"potfforek" do BOINC... plany-zakupy-montaż-rac!

Zaczęty przez Szopler, 06 Maj 2009, 23:47

Tomasz R. Gwiazda

wyglada sensownie

http://www.in4.pl/komentarze_EVGA_Classified_SR-2_%E2%80%93_dwa_gniazda_CPU_w_standardzie,21066.htm


+ raporcik z testow
http://www.theinquirer.net/inquirer/review/1596633/world-fastest-dual-core-xeon-5680-setup-benchmarked
http://www.theinquirer.net/inquirer/review/1597361/intel-xeon-5680-evga-w555-sr2-benchmarks
http://www.theinquirer.net/inquirer/review/1597387/intel-xeon-x5680-evga-w555-sr2-benchmarks

AiDec

Fajne, szkoda ze nie wprowadzili 3 miesiace temu jak zmienialem bebechy kompa :(. Teraz przez kawal czasu nie zamierzam zmieniac.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Tomasz R. Gwiazda

zawsze tak jest :)
jakbys czekal na pojawienie sie wymarzonego sprzetu to bys nigdy w nic nie pogral ani nie zapunktowal :D

Mysle ze taki zestaw wyznaczy jakis kierunek na przyszlosc dla innych producentow i bedzie troche tego wyboru w przeciagu roku or so

Raptor77

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 27 Maj 2010, 15:50
zawsze tak jest :)
jakbys czekal na pojawienie sie wymarzonego sprzetu to bys nigdy w nic nie pogral ani nie zapunktowal :D

Mysle ze taki zestaw wyznaczy jakis kierunek na przyszlosc dla innych producentow i bedzie troche tego wyboru w przeciagu roku or so
raczej nic nie zmieni - w przyszłym roku mamy następce socketu 1366 z procami 4/6/8 rdzeniowymi (8/12/16 z HT) i Quad Channel DDR3 - nikomu nie bedzie sie chciało opracowywać teraz płyt pod "stare" 1366
i7|GTX570|SSD|27" | ATV2|XMBC|3TB NAS|40"|5.1

apohawk

Windows 7 od Pro w górę obsługuje do dwóch fizycznych procesorów. No bo że linux sobie z tym poradzi, to chyba każdy wie ;)
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Windows_7#Por.C3.B3wnanie_edycji
No good deed goes unpunished.

Szopler

#325
Pierwszy rezerwuar (zrobiony z "poxipolu" i tego co się walało po "warstacie") ;)
Wlot cieczy jak widać. Wylot (do pompy) będzie z fillportu i złączki choinkowej.


Pojemność brutto - 4.15l
Pojemność netto - 3.50l
Planowane wykorzystanie - 3.00l
:)

AiDec

#326
Post do kasacji.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

AiDec

Swietna robota 5z0pl3r!




Cytat: Raptor77 w 27 Maj 2010, 16:28
(...) w przyszłym roku mamy następce socketu 1366 (...)

Bede wdzieczny za informacje w tym temacie (jak juz cos zacznie sie pojawiac) - moje plany na dalsza przyszlosc przewiduja zakup takiej nowosci. Zobaczymy co sie ukaze na rynku, ale z przyjemnoscia powitalbym w moich progach mobo dwuprocesorowa z dwoma osmiordzeniowcami na nowym sokecie, jakies 24GB RAM i CrossFireX.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Szopler

MSI Radeon HD 5870 ZWODOWANY !!

Tymczasowa chłodnica:


Ponieważ wstępnie użyłem najtańszego (4.99 pln/metr) węża, musiałem się jakoś zabezpieczyć przed jego załamaniem...
Niektórzy stosują sprężynki... ja użyłem kawałka rurki karbowanej (peszla).

Jak widać obudowa rozbebeszona... po wypłacie dalsze wodowanie...


Teraz mogę się na serio zabrać za liczenie projektów GPU !
Do tej pory szum wentylatora sprawiał, że co jakiś czas wstrzymywałem obliczenia (szczególnie na noc).

I na koniec, parafrazując słowa znanego klasyka:










I niech GPU Force będzie z Wami ! XD

Wszystkie zdjęcia wykonano komórką, za złą jakość fotki z chłodnicą najserdeczniej przepraszam ;)

Tomasz R. Gwiazda

a jak ze zdejmowaniem fabrycznego chlodzenia. Sa jakies klopoty? Trzeba na cos specjalnie uwazac ?


Szopler

Z blokiem dostajesz instrukcję ze zdjęciami.
Jak odkręcisz wszystkie zaznaczone tam śrubki, to ruszając górą, delikatnie oddzielasz radiator od układów (na pamięciach i zasilaniu są termalpady, pasta tylko na procu). Następnie delikatnie unosisz - z dołu po prawej jest 4 pinowe złącze wentylaora. Po jego odłączeniu zdejmujesz całe chłodzenie do góry. Prościzna ;).

