Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - ryszard.korczyk

#1001
Archiwum / Alaaarm!!!
18 Październik 2011, 19:29
3 zadania w godzinę i 4800 punktów, dobrze punktuje ;)
#1002
Archiwum / Alaaarm!!!
18 Październik 2011, 17:47
Przyłącze się na jakiś czas, bo GTX260  mi się nudzi ;)
#1003
Witam. 1szt biorę, myślę o drugiej szt. Ale nie wiem czy jest sens instalować jeden w domu drugi w biurze, oddalone w linii prostej o 2,5km. Choć oba pracowałyby w odmiennych warunkach, dom oddalony jest od ruchliwych dróg i raczej w spokojnym terenie, za to biuro mam w biurowcu stojącym obok zakładu i ruchliwej drogi.
#1004
Archiwum / Oświetlenie OLED
09 Październik 2011, 10:31
Technologia naprawdę przyszłościowa, niestety koszty i mała żywotność OLEDa wstrzymuje ich wejście do użytku.
Badałem ostatnio technologię OLED w wyświetlaczach, kontrast bardzo dobry, kąty widoczności bardzo dobre, oszczędny, ale jest jedno ale, żywotność. Po 2 tygodniowych testach widać było inną jasność pikseli, które częściej były zapalone. W dokumentacji jest mowa o 40000h, ale definicja tego czasu jest zagmatwana i tak naprawdę czas ten jest krótszy moim zdaniem.
#1005
Czy w wyścigu będą też próbki GPU? Bo jeśli tak właściciele GPU AMD będą sypać punktami tak, że liczydłowi CPU nie poszaleją. Kiedyś testowałem jakieś lepsze ATI z serii 5000 i w 3 dni miałem ponad 200tyś., NV już tak nie punktowała.
#1006
Może warto byłoby jakieś info kiedy ten wyścig, bo nie mogę znaleźć ;), a przy okazji leniwy jestem i nie chce mi się głęboko szukać.
#1007
W moim wyniku też nic się nie zmieni, pozostałe próbki po zakończeniu wyścigu. Ale pewne 2 miejsce jest ;).
#1008
Co ciekawe, i5 szybciej skończył pierwszy zestaw 4 WU, i7 z racji posiadania HT liczy 8 WU na 4 rdzeniach, przez co jeszcze nie skończył.
#1009
I co jest z resztą liczydłowych? Dlaczego jestem sam w wyścigu? :)
#1010
Może teraz zróbmy grę, kto pierwszy przeczyta cały ten wątek. :)
#1011
Pierwsze punkty dorzuciłem do wyścigu, a gdzie reszta ekipy? ;)
Swoją drogą, jak myślicie, czym liczą Ci z czołówki? Już po parunastu godzinach ich wynik w wyścigu był na poziomie kilkuset. Może zaliczyło im punkty za wcześniej pobrane WU przed wyścigiem i odesłane w czasie wyścigu? Albo znaleźli sposób na nieczystą grę?
Rysiek
PS: nie wiem, czy te pierwsze moje punkty do wyścigu to WU który liczyłem przed startem wyścigu, odesłane już po starcie wyścigu.
#1012
I serwery leżą, strona też. :D
#1013
Widzę, że PanStaszek przejmie prowadzenie i nie jestem wstanie się obronić :(.
Zespołowo naprawdę sporą przewagę wypracowaliśmy.
#1014
Bronię się dzielnie. ;) Choć nie wszystkie sprzęty liczą, jeden niestety ma coś innego do robienia nie związanego z BOINC.
#1015
Bufory wysłane i 1 miejsce w wyścigu, ale pewnie nie na długo. :)
#1016
Taka uwaga do buforujących, wyścig zaczyna się o 2:00 naszego czasu! Więc żeby ktoś nie wypuścił bufora po 0:00, ale przed 2:00 ;). Sam bym się na to złapał  :facepalm2:.
#1017
Wygrałem? :)
#1018
WCG ma sporo liczydłowych, wolałbym projekt, któremu można by dać kopa, tak, aby zarządzającemu projektem mina zrzedła :P. Oczywiście projekt musi do sensownych celów wykorzystywać naszą moc obliczeniową. Zaryzykuje głoś na YAFU, choć pytanie, czy podoła, gdyby stał się PM.
#1019
Cytat: mimeq w 04 Wrzesień 2011, 13:06
Wszystko zalezy ile to jest "pare dni" wyscig konczy sie 08.09  :P
Mamy półmetek, ale 26 rdzeni x 3 dni trochę zapunktuje.
#1020
Oj, przegapiłem start wyścigu, ale jeszcze parę dni. Wstrzymam PM i dołożę parę punktów z mojej floty. Do obliczeń startują:
i7-2600, i5-2500, i3-530, dwa optrony 2x i parę słabszych komputerów.
Pozdrawiam.

