Skok na kasę obywateli Cypru

Zaczęty przez Bezprym, 18 Marzec 2013, 19:43

Bezprym

Dobra rada: jeżeli w Polsce zacznie się naprawdę źle dziać - od razu wyciągnijcie z banków swoje oszczędności. Potem może być już za późno...
Cypr to trzeci kraj, który dobiera się do pieniędzy obywateli w ostatnich latach (pamiętam wcześniej Argentynę, a niedawno Grecję).
U nas też nie będą mieli skrupułów - zabiorą nam bez litości.
(dobra rada podziała tylko wtedy, jeśli nie wycofają z obiegu gotówki w miejsce jakże nowoczesnego pieniądza elektronicznego - jeśli tak, to już nam Święty Boże nie pomoże...)

Treść artykułu:
W zamian za 10 mld euro pomocy cypryjskie władze zgodziły się na cięcie depozytów klientów banków nawet o 10 proc. Cypryjczycy są oburzeni.

Cypr zdecydował się zrobić rzecz bez precedensu w historii strefy euro: obciąć część depozytów klientów banków. Podatek wyniesie 6,75 proc. dla depozytów poniżej 100 tys. euro i 9,9 proc. dla depozytów powyżej tej kwoty.

Nowa regulacja ma obowiązywać od wtorku rano (w poniedziałek na Cyprze jest święto i banki są zamknięte), o ile w poniedziałek przegłosuje ją cypryjski parlament. Podatek ma przynieść 5,8 mld euro i będzie przeznaczony na zwiększenie płynności w sektorze bankowym. W zamian depozytariusze mają uzyskać akcje banków, które na razie jednak są niewiele warte.

Gdy Cypryjczycy obudzili się w sobotę rano i usłyszeli fatalną wiadomość, od razu ustawili się w kolejkach do bankomatów. Chociaż banki ograniczyły wypłaty do 400 euro, gotówka szybko się skończyła.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101716,13579453,Cypryjski_skok_na_oszczednosci__Takich_metod_w_walce.html

emik

cytując Cejrowskiego:

Cytat
Oto wskazówka co będzie. Małe słabe państewka (Cypr, Portugalia...) służą za poligony na których władza testuje reakcje ludzi na niepopularne decyzje.
Decyzje i działania, które w przyszłości zostaną podjęte w większych państwach (Polska..) Na Cyprze testowany jest jeden ze scenariuszy.


Troll81

jak dla mnie to strzelają sektorowi bankowemu w kolana i robią problem Szwajcarii bo ta znów będzie musiała dodrukowywać pieniądz :d

sknd

no, jak o tym rano usłyszałem to  :wth:

Bezprym

Cytat: emik w 18 Marzec 2013, 19:58
cytując Cejrowskiego:

Cytat
Oto wskazówka co będzie. Małe słabe państewka (Cypr, Portugalia...) służą za poligony na których władza testuje reakcje ludzi na niepopularne decyzje.
Decyzje i działania, które w przyszłości zostaną podjęte w większych państwach (Polska..) Na Cyprze testowany jest jeden ze scenariuszy.

Coś w tym jest:
Cytat
[18:44] Włochy powinny być następne?

We wczorajszym wywiadzie dla "Handelsblatt", główny ekonomista Commerzbanku i szef Niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką Jörg Krämer stwierdził, że "jednorazowy podatek od aktywów byłby dobrym rozwiązaniem dla Włoch". Zdaniem ekonomisty wystarczyłoby z kont obywateli zabrać 15%, aby relacja włoskiego długu do PKB spadła poniżej krytycznego poziomu 100%.


http://www.bankier.pl/wiadomosc/Na-zywo-cypryjskie-banki-zamkniete-do-czwartku-2782665.html

sknd

  |-? zaczynam poważnie rozważać opcję pozostawienia w banku tylko odrobiny kasy...

Troll81

Zawirowania wokół pomocy dla Cypru wyraźnie osłabiły europejską walutę, która jest najtańsza od 3 miesięcy. Najniżej zanotowany dziś kurs wyniósł 1,2882 dolara, podczas gdy jeszcze w piątek jedno euro warte było 1,307 dolara.

kredyt mi potanieje :D

krzyszp

Jak zwykle - za bledne decyzje bankow odpowiedza klienci... Mam nadzieje, ze ulica pokaze im, gdzie moga sobie wsadzic taka pomoc...

