Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - ryszard.korczyk

#1
Nie wiem, czy dobre miejsce, pewnie wielu z Was zna tą osobę. Warto wesprzeć to co robi, a robi to genialnie.
https://polakpotrafi.pl/projekt/karol-wojcicki-przybliza-kosmos
Wpłacamy choćby małe kwoty.
#2
Kamraci, mobilizacja, nie możemy przegapić takiego wyścigu w projekcie Universe@Home. Wszyscy do wioseł, startujemy tej nocy po 1:00 polskiego czasu.
PS: Krzyszp, powodzenia!  :arrr:
#3
W związku ze szkodą Warta wysłała do mnie pismo w celu uzupełnienia, na końcu dokumentu mamy fragment:
[smg id=10375]

CytatWyrażam zgodę/ nie wyrażam zgody* na przetwarzanie danych - aktualnie i w przyszłości - w celach marketingowych moich danych osobowych...
*) skreślić w przypadku braku zgody.
Skreślamy zgodnie z instrukcją to co przy * przypadku braku zgody i co zostaje?
Cytat"Wyrażam zgodę/ nie wyrażam zgody* na przetwarzanie danych...
Jak dla mnie jest to świadome wprowadzanie w błąd w celach wyłudzenia zgody :). Generalnie co byśmy nie skreślili wyrażamy zgodę?
#4
http://boincstats.com/en/stats/challenge/team/chat/392
Trochę przyspaliśmy, wyścig już trwa, może warto się jeszcze podłączyć, jeszcze parę dni zostało.
#5
http://boincstats.com/en/stats/challenge/team/chat/383
Startujemy? Warto byłoby przycisnąć, co mogłoby się odbić przy okazji na dodatkowych punktach w formula-boinc.org, aktualnie zajmujemy tam 11 miejsce i niewiele brakuje aby znaleźć się w punktowanej 10.
#6
Tak jak w tytule, zestaw CPU z MB.
APU A6-5400k 3,6GHz 2core zintegrowany radeon 7450D, odblokowany mnożnik
http://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldozer/AMD-A6-Series%20A6-5400K.html
ASROCK FM2A55M-DGS FM2  (PCX/VGA/DZW/GLAN/SATA/RAID/DDR3) mATX
http://www.asrock.com/mb/overview.pl.asp?Model=FM2A55M-DGS
Do zestawu dorzucę gratis 2GB DDR3 Kingston.
Całość zakupiłem na testy za 420zł, aby nie być stronniczy, że tylko intel. Jednak sprzęt nie podszedł mi, wydajność nie powala, tanie intele 2,8GHz lepiej sobie radzą. Zaletą tego zestawu jest GPU w procesorze, da się na nim liczyć, ale wydajność też nie powala.
Sprzęt jest prawie nowy, 2 tygodnie temu kupiony, z gwarancją 24miesiące.
Całość za 330zł sprzedam, wysyłka gratis, kupujący otrzyma dokument zakupu paragon lub FV.
#7
Firma Microchip udostępniła nam numery VID/PID, na których nasza czujka może się przedstawiać. Każde urządzenie USB musi posiadać te numery. VID (Vendor Identyfication Number) określa producenta, PID (Product Identification Number) określa konkretny model urządzenia. Czujki V2 zgłaszały się numerami, które udostępnił pod pewnymi warunkami twórca vUSB. Czujki serii trzeciej nie korzystają z vUSB więc nie można użyć tych dotychczasowych. Można było co prawda użyć numerów Microchipa z przykładów, ale na dłuższą metę nie jest to zgodne z licencją. Microchip mocno zwlekał z udzieleniem podlicencji i pierwotnie trzecia seria miała iść z tymi "pół legalnymi" numerami.
Złą wiadomością jest, że wstrzymała się wysyłka, aby już wszystkie czujki były na docelowym VID/PID. Chcę uniknąć sytuacji, gdy mamy bałagan w numerach ID czujek. Z TJM działamy z aktualizacją, która umożliwi działanie z czujką z docelowym VID/PID.
#8
Postanowiłem trochę opisać powstawanie czujek, wielu z Was z chęcią zapozna się z tematem.

1.   Projektowanie - prototypy
Projektowanie zaczęło się od analizy potrzeb, możliwości, dostępnych komponentów. Jednym z ważniejszych kryteriów było obniżenie kosztów produkcji oraz optymalizacja pod względem przyszłej produkcji masowej. Po wstępnej analizie został wykonany prototyp nr 1, nie wygląda on ładnie ale pozwalał on obadać, czy przyjęte koncepcje są prawidłowe. Próby wypadły zachęcająco.
[smg id=9717]
Czas na kolejny prototyp, tym razem z uwzględnieniem obudowy. Dla elektroników jest to zawsze problem, w jaką obudowę wsadzić urządzenie i tu wizyta w markecie budowalnaym okazała się przełomowa :), rurka elektroinstalacyjna, zaślepki rur, uchwyty i zmontowane PCB prototypu nr 2. Efekt końcowy nawet dla mnie był szokiem :).
[smg id=9718]
  Testy prototypu 2 po uwzględnieniu paru poprawek wypadły pozytywnie, zbliżamy się do
kolejnego etapu projektu, mała seria prototypowa która została rozesłana do chętnych.

