Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - HaNocri

#1
Jeśli ma to być debian, to moim zdaniem warto zaktualizować co najmniej do wersji testing są tam w miarę nowe wersje pakietów. Stable jest dla tych którzy rygorystycznie domagają się stabilności za cenę przestarzałych wersji pakietów- tam są tylko aktualizacje bezpieczeństwa. W repozytorium non-free są zamkniętoźródłowe sterowniki fglrx do radeonów oraz moduł dkms do automatycznej kompilacji modułu jądra, nie trzeba się babrać z module-assistant. Mogę w tygodniu napisać ci małe how-to jak zaktualizować do testinga i zainstalować co trzeba, ale nie mam żadnej karty graficznej ati/amd, więc nie przetestuję czy to zadziała w rzeczywistej konfiguracji.
#2
Zdobycze / Odznaki World Community Grid
30 Grudzień 2011, 20:04
Kończę ten rok złotkiem w HCC:
Teraz trochę przystopuję z WCG i przestawiam się na POEM w styczniu.

:parrrty: dla wszystkich poprzedników.
#3
Optymalizacje / Jak mniej płacić za prąd?
29 Grudzień 2011, 00:26
Należy zwrócić uwagę, że niektórzy dostawcy energii nie uwzględniają czasu letniego (np. Enea) i taryfa z dziennej na nocną przełącza się zawsze wg czasu zimowego. Trzeba to uwzględnić i po przejściu na czas letni skorygować ustawienie harmonogramu, żeby trafić w pożądane "widełki". W przykładzie Szoplera, kiedy system przestawi zegar na czas letni, trzeba by zmienić godziny wykonywania polecenia na 5:00 i 14:00 i analogicznie wrócić do 6:00 i 15:00 po wejściu czasu zimowego.
#4
POEM - może w końcu będzie coś stabilnego do liczenia, bo z LHC wiadomo jak jest, a z yoyo też coś się nie mogę dogadać.
#5
Optymalizacje / Jak mniej płacić za prąd?
20 Grudzień 2011, 14:42
Ustawiłem teraz od poniedziałku do niedzieli 13:00-14:20, a ogólnie 14:30-06:00 i rzeczywiście, nie wznowił działania po 14:30. Ustawienia dla poszczególnych dni zdają się omijać ustawienie globalne. Pozostaje napisać skrypt, który będzie uruchamiany o wybranej godzinie i albo zatrzymywał, albo wznawiał liczenie. Można też... napisać do devów boinc managera, żeby poprawili nieco działanie tej funkcji :)
#6
Optymalizacje / Jak mniej płacić za prąd?
20 Grudzień 2011, 13:54
Cytat: Szopler w 20 Grudzień 2011, 00:11
Jak teraz ustawić BOINC aby liczył tylko w tych godzinach? Proszę o screena jak dla początkującego!
Wystarczy chyba coś takiego w preferencjach lokalnych:
Teraz jest po 13:00 i boinc liczy, po 15:00 powinien zapauzować i wznowić o 22
[smg id=270 type=preview align=left width=450]
.
#7
OpenMosix jest już od lat nie rozwijany, używa się OpenMPI, MPICH... A czy program nie musi być pisany specjalnie ze wsparciem dla MPI, żeby mógł pracować w takim środowisku? Chyba to tak nie działa, że odpalamy byle co i ma dostęp do np 1024 procesorów w klastrze (przykładowo). Niestety też nie znam się na tym i tylko powtarzam to co gdzieś tam zasłyszałem.
W takich rasowych klastrach do łączenia węzłów używa się nie ethernetu, a np. InfiniBand przepustowość do 300 Gbit/s :whistle:
#8
Projekt miesiąca / 2011.12: yoyo@home
14 Grudzień 2011, 00:02
Ale lipa, tylko ecm tak ma czy inne podprojekty tez?
#9
Projekt miesiąca / 2011.12: yoyo@home
13 Grudzień 2011, 23:51
A ja mam takie pytanie odnośnie yoyo, liczę sobie ecm i tak to wygląda:
CPU time (sec)  claimed credit  granted credit
243,347.00        2,237.20         670.40