#1021
Dziwny to wyścig, bo cała flota komputerów wyliczyła wu i się nudzi. Nowe wu się nie pobierają. Przerzucam komputery na projekt miesiąca, bo szkoda, żeby CPU się nie marnowało, jak PG ożyje to znów przerzucę flotę. Nie mam ochoty w nocy ręcznie popychać BOINCa aby uploadował i pobierał wu PG.
Rysiek
#1022
Archiwum / WD Caviar Green
26 Sierpień 2011, 09:00
WD green podpadł mi jedną rzeczą. Silnik wydaje dźwięk, który się "dobrze niesie" i w pokoju cały czas słyszałem ten dźwięk. Co do niezawodności i wydajności nie miałem zastrzeżeń. Choć osobiście wolałbym blue, nie jest głośniejszy i nieznacznie bardziej prądożerny, ale za to nie ma tego dźwięku :). WD black wydajnościowo rewelacja, ale cichy o nie jest i trochę się grzeje.

#1023
Cytat: pfpp w 26 Sierpień 2011, 08:51
A u mnie od wczoraj liczy dwie próbki....  ;D dojechały do 99,993 i jednej sekundy do końca i.... cofają się na 99,987 :). I tak co 5 sekund zmiana. :) Poczekam do południa i jak się nie skończą, to po prostu je wywalę. :)
Wywal. W międzyczasie policzyłbyś ich kilkanaście, a te nigdy się nie skończą, a do tego marnują czas CPU.
#1024
Przychodzę rano do pracy, a tam 6 maszyn się nudzi. Rzeczywiście chyba nie spodziewali się takiego ataku. ;). Wymusiłem upload policzonych WU i mam 6000 punktów dziś, co stanowi 33% wszystkich dzisiejszych punktów projektu :).
#1025
Archiwum / WD Caviar Green
24 Sierpień 2011, 14:21
Spróbuj kopiować jakimś programem pokroju Total Comanndera, bo kopiowanie w windowsie takiej ilości danych czasem dziwnie zamula dyski i ich bufory. Widowsy często w przy kopiowaniu takiej ilości danych przydzielają ogromne bufory w pamięci, przez co cały system zaczyna dziwnie się zachowywać, np wywalanie na swapa ogromnych ilości danych. Takie zwolnienie może być też efektem tego, że bufor zapisu który nazbierał sporo danych jest opróżniany na dysk. Czy dane kopiujesz miedzy tym samym dyskiem, czy fizycznie między dwoma dyskami?
#1026
Strona zaczęła częściowo działać. Ale próbki nie pobierają się i nie odsyłają, szkoda, bo flota komputerów przemieliła już wszystkie próbki i z braku zajęcia zaczyna WCG mielić.
Pozdrawiam
Rysiek
#1027
Potwierdzam.
Mi zablokowało na 2 kompach połowę rdzeni, próbki liczyły się 20h i nie doliczyły się, przerwałem. Kosztowało mnie to 1 miejsce w top host w projekcie. :( Teraz co parę godzin loguje się na komputery i wywalam próbki, które za długo idą.

Pozdrawiam.
#1028
Cytat: kurozukin w 21 Sierpień 2011, 11:55
http://www.zpas.pl/index.php?idl=4&idx=pdu-1
Jak pracowałem w poprzedniej firmie używaliśmy ich do serwerków, które nie miały kart zdalnego zarządzania.
Ma snmp, może wysyłać maile, ma wbudowany serwer www, czujnik temperatury i zdalne zarządzanie poszczególnymi gniazdami - jedyny minus to, że trzeba do niej podpiąć albo dwa zasilania z różnych źródeł, albo małego upsa - listwa też jest zasilania z sieci, więc gdy nie ma prądu...
To urządzenie to listwa zasilająca, którą można włączać i wyłączać gniazda, ale cena rynkowa zaporowa znalazłem za 1600zł.