2.   Projektowanie – przygotowanie do serii produkcyjnych
Mamy już obudowę, czas zacząć projektowanie PCB. Zaczynamy od zaprojektowania bibliotek elementów, w projekcie mamy nietypowe elementy i w standardowych bibliotekach nie wszystko znajdziemy. Każdy z elementów musi być w bibliotece w postaci symbolu na schemacie oraz jego odpowiedniku na PCB, który musi uwzględniać mechaniczne kształty elementu oraz rozmieszczenie wyprowadzeń. Staranne przygotowanie bibliotek oszczędza nam na późniejszych etapach sporo niespodzianek.
[smg id=9719]
[smg id=9720]
Mając biblioteki można zacząć rysować schematy. Akurat projekt nie jest rozbudowany więc wszystko zmieściło się na jednym arkuszu. Przy większych projektach warto podzielić schematy na bloki funkcjonalne.
[smg id=9721]
Schemat już mamy, czas przygotować projekt PCB, na początek musimy określić rozmiar PCB oraz wytyczne produkcyjne, czyli minimalne szerokości ścieżek, minimalne odległości i inne zasady, oprogramowanie będzie nas później pilnować, czy nie ,,naginamy zasad" :).
[smg id=9722]
Mając już szablon PCB możemy ze schematów wyeksportować listę elementów oraz listę połączeń, jeśli nie popełniliśmy błędów w bibliotekach to program umieści elementy na arkuszu wraz z liniami pokazującymi połączenia.
[smg id=9723]
Tu pewnie nie jedna osoba słyszała o automatycznym projektowaniu płytek autorouterem. Są takie narzędzia, które najpierw wstępnie rozmieszczają elementy, a następnie łączą je ścieżkami. Jednak nie działają one dobrze dla płytek 2 warstwowych, szczególnie przy tak nietypowej płytce. Uwzględniając wytyczne rozmieszczenia wyświetlacza i innych elementów, wstępnie rozmieszczono elementy.
[smg id=9724]
Teraz można zabrać się za łączenie ścieżkami poszczególnych elementów, oczywiście możemy nadal przestawiać wstępnie już ułożone elementy. Ważne było uwzględnianie odległości ścieżek dla połączeń pod wysokim napięciem. Cały czas oprogramowanie weryfikuje, czy  połączenia zgodne są ze schematem.
[smg id=9725]
Gdy już wszystko podłączymy możemy zabrać się na weryfikację, na początek narzędzie DRC weryfikuje, czy wszystko jest zgodnie ze schematem i zasadami które ustawiliśmy na początku. Można też dzięki podglądowi 3D zweryfikować układ ścieżek. W podglądzie 3D można też uwzględnić modele 3D elementów, niestety nie posiadam takich modeli i nie miałem czasu ich przygotować. Można również model obudowy zaimportować i sprawdzić, czy pasuje :).
[smg id=9726]
[smg id=9727]
Weryfikacja zakończyła się pozytywnie, czas przygotować się do produkcji. Większość producentów PCB wymaga od nas 2 zestawów plików. Pliki Gerber, które opisują układ ścieżek oraz pliki NC Drill, które opisują odwierty na PCB. Wysyłamy pliki do producenta i cierpliwie czekamy parę dni. Dodatkowo producent PCB oferuje nam wykonanie szablonu do nakładania pasty, o szablonie będzie mowa później.
[smg id=9728]
3.   Produkcja PCB
Wersje beta były montowane ręcznie, ale docelowo montaż elementów SMD miał być zlecony na automaty. Była mała seria zmontowana przez małą tanią firmę lokalną, ale ilość błędów była przerażająca, nawet procesor był odwrotnie wlutowany. Większe firmy zajmujące się montażem przy małych seriach zaporowe ceny proponowały. Podjąłem decyzję o montażu ręcznym, ale trochę zoptymalizowanym.
Czas zacząć montaż, płytki PCB przychodzą w panelach po 10szt, między płytkami są wykonane nacięcia, które umożliwiają późniejsze ich odłamywanie. Jednak próby pokazały, że lepiej pracuje się na 2-3 PCB na raz, więc płytki zostały podzielone na takie formatki.
[smg id=9729]
Na taką formatkę nakładamy szablon z otworami, otwory w szablonie odpowiadają punktom lutowniczym do których lutowane są elementy SMD.
[smg id=9730]
Przez szablon nakładamy pastę lutowniczą i po zdjęciu szablonu mamy pastę na punktach lutowniczych.
[smg id=9731]
Teraz czeka nas jeden z cięższych etapów, ręczne rozmieszanie elementów na PCB. Oj trzeba cierpliwości.
[smg id=9732]
Elementy ułożone, czas na wypieki %), specjalny piecyk utrzymuje odpowiedni profil czasowo temperaturowy.
[smg id=9733]
Po wypiekasz szybka weryfikacja i ewentualne poprawki.
[smg id=9734]
[smg id=9735]
Płytki można już rozdzielić i domontować elementy SMD z drugiej strony PCB, niestety te 4 elementy trzeba ręcznie domontować.
[smg id=9736]
Na koniec montowanie reszty elementów przewlekanych.
[smg id=9737]
[smg id=9738]
4.   Produkcja transformatorów
W czujce do wytwarzania wysokiego napięcia zastosowano transformator, przy niedużych seriach ciężko zlecić to jakiejś firmie, więc wieczorami wykonywałem je ręcznie. Na początek nawijamy uzwojenie wysokiego napięcia, jest to 5 warstw po około 65zw DNE 0.1, zwoje układane jeden obok drugiego. Jest to dość monotonna praca , ale udało się ją zoptymalizować prostą nawijarką :).
[smg id=9739]
[smg id=9740]
Później nawijamy uzwojenie niskiego napięcia 14zw. DNE 0.4, zabezpieczamy taśmą uzwojenia, lutujemy drut nawojowy do styków i sklejamy rdzeń.
[smg id=9741]
5.   Montaż końcowy i testy
Szopler na frezarce przygotował rurki na obudowy
[smg id=9742]
Na rurkę naklejamy naklejkę.
[smg id=9743]
Skalpelem wycinamy otwór na LCD.
[smg id=9744]
Lutujemy kabel USB.
[smg id=9745]
Programujemy procesor i testujemy działanie, a następnie składamy czujkę. W późniejszym czasie opiszę dokładniej ten etap.


