czas na zmianę sprzętu

Zaczęty przez emik, 19 Czerwiec 2010, 10:01

emik

Po trzech latach pracy na zasłużonym HP nadszedł czas aby zacząć myśleć o nowym sprzęcie. Do zakupu zostało jeszcze około 2-3 miesięcy, ale powoli zaczynam się zastanawiać nad modelem - budżet mam przeznaczony na około 3k, oprócz boincowania chciałby nieraz w coś pograć, gdyż pozbywam się mojej PS3, dodatkowo chciałbym liczyć też na GPU. Aktualnie zastanawiam się nad:

HP Pavilion dv6-2129ev
ACER 7551 QUAD
TOSHIBA SATELLITE PRO S500-12H

wiem, że przez te trzy miesiące jeszcze sprzęt się pozmienia, ale już teraz czekam na porady


Troll81

powyżej 3k to juz same niezłe konstrukcje są . Porównaj parametry do ceny w dniu zakupu i wybierz to co ci odpowiada. Innej rady nie ma :D ale raczej na shita nie trafisz.....

lukaszja

Cytat: emik w 19 Czerwiec 2010, 10:01
(...) już teraz czekam na porady

Zerknij koniecznie tu, poczytaj przez kilka dni a sam zaczniesz doradzać innym :) Forum na tej stronie to kopalnia wiedzy!
http://www.notebookcheck.pl/

emik

znalazłem jeszcze taką: http://laptopy.yyy.pl/ stronę porównawczą


Tomasz R. Gwiazda

Sony Vaio do 3,5k
ma na pokladzie i5 i karte ati :)

ale czy to sie nadaje wogole do liczenia Boinc to nie wiem :) ja bym sie bal :P

kempler

ja mam acera z i5 i 5470 collatz liczy ładnie. Na razie jestem z niego zadowolony.  Ale pod boinca nie był kupowany więc może są lepsze

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

TJM

Ja po wybraniu jakiegoś konkretnego modelu próbowałbym jeszcze poszukać w sieci informacji o sprawowaniu się jego chłodzenia.
Ostatnio miałem 'na serwisie' całkiem fajnego laptopa - jakiś ASUS - na pokładzie i5, mocna grafa, ładny wór RAMu, dysk SSD i ogólnie wszelkie szmery bajery. Laptop w limitowanej edycji, złożono ich podobno tylko 100szt na specjalne zamówienie - nagrody za cośtam (nie wnikałem). Cecha charakterystyczna - wygląda jak panel sterowniczy w UFO. Wszędzie światełka, nawet pozornie czarne elementy obudowy potrafiły zaświecić nagle.

Stał u mnie przez weekend i pomyślałem sobie, że może by tak BOINCa zapuścić. Włączyłem liczenie na CPU, nie zdążyłem jeszcze na grafie nic odpalić bo usłyszałem dźwięk nisko lecącego odrzutowca. No to wyglądam przez okno zobaczyć co tam leci, ale nic nie widać. Wtedy zdałem sobie sprawę, że ten dźwięk to nic innego jak szum wentylatorów tego laptopa  :D Mimo huku wodospadu z lekką nutką dekadencji, chłodzenie i tak było coś niemrawe - może nadmierna ilość bajerów hamowała drogę powietrza, bo dołączone oprogramowanie pokazywało ponad 90 stopni na procu.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81


Norbert

powiem tak...... jeśli faktycznie ktoś ma kase i nie ważna cena a koniecznie musi być to laptop to zapraszam na stronke
http://www.alienware.com/

seria alien ware to chyba najmocniejsze laptopy na świecie ale stosunek ceny pomiędzy laptopem a stacjonarką pozostawia do myślenia czy warto kupywać takiego laptopa czy jednak postawić odlotowego stacjonarnego kompa

AiDec

Cytat: Norbert w 22 Lipiec 2010, 11:51
(...)seria alien ware to chyba najmocniejsze laptopy na świecie(...)

Jak juz kilkakrotnie wczesniej pisalem, Alienware to taki maly DTR. Wlasciciele naprawde mocnych DTR patrza na Alienware czy XPS z deczka z gory ;). Alienware sa swietne, jednak do takiego Malibala/Hypersonica maja bardzo daleko. Desktopowe 6-rdzeniowe proce x980, dwie potezne grafy, trzy HDD (czesto Velociraptory lub SSD w RAID 0), tony RAMu (12GB w standardzie) i chlodzenie jakiego nie zobaczycie nigdzie indziej (!!!) - to sa cechy charakterystyczne topowych DTR. Ach, no i jeszcze te drobne 10 kilogramow w rece...  XD



...pisal bardzo szczesliwy wlasciciel Hypersonica Aviatora EQ7 - najszybszego lapka na swiecie 3 lata temu. Szczegoly w mojej wizytowce.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Tomasz R. Gwiazda

sprzet dla Pudziana
a w druga lape ups i spacer farmera

Troll81

To juś prawie jak desktop z rączką i dokręconym monitorem oraz zintegrowanym UPSem....

