Wysyłam GPU do szpitala ;( -> GSoD

Zaczęty przez Agbar, 25 Sierpień 2011, 16:17

Agbar

Wysyłam moje GPU do szpitala. Późno zdiagnozowane GSoD. Życzcie mi i jej szczęścia ;)

Tomasz R. Gwiazda

a co to za GPU bylo? i co spowodowalo zgon ? przegrzewananie sie ?


Telefax


GRID

Green Screen of Death <- pierwszy raz słyszę. Naprawdę miałeś taki zielony ekran ?  :o

Troll81


Cyfron

to ja takie coś widziałem w TV typu CRT tak z 15lat temu - zielony ekran z jaśniejszymi skośnymi pasami  %)

Agbar

De facto GSoD to Grey Screen of Death. Chyba GRID to poprawił, bo nie rozwinąłem skrótu, a na google pewnie szybko to można znaleźć. ( Rozwijajcie swoje google foo %))

Problemem były dotknięte od nowości karty ATI z serii HD5800 i 5700. Część po jakimś czasie wywalała się w charakterystyczny sposób: szarobrązowy ekran w pionowe paski. Jakimś cudem nie przyszło mi do głowy, żeby sprawdzić wcześniej na google, czy mój problem nie jest jakiś w miarę typowy. Bardzo się zdziwiłem. Również tym, że nie zrobiłem tego wcześniej. Ostatecznie po poprzednim kompie byłem przyzwyczajony, że się co jakiś czas wywala.

Dodatkowo nie byłem pewny, co tak na prawdę nie działa. Podkręcony procesor, czy MB, czy RAM? Teoretycznie i7 obsługuje tylko DDR@1066MHz, więc 1333 było poza specyfikacją. Jednak powrót do standardowych parametrów nic nie rozwiązywał. W dodatku nie wiadomo od czego zależało, czy się wywali, czy nie. Ostatecznie wkurzyłem się :wth:, kiedy podciągnąłem RAM na 1666 albo nawet 1800 MHz i przez 2 dni chodził non stop bez problemów na pełnym BOINCowym obciążeniu. I nagle przestał. 3 minuty i zwieszka. GPU dochodziło do 55 stopni w obciążeniu i to oznaczało koniec działania. Równocześnie przyszły ostatnie upały;)

Google dig szybko pokazał, że powinienem już rok temu wymienić kartę już ponad rok temu. Prawdopodobnie wadliwa seria pamięci (nigdzie nie znalazłem konkretnej informacji, na czym dokładnie polega problem). Z tego co znalazłem AMD nie potwierdziło (do końca) problemu, poza rozwiązaniem niektórych przypadków przez sterowniki ~10.02. W HD5700 zwiększyli napięcie w nowszych biosach.
Wygląda na to, że po prostu wymieniają karty z tym problemem na nowe. Pomoc techniczna GIGABYTE odpowiedziała mi tak:
CytatWitam

Proszę sprawdzić problem z najnowszymi sterownikami AMD - jeśli problem nadal będzie się pojawiać sugeruję zareklamować kartę u sprzedawcy z dokładnym opisem usterki.

Pozdrawiam

pomoc techniczna GIGABYTE

Przy okazji widać, że to pewnie jakaś standardowa odpowiedź, bo w formularzu zgłoszeniowym podałem wersję sterownika 11.08  8)




GRID

Myślałem że ekran Green to samo ale widzę że to dwie różne sytuacje.   :)

Agbar

#9
 ;D
Wygląda to tak:



Najbardziej podobał mi się komentarz (chyba na innej stronie), że ponieważ windows działa zbyt stabilnie i BSoD prawie się już nie zdarza, ATI wyszło naprzeciw oczekiwaniom użytkowników :D

Tomasz R. Gwiazda

u mnie czasem zdarza sie BSOD i to ewidentnie problem ze sterownikami ati jest :)
znaczy sytuacja gdy BOINC lazi, i duzo filmikow z youtube otworzonych jest, i zwis nastepuje przy przejsciu na tryb pelnoekranowy
ale to rzadko


Kret_polny

A tak, też mam ten problem ze sterownikami AMD - gdy BOINC jest włączony i włączę grę to BSOD mam w mig. Aby grać i liczyć, muszę wyłączyć BOINCa, włączyć grę, alt+tab, załączyć BOINC. Dobrze, że chociaż w tę stronę działa.  XD

ScApi

Coś mi ten screen przypomina :)

CytatProblemem były dotknięte od nowości karty ATI z serii HD5800 i 5700.

Do listy można dodać serię 56xx  %)

G

Cytat: Agbar w 25 Sierpień 2011, 16:17
Wysyłam moje GPU do szpitala. Późno zdiagnozowane GSoD. Życzcie mi i jej szczęścia ;)
Tez to miałem. Teraz idzie -ale tylko na zegarach poniżej nominalnych.  :(

G

Aha - jeżeli karta chociaż na chwile startuje - to wyłącz w Boinc' u używanie GPU aż karta zacznie pracować stabilnie bez obciążenia.

Agbar

Karta startowała (i pewnie dalej startuje, ale teraz w serwisie). Problem w tym, że po osiągnięciu niesamowitej temperatury ~55C trafiał ją szlag, a chwilę potem mnie. Mniej więcej 3-5 minut od włączenia. Tak zaczęło to działać, jak przyszły te niedawne upały. Wcześniej komp działał 2 dni bez przerwy i bez błędu.