Myślę, że wielu z Was z ciekawością zapozna się z całym procesem technologicznym, naprawdę jest sporo pracy do zrobienia, aby czujkę zmontować. Wszystkich którzy oczekują na zamówioną czujkę informuje, że wysyłki na dniach się zaczynają. Przepraszam wszystkich za opóźnienia, trochę przeliczyłem się z czasem, musiałem godzić życie prywatne, zawodowe i działanie z czujkami, dodatkowo w pracy miałem ostatnio dość gorąco i dość mocno mnie życie zawodowe pochłania.

PS: Jeśli ktoś widzi jakieś błędy, to proszę o informację. Można też z czasem umieścić ten też na stronie projektu. Myślę, że jeszcze trochę na końcu dopiszę w punkcie z uruchamianiem czujki.
#9
http://lowcyburz.pl/2012/08/03/5925/
Czy ktoś się może wybiera na ten zlot? Może warto by jakieś kontakty nawiązać?
#10
Chciałbym ogłosić konkurs na zaprojektowanie naklejki na czujkę 3.0.
Poniżej rysunek poglądowy, jak to teraz wygląda.
[smg id=9642][smg id=9636]
Warto pamiętać, że spora część naklejki z góry i z dołu ląduje z tyłu czujki, co nie znaczy, że ma być puste. Cała naklejka ma wymiary 183x95mm, ważne jest jeszcze miejsce na zapinki stojaki, one zasłaniają około 10-14mm z każdej strony.
Jak nagrodę funduję czujkę 3.0 z serii którą za niedługo zaczniemy produkować, niestety bety mi się skończyły.

#11
Gdy powstawał SKB@P nie było jeszcze PM-GPU, więc z automatu SKB@P liczył punktodajne projekty :). Teraz gdy mamy PM-GPU powstał dylemat, co ma liczyć SKB@P.
Czekamy na waszą opinię oraz propozycje do ankiety. Może jakoś rozdzielać moce SKB@P?
Propozycje do ankiety:
1. Nadal to co liczy, moo, distrRTgen.
2. GPU-PM w miarę możliwości + to co w 1pkt dla kart które nie dadzą rady z GPU-PM.
3. 50/50 podział. GPU-PM 50%, to co w 1pkt. 50%
#12
Kolega prosił mnie o zaprojektowanie przenośnego akumulatora, który stanowiłby awaryjne źródło zasilania do ładowania urządzeń takich jak komórki, GPSy itp.. Akumulator ładowałoby się typową ładowarką USB, a w razie potrzeby można z niego naładować urządzenie. Urządzenie takie potrzebuje na najbliższą wyprawę:
http://www.transkarpatia.pl/
Co nie znaczy, że może on stanowiąc świetne źródło zasilania dla czujek, odpowiednie połączenia umożliwią też wspomaganie zasilania czujki podłączonej do telefonu z Android.

Na początek zastosowane komponenty:
1. Akumulator, tu zastosowałem dwa ogniwa Li-on w najbardziej typowej obudowie 18650 o pojemności 2,2hA (dostępne są nawet 3Ah) i napięciu 3,6V, ogniwa połączone są równolegle, co podwaja pojemność do 4,4Ah. Akumulatory takie wymagają specjalnych układów zabezpieczeń (PCM) i nie powinno się ich używać bez tych układów. Jest to bardzo niebezpieczne! PCM zapewnia nam zabezpieczenie przed przeładowaniem, za głębokim rozładowaniem. Jako PCM zastosowałem gotowy koszyk z PCM na dwa akumulatory 18650 w konfiguracji równoległej.
2. Układ ładowania. Tu zastosowałem MCP73861, jest to przyjemny układ ładowarki li-on. Zastosowałem typowy układ aplikacyjny z pewnymi modyfikacjami. Nogę PROG podłączyłem przez rezystor 1,5k do masy, co zmniejsza prąd ładowania do 500mA. Kondnesator na nodze TIMER zwiększyłem do 0,47uF, aby układy zabezpieczeń dopasować do zastosowanych ogniw.
[smg id=9621]
3. Układ wyjściowy przetwornicy 5V. Tu zastosowałem MCP1652, dzięki wysokiej częstotliwości pracy tej przetwornicy step-up można zastosować małą cewkę i małe wartości kondensatorów. Tu też typowa aplikacja układu, nogę SHDN połączyłem z VIN, aby układ cały czas pracował.
[smg id=9622]
4. Przełączanie funkcji. Tu zwykły przełącznik przełącza akumulator między ładowarką i przetwornicą.
5. Obudowa. Tu zastosowałem gotową obudowę aluminiową AKG-55-24-100-ME firmy FISCHER ELEKTRONIK.
Całość prezentuje się tak.
[smg id=9623]
[smg id=9624]
[smg id=9625]
[smg id=9626]
[smg id=9627]
[smg id=9628]

