Podaj dalej

Zaczęty przez emik, 23 Listopad 2009, 19:29

Troll81

Pustynia Kara Kum, północny Afganistan, wschodni Turkmenistan, Południowy Uzbekistan i Zachodni Tadżykistan....

nie znalazłem spisu dokładnego przedmiotów.... :(

wiki podaje ok 20600 przedmiotów

philozoph

Bo przedmioty zostały rozkradzione zanim zostały skatalogowane po części przez wszystkich od Talibów przez Rosjan na wojskach sprzymierzonych kończąc. :)

Bardzo dobrze 3- ;)

Dajesz !!

Troll81

Jakie stacje arktyczne są wymienione w Filmie "Zamieć" (zresztą polecam film obejrzeć) i ile w sumie jest stacji badawczych na antarktydzie i ile z nich jest polskich.

philozoph

#643
filmu nie widziałem, z opisu na 100% "amerykancka" i pewnie jeszcze jedna sądząc z zajawek:)
Jesli chodzi o stacje to całorocznych jest 39 letnich 41 dodatkowo jest 18 obozów i 2 schroniska. Polska posiada jedną czynną bazę (druga została zlikwidowana).

philozoph

Trolu decyduj, zaliczasz czy zmieniasz :)

Troll81

w sumie mogę zaliczyć.

W filmie wymieniono bazę Scotta i Amundsena, Bazę McMurdo i bazę Vostok

Polskich czynnych są dwie. Arctowskiego (czynna), Dobrowolskiego (jest nieczynna ale nie zlikwidowana "Stację sporadycznie odwiedzają natomiast badacze rosyjscy i australijscy. Australijczycy zainstalowali w niej stację referencyjną GPS (do badań błędów systemu). Wykorzystano tu fakt, że zabudowania stacji stoją na skałach a nie lądolodzie, przez co nie zmieniają swojej pozycji geograficznej w wyniku ruchu lodu." )

reszta danych się z grubsza zgadza. Różne wiki podają rożne liczby w zależności od tego i jak zliczają.

Zaliczam na 3-

philozoph

ok to mamy każdy po jednym 3- ;)

Historia Polski. Ile było województw w Polsce w 1947 roku?

pawg




philozoph

14 województw + dwa miasta wydzielone = 16

dajesz :)

pawg

Podaj model najsilniejszego elektrowozu będącego na stanie PKP. Obecnie większość z nich jest w rezerwie długoterminowej bo są zbyt silne.



Troll81

ES64U4 - ma moc ciągłą 6000 kW

Zwany Husarz :D

pawg

jest problem:
siła pociągowa ET42: 50T a Eurosprintera: 30T
moc ET42: 4840 kW a Eurosprinera: 6400 kW



Troll81

No ale Eurosprinter ma byc szybki a nie silny. Inne przełożenia :D Zresztą masz tez wersję towarową... 400KN ciągu

CytatPod koniec lipca 2010 PKP Cargo pozyskało 2 EuroSprintery ES64F4 (oznaczone niemiecką serią E189 oraz polską EU45), a w sierpniu kolejne 2[23]. Lokomotywy te będące własności spółki Dispolok wcześniej były użytkowane przez PKP Intercity[23]. Wynajęcie tych lokomotyw pozwoliło 25 sierpnia zainaugurować przewozy dla spółki Fiat Auto Poland pomiędzy wytwórniami włoskimi, a fabryką w Tychach[23].

W późniejszym czasie liczba wynajętych lokomotyw została zmniejszona do 2 sztuk[24]. W związku ze zmniejszaniem liczby leasingowanych ES64F4, PKP Cargo stanęło przed koniecznością szybkiego pozyskania podobnej lokomotywy, co zaowocowało podpisaniem umowy 3 października 2011 z Siemensem na dostawę jednej ES64F4 , która została dostarczona następnego dnia[24].

W listopadzie 2012 przewoźnik użytkował 1 własną oraz 8 leasingowanych ES64F4[25].

pawg

Mogę uznać odpowiedź, pomimo, że w pytaniu było o najsilniejszą, czyli chodziło o moc pociągową. Po prostu nie sprecyzowałem o co mi chodzi  ;)



Troll81

ile razy od ziemi jest większa największa znana nam gwiazda.

philozoph

O ile jest to aktualne, bo cały czas całkujemy za nowymi :) to  AB Doradus C 29555,4 mas ziemi

Troll81

chodzi o rozmiar a nie masę :D

philozoph

Powinienem więcej spać ;)