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

flaku

Dobra rada: jeżeli w Polsce zacznie się naprawdę źle dziać - od razu wyciągnijcie z banków swoje oszczędności. Potem może być już za późno...
Cypr to trzeci kraj, który dobiera się do pieniędzy obywateli w ostatnich latach (pamiętam wcześniej Argentynę, a niedawno Grecję).
U nas też nie będą mieli skrupułów - zabiorą nam bez litości.
(dobra rada podziała tylko wtedy, jeśli nie wycofają z obiegu gotówki w miejsce jakże nowoczesnego pieniądza elektronicznego - jeśli tak, to już nam Święty Boże nie pomoże...)

Jest lepsza opcja. O wiele bardziej prawdopodobne jest to, że sobie tą kasę nasi wydrukują, a wtedy żadne wyciągnięcie pieniędzy z konta nie pomoże. Ale zawsze można kupić trochę złota/srebra czy czegokolwiek. Tego nie dodrukują, a wydaje mi się że zabrać nam z domów będą mieli problem. Nie radze natomiast kupowania kontraktów na złoto w kryzysie. Takie złoto zawsze łatwiej mają skonfiskować.

Jak dla mnie to strzelają sektorowi bankowemu w kolana i robią problem Szwajcarii bo ta znów będzie musiała dodrukowywać pieniądz :d

Jak dla mnie to nie będą musieli, ale zgodzę się że pewnie to zrobią.

Jak zwykle - za bledne decyzje bankow odpowiedza klienci...
Jakby oni odpowiadali za błędne decyzje swoich banków to nie miałbym nic przeciwko. Taki bank sobie wybrali to trudno. Problem w tym że oni odpowiadają za błędy rządu i nawet jak bank był porządny(na tyle na ile mu w obecnym systemie wolno) to klient zapłaci.

Szopler

Mogę się założyć, że spora część Cypryjczyków jak tylko odzyska dostęp do swoich kont to wybierze wszystko co tam ma, zamknie konta i ulokuje kasę w skarpecie. Już nie mówię, że Rosjanie co mają tam konta zrobią podobnie i to pewnie ze znacznie większą kasą.

Martin Fox

Ale kogo to obchodzi? Jedynie Islandia pokazała jak się radzi z kryzysem - ale nikt z bankowców na tym nie zarobił, więc się o tym nie mówi.
A tak można dołożyć jednorazową prowizję, pożyczyć € Cyprowi, a potem niech spłacają ten kredyt przez 40-50 lat - i masz stały dochód.
Nikomu nie zależy na szybkim rozwiązaniu problemu kryzysu - bo to najlepsza okazja do zarabiania kasy i zmiany przepisów na takie, na które normalnie społeczeństwo by się nie zgodziło.

Troll81

Co ciekawe Grecja Zassała 240mld pomocy i nikt nie stęknął a Cypr prosił jedynie o 10mld :D Ja się zastanawiam co teraz będzie jak Rosjanie wszystko zabiorą z Cypru i Turcy tam poszaleją :D

Krzysiak

Dobra dobra a ilu Rosjan straciło na Cypryjskich bankach  :fright:
Troll81 był szybszy  :shame:


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

apohawk

http://www.blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=1212
Jeszcze komentarz Gwiazdowskiego.
No good deed goes unpunished.

Bezprym


sknd

Cytat: Martin Fox w 19 Marzec 2013, 08:32
Ale kogo to obchodzi? Jedynie Islandia pokazała jak się radzi z kryzysem - ale nikt z bankowców na tym nie zarobił, więc się o tym nie mówi.
A tak można dołożyć jednorazową prowizję, pożyczyć € Cyprowi, a potem niech spłacają ten kredyt przez 40-50 lat - i masz stały dochód.
Nikomu nie zależy na szybkim rozwiązaniu problemu kryzysu - bo to najlepsza okazja do zarabiania kasy i zmiany przepisów na takie, na które normalnie społeczeństwo by się nie zgodziło.

tak mi się twoja wypowiedź spodobała, że pozwoliłem sobie skopiować i wrzucić na fejsa, mam nadzieję że nic złego nie zrobiłem ;)

Kryniek

Cytat: Martin Fox w 19 Marzec 2013, 08:32
Ale kogo to obchodzi? Jedynie Islandia pokazała jak się radzi z kryzysem - ale nikt z bankowców na tym nie zarobił, więc się o tym nie mówi.
A tak można dołożyć jednorazową prowizję, pożyczyć € Cyprowi, a potem niech spłacają ten kredyt przez 40-50 lat - i masz stały dochód.
Nikomu nie zależy na szybkim rozwiązaniu problemu kryzysu - bo to najlepsza okazja do zarabiania kasy i zmiany przepisów na takie, na które normalnie społeczeństwo by się nie zgodziło.