Tak duża różnica między claimed credit a granted credit to normalne w tym projekcie? Wychodzi na to, że lepiej krótsze próbki liczyć, lepszy stosunek czas/punkty. Tylko na długość próbki nie ma się wpływu... Może lepiej na muon się przestawić?
#10
Archiwum / Ziemia 2.0
06 Grudzień 2011, 20:22
To może lepiej Chińczyków bo Japończycy są coś nieskorzy do rozmanżania i dolecą same szkielety. Chociaż po namyśle to Chińczycy też nie, bo przemalują planetę na czerwono i będzie Mars 2.0. Myślę, że najlepsi byli by astronauci-zombie.
A tak trochę bardziej serio to 600 lat świetlnych jak na odległości kosmiczne to nie tak wiele, może za 1000 lat jak kryzys minie i nasza cywilizacja przetrwa wyślemy tam chociaż jakąś sondę XD
#11
Archiwum / Macierz dyskowa <- robiona samemu?
06 Grudzień 2011, 20:09
Cytat: Troll81 w 06 Grudzień 2011, 11:58
A zfs juz nie jest obsługiwany aby przez Linuksy??
Oficjalnie nie i prawdopodobne nigdy nie będzie, bo licencje jądra i zfs się "gryzą" (GPL vs CDDL), ale jest coś takiego
http://zfsonlinux.org
to moduł jądra i aplikacja userlandu, ale chyba lepiej poczekać na stabilizację btrfs, który ma z założenia pełnić te same funkcje, bo jednak jest oficjalnie w jądrze. Za to ten port zfs może być w każdej chwili porzucony i skończymy z ręką w nocniku.
#12
Archiwum / Macierz dyskowa <- robiona samemu?
05 Grudzień 2011, 15:50
Racja, zapomniałem o btrfs, czyli odpowiedniku zfs dla linuksa
Cytat: buninek w 05 Grudzień 2011, 14:51
Możliwość tworzenia raid1 z dysków o różnej wielkości oferuje btrfs.
To dobra wiadomość.
Cytat: buninek w 05 Grudzień 2011, 14:51
Szczególnie ciekawa jest możliwość dodawnia nowych dysków do istniejącej puli z utworzonym już systemem plików.
To jeszcze lepsza wiadomość.
btrfs wciąż jest opisywany jako "under heavy development", więc do zastosowań w tzw. środowisku produkcyjnym raczej się nie nadaje, ale do domu można rozważyć. Ponoć od wersji jądra 2.6.31, są już tylko zmiany kompatybilne z wersjami wstecz, kolejne zmiany nie powinny wymagać tworzenia systemu plików na nowo.
Szybkie i proste snapshoty to jest to, bo te które oferuje lvm w tej chwili są dalece od wygodnych w użyciu.

Cytat: buninek w 05 Grudzień 2011, 14:51
Bardzo fajną alternatywą dla NAS jest ATA over Ethernet.
To bardzo ciekawe, będę musiał wypróbować, Debian oferuje gotowe paczki vblade.
#13
Archiwum / Macierz dyskowa <- robiona samemu?
05 Grudzień 2011, 11:54
Aha, czyli chcesz użyć dysków różnych wielkości, ale jednocześnie mieć możliwość tworzenia jakiś kopii zapasowych. W takim razie może być trudno bez pisania jakiś skryptów, czy konfiguracji z wiersza poleceń :wth:.
Wiem, że lvm ma opcję mirror, ale nie wiem jak to się zachowuje przy dyskach róznych wielkości, nigdy nie testowałem. Mozna by też inaczej: utworzyć dwie macierze typu JBOD mniej-więcej podobnej wielkości i ustawić okresową synchronizację plików pomiędzy macierzami np. przy pomocy rsync-a np co 5 minut. Albo użyć drbd (taki raid 1 tylko przez sieć), ale na jednej maszynie (nie wiem czy tak się da). Generalnie są to metody niewiele mające wspólnego z wydajnością, lepiej utworzyć pełnoprawnego RAIDa, ale przy dzisiejszych cenach dysków trzeba kombinować :bad:.
Może ktoś jeszcze wpadnie na jakiś pomysł.
#14
Archiwum / Macierz dyskowa <- robiona samemu?
05 Grudzień 2011, 11:31
Zakładam, że to co chcesz zrobić to macierz typu JBOD czyli połączenie wielu fizycznych dysków różnej wielkości w jeden duży logiczny dysk. praktycznie każdy system ma taki czy inny sposób poradzenia sobie z tym i tak w linuksie jest mdadm lub lvm, freebsd ma gconcat lub zfs, nie wiem co tam Windows Ci robi, bo nie ma tu obliczania żadnych sum kontrolnych czy jakiś mechanizmów ochrony danych.
FreeNas jest dość wybredny jeśli chodzi o sprzęt, może nie wykryć kontrolera, jeśli to jakiś z tych tanich. Prędzej już linux, jest podobna do FreeNas dystrybucja: OpenMediaVault:
http://openmediavault.org/
Zarządzanie przez www, wspiera wszystkie najważniejsze rozwiązania jak samba, ftp, bittorent, itp. Jest to bardzo młody projekt tego samego autora co FreeNas i nie wszystko musi być 100% sprawne.