W przyszłości dopiszę tu więcej informacji o urządzeniu, testy oraz schematy.
Całość waży 200g i teoretycznie daje nam 6h ładowania urządzeń (500mA) lub 70h pracy czujki 3.0.
#13
Czas na optymalizację farmy SKB@P, więc na pierwszy ogień idzie GTX295 GAINWARD 1792Mb DDR3 896Bit, karta jest dość prądożerna około 280W i wymaga zasilacza z 8 i 6 pinowym złączem zasilania.
Proponuję w aukcję w tym wątku, zaczynamy od 1zł. :) Jeśli nie będzie zainteresowania to karta zostanie wystawiona na allegro, a pieniądze ze sprzedaży pójdą na zakup nowego GPU. Na allegro idzie za ponad 400zł sprzedać taką kartę.
#14
Superkomputer B@P / Optymalizacja SKB@P
25 Kwiecień 2012, 20:58
Rozpoczynam nowy wątek na temat SKB@P. Chciałbym tu porozmawiać o optymalizacji sprzętu SKB@P, bo niektóre sprzęty stają się już trochę stare. W późniejszym czasie napiszę dokładnie jakie sprzęty mamy i co można by zoptymalizować. Zasadność takiej optymalizacji pokazuje nowy SKB@P11 na i7-2600 z HD7970, pobiera poniżej 300W, a wydajnością przebija kilka starszych SKB@P.
Zapraszam do dyskusji. :)
#15
Mam pomysł, aby statystyki aktualnego PM uzupełnić o RAC albo dzienny przyrost punktów każdego liczydłowego. W ten sposób może poprawiłaby się rywalizacja, bo motywowałoby to do ścigania kogoś o małym RAC :).
#16
TJM ostatnio skompilował aplikację projektu do BOINC na platformę ARMv5 (rdzenie ARM9, ARM10). Dziś w nocy pierwsze próbki się policzyły prawidłowo.
Platforma testowa to NAS Netgear Stora w granym linuxem Debian 5.0.

W ten sposób możemy mieć czujkę i nie posiadać komputera :). Niestety mam błąd w mojej czujce i nie działa ona prawidłowo z linuxem, pracuję nad tym, aby to poprawić.
Kolejna platforma testowa to komputer jednopłytkowy http://www.shop.kristech.eu/product_info.php?products_id=283&language=pl z systemem emDebian. Na bazie tego możnaby zrobić mocno mobilne środowisko pomiarowe :). Statusy prac postaram się umieszczać w tym wątku.

Wyprzedzając pytanie, a "na jakim NAS/sprzęcie można to postawić" odpowiadam. Jeśli masz dostęp do konsoli w prawem roota, uname -a wypisuje ARMv5 to aplikacja powinna ruszyć. Sprzęt musi mieć też port USB Host.
#17
Jakiś czas temu powstał pomysł zaprojektowania alternatywnej czujki do projektu radioactive@home. Dotychczasowa sprawiała czasem drobne problemy, więc postanowiłem zmierzyć się z problemem i zaprojektować własne rozwiązanie. Niestety jestem ostatnio dość mocno zawalony robotą i pracę odbywały się małymi kroczkami wieczorami. Aktualnie prototyp jest już na etapie, w którym była możliwość podłączenia go pod projekt, więc najwyższa pora opublikować schematy i trochę opisać jego budowę.

1.   Analiza tematu
Bolączką dotychczasowej czujki jest USB, które realizowane jest softwarowo przy pomocy bibliotek vUSB na procesor AVR. Parę razy otarłem się o to rozwiązanie i sprawiało ono problemy przy niektórych bardziej wybrednych portach USB, dlatego chciałbym zaproponować zastosowanie mikrokontrolera, który ma wbudowany interfejs sprzętowy USB. Wybór padł na PIC18F14K50, który posiada taki interfejs USB. Jest to prosty mikrokontroler microchip'a którego cena nie jest wygórowana i zasoby ma całkiem przyzwoite, dodatkowo producent udostępnia biblioteki do obsługi USB wraz z przykładami.  Bazując na przykładach możemy bardzo szybko poradzić sobie z zbudowaniem układu, który detektowanym jest po USB jako HID, nie wymagające sterowników i umożliwia sterowanie LED z aplikacji na PC. Do tych przykładów mamy dobrze okomentowane kody, warto było to wykorzystać i nie pisać z palca obsługi USB.
Kolejnym problemem dotychczasowej czujki jest przetwornica, zastosowany układ MC34063 czasem zachowuje się bardzo dziwnie w takiej konfiguracji. Przeglądając dokumentację do wybranego mikrokontrolera wpadł mi do głowy pomysł, aby sam mikrokontroler sterował kluczem przetwornicy, próby wypadły bardzo obiecująco, dlatego dalej rozwijałem to rozwiązanie.

2.   Budowa

Aktualnie prototyp nie przewiduje innego źródła zasilania niż 5V z portu USB, z czasem zostanie dodana opcja zasilania bateryjnego. Napięcie 5V z portu USB poprzez filtry ferrytowe podawane jest na mikrokontroler VCC5CPU oraz na analogowy człon detekcji impulsów VCC5OP. Dodatkowo przez bezpiecznik polimerowy F1 napięcie 5V podane jest na człon klucza przetwornicy VCC5DCDC, bezpiecznik ten zabezpiecza nas przed przeciążeniem linii zasilnia portu USB w przypadku zablokowania się przetwornicy z włączonym kluczem, podczas pisania oprogramowania nie raz udawało mi się taką sytuację wygenerować  ;). Kondensatory C8 i C9 filtrują wewnętrzne zasilanie USB mikrokontrolera. Początkowo prototyp na zasilaniu nie posiadał filtrów ferrytowych, a kondensatory sprowadzały się do 10uF ceramika przy procku,  10u ceramika przy przetwornicy oraz 10uF przy wzmacniaczu operacyjnym, to działało stabilnie! Ale żeby nie przeginać umieściłem na schemacie trochę bardziej rozbudowane filtry.
Czujka posiada standardowy wyświetlacz LCD 2x16, oraz diodę LED, która zastąpiła brzęczyk, który robił się męczący z czasem. W kolejnym prototypie zostanie umieszczony brzęczyk. Podświetlanie LCD jest na stałe włączone, ale w kolejnej wersji pewnie pojawi się możliwość sterowania nim. Samo podłączenie tych elementów nie wymaga wyjaśnień, w kolejnej wersji aby zaoszczędzić wyprowadzenia mikrokontrolera wyświetlacz zostanie podłączony przy pomocy 74HCT595 lub podobnego rejestru przesuwnego.
Linie portu USB są podłączone standardowo wg dokumentacji, element D1 jest opcjonalny i zabezpiecza linie portu przed przepięciami. Trochę niefortunnie zastosowany mikrokontroler ma port USB współdzielony z liniami programowania ICSP, co trochę utrudniało testowanie USB. Do programowania mikrokontrolera możemy zatasować programatory ICD2, ICD3, PICkit2 lub jego klony, PICkit 3. Teoretycznie aktualizacja oprogramowania może się odbywać się poprzez port USB, ale nie testowałem tego, gdyż wymaga to umieszczenie w kodzie bootloadera, którego działanie nie jest dla mnie jeszcze jasne.