Postaram się trochę wyjaśnić mojego posta:).
PIC-WEB to prosta płytka z mikrokontrolerem, który ma interface ethernet. Producent mikrokontrolera daje biblioteki do niego, przez co łatwo jest zrobić np. serwer telnet, obsługę maili, lub prostą strona WEB. Do wyjść tego mikrokontrolera można podłączyć sterowanie zasilaniami komputerów i routera, czujniki temperatury. Jeden czujnik jest już zainstalowany na tej płytce. Oprogramowaniu tego mikrokontrolera można dopisać testowanie przy pomocy pinga działanie komputerów i routera, a gdy te się nie odzywają, reset przy pomocy wyłączenia i włączenia zasilania. Możliwe jest wysyłanie maili ze statusami. Mikrokontroler ten może też mieć możliwość wysyłania po sieci pakietów Wake On Lan.
Problemem jest jeszcze co zrobić, jeśli stracimy połączenie sieciowe, podłączając modem GSM można przy pomocy SMSów sprawdzić status albo wymusić jakieś działanie.
Jeśli nie będzie problemem czas realizacji, to myślę, że hobbystycznie po godzinach podjąłbym się zbudowania prototypu na pazie płytki PIC-WEB. Więcej czasu będzie od października.
Tu lepsza wersja płytki, ale też droższa. Ale ma na pokładzie 2 wyjścia mogące już sterować zasilaniami.
http://www.olimex.com/dev/pic32-maxi-web.html
#1029
Witam.
Moja sugestia, to zastosowanie takiej płytki prototypowej
http://www.olimex.com/dev/pic-web.html
Jest ona sprzedawana ze źródłami, gdzie mamy obsługę sieci, nawet raporty na maila. Do tego część we/wy mikrokontrolera mamy na złączy, gdzie możemy powiesić "resetery" dla komputerów i routera. Możliwy jest też monitoring temperatur i innych parametrów. Sam wykorzystuje tą płytkę do monitoringu temperatur w mojej małej serwerowni ;). Bez problemu można by też podłączyć do tej płytki modem GSM, co umożliwi reset routera lub komputera przy pomocy SMSów. Z tego co widziałem dokumentacje do stosu TP/IP Microchipa, to można bez problemu dorobić testowanie działania komputerów przy pomocy ping'a, komputer nie odpowiada, to dostaje po resecie. Sam Wake on lan też jest możliwy, wystarczy z mikrokontrolera wysłać odpowiednio spreparowany pakiet.
Chętnie podjąłbym się stworzenia takiego urządzenia, ale to pewnie dopiero po wrześniu, aktualnie mam dużo innych zajęć.
Sama płytka olimexa nie jest najtańsza, ale przy pojedynczych szt nie da się taniej, przy większych ilościach sam mikrokontroler kosztuje poniżej 4$.
Pozdrawiam
Rysiek


#1030
Już dawno na coś takiego czekałem. Od paru lat programuje FPGA i wiem, co drzemie w tych układach. Przykładowo na tej płytce mamy 3 stratixy III, które mają po 384 niezależne układy mnożące pracujące równolegle!, do tego prawie 1 MB pamięci o bardzo dużej wydajności - 2 portowej, pamięci w postaci małych bloków oddzielonych od siebie, przez co mogą działać niezależnie, da się zrobić magistrale danych po 1024bity! . Dodatkowo mamy 140k elementów logicznych, które mogą realizować dodatkowe operacje i funkcje logiczne. Jedynym problemem jest oprogramowanie takich potworów, bo to nie działa jak procesor, gdzie program wykonuje się rozkaz po rozkazie. Po prostu projektuje się przepływ danych, gdzie wszystko dzieje się równolegle, potokowo.
Swego czasu słyszałem, że intel połączył atoma z FPGA, ale była to tylko zapowiedź takiego rozwiązania. Zaletą tego było to, że atom był oszczędny, ale mało wydajny, a samo FPGA zajmowało się przetwarzaniem multimediów. Tylko tu znów zaczyna się problem oprogramowania dla FPGA.