Tomasz R. Gwiazda

a co to za blok wogole? Mozesz zapodac linka do sklepu

Szopler

włala ;)

http://www.cooling.pl/advanced_search_result.php?keywords=5870&x=0&y=0

Szopler

#333
Oto obudowa do chłodnicy którą skleciłem podczas tegorocznego urlopu...

a tak to wygląda w środku... mniej więcej

Troll81


AiDec




Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Peciak

Jakiś schemacik ?  %)
zasadniczo to interesuje mnie czy masz jedną chłodnicę wspólną czy dwie oraz jaki jest obieg wody
pompka - blok CPU - chłodnica - blok GPU - chłodnica - rezerwuar
czy też
pompka - blok CPU - blok GPU - chłodnica - rezerwuar
czy jeszcze inne może jakieś rozgałęzienia ....
bo ty jeszcze chłodzenie chipsetu masz
jak to wychodzi cieplnie - jakie masz temperatury w stresie na CPU i GPU ?
no  :book:

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

Szopler

#337
Więc tak:

Chłodnice są dwie - 60 + 30mm grubości połączone równolegle (mechanicznie i pod względem przepływu cieczy), ale szeregowo jeśli się spojrzy na przepływ powietrza.
Niekorzystnie - powietrze podgrzane cieńszą chłodnicą przepływa następnie przez grubszą, ale zajmuje mniej miejsca.

Jeśli chodzi o połączenie bloków to:
rez -> pompa -> blok NB/SB -> blok mosfetów -> blok cpu -> gpu1 -> (w planach gpu2) -> chłodnica -> rez

Na chwilę obecną przy i7 920 @ 4.1GHz (liczenie aqua - 4 core + HT) + 5870@1000MHz (liczenie milki) mam na:
CPU - 62-65°C (na rdzeniach jakieś +10°C)
NB - 47°C
Normalnie na MSI Eclipse bez wspomagania wentylatorkiem było z 80-85°, po dodaniu wentylka 30x30 oscylowało około 60-65°.
To wszystko mimo dobrego wietrzenia budy i po wymianie pasty na NB. Po prostu GPU 5870 ma proc akurat równo z radiatorem NB i ciepło z backplate 5870 grzało powietrze które miało chłodzić mostek...
GPU (Core) - 52°C
GPU (mos) - około 70°C

aaa i ważne - chłodzą to 3x Noctua NF-P12, ale podłączone pod 7V.
Na 12V jest lepiej ale głośno (cienka chłodnica ma dość gęste żebrowanie więc opór powietrza na ssaniu wentylatorów generuje hałas przy którym ciężko zasnąć).
W planach jest przeróbka, aby wentylatory po stronie ssącej nic nie miały (chłodnice bez zmian - tylko dystans do mocowania muszę dorobić...). Powinno być sporo ciszej.

Pigu

bardzo fajna robota  :parrrty: przez ciebie krąży mi po łbie artystyczna aranżacja ścienna (3x3x140)

Szopler


Pigu

nii - w formie kwadratu z doczepionym rezem  XP

coś takiego, tylko większe

Szopler

#341
Przerobiłem chłodnicę tak jak pisałem wyżej - wentyle na ssaniu mają luzik.
Teraz chodzą na nominalnych obrotach i jest ciszej niż poprzednio na 7V.

Tempy:

Na chwilę obecną przy i7 920 @ 4.1GHz (liczenie aqua - 4 core + HT) + 5870@1000MHz (liczenie milki) mam na:
CPU - 52-55°C (na rdzeniach jakieś +10°C)
NB - 41°C
GPU (Core) - 45°C
GPU (mos) - około 65°C

Korci mnie żeby kupić drugiego 5870 i zwodować przed podwyżką VATu...

Szopler

Dwa szybkie pytanka...

Czy jak włożę w mobo 3x2GB i 2x2GB (bo trzeci moduł walnięty jest) to płyta w ogóle wstanie?
Czy będzie widziało 10GB czy 8GB ram?

Filavandrel

wstać wstanie ale pewnie nie będzie widzieć tych 2x2Gb

I7 920@4GHz, HD5970, 6 Gb RAM, Microsoft Windows 7 Professional x64 Edition

Szopler

2x2GB ?? A nie 1x2GB?
Bo na zdrowy rozum to zobaczy 8GB...

Raptor77

Cytat: Szopler w 12 Sierpień 2010, 23:26
2x2GB ?? A nie 1x2GB?
Bo na zdrowy rozum to zobaczy 8GB...
nie wiem jak na asusie ale intel do dx58so poprawiał biosy zeby pracowała z 4rema modułami pamieci, wiem że i7/xeon na 1156 za cholere nie wstanie z 3ma modułami pamięci - pracują  1/2 lub 4
i7|GTX570|SSD|27" | ATV2|XMBC|3TB NAS|40"|5.1

AiDec

Cytat: Szopler w 12 Sierpień 2010, 22:52
Dwa szybkie pytanka...