Czujka posiada przetwornicę DC/DC zbudowaną na mikrokontrolerze, wbudowany blok PWM steruje kluczem przetwornicy, wypełnienie PWM jest regulowane programowo na podstawie pomiaru napięcia wyjściowego, oczywiście napięcie 400V jest wcześniej zmniejszane dzielnikiem R4, R5, R6, C13 do wartości tolerowanych przez wejścia przetwornika ADC. Dodatkowo mierzone jest napięcie na rezystorze pomiarowym R18, oprogramowanie w ten sposób sprawdza prąd płynący przez klucz. Udało się też wykorzystać ciekawą funkcjonalność mikrokontrolera, ma on wbudowane komparatory, które mogą wyłączać wyjście PWM sprzętowo, jeśli napięcie przekroczy zadaną wartość. Jest to jeszcze jedno zabezpieczenie, które zabezpiecza nas przed za dużym prądem na kluczu.  Softwarowe sterowanie przetwornicą daje nam spore możliwości, można dowolnie dopieszczać algorytmy regulacji, w zależności od warunków i zastosowań. Przykładowo udało się stworzyć algorytm, który przy trochę większych tętnieniach zredukował średni prąd klucza do średnio 2,5-3mA! W kolejnej wersji, w której będzie możliwość zasilania z innego napięcia dodany będzie pomiar tego napięcia, wtedy algorytmy przetwornicy będą mogły dobierać maksymalny poziomy wypełnienia PWM, tak aby uniknąć nasycenia trafa oraz niestabilności. Pomiar 5V z USB też się przyda, gdyż będzie można będzie wykryć małą wydajność portu USB i zmienić sposób sterowania kluczem przetwornicy.
Człon detekcji impulsów jest kopią członu zastosowaną w oryginalnej czujce zwiększyłem tylko wartości C15, gdyż wydawała mi się za mała, rozbudowałem też filtr zasilania 400V. Impulsy po detekcji i uformowaniu kierowane są na wejście wewnętrznego licznika T1 mikrokontrolera.

3.   Oprogramowanie
Oprogramowanie LCD, przetwornicy nie nastręczało problemów, schody zaczęły się przy USB.  Na początku temat komunikacji po USB nie wydawał się skomplikowany, z przykładów korzystając bardzo szybko powstała wersja, która przy pomocy aplikacji okienkowej wyświetlała pomiary na PC. Problemy zaczęły się, gdy postanowiłem zrobić czujkę zgodną z dotychczasową. Przykłady microchipa wykorzystywały dodatkowe endpointy do komunikacji, a czujka projektu działała na raportach endpointa EP0. Okazało się, że bez zapoznania się ze specyfikacją USB nie uda się to zrobić. Po paru wieczorach z pomocą TJM udało się to uruchomić, ale kod bibliotek USB znam na pamięć  :). Uzyskanie zgodności z dotychczasową czujką było niezłym wyzwaniem, taki trochę ,,reverse engineering" , gdyż musiałem poznać kod czujki v2.01 na AVR, oraz aplikacji projektu.

4.   Co dalej
Czujka jest w fazie mocno prototypowej, działa już 2 dobę stabilnie z projektem. Na dniach postaram się zaprojektować PCB i zlecić wykonanie kilku lub kilkunastu płytek, prototypy rozdam do testowania. Po udanych testach warto będzie się zająć tematem VID/PID gdyż teraz czujka zgłasza się na takich jak oryginalana, a docelowo nie może na nich działać, temat ten krzyszp obiecał pociągnąć. W przyszłości postaram się też podjąć temat bardziej wypasionych wersji.

Mam nadzieję, że w miarę wyjaśniłem budowę czujki. Jeśli są jakieś pytania pytajcie śmiało.
PS: nie chciałbym, aby ten wątek nie został źle odebrany przez twórców oryginalnej czujki radioactive@home. Moim zamiarem jest zmierzyć się z projektem i nie chcę aby był odbierany jako próbę pokazania, że oryginalna czujka jest gorsza. Naprawdę jestem pod wrażeniem waszej pracy i wkładu z projekt, wiem ile czasu Was to kosztowało.