Trafna uwaga. Na przykładzie Islandii można również pokazać, co się stanie gdy Państwo odda kontrole nad swoimi bankami prywatnym "rasowym" bankowcom ;)

AiDec

1. http://like-a-geek.pl/miniblog/cypr-jak-oni-to-technicznie-rozwiazali/

2. A ja Wam juz od dawna pisze: `spieprzac!`. Wypad z Polski. Co WY tam jeszcze robicie?.

Spedzic 20 lat w norleju, dorobic sie (uczciwie) i na wczesniejsza emeryturke do Islandii. I Islandia sie ucieszy bo kase przywieziemy i nam bedzie dobrze i dostatnio, a Bushowa, Mergelowa i Tuskowa reszta swiata bedzie nam mogla skoczyc.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81

Islandia mały kraj :D wyspa.... wszędzie daleko.....

krzyszp

Cytat: AiDec w 19 Marzec 2013, 15:39
1. http://like-a-geek.pl/miniblog/cypr-jak-oni-to-technicznie-rozwiazali/

2. A ja Wam juz od dawna pisze: `spieprzac!`. Wypad z Polski. Co WY tam jeszcze robicie?.
Wiesz, ja spieprzyłem 9 lat temu... I w UK takie same ruchy się wykonują.
Rok lub dwa temu rząd zafundował największym bankom w UK bailout na kilkaset miliardów funtów po czym, aby zatkać dziurę budżetową podniósł VAT... Skoczyło bezrobocie, to zmieniono przepisy pracownicze na dużo gorsze... Realne płace nisko i średnio wykwalifikowanych spadają w tempie ~5% rocznie (co oznacza spadek o ok. 50% od 2005 roku).
Pogarszają się sprawy zasiłków - samozatrudniony, choćby płacił potężne podatki, to w przypadku bankructwa nie ma szans na zasiłek, który innym, normalnie zatrudnionym) przysługuje "z urzędu", samozatrudnionych w UK jest OGROMNA ilość (czytałem, że ok. 30%)...

Cytat: AiDec w 19 Marzec 2013, 15:39
Spedzic 20 lat w norleju, dorobic sie (uczciwie) i na wczesniejsza emeryturke do Islandii. I Islandia sie ucieszy bo kase przywieziemy i nam bedzie dobrze i dostatnio, a Bushowa, Mergelowa i Tuskowa reszta swiata bedzie nam mogla skoczyc.
Jaką masz gwarancję, że za 5-10 lat to samo nie stanie się w Norwegii, UK, Niemczech, czy innym kraju? Pierwszy krok został wykonany...
Władze zrobiły eksperyment w maleńkiej Nikozji, jeśli nie skończy się to rewolucją i linczem na bankierach, czeka nas to samo w innych krajach...

Polecam ten artykuł i komentarze pod nim:
http://dwagrosze.com/2013/03/czy-depozyty-na-cyprze-zostaly-zajumane.html?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=czy-depozyty-na-cyprze-zostaly-zajumane

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

Francja chciała wprowadzić wysoki podatek od najbogatszych to się przemeldowali do Belgii :D no to widocznie trzeba skuteczniej ściągać kasę :D

Szopler

CytatWłaśnie mi się przypomniało jak ludzie się śmiali z Kaczyńskiego że nie ma konta w banku...

Troll81

jeszcze wyjdzie na to że był wizjonerem....

krzyszp

Cytat: Szopler w 19 Marzec 2013, 17:31
CytatWłaśnie mi się przypomniało jak ludzie się śmiali z Kaczyńskiego że nie ma konta w banku...
A ja zaczynam się zastanawiać, czy (i gdzie) został kraj, w którym te wszystkie przekręty nie mają miejsca, gdzie rząd nie jest zależny od decyzji bankierów, koterii polityczno-gospodarczych i USA...
Jeśli jest taki kraj, jest tam tani dostęp do sieci, to... Chętnie się nim zainteresuję...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81


krzyszp

#25
Cytat: Troll81 w 19 Marzec 2013, 17:58
Chiny :D
Nie spełniają dwóch warunków:
Cytatkoterii polityczno-gospodarczych
Cytatjest tam tani dostęp do sieci
- CAŁEJ sieci ;)