AiDec




Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Jarek Wróblewski

Cytat: emik w 19 Czerwiec 2010, 10:01
HP Pavilion dv6-2129ev
TOSHIBA SATELLITE PRO S500-12H

Oba laptopy mają w opisie:

Ilość rdzeni procesora:     Cztery

co jest ewidentnym wałkiem, bo 4 rdzenie (z HT, czyli 8 wątków) mają i7 od 720QM:

http://ark.intel.com/ProductCollection.aspx?familyId=43402

Mobilne i3, i5 oraz i7-6XX mają dwa rdzenie. Mają HT, więc obsługują 4 wątki, ale rdzenie są dwa.

*****

Przy okazji mam pytanie o coś, czego nie da się wyczytać z parametrów, a mianowicie korelację producent-jakość/trwałość.

Czy ktoś ma jakieś rekomendacje lub antyrekomendacje? Które marki warto rozważać, a których unikać?

Ja ze swojej strony nie mam wielkiego doświadczenia, ale dorzucę swoja kropelkę:

ACER - rocznik 1998 - po 11 latach siadła bateryjka podtrzymująca datę (ze starości lub dlatego, że w ostatnim czasie prawie nie był używany), a poza tym nie stało się nic, co mógłbym uznać za awarię. Nie był konserwowany ani czyszczony, a nadal działa. Bateria oczywiście trup od dawna, ale tu cudów nie ma.

HP - rocznik 2007 - po 2 latach używania (w sumie dosyć rzadkiego) sypnął się sektor twardego dysku, poza tym OK.
Znaleziono AP26:

http://www.primegrid.com/forum_thread.php?id=1246#22466

Troll81

Ogólnie na lapki powyżej 3500 raczej nie powinieneś narzekać. Delle są niezłe, HP i IBM/Lenowo też.

Tomasz R. Gwiazda

lenovo/ibm thinkpad i Dell (wyzsze modele)

i niestety, jak cos nie kosztuje wiele to na cuda liczyc nie ma co...

acery, asusy, toshiby to lipa

cenowo dobrze stoja Sony (niektore) i Samsung

Troll81

Ja tam mojego kumpla toshibke portage z 300mhz pentiaśkiem dobrze wspominam. Parę razy glebę zaliczyła w trakcie pracy i jakoś przetrwała. Na szrot poszła kilka lat temu ale wytrzymała coś chyba z 8 lat.... A i na szrot poszła w miarę sprawna (popękała w końcu obudowa ale trzeba przyznać że kumpel pod koniec jej nie rozpieszczał, zabierał w góry w plecaku i takie tam...

emik

został około miesiąca do wyboru sprzętu i aktualnie najbardziej jestem skłonny na zakup:
HP dv7-3165 i7-720QM 640GB 4GB GF320M 1GB
Acer AS5740G i7 2x2,66GHz 4GB HD5650 1GB

z przewagą na HP-eka


Tomasz R. Gwiazda

Toshiba kiedys to bylo cos
teraz lepiej o tym zapomniec

Jarek Wróblewski

Jak Cię nie rusza brak Bluetootha w HP-ku...

A w Acerku mamy:
Procesor INTEL CORE i7-620M 2x2,66GHz - 2x3,33GHz dzięki Turbo Boost

Czy ten TurboBoost rzeczywiście jest w stanie wykręcić oba rdzenie na maxa? Nie mówię o teorii, tylko o praktyce.

No bo w HP mamy i7-720QM 4x1,6GHz z Turbo na 2,8GHz. Ale ja bym raczej nie zakładał, że się dostanie 4x2,8GHz.

Czy ktoś ma lapka z TurboBoostem i jest w stanie potwierdzić eksperymentalnie, ile się z tego dostaje?
To pewnie daje się zmierzyć jakimś CPU-Z, czy czymś takim.

U mnie na Core 2 Duo T5500 CPU-Z pokazuje:
bez obciążenia: 997.5 MHz
z obciążeniem: 1662.5 MHz
więc widzę, że tu pewnie działa jakieś oszczędzanie energii przy bezczynności.