Powiem tak, trudno będzie znaleźć jakieś maksymalnie proste rozwiązanie, bo zakłada się że przeciętny urzytkownik raczej nie tworzy macierzy dyskowych ;D. Może jest jakaś graficzna nakładka na Ubuntu, ja takiej nie znam. Osobiście użyłbym jakiegoś linuksa i lvm do utworzenia JBOD.
#15
Gdyby Intel wziął porządnie w obroty architekturę ARM, to kto wie, kto wie...
#16
Te wszystkie miniaturki są fajne, ale oczekiwałbym raczej standardowych wymiarów płyty głównej pod procesor ARM, który miałby wydajność i7 i pobierał max ~50W energii :P do tego normalne gniazda na pamięć ddr i grafikę pci-e. Ot taki zwyczajny blaszak tylko z ARM zamiast x86.
#17
To dobry pretekst, aby ARM w końcu zadebiutował na rynku desktopów, x86 może jeszcze nie powinien być spuszczony w klopie, ale przynajmniej podniesiono by klapę ;D
Dotychczas hamulcowym był Microsoft nie oferując swoich flagowych produktów na nic innego jak tylko x86, ale Win 8 ma być również w wersji na ARMy (tablety). Można by iść krok dalej i wprowadzić procesory Tilera pod strzechy, wszak walka idzie o wielordzeniowość i energooszczędność, żaden producent już nie podkręca GHz.
#18
Foobara używam od jego najwcześniejszych wersji i wciąż mi odpowiada. Wspiera bardzo dużo formatów prosto z pudełka, a i do tych bardziej egzotycznych z łatwością znajdziesz pluginy. Praktyczne dowolnie da się konfigurować interfejs, choć mi domyślny bardzo odpowiada, minimalistyczny z czytelna playlistą, bez zbędnych dupereli. Oczywiście przy pomocy odpowiednich pluginów i tematów można go wybajerować tak, że Windows Media Player wysiada. Można też nim ripować muzykę z cd i kodować do wybranego formatu. Jest wtyczka do lastfm.

Pod linuksem używam Clementine (kontynuuje on linię 1.0 odtwarzacza Amarok, przepisany do qt4), a czasami foobara przez wine ;D gdy Clementine nie daje rady z jakimś formatem.
#19
Ciekawostki / Marsjański łazik Curiosity
26 Listopad 2011, 16:14
Ładnie wystartował. Może ten doleci bo Rosjanom ostatnio trochę nie wyszło.
Trzymam kciuki  :p_arr:
#20
Zdobycze / Odznaki World Community Grid
26 Listopad 2011, 15:46
No to jeszcze moja srebrzynka
#21
Archiwum / SunRay1
25 Listopad 2011, 18:22
Fajnie to wygląda :D. Może da radę coś na tym uruchomić przez PXE czy coś podobnego.
Może tutaj znajdziesz coś ciekawego:
http://www.sun-rays.org
http://www.jopenray.org