Kiedyś chciałem zbudować farmę takich FPGA do łamania haseł i kluczy, ale brakło czasu i środków.
Rysiek


#1031
Archiwum / Płytka pod Socket 1156 lub 1155
18 Sierpień 2011, 20:46
Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 12 Lipiec 2011, 11:01
co myslicie o tym ?

http://www.komputronik.pl/product/124558/Sprzet_komputerowy/Podzespoly_PC/Gigabyte_GA_P67A_D3_B3.html


http://www.komputronik.pl/product/124570/Sprzet_komputerowy/Podzespoly_PC/Gigabyte_GA_PH67A_D3_B3.html

i czym sie ten chipset rozni ?

Może trochę odkopałem temat.

Płyty różnią się chipsetem.
P67 to ten niby lepszy, umożliwia podkręcanie procesorów z serii K, ale nie wspomaga grafiki wbudowanej z CPU,
H67 to ten niby gorszy, nie daje możliwości podkręcania, ale umożliwia korzystanie z grafiki w CPU. Jeśli nie planujesz kręcić to lepsza opcja, bo możesz grafę z CPU wykorzystywać. Co ciekawe dużo płyt na tym chipie nie ma złącz grafiki, tak jest z tym gigabytem GA-PH67.
Od niedawna pojawił się Z68, umożliwia kręcenie i udostępnia grafikę.
Ważne, to uważać na chipy rev B2, miały wadę fabryczną, SATA nawalało. Więc można brać tylko płyty które wyraźnie mają zaznaczone B3!
#1032
Mam sporo złomów po sklepie komputerowym, na bieżąco też coraz więcej tego się pojawia. Ale z moich obserwacji, to nie ma sensu kompletować komputery słabsze, które nie mają z 2GHz i 2 rdzeni, bo wtedy mało punktów jest a kWh przybywa. P4 są ogromnie prądożerne, lepsze już choćby Pentium dual core z serii E21xx lub jakiś core 2 duo, wydajność lepsza i oszczędniejsze. Może też AMD athlon 64, te też coś sobą reprezentują. Poprzeglądam sprzęty, może coś się skompletuje.
Rysiek
#1033
Pochwalę się, TopHosts i 1 miejsce moja/Nasza maszyna. :)
http://www.distributeddatamining.org/TopHosts
Rysiek
#1034
Ogólnie, to płyty z tamtych czasów miały jakiś problem. Czasem był to problem lutowania BGA (początki technologii bezołowiowej). Dużo tych płyt wysłanych z tym objawem na gwarancji wracały z przelutowanym mostkiem. Dodatkowo chipset AMD690 nie grzeszył stabilnością. Wymiana płyty napewno pomoże, wiele razy już spotkałem się z taką sytuacją, mam na warsztacie z 5 takich płyt (MSI z tamtych czasów) z podobnymi objawami, nawet drogie modele.
#1035
Koledzy zaszaleli, ja coś bardziej przyziemnego :).
Pozwolę sobie odpowiedzieć, gdyż jakiś czas temu miałem sklep komputerowy, teraz już nie mam, ale nadal działam z komputerami.
Na początek wybór CPU, mamy 2 opcje, Intel AMD. Na intelu w przeciągu 3 lat złożyłem z ponad 200 komputerów, naprawdę nie było problemów ze stabilnością, za to z AMD chyba miałem pecha, bo co jakiś czas trafiały się niespodzianki. To komputer zaliczał bluescreena przy pierwszym włączeniu do prądu, ale później już działał bez zarzutów. To znów rozbiłem się o wersję BIOSa, gdyż dostałem płytę z wersją BIOSa, która nie obsługiwała zamówionego przez klienta procesora, trzeba było kupić tani inny procesor do aktualizacji BIOS. To samo jeśli chodzi o komputery przynoszone na serwis, paroletni komputer na AMD zawsze wymagał więcej czasu do naprawy. Za AMD przemawia cena, szczególnie procków 6 rdzeniowych.