#18
Wyścig tak jak w tytule. Startujemy? Ciekawe, czy będą próbki.

http://pl.boincstats.com/bam/challengeChat.php?chid=183
#19
Wyścigi Teamów / Udział SKB@P w wyścigach
22 Styczeń 2012, 12:32
W związku z zamieszaniem, jakie powstało w sprawie udziału SKB@P w wyścigu WorldCommunityGrid - Australia Day end date postanowiłem założyć ten wątek.
W wątku tym proszę umieszczać propozycje wyścigów, jakie może wspomagać SKB@P, dyskutować tu też można o priorytetach dla SKB@P, czasem PM będzie ważniejszy, czasem wyścig. Wszelkie uwagi mile widziane, a gdy wspólnie podejmiemy wiążącą decyzję to deklaruje się zająć logistyką przełączania SKB@P ;).

Aktualnie mamy wyścig WorldCommunityGrid - Australia Day end date, dość wysoko w nim jesteśmy, choć dogonić L'Alliance Francophone raczej będzie ciężko, ale podeptać im po piętach można spróbować. Dlatego przestawiłem SKB@P na liczenie WCG.
Na horyzoncie jest też wyścig PrimeGrid   The Year of the Dragon Challenge, ale ten zazębia się z WCG, jeśli uznamy, że WCG już nic nie zdziałamy, to możemy na PG się przełączyć.

PS: Proszę też o wyrozumiałość, ekipa SKB@P stara się reagować i ogarnąć wszystko w miarę możliwości, ale mamy też prywatne życie, swoją pracę i czasem ciężko to wszystko pogodzić.
#20
Postanowiłem porównać wydajność naszego nowego nabytku z pozostałymi kartami w projekcie PrimeGrid PPS (Sieve) WU za który otrzymywało się 3371pkt:








  Karta    Czas WU    moc W    pkt/s    kpkt/dobę    kpkt/kWh
  560Ti    1560    170    2,16    186,7    45,8
  GTX 295 1c   3700    145    0,91    78,7    22,6
  GTS 450    3154    106    1,07    92,3    36,3
  GTX 275    3200    219    1,05    91,0    17,3
  GTX 260 c216   4410    202    0,76    66    13,6
  GTS 250   5600    145    0,60    52,0    14,9

Moc kart pobrałem ze strony http://www.hwcompare.com Choć osobiście wydaje mi się, że GTX275 mniej się grzeje od GTX260 c216.  GTX295 o którym tu piszę to wersja 2x, ale obliczenia są dla 1 rdzenia!
#21
Witam.
Jakiś czas temu zapowiadałem wątki, w których opiszę obsługę USB na procesorach PIC, obsługę wyświetlaczy graficznych też na tych procesorach, oraz LAN. Z racji sporej ilości pracy przed końcem roku pracę nad tymi wątkami idą tylko wieczorami. Ale obiecuje, że dotrzymam słowa ;). Jestem zwolennikiem tych procesorów i będę chciał przekonać do nich elektroników forumowiczów. Ale żeby móc podziałać coś na tych procesorach potrzebny jest programator. Do PICów mamy następujące programatory:
1. ICD2 i klony - dość wolny i nie wszystkie nowe PIC programuje, szczególnie 32bitowe
2. PICkit2 i klony - podobnie jak ICD2 ale jeszcze wolniej. Na allegro widziałem klony za 130zł
3. ICD3 - bardzo wydajny i programuje wszystko co jest na rynku z PICa. Cena nowego około 600 netto. Używam i chwalę sobie.
4. PICkit3 - wolniejszy 4-5 razy od ICD3, ale szybszy od PICkit2 i ICD2, programuje wszystko co jest na rynku z PIC. Cena bliska 150zł netto, ale da się jeszcze taniej dostać. Także używam, ale przy programowaniu 200kB drażni prędkością i krokowanie przy debugingu jest trochę wolniejsze jak ICD3.
5. RealICE - szybki jak ICD3, dodatkowe funkcjonalności i cena zaporowa powyżej 1000 netto!
Widać, że PICkit3 jest chyba najlepszą opcją. Stąd pytanie, czy ktoś jest zainteresowany kupnem? Jeśli zebrałoby się trochę chętnych uderzyłbym do polskiego dystrybutora o dobrą cenę przy większej ilości.

Tak na zachętę przyglądnijcie się:
PIC18F14K50 - procek w DIP20 za 10zł, 16kB flash, 768B RAM i USB sprzętowe. Można swoje urządzanie na USB zrobić.
PIC18F45K20 - procek w DIP40 za 12zł, 32kB flash, 1,5kB RAM
PIC32MX575F512H - mój ulubiony procek 32bitowy, niestety TQFP64 za 20zł! 512kB flash, 64kB RAM, USB i inne cuda.
PIC32MX2xx - nowość, cena docelowo poniżej 10zł 32bit 32kB flash 8kB RAM, USB i obudowy SO, TQFP oraz w przyszłości DIP! Tak, 32bity w DIP!
PIC16F1825 - DIP14, 5zł!, 8kB flash, 1kB RAM
PIC10F222 DIP8 lub SOT23! - w hurcie 1zł! 768B flash 24B RAM. Taki mikro-mikroprocesorek, programowanie tylko w asm.

PS: Jeśli chętnych będzie więcej będę miał motywację, aby tworzyć artykuły o tych procesorach;). Jeśli będzie chętnych więcej niż 6, to pierwsza osoba dostanie programator gratis :). Powyżej 10, zasponsoruje 2 pierwszym osobom.

Opis programatora:
www.microchip.com/pickit3
#22
Archiwum / Super komputer 24 core
11 Grudzień 2011, 12:36
Kupujemy:
2x http://allegro.pl/opteron-6174-12-core-2-2ghz-socket-g34-80w-i1961659037.html
http://www.purepc.pl/sprzet_pc/plyty_glowne/asus_kgped16_pod_socket_g34_i_nowe_opterony
Miał ktoś doświadczenie z platformą na opteronach z serii 4000 lub 6000? Czy daje to radę i spore koszty są uzasadnione? Druga sprawa to TDP 80W dla 12 corów!
#23
Superkomputer B@P / Inwetaryzacja SKB@P
07 Grudzień 2011, 21:50
Jak w temacie, postanowiliśmy z Cyfronem spisać, co aktualnie działa na składzie SKB@P.