Linki prosto z wikipedi, nie wiem czy to coś przydatnego.
#22
Może do grudnia sypną nowymi próbkami LHC... Póki co można liczyć tylko na jakieś pojedyncze ochłapy, dostałem dzisiaj tylko dwa WU.
#23
Archiwum / Co zamiast Ubuntu?
25 Listopad 2011, 18:06
Cytat: kurozukin w 25 Listopad 2011, 17:57
Mint jest oparty na ubunciaku (stabilnym), mint debian na debian-testing
Jeśli zależy ci na stabilności wybór jest oczywisty :)
Tzn.? Niektórzy twierdzą, że Debian unstable jest stabilniejszy od Ubuntu :P
Sam jadę na unstable już od lat i nie narzekam, choć różnie to bywa.
#24
Wejdź w okno maszyny wirtualnej i naciśnij alt+f2 (lub alt+f3 nie pamiętam dokładnie) powinien tam się wyświetlać rosnący licznik postępu (xxx events processed), jeśli nic nie ma to znaczy, że maszyna nie liczy i czeka na odbiór próbki, nie masz na to wpływu. WU w tym projekcie mają stały czas przetwarzania 24h, niezależnie czy faktycznie coś tam przetwarza czy nie, ot taka specyfika projektu.
#25
Wydaje się, że grudzień zaklepany jest już dla LHC, głos pójdzie pewnie na poczet projektu na styczeń 2012, a że nie mogę się zdecydować to zdecyduje random() w postaci 1 złotego polskiego. :whistle:
Głos na POEM
#26
Mowa, sam mam dobsa, bajecznie prosty w obsłudze w porównaniu do tych dziesiątek pokrętełek montażu paralaktycznego. Ale ciężkie to jak cholera, chyba dorobię sobie jakieś kółeczka do łatwego przemieszczania. No i brak precyzji w podążaniu za obiektem, marzy mi się jakiś montaż z napędem, ale brak funduszy :dunno:
#27
Szkoda, że poskąpili na nagrodzie, to chyba jeden z najsłabszych teleskopów Sky Watchera. Za to montaż EQ2 prezentuje się bardziej "profesjonalnie" od czterech skleconych na krzyż desek Dobsona.  XD
#28
Podobna sytuacja, zwolniony pracownik ministerstwa wpuścił do sieci bazę danych osobowych 9 milionów mieszkańców Izreala.
http://niebezpiecznik.pl/post/kradziez-danych-osobowych-wszystkich-mieszkancow-izraela/
Trudno zapobiec takim sytuacjom, ktoś zawsze będzie miał dostęp do poufnych danych. Nawet lojalki na nic się zdają jeśli pracownik jest gotów iść siedzieć byleby tylko udupić pracodawcę. Na szczęście póki co to chyba tylko sporadyczne przypadki.
#29
Archiwum / Eksplozja supernowej
09 Wrzesień 2011, 17:12
Jeśli tak będzie to trudno będzie nie zauważyć nawet gołym okiem, pozostaje liczyć na dobrą pogodę.
#30
Archiwum / Eksplozja supernowej
09 Wrzesień 2011, 16:58
Bardzo ogólnikowo, przydały by się jakieś szczegóły w którym miejscu nieba tego szukać, ktoś tam w komentarzach wspomina o Wielkim Wozie, ale to za duży obszar, dobrze by było znać nazwę najbliższej w miarę jasnej gwiazdy. Chętnie bym popatrzył chociaż pogoda ostatnio nie rozpieszcza.
#31
Zdalny pulpit Windows używa jakiegoś podłego szyfrowania (chyba wciąż RC4), jeśli łączysz się przez internet to najlepiej utworzyć tunel VPN, jeśli przez sieć lokalną to niekoniecznie pod warunkiem, że w sieci są same zaufane komputery.
#32
Archiwum / Rozsądny blaszak do domu i BOINC.
09 Wrzesień 2011, 16:35

Ja brzoza, ja brzoza jak mnie słyszysz, odbiór. Może to nie byłby zły wybór, od razu będzie czapka na zimę  :D