Czy jak włożę w mobo 3x2GB i 2x2GB (bo trzeci moduł walnięty jest) to płyta w ogóle wstanie?
Czy będzie widziało 10GB czy 8GB ram?

Odpowiedzi na 90% dla mobo ASUSa (na 95% dla mobo klasy Striker/Rampage/P6 i gniazda 1366):

- wstanie
- 10GB



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81

#347
http://www.bit-tech.net/hardware/cpus/2010/04/07/intel-xeon-x7560-nehalem-ex-review/1

może niektórych maniaków zaciekawi :D

Tomasz R. Gwiazda

procki tanieja :)


http://www.in4.pl/komentarze_Intel_tnie_ceny_niekt%C3%B3rych_procesor%C3%B3w,21592.htm

Troll81

Jak ktoś się szykuje do wymiany sprzęta.....

Szopler

Xeon W3670 bym nawet wziął gdyby w PL nie kosztował x4 (3x $ i 1x marża)... hehe

Raptor77

niestety najtańszy 6core na 1366 to wydatek 3100

sam myśle nad sprzedażą 1366, kupieniem tymczasowo i5 760 lub 1055T, a pod koniec roku przeskok na i7 2600K
i7|GTX570|SSD|27" | ATV2|XMBC|3TB NAS|40"|5.1

Troll81

#352
dla tych co potrzebuja dużej budy dla potforka

http://allegro.pl/chieftec-obudowa-serwerowa-i1212156568.html


Szopler

chłodnica 4x120 na tył (po powiększeniu otworów na wenty) + ... :arrr:

Tomasz R. Gwiazda

cos dobrego :)

http://pclab.pl/news43183.html

sosite

Tak, też zaraz sobie o tym pomyślałem :). Tak z ciekawości - czy dało by się wykorzystać tą płytkę evga (tą z dwoma slotami na procka) aby pomieściła coś pokroju 7x radek 5970? Nie chodzi mi tutaj o crossfire (bo z tego co gdzieś przeczytałem to używając kilku kart przy boinc trzeba chyba właśnie zrezygnować z sli/crossfire) tylko o wykorzystaniu potencjału 7x 5970 czyli 14x 5870 :D. No albo dla fanów zielonych 7x GTX 480 ;). Oczywiście chłodzone cieczą bo to jest jedyne chłodzenie jednoslotowe, które dało by radę XD.

No i pomyślcie sobie - 24 wątki procesora. Ups, procesorów :D.
Moje: wizytówka, dziennik, sygnaturka, itd.
Przypominam, że mój pseudonim to "sos" a login "sosite" i są to dwie odrębne sprawy ;)

emik



toms83

7x5970 włożyć można, ale nic poza tym. Żeby 4 gpu na jednym hoście chodziło sprawnie trzeba się trochę nagimnastykować a tutaj mowa o 14. No way.

Troll81


goofyx

Cytat: toms83 w 08 Wrzesień 2010, 23:44
7x5970 włożyć można, ale nic poza tym. Żeby 4 gpu na jednym hoście chodziło sprawnie trzeba się trochę nagimnastykować a tutaj mowa o 14. No way.
Mój rekord to 4x2Gpu czyli 8 GPU na raz w jednym kompie bez SLI/CrossFire <- nie było żadnego problemu.
Nie wiem jak przy 14 GPU <- ale tylu bym nie wsadził do kompa na raz <- na razie będę planował kupno dodatkowych 3x5970

@sosite: 7x5970 to 14x5850 <- czasy przerabiania WU są zbliżone do 5850 a nie do 5870 ( sprawdzałem i porównywałem 5970 z 5870 i 5850 ) <- 5970 ma 2x5870 ale ma obniżone taktowanie do 5850 <- jeśli podciągniesz taktowania i napięcia na 5970 do 2x5870 to sypie się sterownik :( Sam próbowałem (zarówno na XP i Win7 oraz 32 i 64 bity) i sporo czytałem <- chciałem kręcić 5970 ale dałem sobie spokój.
@sosite: jeśli chcesz mieć 24 wątki na CPU to dla każdego policz co najmniej 1giga RAM + np.: 10-20% zapasu i na system. Wiem coś o tym ;) mam i7 930 czyli 8 wątków, miałem na początku 3 giga ramu i większość projektów np.: Cosmology, Edges sypały się <- dostawały np.: 200mega ramu a chciały po 600-700mega. Dokupiłem 6 giga (razem 9 giga ramu) i wszystko śmiga jak marzenie + fakt, że czasy przerobu WU wymagających więcej RAM skróciły się o ok.30-40% :)
@sosite: i dodaj do tego teoretycznie 14GPU liczących MW czyli 14x50mega ram = 700mega ram
@sosite: teoretycznie na 14xGPU + 24xWątki nie zszedłbym teraz poniżej ok.27-28giga RAM