VY Canis Majoris 196200 - 228900 x

Troll81

Profesor Robert M. Humpreys z University of Minnesota oszacował promień VY Canis Majoris na 1800 do 2100 promieni Słońca. Aby to zilustrować, jeślibyśmy zamienili VY Canis Majoris ze Słońcem miejscami, to jej powierzchnia mogłaby wykraczać poza orbitę Saturna. Światło na obiegnięcie dookoła gwiazdy potrzebowałoby 8,5 godziny (dla porównania Słońca 14,5 sekundy). Gwiazda pomieściłaby w swojej objętości 7x1015 Ziem (objętość gwiazdy o promieniu 9,58 j.a. wynosi 1,23x1037 m³). Gdyby Ziemia miałaby być reprezentowana przez sferę o średnicy 1 cm, to Słońce miałoby średnicę 109 cm, a VY Canis Majoris (według górnych oszacowań) – 2,7 km.

Istnieją dwie sprzeczne koncepcje naukowe dotyczące właściwości VY Canis Majoris. W pierwszej[6], gwiazda jest wielkim, bardzo jasnym czerwonym hiperolbrzymem. W innych koncepcjach (np. Massey'a, Levesque'a i Pleza), gwiazda jest zwykłym czerwonym superolbrzymem o promieniu około 600 promieni Słońca. Podobnie jak rozmiar gwiazdy kontrowersje budzi jej jasność, ma to związek z przejściem światła z gwiazdy przez obłoki pyłu kosmicznego, co skutkuje zaburzonym odbiorem promieniowania podczerwonego na Ziemi.

dajesz

philozoph

9 marca 1953 roku zniknęło duże miasto w Polsce a pokazał się Stalinogród. Jakie miasto zniknęło?

emik



philozoph

Emik wrócił :)

dajesz :)

emik

Jedną z najsłynniejszych piosenek zespołu Dżem jest "Skazany na bluesa". Obecnie utożsamia się go oczywiście z wokalistą Dżemu, Ryśkiem Riedlem, jednakże... Rysiek Riedel napisał ten utwór z myślą o swoim przyjacielu. Jak ten przyjaciel się nazywał?


Troll81

Ryszard Skibiński

sknd

Ryszard Paulin Skibiński

EDIT: Trollu ubiegłeś mnie ;)

emik



Troll81

Podaj nazwę planety karłowatej pomiędzy Marsem a Jowiszem

sknd


Troll81


sknd

kurcze nie mam weny, wrzućcie ktoś jakieś pytanko za mnie ;)

philozoph

Cytaty:)

kto powiedział: "Różni ludzie, różna mądrość."

flaku

Joseph Conrad

philozoph

Yes :) Józef Konrad Korzeniowski :)

Dajesz :)

flaku

"Ogłośmy wakacje rolnicze
Świętujmy wolne dni
Zjemy naszą pszenicę, szynkę i jaja
A oni niech zjedzą swoje złoto."

Co to za tekst? W jakich okolicznościach i kręgach zyskał popularność?

sknd

brawo, w końcu coś czego nie da się wyguglać w 2 minuty  XD

Troll81

Wygooglac się da w 3 minuty. Wystarczy znać angielski :D

"A Farmer's Holiday we'll declare!
A Holiday Let's Hold!
We'll Eat Our Wheat and Corn and Eggs
And Let Them Eat Their Gold!"

philozoph

Nie trzeba znać angielskiego wystarczy mieć Troll'a na podorędziu :)

Milo Reno

flaku

Brawo. W czasach internetów ciężko coś znaleźć czego się nie da wyguglac szybko. Przynajmniej trzeba było wpaść na to, że tekst nie powstał w Polsce i przetłumaczyć. Ogólnie dodam że były to czasy wielkiego kryzysu, tekst stała się hymnem rolników zgromadzonych pod wodzą Milo Reno próbujących strajkiem utrzymać ceny produktów rolnych powyżej ceny rynkowej. Oczywiście nie obyło się bez używania siły w celu przymuszania reszty rolników do współpracy w ograniczaniu podaży.


Dajesz.

philozoph

#678
No dobra chcecie poszperać to macie okazję.

Kiedys w TCK była grupa japońskiej młodzieży z przedstawieniem "Wałki Papy Piłsudskiego". Podaj co zawierają te tytularne wałki i dlaczego są takie cenne dla Japończyków.

Podpowiem że Józef nie miał z tym nic wspólnego poza jednym drobnym faktem:)

flaku

Bronisław Piłsudski zarejestrował na nich język Ajnów w oryginalnym brzmieniu. Nic nie wiadomo o tym by zachowały się jakieś inne nagrania mowy Ajnów.