Więc jeśli zdecydujesz się na intela to do wyboru masz i5 i i7, najlepiej na nowej podstawce 1155
i7 2600 3,4GHz cena hurtowa 1020brutto 4 rdzenie z HT, przez co widziany jest jako 8 rdzeni o mniejszej wydajności, ale zauważyłem że z wyłączonym HT (czyli 4 rdzenie) jest mniej wydajny. Prawdopodobnie część operacji dla wątków HT może wykonywać się równolegle. Posiadam liczydło na takim procesorze i w projekcie miesiąca DistributedDataMining naprawdę daje czadu. Sam pobór prądu nie jest ogromny, przy braku grafiki liczący komputer pobierał 120-140W.
i5  2500 3.3GHz LGA1155 BOX cena hurtowa 713zł brutto trochę niższy zegar 4 rdzenie i brak HT, mam go w innej maszynie, czuć mniejszą wydajność, może to wina braku HT, bo rużnica zegara jest nieduża w stosunku do i7 2600.
Oba te procesory można dostać w wersji 2x00K, mają odblokowany mnożnik, ale są droższe.
Słabsze wersje i5 są cenowo niewiele tańsze a zegar jest mniejszy. i3 odpadają bo to tylko 2 rdzenie z HT.
Oba te procesory mają Turbo bost, czy jakoś tak, płyta kręci procesor, jeśli są ku temu warunki :). Np leci tylko jeden wątek, pozostałe rdzenie się nudzą, nie grzeją, więc jeden z nich może trochę poszaleć.
Teraz płyta pod te procki, tu jeśli nie masz zamiaru wkładać do komputera 2 grafik, to nie ma co szaleć, referencyjna płyta intela BOXDH67CL na chipsecie H67 (346zł cena hurtowa brutto) spokojnie daje rady. Jeśli już kręcenie to potrzebujemy coś na P67, ale nie jesteś zwolennikiem kręcenia kosztem stabilności. Jeśli 2 grafiki to już np coś z ASUSa z dwoma PCIe pod grafikę, ale tu ceny zaczynają się od 440zł. Można dostać płytę 2xPCIe mATX za 300, ale jest trochę zabawy, aby upchać tam grafiki, wszystko od obudowy zależy, nie może być mATX.
Teraz ramy, tu też jestem zwolennikiem stabilności, czyli pamięci nie kręcone, nie z podniesionym napięciem, bo to później kończy się niestabilnością. Zestaw KINGSTON KVR1333D3N9K2/8G 193zł, bez szaleństw, bez radiatorów, ale bardzo stabilny, sprzedaje się tego mnóstwo.
Dysk, tu można kupić najprostszą 500 już od 140zł. Jeśli ma być wydajniej to polecam CAVIAR 1TB WD1002FAEX SATA III 64MB CACHE  280zł, 5 lat gw. bardzo wydajny, choć grze się i nie jest cichy.
W temacie grafik nie pomogę, nie mam doświdczenia na tą chwilę, aktualnie działam na GTX 260 216core i GTX 460, obie szybko łykają próbki, wydajność dość podobna, ale nie badałem tego dokładniej. Jeśli brak grafiki na początek, to integra z nowych i5 i7 całkiem fajnie działa, o ile nie chcesz poszaleć. Spokojnie ciągnie stanowisko z dwoma monitorami fullHD.
Napęd DVD-RW od 60zł się zaczyna.
Kwestia obudowy to CHIEFTEC CM-01B-500 (500W) CZARNA 385zł. Bez szaleństw, dobra wentylacja, bardzo wydajny zasilacz.
Wychodzi mi trochę powyżej 2100 dla i7, płyty intela 1xPCIe, bez grafiki, dysk 500GB zwykły, napęd i obudowa. Ceny orientacyjne, hurtowe, mogą się różnić w stosunku do cen w innych sklepach.
Jako ciekawostkę dodam, że takiego i7 mam wsadzonego do obudowy ITX, bez obciążenia ciche, przy obciążeniu trochę głośnawe, ale nie przegrzewa się.
Rysiek



#1036
Wizytówki / Witam ryszard.korczyk
07 Sierpień 2011, 16:15
Cytat: GRID w 07 Sierpień 2011, 12:37
Zapraszam do RadioActive@Home - temat trochę powiązany z układami, mikroprocesorami itp. (własnej produkcji czujnik Geigera USB wspierany oprogramowaniem BOINC no i grupą BOINC@Poland)

Do wtorku mam trochę deadtimów w pracy, w sumie w to w wizytówce nie napisałem, że jestem podwykonawcą większej firmy i dla niej robię z elektroniką, na brak zajęć nie narzekam, a terminy dają ciasne ;), ale co najważniejsze praca ciekawa i bardzo rozwojowa.
RA@H przeglądnę jak mi się trochę wyluzuje. Mogę też podjąć się jakiś działań związanych z tym projektem.