Nie muszę dodawać, że zimą wszystko działało lepiej. I proc GPU (tam jest wbudowany miernik) potrafił osiągnąć >80C.
Summa summarum wychodzi na to, że to jakaś walnięta seria pamięci Samsunga prawdopodobnie. W sieci można znaleźć wskazujące na to posty, choć nie znalazłem informacji, że problem dotyczył tylko wersji z kośćmi Samsunga.

Agbar

Dzisiaj karta wróciła. Co ciekawe jest ta sama, ale nie wiadomo co było (albo jest, bo właśnie ją testuję): w protokole napisali "naprawiono". |-?


Agbar

Jak na razie działa. Nie wywala się w Primegrid, jak wcześniej. Pograć też mi się udało. Jedyna różnica, że nie mam jak zasymulować temperatury otoczenia, bo strasznie się wywalała przy ponad 30 stopniach na polu (lub na dworze, dla tych co rozumieją tylko jedną wersję).

krzyszp

Zatrzymaj wiatraki na chwilkę, to zasymulujesz ;)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Agbar

To jak bym włożył pewną część ciała między szprychy (palec).

Tomasz R. Gwiazda

ja sobie kiedys przez przypadek wlozylem :) to mi palca rozcielo :D

krzyszp

Jeśli Wy Panowie do tego używacie pewnych części ciała....  :whistle:

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Nawiedzony

Można i palcem, jeśli zatrzymuje/zwalnia się, za tą centralną płaską część wiatraka  ;) też sobie kiedyś niechcący rozciąłem skórę wiatrakiem na  zewnętrznej stronie dłoni poprawiając kabelki we włączonym kompie ;)
Możesz też użyć programu typu MSI Afterburner, żeby programowo zmniejszyć prędkość obrotową i bardziej dogrzać kartę - choć elektronika bardzo nie lubi wszelakiego rodzaju dogrzewania.

ScApi

Z ciekawości, karta Gigabyte czy MSI ?

Bo i ta i ta firma ostatnio notorycznie naprawia wszystko co się odeśle, choćby miało zostać samo PCB to i tak naprawią.

Mój VTX3D niestety Korekta, - kupowania kart w momencie niższych cen, teraz zagwozdka co kupić :/

G

Można też ustalić wielopunktową łamaną dla pracy wentylatora w bardzo prostym i skutecznym programie TriXX firmy Sapphire. Np, od zera do 50 st.C 10%( wtedy karta szybko się nagrzewa) , a potem 60%  dla 65 st i 100% dla temperatury 80 st C.

Agbar

Cytat: ScApi w 30 Wrzesień 2011, 23:07
Z ciekawości, karta Gigabyte czy MSI ?
Gigabyte. A podobno problemy były u wszystkich firm. Z tego co słyszałem (czytałem), problem dotyczył pamięci. W tej karcie to by się nawet jakoś dobrze dało uzasadnić, bo nie ma chłodzenia na RAMie, tak jak w modelu referencyjnym. No i jeszcze 5870 było produkowane z kośćmi od dwóch producentów: Samsung i Hynix. Moja karta miała Szajsungi na pokładzie, ale nigdzie nie znalazłem informacji, czy to właśnie o nie chodzi :bad:

Póko co nie zamierzam kombinować z wiatrakami. Raz, że przypuszczam, że chodzi o RAM, którego w ten sposób nie nagrzeję, dwa chwilowo cienko z kasą.

A jeśli chodzi o soft, mam Afterburnera, ale głównie w kategorii HW monitora. O podkręcaniu nie ma mowy, szczególnie jak się popatrzy na "niesamowite" osiągi firmowo podrasowanych serii.

ScApi

Gdzieś na oficjalnym forum AMD była lista modeli i producentów z "wadą" która oficjalnie nie istnieje wg AMD. Mojego 5670 na niej nie było ale widocznie lista jeszcze niepełna.

P.S. Tak sie zastanawiam czy warto dopłacać prawie 200zł do HD6770 ?

Agbar

Na dzisiaj, chyba lepiej poczekać na serię 7.

ScApi

No nic, to BOINC chyba poczeka na liczenie na GPU trochę czasu :)

Tomasz R. Gwiazda

seria 7 chyba opozniona bedzie, zreszta jak wszystko od AMD :)
poki co urobek z wafla krzemu jest zbyt maly i nieoplacalny (dla nowego procesu technologicznego)

ScApi

Teoretycznie premiera planowana jest na początek 2012 co w praktyce oznacza jakieś pół roku dobre czekania. Nvidia już swoje 28nm do OEM'ów wysłała bo widzę Asusy z gtx640m w ofercie, ciekawe jak to będzie, cenowo na pewno na starcie powali, ale ogromnego skoku wydajności jak zapowiadają raczej sie nie spodziewam, mniejsze zużycie energii to prędzej. Trzeba na spokojnie przemyśleć zakupy ;)

aborek

NV z serią 6xx też się zapowiada na początek 2012.

Tomasz R. Gwiazda

NV przynajmniej nie sciemnia tylko podaje realny termin