CytatNie ma potrzeby wprowadzania podatku od depozytów w innych krajach strefy euro tak jak jest to planowane na Cyprze - zapewnia szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem. - To jest całkowicie wykluczone - podkreślił w holenderskim parlamencie.
Tak jakby o Cyprze w tym kontekście mówił ktoś wcześniej...
Jak ja zaczynam się wk...ć >:(

Dobrze, że nie mam problemu z oszczędnościami i dylematu, gdzie je trzymać... ;)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Martin Fox

@sknd - nie ma problemu, cytuj do woli :)
A co do tematu - też uważam że Cypr to test w skali mini. Co prawda parlament odrzucił, ale cały szum medialny to to samo jak "benzyna po 6zł" i sprawdzanie co się stanie. Małymi kroczkami ludzie się przyzwyczają do tego że benzyna będzie po 6zł i nikogo już nie szokuje cena 5,80.
Mnie bardziej interesuje jedno - opodatkowanie lokat - a jak ktoś ma pożyczkę (lokatę ujemną) dostanie zwrot podatku? :>

lolek

Ja staram się co roku odkładać jakąś drobną sumę ( 5 -10 tyś PLN) na lokatę i jak myślę o tym że ktoś by miał mi część z tego ukraść to aż mnie dreszcze przechodzą.

Teraz to nawet jak nie wprowadzą tego podatku na Cyprze to sektor finansowy tej wysepki i tak jest już bankrutem. mogę się założyć że wszyscy zaraz pójdą zabrać swoje oszczędności i włożą je do skarpety. A Rosyjscy miliarderzy poszukają innego raju podatkowego...

cp

#28
Cytat: lolek w 20 Marzec 2013, 09:06
Ja staram się co roku odkładać jakąś drobną sumę ( 5 -10 tyś PLN) na lokatę i jak myślę o tym że ktoś by miał mi część z tego ukraść to aż mnie dreszcze przechodzą.

Teraz to nawet jak nie wprowadzą tego podatku na Cyprze to sektor finansowy tej wysepki i tak jest już bankrutem. mogę się założyć że wszyscy zaraz pójdą zabrać swoje oszczędności i włożą je do skarpety. A Rosyjscy miliarderzy poszukają innego raju podatkowego...

Pal sześć Cypr i Rosję. Idioci, którzy wymyślili ten 'podatek' skutecznie jednym wypowiedzianym zdaniem przekreślili całe lata starań o utrzymanie zaufania ludzi do powierzania pieniędzy bankom w całej UE  :facepalm2:
(plotki krążą, że to Angela Merkel w ramach prowadzenia polityki wewnętrznej (wygrania jesiennych wyborów do Bundestagu), no ale oficjalnie przecież nikt się do autorstwa nie przyzna)
W skrócie, Cypr wbił nóż w plecy systemu bankowego UE... na wyraźne żądanie rzeczonej UE  :cold:

Troll81

Dokładnie. Zaufaj tu teraz bankom.....

AiDec

#30
Cytat: krzyszp w 19 Marzec 2013, 17:47
A ja zaczynam się zastanawiać, czy (i gdzie) został kraj, w którym te wszystkie przekręty nie mają miejsca (...)

Pozostaly dwa. Norwegia na czas okreslony i Islandia.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

krzyszp

Cytat: AiDec w 20 Marzec 2013, 14:29
Pozostaly dwa. Norwegia na czas okreslony i Islandia.
Norwegia mnie kusi, podobnie Islandia, niestety, dochodzi kwestia języka (nauka nowego w moim przypadku już nie wchodzi w grę z powodu lenistwa).

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

Tu i tam mówią nieźle po angielskiemu :D

krzyszp

Cytat: Troll81 w 20 Marzec 2013, 16:41
Tu i tam mówią nieźle po angielskiemu :D
Wiesz, do codziennego życia trzeba trochę więcej (np. przeczytanie i wybranie oferty dostawców mediów).

Niemniej, nadal czekam, który większy kraj teraz zostanie postawiony pod ścianą tak jak Cypr i jak na to zareaguje "ulica". To może być bardzo ciekawe.

Dodatkowo, w moim otoczeniu zauważam coraz większą nerwowość w angielskim społeczeństwie na klasę rządzącą. Jak słusznie zauważył mój kolega: "W społeczeństwie brytyjskim jest tylko 0,7% milionerów, a w Izbie Gmin jest ich 78% - ciekawe, kogo oni reprezentują faktycznie?"
Wszystkie ostatnie pomysły na "ratowanie gospodarki" będące de facto ratowaniem instytucji bankowych powodują coraz większy wzrost frustracji w społeczeństwie...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

zawsze tak było ze czasy kryzysu powodowały wzrost frustracji w społeczeństwie. to akurat nic nowego od czasów rewolucji francuskiej albo i wcześniejszych.