Wyobrażam sobie, że podobnie powinno się dać zmierzyć TurboBoost - zobaczyć jak GHz zależą od stopnia obciążenia procesora.
Znaleziono AP26:

http://www.primegrid.com/forum_thread.php?id=1246#22466

emik

w aktualnym HP z bluetootha korzystałem może z 10 razy przez 3 lata, więc nie jest mi on niezbędny, a na przewagę HP zasługuję:

1. większa matryca
2. dwa twardziele - akurat jeden na win a drugi na lin

chociaż znów w acerku jest mocniejsza grafika - ale raczej na laptopie nie będę liczył na grafie

dlatego mam jeszcze miesiąc na zastanowienie się


Troll81

Na acerze na tej grafie będziesz nieźle hulał w DnetC :D i collatzu i milce :D

Jarek Wróblewski

No i jednak 4 rdzenie u HP to więcej niż 2 u Acera, nawet jeśli znacznie niżej taktowane, bo jednak wątpię, żeby i7-620M nadrobił wyższą częstotliwością. A na TurboBooście różnica częstotliwości już nie jest taka duża - zakładam, że TB powinien działać przy uruchomionym jednym CPU-żernym wątku.

i7-720QM to mój wybór proca, chociaż oczywiście nie wiem, czy słuszny, ale 4 rdzenie i 8 wątków brzmi dla mnie za bardzo kusząco, aby się oprzeć...

Wadą i7-720QM w stosunku do i7-620M wydaje się technologia (45nm versus 32nm), a co za tym idzie formalna moc maksymalna (45W versus 35W), ale ja osobiście jednak stawiam na i7-720QM ze względu na liczbę rdzeni i wątków.

Ponadto i7-620M ma zintegrowaną grafikę. Naiwnie wyobrażam sobie, że jest to raczej wada niż zaleta.
Znaleziono AP26:

http://www.primegrid.com/forum_thread.php?id=1246#22466

Jarek Wróblewski

Cytat: Troll81 w 02 Sierpień 2010, 18:38
Na acerze na tej grafie będziesz nieźle hulał w DnetC :D i collatzu i milce :D

Może głupie pytanie, ale czy laptop się nie sfajczy, jak mu się zapuści na okrągło jednocześnie proca i wydajną grafę na maxa?
A przynajmniej może mu się zrobić ciepło i obniży częstotliwość.
Czy producenci laptopów zakładają pracę 24/24 przy pełnym obciążeniu proca i grafy?

Przepraszam, że pytam dość naiwnie, ale się na tym nie znam.
Znaleziono AP26:

http://www.primegrid.com/forum_thread.php?id=1246#22466

TJM

Cytat: Jarek Wróblewski w 02 Sierpień 2010, 18:49

Czy producenci laptopów zakładają pracę 24/24 przy pełnym obciążeniu proca i grafy?


Niektórzy tak, niektórzy nie. Sporo też zależy od modelu. Jak do tej pory większość laptopów które miałem w swoich łapach raczej kiepsko sobie radziła przy ciągłym obciążeniu bez stosowania żadnych dodatków. Ale już np. 4 pudełka od zapałek podłożone pod spód sporo dają.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

emik

mój HP nx7300 z prockiem T5500 chodzi praktycznie już trzy lata 24/7 z pełnym obciążeniem procka z temp 75-80 stopni


Jarek Wróblewski

Cytat: TJM w 02 Sierpień 2010, 18:52
Ale już np. 4 pudełka od zapałek podłożone pod spód sporo dają.

Jeśli dobrze rozumiem opis działania TurboBoosta, to on zależy m.in. od temperatury procesora, a ta od sprawności chłodzenia.

Dosłownie zżera mnie ciekawość, czy w odpowiednich warunkach podłożenie pod laptopa pudełek od zapałek może być wykryte przez CPU-Z  XD
Znaleziono AP26:

http://www.primegrid.com/forum_thread.php?id=1246#22466

kempler

Cytat: emik w 02 Sierpień 2010, 16:32
został około miesiąca do wyboru sprzętu i aktualnie najbardziej jestem skłonny na zakup:
HP dv7-3165 i7-720QM 640GB 4GB GF320M 1GB
Acer AS5740G i7 2x2,66GHz 4GB HD5650 1GB

z przewagą na HP-eka
Ja mam Acera 5740G ale z hd 5470 i trochę słabszym procem. 4 wątki plus CC i chodzi, na razie nic mu nie jest. Troszkę się grzeje od spodu ale można się przyzwyczaić. Generalnie jestem bardzo zadowolony. Cały czas chodzi na TB bo cały czas chodzi BOINC. Ja jestem zadowolony z Acerów. Mam drugiego dziadka 3690 i jest niezniszczalny :) TB działa w zależności nie od temperatury ale od "potrzeb" procka.

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

TJM

Mój stary HP z jakimś core solo jest do niczego - za każdym razem jest tak samo: świeżo otwarty i wyczyszczony będzie liczył, ale po 2-3 tygodniach jak złapie trochę kurzu (a pod dużym obciążeniem łapie szybko), przy długotrwałym obciążeniu włącza się throttling proca i wydajność spada. Pomagają wtedy trochę pudełka od zapałek i dmuchnięcie kompresorem od czasu do czasu.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Jarek Wróblewski

Cytat: kempler w 02 Sierpień 2010, 19:17
TB działa w zależności nie od temperatury ale od "potrzeb" procka.

A na stronie:

http://www.intel.com/technology/turboboost/

napisali:

Any of the following can set the upper limit of Intel Turbo Boost Technology on a given workload:

    * Number of active cores
    * Estimated current consumption
    * Estimated power consumption
    * Processor temperature
Znaleziono AP26:

http://www.primegrid.com/forum_thread.php?id=1246#22466

kempler

No to dziwne bo mi TB włącza się od razu przy starcie kompa, jak tylko BOINC się załaduje. Trwa to chwilę więc nie sądzę aby proc się zdążył aż tak nagrzać. Ale może tak jest że po pewnym czasie TB się wyłącza. Może nie zauważyłem.

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

TJM

Albo temperatura trzyma się daleko od punktu wyłączenia.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

AiDec

Polecam Delle, calkowicie polecam. Odradzam HP i Compaq. Asus, Acer, Toshiba tak posrodku stawki.


Co do chlodzenia lapka, w obecnych czasach (czyt. gdy 99% lapkow sie przegrzewa bo producenci oszczedzaja na materialach), polecam do kazdego lapka podstawke chlodzaca. Nie spotkalem sie z lepszymi podstawkami niz Zalmany NC (sa trzy wielkosci do wyboru, w zaleznosci od wielkosci lapka - od 13`` do 19``). Kolejna zaleta podstawki jest ze czysci sie podstawke, a lapka to juz tylko raz na dwa-trzy miechy (a podstawke zawsze latwo wziac do pracy pod kompresor, wiatraczki tez latwiej wymienic - mozna nawet czasami zalozyc lepsze niz producent zalozyl ;) ).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81

#33
http://allegro.pl/item1171518901_ibm_x325_2_4ghz_2gb_2x80gb_okazja.html

może kogoś zainteresuje

emik

Cytat: kempler w 02 Sierpień 2010, 19:17
Cytat: emik w 02 Sierpień 2010, 16:32
został około miesiąca do wyboru sprzętu i aktualnie najbardziej jestem skłonny na zakup:
HP dv7-3165 i7-720QM 640GB 4GB GF320M 1GB
Acer AS5740G i7 2x2,66GHz 4GB HD5650 1GB

z przewagą na HP-eka
Ja mam Acera 5740G ale z hd 5470 i trochę słabszym procem. 4 wątki plus CC i chodzi, na razie nic mu nie jest. Troszkę się grzeje od spodu ale można się przyzwyczaić. Generalnie jestem bardzo zadowolony. Cały czas chodzi na TB bo cały czas chodzi BOINC. Ja jestem zadowolony z Acerów. Mam drugiego dziadka 3690 i jest niezniszczalny :) TB działa w zależności nie od temperatury ale od "potrzeb" procka.

z jakim prockiem i5 czy i3?


kempler

i5. Ja go kupywałem ogólnie do multimediów ale w grach tych w które gram daje rade. W końcu moge pograć w cod2 i nawet na full detalach. Wiem ze gra nie najnowsza ale na poprzdnim to się nawet nie włączała.

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

emik

Cytat: AiDec w 03 Sierpień 2010, 00:54
Polecam Delle, calkowicie polecam. Odradzam HP i Compaq. Asus, Acer, Toshiba tak posrodku stawki.


znalazłem Della w dość atrakcyjnej cenie:
http://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/opis-dell-studio-1558-i7-720qm-4gb-500gb-w7hp-czerwony.bhtml#opis

Cytat
Procesor: Intel® Core™ i7 1,6 GHz
Przekątna ekranu: 15,6 cala
Pamięć RAM: 4 GB
Pojemność dysku: 500 GB
Model karty graficznej: Radeon HD5470
Cena: 3399



AiDec

A z ciekawosci czy ten znaleziony przez Ciebie Dell z i7 obsluguje HT?



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

emik

i7-720QM
rdzeni/wątki: 4/8

http://ark.intel.com/Product.aspx?id=43122


KrzychuP

Fajna maszynka. Jakbym miał trochę kasy na zbyciu wziąłbym ją z miejsca  %)