A poważniej to ja mam np. takie słuchawki nagłowne. Nic specjalnego, ale w tym przedziale cenowym przyzwoite, tylko trochę podłe wykończenie. A jeśli chcesz full-wypas to jakieś AKG albo Sony. Poza tym to słuchawki niszczą słuch (ponoć).
#33
Rosetta@home / Gratki dla Cyfrona
09 Wrzesień 2011, 16:27
Gratulacje!  :respect:
Może będzie tego więcej w ramach wrześniowego PM  :p_arr:
#34
Głosuję na Rosetta@Home
#35
Jeśli liczysz na Linuksie, to końca obliczeń możesz się nie doczekać. Autor zaktualizował linuksową aplikację Medical Data Analysis w skutek czego próbki które normalnie liczyły mi się 10 do 20 minut zaczęły pokazywać czas kilku godzin i pod koniec i tak kończyły się błędem. Musiałem usunąć wszystkie zadania projektu z kolejki, po pobraniu nowych czas obliczeń wrócił do normy, aktuanie to 13 minut/próbka.
#36
Archiwum / Transformator 9000 Wolt (230V/9kV)
18 Sierpień 2011, 13:46
Czy transformator Tesli ma jakieś praktyczne zastosowania poza generowaniem piorunów? Czy w ogóle istnieją jakieś urządzenia wymagające do pracy tak wysokich napięć? Transformator Tesli może mieć w obwodzie wtórnym chyba kilka milionów woltów.  :deadman:
#37
Ten Intel to rebrandowany kontroler LSI, jest pozbawiony własnej pamięci. Ten HP z kolei też nie ma własnej pamięci, jest podłączana opcjonalnie jako dodatkowy moduł do tych białych gniazd z przodu karty.
Edycja:
Być może jednak ten HP ma własną pamięć, nowszy model ma 256MB DDR2, może ten też...
#38
Owszem w zwykłe PCI wejdzie, ale będzie wtedy działać jak zwykły kontroler PCI czyli wolno, być może nawet wolniej niż raid softwarowy. Raczej nie warto bo utworzy się wąskie gardło, choć w ostateczności można rozważyć.
#39
Archiwum / przełącznik kVM IP za póldarmo
16 Sierpień 2011, 17:58
Jak ktoś ma małą serwerownię to może się przydać :D.
#40
Chciałbym dorzucić swoje trzy grosze...
Ten kontroler który podałeś Trollu się nie nadaje, jest na PCI-X nie PCI-Express, a to duża róznica, nie wciśniesz go do gniazda :) W ogóle trudno Ci będzie dobrać jakiś dobry kontroler PCI-E w cenie poniżej 1000 zł, na tanie trzeba uważać bo mogą się okazać fake-raidami czyli tak naprawdę kontrolerami z raidem softwarowym, szkoda na takie pieniędzy bo to samo można zrobić z poziomu systemu operacyjnego z dyskami wpiętymi w płytę główną. Taki raid softwarowy bez dedykowanego kontrolera też ma swoje dobre strony, każdy współczesny procesor z zegarem co najmniej 2GHz i rozsądną ilością pamięci sobie z tym radzi bez odczuwalnego wpływu na działanie systemu, osobiście mam w ten sposób ustawiony RAID1 pod Debainem. Oczywiście na serwerze produkcyjnym gdzie liczy się maksymalna wydajność raid hardwareowy jest niezbędny, ale na serwerze domowym nie jest to aż tak istotne w sytuacji ograniczonego budżetu ;)

Jeśli chodzi o wirtualizację VirtualBox jest ok, możesz nim zarządzać po połączeniu z serwerem poprzez VNC (czyli taki zdalny pulpit) choć osobiście preferuję to rozwiązanie http://www.nomachine.com znacznie wydajniejsze i wspiera szyfrowanie.
Z innych opcji jest KVM i graficzny interfejs do niego http://virt-manager.org, ponoć oferuje najlepszą wydajność pod Linuksem. Xen za to wydaje się być bardzo skomplikowany, osobiście nie chciało by mi się z tym babrać.

Aha i zanim zaczniesz na serwerze gromadzić dane przetestuj wszystko na sucho przez jakiś czas bo może się okazać, że Linux nie będzie Ci odpowiadać, a po załadowaniu terabajtów danych będzie problem z przeniesieniem. Powodzenia. :p_arr: