zdjecia) :)

Szopler

Temperatura w budzie nie jest wysoka (Czujnik MoBo pokazuje 35 stopni). Temperatura NB bez dołożonego wenta dochodziła przy tym spokojnie do 75-80. Natomiast proc ma 70* (rdzenie) i około 55* (czujnik CPU) a chodzi na 4.2GHz, więc imho nieźle.

AiDec

Cytat: apohawk w 20 Luty 2010, 21:19
Ponieważ nie mogę znaleźć Goodrama, Kingstone'a ani Corsaira, który by miał 2x2GB CL7 przy 1600 MHz,(...)

Wchodzisz na strone producenta, wyszukujesz co potrzebujesz i kopiujesz numer `seryjny` kosci (przykladowo KHX1600C9D3/1G). I wtedy juz wszystkowiedzacynajlepiej google znajdzie Ci nawet sklep za rogiem ;)



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Tomasz R. Gwiazda

dwie zapowiedzi:

http://www.in4.pl/komentarze_Intel_Core_i7-980X_hexacore_-_tylko_dla_bogatych,20482.htm



to mi sie podoba :)
http://www.in4.pl/komentarze_ASUS_ROG_ARES_-_czyli_ekstremalny_Radeon_HD_5970,20484.htm

sstratoss

najpierw to:
http://pclab.pl/news41093.html

a teraz odpowiedz NVIDI na "potwory" ATI
http://pclab.pl/news41109.html


:

AiDec

@Tomasz: zdecydowanie jednak wolalbym 5970WC. Cichsze, z wyprowadzeniem ciepla na zewnatrz budy, tak samo wydajne (a moze i bardziej) po OC i nie sa od... Asusa  XD

A poza tym, jakos nigdy nie wierze w `limitowane edycje` sprzetu. Male partie to dla mnie = nieprzetestowane odpowiednio (bo dobre, dlugie i drogie testy nie zwroca sie przy tak malej serii), sterowniki oficjalne (ATI) nie beda dzialac jak nalezy (bo nie bede przystosowane do tego sprzetu) a te od Asusa beda pisane `na predce` i bedzie to jedynie `poprawka` sterow ATI, a o supporcie do czegos takiego to w ogole mozna zapomniec (przeciez nikt w customer_support_service nie bedzie sie na tym znal...).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Tomasz R. Gwiazda

jaka jest roznica cenowa miedzy 5970 a 5970WC ? tak mniej wiecej


PS: nie wiem czy w tym watku czy gdzie indziej pytalem sie Ciebie jaka masz obudowe pod potforka, CM Cosmos ? :) bo ciagle nazywasz swoj komp Kosmosem

AiDec

Roznica cenowa u mnie w Norwegii prawie zadna. I to jest najciekawsze. Nie podam Ci dokladnych cen, ale w ramach przykladu jesli jakas zwykla 5970 kosztuje 2600pln, to 5970WC kosztowalaby 3000pln.

Co do obudowy Kosmosa, to znajdziesz jakies opisy i calkiem sporo fotek w mojej wizytowce (zapraszam :) ). A obudowa to nie jest CM Cosmos jak mozna by zalozyc ;), ale Lian Li PC-343B (http://www.netshop.no/aspx/produkt/prdinfovnet.aspx?plid=33415). A nazwa kompa wziela sie od tego ze moja dziewczyna zaczela sie smiac (kiedys jak zaczynalem budowe kompa) ze buduje rakiete... i to kosmiczna ;) (jak rozlozylem sprzet do kompa na podlodze, to 4m2 zajelo ;) ), a na dodatek pierwsi dwaj moi goscie (znajacy sie na sprzecie) ktorzy przez przypadek zobaczyli kompa w budowie powiedzieli `ale ku*** kosmos...`  XD. Pozniej juz wszyscy zaczeli mowic `jak tam Twoj Kosmos - gotowy juz?` :), wiec nazwa szybko sie przyjela, a mi nie pozostalo nic innego jak plynac z pradem :).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Tomasz R. Gwiazda

widzie :) No rzeczywiscie Kosmos :D
Wyglada ze mozna tam 2 normalne kompu wlozyc ?

Jak juz gotowy bedzie, to wrzucisz jakowes fotki ?

to mi przypomina historie z nazwa Taiwan ktora cos oznacza i powiedzial ja gdy zobaczyl zeglarz i sie zachwycil.
Jakby polacy odkrywali to by ten kraj nosil nazwe "o kurwa" :)

Pigu

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 26 Luty 2010, 15:47
to mi przypomina historie z nazwa Taiwan ktora cos oznacza i powiedzial ja gdy zobaczyl zeglarz i sie zachwycil.
Jakby polacy odkrywali to by ten kraj nosil nazwe "o kurwa" :)

czytamy demoty  XD