SKB@P1 CPU: Q9450 MB: ASUS P5A-E RAM: 2x1GB GPU: 2x Radeon 4850 PSU: Tagan 600W
SKB@P2 CPU: Q6600 MB: FOXCONN P35AX-S RAM: 2x2GB GPU: Radeon 5850, Radeon 5870  PSU: Tagan 1300W
SKB@P3 CPU: Q9550 MB: ASUS P5A-E RAM: 2x1GB GPU: GTX 295 PSU: Corsair 1000W
SKB@P4 CPU: Sempron 1500MHz MB: gigabyte 7NR-RZ RAM: 1GB PSU: Enlight 350W zaniemógł dziś i chyba trzeba się z nim pożegnać
SKB@P5 CPU: Athlon XP 1800+ 1,5GHz MB: ? RAM: 256MB GPU: Radeon x700 PSU: Modecom Fell 400W (dość nowy)
SKB@P6 CPU: 2x Opteron 285 2,6GHz Dual-core MB: gigabyte RAM: 8GB REG ECC GPU: GTS 450 PSU: Hapro 700W

SKB@P4 i 5 proponuje wyłączyć z użycia i zastąpić czymś, co powstanie ze zbiórki. Unikajmy jednak kompletowania złomkowych SKB@P, których efektywność jest niska, albo stosunek poboru prądu do możliwości jest nieefektywny. Unikajmy więc P4, Celeronów D, Petium D. Athlonów, Duronów, Semptronów socket A. Mile widziane są Pentium dual-core z serii E2xxx s775, Core 2 Duo s775, dopuszczalny jest Celeron 4x0 - bo ten pobiera znikomą energię a daje radę bo to taki Core 2 solo ;), pochodzi z tej rodziny core 2 duo. CPU i płyty s1156, s1366, s1155 bardzo mile widziane  ;D. Z AMD najlepiej już coś AM2 lub AM3. s754 i s939 jeszcze się nadadzą, ale już nie mamy PCIe, tylko przeważnie AGP i pamięci DDR.
Ze względu na miejsce, które nam się u Cyfrona kończy, wykorzystajmy to miejsce efektywnie. Niech pracują tam rakiety, a nie komputery, które mają mają wydajność < 10% SKB@P 1, 2 ,3.
Składki na SKB@P przeznaczyłbym na GPU i PSU, bo to najefektywniej przelicza się na punkty, a o to nam chodzi. CPU i MB z darowizn zapowiadają się ciekawie, jakieś i5 się zapowiada, na składzie u Cyfrona widziałem też płytę na s1156, tylko CPU trzeba zorganizować i już mamy mocne maszyny, doposażyć w GPU i liczyć.


#24
Archiwum / Zamówienia części
01 Grudzień 2011, 12:59
Tworzę wątek z zamówieniami, gdy będę coś zamawiał, będę o tym informował, może ktoś coś będzie chciał jeszcze przy okazji.

Jutro 02-12-2011 wysyłam zamówienie na części elektroniczne w digikey.com USA. Jeśli ktoś coś potrzebuje może się dołączyć.
Będę zamawiał duże ilości małego taniego uP STM8S003F3P6, pewnie jakieś próbki nowych uP PIC32MX1xx i 2xx - małe, tanie 32bitowce microchipa.
#25
Archiwum / Ilu jest elektroników na forum ;)
24 Listopad 2011, 09:28
Zastanawiam się, ilu jest elektroników na naszym forum. Jeśli byłoby nas trochę, to może warto byłoby zorganizować dział, gdzie można by porozmawiać na tematy związane z elektroniką, podzielić się wiedzą, rozwiązać jakiś problem, itp.. Może powiecie, że od tego jest elektroda, ale ta tak się rozrosła, że czasem ciężko coś ciekawego znaleźć, dużo jest też "specjalistów" i "wujków dobra rada". W dziale tym można by też prowadzić wątki prac nad prototypami urządzeń m. in RA@H, tak, aby nie zaśmiecać działu RA@H. Mam nadzieje, że w przyszłości uda się opracować jeszcze inne ciekawe urządzenia powiązane z boinc.
Czekam na waszą opinię.
#26
Witam.
Odświeżyłem trochę moją małą serwerownie, tak, aby współczynnik punktów do mocy pobieranej się poprawił i został mi dość fajny komputer. Chciałbym go przekazać na rzecz SKB@P.
Oto konfiguracja:
2x Dual core opteron 285 2,6GHz (łącznie 4 rdzenie) z dobrym chłodzeniem, mutacja coolera na heatpipe z śmigłem 12cm ;)
Płyta Gigabyta z serwera Fujisiemensa, powinno udać się wsadzić 2 grafiki.
4GB RAM DDR ECC REG, może nawet 8GB bym miał
nieduży dysk 73GB SCSI 10kRPM wraz z kontrolerem
Czytnik DVD
Zasilacz HIPRO 700W, pociągnie i 2 grafiki.
Obudowa bigtower Chiefftec
Brak grafiki, bo GTX260 sobie zostawię ;), ale Cyfron ma podobno nadwyżkę grafik.
Jedyna wada komputera to problemy ze startem, zawsze 1 start nie jest udany, odłączamy zasilanie i ponownie włączamy i wszystko jest już ok, może działać bez przerwy.
Pobór prądu to około 240W na pełnym obciążeniu, bez obciążonej grafiki.
Już wstępnie z cyfronem umówiony, że zaopiekuje się sprzętem. Swoje jest jeszcze wstanie ten sprzęt zrobić, dotychczas w 2 miesiące naprawdę dużo zrobił:
http://boincstats.com/stats/boinc_host_graph.php?pr=bo&id=c0a0d1f77304ac4d68b3afd822772f2d

#27
Witam. Do sprzedania mam jeden z najmocniejszych Core 2 Duo w technologii 65nm. Pasuje do laptopów na chipsecie i965, m. in. pasuje do dela latitude D630 i daje temu sprzętowi ogromnego kopa :). Niestety szyna FSB 800MHz powoduje że nie zadziała w starszych sprzętach na i945 m. in. dell latitude D620, HP nc6400.
specyfikacja
http://ark.intel.com/products/31729/Intel-Core2-Duo-Processor-T7800-%284M-Cache-2_60-GHz-800-MHz-FSB%29

Cena 350zł, niby dużo ale procesory te są w cenie.
#28
Pochwalę się, TopHosts i 1 miejsce moja/Nasza maszyna. :)
http://www.distributeddatamining.org/TopHosts
Rysiek
#29
Wizytówki / ryszard.korczyk
07 Sierpień 2011, 12:04
Witam wszystkich.
Nazywam się Ryszard Korczyk, wiek 30. Od paru dni interesuje się tematem przetwarzania rozproszonego. Wyszło tak trochę przypadkiem, gdyż szukałem sposobu na testowanie obciążeniowe komputerów i znalazłem program BOINC, który wspomagając projekty naukowe wyciska z komputerów ostatnie poty ;).

Ale zacznijmy od początku. Główne zainteresowania to elektronika i komputery. Elektroniką zajmuje się od... sam nie wiem, najwcześniejsze wspomnienia, to żarówki i bateryjki z przedszkola :). Od tego czasu nie było innych zabawek, tylko druciki. Ukończyłem technikum elektroniczne, później parę jak nie kilkanaście lat próbowałem studiować elektronikę, jednak nie było mi dane skończyć studiów, może trochę przez niewyparzony język, może też dlatego, że nie chciałem się uczyć na pamięć archaicznych tematów jak procesory lat 80, w tym listy rozkazów i cykle. Moim zdaniem ważniejsze jest zrozumienie i umiejętność odnajdowania wiedzy w książkach i innych źródłach, a nie rycie na pamięć. Do tego lekceważące podejście do studenta i gaszenie ludzi, który się na czymś znają. W roku 2006 mój projekt odtwarzacza mp3 wygrał konkurs kół naukowych, za co otrzymałem stypendium, które następnie zostało mi cofnięte, gdy okazało się, że jestem zaoczny student, a takiemu się nie należy ;). Już wiecie, co sadzę o studiach.
Komputery zaczęły się u mnie od niepełnosprawnego C64, rodziców nie było stać na komputer (C64), ale dostałem dwa uszkodzone, z których poskładałem coś, co nie było działające w pełni, ale umożliwiało pisanie w basicu, a później w asemblerze, to były czasy  :P. Np liczenie maldenbrota 160x200 w 4 kolorach 30godzin, później przyśpieszyłem obliczenia, stacja dysków do C64 też miała CPU takie jak C64, więc można było liczyć na nim:). Były to pierwsze obliczenia rozproszone :P. Przykładowo maldenbrot 96x96 256kolorów na mikrokontrolerze NXP LPC1343 liczony jeszt kilkanaście sekund, a mikrokontroler ten kosztuje poniżej 1$ i ma rozmiar klkudziesięciu mm2, więc widać, jaki mam postęp technologi. Później zaczęły się PC, ale to już nie było to ;).
W roku 2008 odtworzyłem sklep komputerowy, z początku wszystko dobrze szło, ale z czasem sklepy internetowe wymusiły zlikwidowanie sklepu, jednak kontakty zostały, więc nadal robię z komputerami dla firm zaprzyjaźnionych i znajomych. Stąd też dostęp do sprzętów liczących.
2003 zacząłem współpracę z firmami projektującymi elektronikę do telekomunikacji (nie chodzi mi tu o TP S.A. tylko ogólny dział elektroniki). Od początku 2011 dość mocno ten temat rozwinąłem, (po zamknięciu sklepu komputerowego), mam własną małą firmę, zajmującą się projektowaniem i programowaniem elektroniki. Lubię to co robię, a to jest najważniejsze :). W szczególności dużo zajmuje się projektowaniem PCB, układami FPGA Altery, mikrokontrolerami PIC32MX, NXP Cortex-Mx i innymi.

PS: Kiedyś myślałem o badaniach nad farmami FPGA do obliczeń, bo one mają potencjał, jednak aktualny postęp w GPU wyhamował mnie. Przykładowo low-cost FPGA ma na pokładzie 26 układy mnożące 18x18bitów działające równolegle na zegarach w pobliżu 200MHz i każda z tych mnożarek ma dostęp do szybkich pamięci wewnątrz FPGA, więc można mocno równoleglić obliczenia. Jednak do GPU dużo temu brakuje jeśli chodzi o obliczenia. W kryptografii jednak FPGA mają potencjał.

Hobby to: 1 elektronika, 2 fotografia, 3 rower, 4 spacery z psem, może jeszcze inne, ale nie pamiętam teraz.

Sprzęt liczący na tą chwilę.
- Muszę uzupełnić :) -
Sądzę, że sprzęt dość często będzie się zmieniał.

Mam nadzieję, że nikogo nie zanudziłem.
Pozdrawiam
Rysiek