Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

UPS

Zaczęty przez AiDec, 31 Maj 2010, 09:07

AiDec

Czas sprawic sobie UPSa.

Wymagania mam niewielkie. Bateria jaka bedzie taka bedzie, nie wymagam tez polaczenia z kompem (sterowanie softem itp.). Wymagam jedynie podlaczenia akumulatora samochodowego. Wiem ze TJM bedzie w stanie doradzic, ale moze ktos jeszcze dorzuci kilka groszy, a poza tym uwazam ze ten temat nie tylko mnie sie przyda i dlatego wlasnie tutaj pisze.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Tomasz R. Gwiazda

hmm samochodowego? aby? :)

Ja mam w domu 2UPSy, APC.
Ale to takie bardziej zabezpieczenia przepieciowe a nie na dluzsze podtrzymanie sprzetu.
1. komp, monitor, modem, router
2. lcd+kino domowe

Troll81

Z firm polecam APC i polskiego Fideltronik. APC to juz marka sama w sobie a fideltronik to doskonały Polski producent.

W sumie to kablami każdy UPS będzie współpracował z akumulatorem. Problem polege na tym że aku samochodowe nie jest dostosowane do pracy głębokocyklowej. Baterie żelowe w UPSach mają zupełie inną charakterystykę. Owszem UPS pociągnie na samochodowym. Ale go zasiarczyć może niemożebnie.

Samochodowe aku ma tylko dac odpowiednią moc do zakręcenia rozrusznikiem. Dlatego ma wysoki prąd zwarciowy. Natychmiast po tym jest doładowywany z alternatora.
Bateria UPSa natomiast ma dać się całkowicie rozładować a potem móc się naładować. Ma niewielki prąd zwraciowy. Inaczej wszyscy by jeździli na Aku żelowych w swoich samochodach....

TJM

#3
I tu się niestety mylisz. Z 75% UPSów ma na wyposażeniu akumulatory kwasowe, które w eksploatacji niczym się nie różnią od samochodowych. Zresztą te żelowe też są kwasowe/ołowiowe tylko różnią się całkowitą bezobsługowością.

Problem jest inny. Akumulatory samochodowe wymagają dość dużego prądu ładowania, nawet najmniejszy akumulator np. od boba będzie się ładował ze 2 dni do pełna, o ile w międzyczasie nie trafi coś układu ładowania, bo jednocześnie większy od standardowego akumulator ma niższą rezystancję wewnętrzną.
Kolejny problem - taki akumulator nie może stać w pomieszczeniu zamkniętym, bo będzie zatruwał otoczenie wytwarzającymi się przy różnych okazjach (głównie przeładowanie) gazami. Przy nasileniu tego problemu metalowe elementy w pomieszczeniu mogą zacząć rdzewieć a miedź pokryje się nalotami - elektronika może się zacząć uszkadzać.
Problem trzeci - UPS podczas pracy się rozgrzewa i często jest tak, że nie ma żadnego porządnego chłodzenia, bo konstruktorzy wyliczyli, że zanim się rozgrzeje za bardzo braknie prądu w baterii. Zmieniając baterię możesz łatwo ten proces zachwiać.

Ja używałem Evera 300 z przerobionym układem ładowania, żeby dźwigało zewnętrzny akumulator 52Ah i z aktywnym chłodzeniem - dwie wielkie dziury po bokach i w jednej wentylator, inaczej po około 15-20 minutach w środku się wszystko smażyło.

Zamiast kombinować z akumulatorem samochodowym, polecam kupić UPS z gniazdem zewnętrznego akumulatora i dokupić ten zewnętrzny akumulator.
Będzie mniejszy od samochodowego przy tej samej pojemności - ponieważ samochodowy oprócz pojemności musi też dostarczyć czasami astronomicznych prądów. Przy tym będzie ładniejszy....

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

A niektóre UPSy można nawet łączyć w łańcuszek :D

AiDec

Czym sie roznia:

Back-UPS
FSP UPS
Line-Interactive



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81

FSP UPS to chyba firm

Back_UPS to chyba model jakiegoś UPSa

A line-Interactive to tryb działania UPSa (chyba najlepszy bo eliminuje wady poprzednich systemów) :D

Off-line: normalnie nic nie robi z zasilaniem, a po wykryciu
zmiany napięcia poza dozwolony zakres przełącza się na pracę
z baterii aż do powrotu zasilania do normalnego poziomu;
powoduje to niezbyt skuteczną ochronę, dość długi czas
przełączania oraz mocniejsze zużycie akumulatorów

Line-interactive: zasilanie jest podawane przez transforma-
tor z wieloma odczepami umożliwiającymi utrzymywanie napięcia
w znacznie węższym zakresie bez używania akumulatorów,
dostępne są też zazwyczaj filtry przeciwprzepięciowe;
przełączenie na baterie następuje dopiero w momencie
bardzo mocnej zmiany napięcia lub całkowitego zaniku
zasilania

AiDec

FSP UPS, Line Interactive, 2000 VA    - 950 pln
APC Smart-UPS Line-interactive 1500VA    - 2650 pln

Czy na pewno jest sens brac APC? Czy to nie jest czasem jakas przerklamowana firma? Placic 3 razy tyle za mniejsza pojemnosc?



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81

APC jest liderem na rynku i zbiera naprawdę dobre noty. Mają rewelacyjne wsparcie i dobre warunki gwarancji. Nły średnie)atomiast FSP nie znam wcale od strony priodukcji UPS (ich zasilacze ATX były srednie)

Tomasz R. Gwiazda

jesli chodzi o domowe warunki to moze sie to nie oplacac (ja co prawda mam takie male 700 i nie czuje sie poszkodowany)
w firmie 2x10000, 1x50000 + powiekszone baterie i jak do tej pory wszystko ok.
Do tego zarzadzalne przez IP listwy zasilajace


Szopler

Ja sobie do domowego serwa sprawiłem APC Back-UPS 500VA a to dlatego, że jako jedna z niewielu firm ma wsparcie softwareowe dla linuksa. Ale skoro AiDec nie potrzebuje to brał bym nawet jakiegoś przewymiarowanego mocowo np. Ever'a, dołożył wentyl + dodatkowe akku żelowe i jazda... długotrwałe pady zasilania nie zdarzają się często - można po takim czymś odpiąć akku od upsa i doładować zewnętrzną ładowarką. Wtedy UPS będzie po podłączeniu chodził w trybie podtrzymania...

irukard

A mnie tam wystarcza mój APC Smart UPS 1500. Na alledrogo za przeszło 500zł kupić się udało. Nawet za bardzo nie podrapany, a i aku w zacnym stanie. Przynajmniej pod linuksem działa wybornie :D

33oliver

a ja mam takie pytanie - czym się różni zwykła listwa przeciwprzepięciowa od UPS`a?

porównajmy to co mnie interesuje najbardziej czyli:

np. Listwa Bandridge BE 5017F - 7 gniazd AC 230V
a
APC Back-UPS ES 700VA GREEN

oczywiście wiem, że ten drugi ma możliwość "podtrzymania prądu" przez jakiś czas ale czy to jedyna różnica między tymi produktami?

jaki jest więc sens kupowania UPS`a kilkakrotnie droższego od listwy?


Tomasz R. Gwiazda

ja nie widze sensu kupowac listwy nie majac UPS :)
co ci po tym ze przepieciowa jest jak ci prad wylacza czy tam wachanie pradu bedzie albo jakis "zly" prad przyjdzie i Ci szlag elektronike wezmie
a jak jest UPS to i listwa niepotrzebna chyba tylko jako przedluzacz

moj APC ma 4 gniazdka z podtrzymaniem i 4 tylko przepieciowe

33oliver

domyślam się, ze o tym mówisz?

http://allegro.pl/najnowszy-apc-back-ups-es-700va-green-kurier-i1197290918.html

tez się nim zainteresowałem.

a wahanie prądu to nie przepięcie? :)

co daje 4min przeciągniecie podtrzymania prądu w przypadku UPS`a?


Tomasz R. Gwiazda

nawet 1min wystarczy, zeby software dolaczony do UPS rozpoczal procedure zamykania normalnie sprzetu co jest i dla sprzetu i dla OS zdrowsze niz nagly zanik napiecia.

Moj UPS podtrzymuje jakies 10min , kompa, monitor, modem z Astera i AP


niezbyt rozumiem te posty, czemu mam udowadniac wyzszosc UPSa na listwa :) Jak dla mnie tu nie ma pola do polemiki

33oliver

nic nie masz udowadniać tylko wytłumaczyć :)

i już wiem o co chodzi :)

Troll81

#17
http://allegro.pl/fideltronik-ares-700-nowe-akumulatory-i1204842695.html

Fideltronik to solidna polska firma

a jeśli APC to brałbym smarta
http://allegro.pl/apc-smart-ups-700-nowe-akumulatory-gwar-fakt-vat-i1210217768.html i wrzucił mu kartę sieciową :D
http://allegro.pl/apc-smart-ups-1000-rminet-3u-230v-i1197430570.html

33oliver

#18
to już to mi się bardziej podoba, nie mam zbytnio miejsca na wielkie kolumbryny a to jest compactowych rozmiarów..

http://allegro.pl/nowoczesny-skuteczny-apc-back-ups-rs-550va-lcd-mc-i1203505466.html

Troll81

Tylko czy uciągnie nowoczesnego kompa? ja mam 1,1 KVa :D

33oliver

zależy kto ile chce ciągnąć, jak wspominał TR.G, ma wystarczyć po to by po braku prądu można było swobodnie zamknąć system. Osobiście zależy mi właśnie na tym a nie po to by w ciemnościach móc się raczyć kompem bez netu ponieważ jestem podłączony do sieci uczelnianej, więc jak nie ma prądu to i sieć nie działa.

Tu ==> http://www.apcc.com/tools/ups_selector/index.cfm

można sobie sprawdzić co pociągnie w odpowiedni sposób.

Troll81

ile czasu to jedno a moc jaką w ogóle zdoła utrzymać to drugie. jak podepniesz kompa który ma 8 dysków i dwa proce pod 300KVa to przy wyłączeniu pradu UPS nawet stęknąć nie zdąży. A jak podepniesz atoma pod 3Kva to i cały dzień będziesz się kompem cieszyć.

33oliver

no tak, bardziej patrze pod kątem mojego kompa - specyfikacja w sygnaturce - powinno uciągnąć..

Troll81

mnie wyliczyło minimum APC BACK-UPS RS 800VA 230V