Bezprym

A na zawirowaniach w Cyprze korzysta... Bitcoin:

Wirtualna waluta BitCoin ma się obecnie bardzo dobrze. Po zeszłorocznych problemach jej wartość osiąga nowe rekordy, a może być jeszcze lepiej.
Po tym co nastąpiło na Cyprze gorąco zrobiło się w całej Europie - zwłaszcza w krajach takich jak Grecja czy Hiszpania, które i tak zmagają się z ogromnymi problemami wywołanymi przez kryzys ekonomiczny.

Przez to w zeszły weekend rekordy popularności zaczęły bić na Półwyspie Iberyjskim aplikacje na iPhone'a takie jak Bitcoin Gold (wzrost z 498 na 72 pozycję w rankingu w kategorii finanse) czy Bitcoin Ticker (wzrost z pozycji 526 na 52) - a to wszystko nastąpiło w ciągu jednego dnia.

Wygląda na to, że Hiszpanie zaczęli się obawiać iż ich rząd może spróbować wprowadzić podobny podatek jak na Cyprze i zaczęli aktywnie szukać alternatyw - nawet w wirtualnej rzeczywistości.

Czy sytuacja na Cyprze oznacza początek końca całego systemu bankowego jaki znamy? Pokazała nam ona wyraźnie, że nawet prywatne konta, na które gwarancje daje nam państwo nie są wcale tak bezpieczne jakby się zdawało, a głównym zagrożeniem może być właśnie państwo. Przekroczona została zatem pewna psychologiczna granica.

http://www.geekweek.pl/aktualnosci/15829/cypryjski-kryzys-bankowy-a-bitcoin-czas-na-rewolucje

AiDec

Cytat: krzyszp w 20 Marzec 2013, 14:34
Norwegia mnie kusi, podobnie Islandia, niestety, dochodzi kwestia języka (nauka nowego w moim przypadku już nie wchodzi w grę z powodu lenistwa).

Ja Was naprawde czasami nie potrafie zrozumiec. Nie slowa, bo te to czytam, ale sedno wypowiedzi.

Ja tu siedze juz prawie osiem lat. Norweskiego nie znam. A angielski to co drugi z Was zna lepiej ode mnie (nigdy sie nie uczylem, nie znam gramatyki), bo ja to tylko z gier zalapalem co nieco  :arrr:. Wiec jaka kwestia jezyka Krzychu?  :ahoy:



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

krzyszp

Cytat: AiDec w 21 Marzec 2013, 10:07
Ja tu siedze juz prawie osiem lat. Norweskiego nie znam. A angielski to co drugi z Was zna lepiej ode mnie (nigdy sie nie uczylem, nie znam gramatyki), bo ja to tylko z gier zalapalem co nieco  :arrr:. Wiec jaka kwestia jezyka Krzychu?  :ahoy:
W zasadzie, to masz racje ;)

Ja jednak poczekam jeszcze. Firma powoli sie rozwija, coraz wiecej pracuje z domu i powoli staje sie niezalezny pod wzgledem zamieszkania co oznacza, ze przy obecnym tempie zmian juz za kilka lat (jak nic sie nie sypnie) bede mogl sobie zamieszkac tam, gdzie mi bedzie wygodniej i tylko czasami dojezdzac do klienta.
Niestety, to jeszcze kilka lat chyba potrwa, wiec niestety do tego czasu bede sie denerwowac (choc i tak mi lepiej w UK niz w PL).

Inna sprawa, ze powoli zaweza sie lista miejsc przyjemnych i "bezpiecznych" do zamieszkania w sensie "dziwnych" poczynan politykow...


Ps. Przepraszam za brak PL znakow, pisze ze zdalnego kompa na ktorym nie naszych czcionek.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

cp

Cytathttp://falkvinge.net/2013/03/29/death-of-the-small-eurobusiness-in-a-bank-screenshot/

Tego chyba euromatołki nie przewidziały  :wth:

Troll81

stronka nie działa.....

Ale google nie zapomina :D

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:9V3xz7F9uRsJ:falkvinge.net/2013/03/29/death-of-the-small-eurobusiness-in-a-bank-screenshot/+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-a