Cytat: GRID w 07 Sierpień 2011, 12:37
Ja również witam i uważam że polska oświata potrzebuje reform na każdym etapie - przedszkole, podstawówka,średnia i wyższa. Może kiedyś wiedza sama wiedza i doświadczenie będzie odpowiednio wspierana.
Jestem bardzo cięty na oświatę w Polsce :dunno:. W technikum na świadectwie maturalnym miałem średnią powyżej 5, ale 2 z historii. Dobrze że 2, bo miało być 1.
Dlaczego w innych krajach gdy widzą, że ktoś jest mocno ukierunkowany, to dbają o lepszy rozwój w tym kierunku, bo to w przyszłości zaprocentuje. Do tego generowanie teoretyków na uczelniach technicznych, jak ktoś sam czegoś nie robi praktycznie, to po studiach zaczyna się problem z pracą. To wiem z autopsji, jakiś czas temu brałem udział w rekrutacji elektroników i informatyków.
Rysiek


#1037
Wizytówki / Witam ryszard.korczyk
07 Sierpień 2011, 14:39
Cytat: _Aleksander_ w 07 Sierpień 2011, 14:07
Zgaduję, ze w naszym rankingu województw możemy Cię dopisać do Małopolski?
Zwyczajowo zachęcam do zakupu akcelerometru pod potrzeby projektu QCN, mamy na forum co jakiś czas zbiórki chętnych do zbiorowego zakupu...mała rzecz a cieszy...

Tak, Małopolska, choć Śląsk bardzo blisko.
Akcelerometrem jak najbardziej jestem zainteresowany.
#1038
Wizytówki / ryszard.korczyk
07 Sierpień 2011, 12:04
Witam wszystkich.
Nazywam się Ryszard Korczyk, wiek 30. Od paru dni interesuje się tematem przetwarzania rozproszonego. Wyszło tak trochę przypadkiem, gdyż szukałem sposobu na testowanie obciążeniowe komputerów i znalazłem program BOINC, który wspomagając projekty naukowe wyciska z komputerów ostatnie poty ;).

Ale zacznijmy od początku. Główne zainteresowania to elektronika i komputery. Elektroniką zajmuje się od... sam nie wiem, najwcześniejsze wspomnienia, to żarówki i bateryjki z przedszkola :). Od tego czasu nie było innych zabawek, tylko druciki. Ukończyłem technikum elektroniczne, później parę jak nie kilkanaście lat próbowałem studiować elektronikę, jednak nie było mi dane skończyć studiów, może trochę przez niewyparzony język, może też dlatego, że nie chciałem się uczyć na pamięć archaicznych tematów jak procesory lat 80, w tym listy rozkazów i cykle. Moim zdaniem ważniejsze jest zrozumienie i umiejętność odnajdowania wiedzy w książkach i innych źródłach, a nie rycie na pamięć. Do tego lekceważące podejście do studenta i gaszenie ludzi, który się na czymś znają. W roku 2006 mój projekt odtwarzacza mp3 wygrał konkurs kół naukowych, za co otrzymałem stypendium, które następnie zostało mi cofnięte, gdy okazało się, że jestem zaoczny student, a takiemu się nie należy ;). Już wiecie, co sadzę o studiach.
Komputery zaczęły się u mnie od niepełnosprawnego C64, rodziców nie było stać na komputer (C64), ale dostałem dwa uszkodzone, z których poskładałem coś, co nie było działające w pełni, ale umożliwiało pisanie w basicu, a później w asemblerze, to były czasy  :P. Np liczenie maldenbrota 160x200 w 4 kolorach 30godzin, później przyśpieszyłem obliczenia, stacja dysków do C64 też miała CPU takie jak C64, więc można było liczyć na nim:). Były to pierwsze obliczenia rozproszone :P. Przykładowo maldenbrot 96x96 256kolorów na mikrokontrolerze NXP LPC1343 liczony jeszt kilkanaście sekund, a mikrokontroler ten kosztuje poniżej 1$ i ma rozmiar klkudziesięciu mm2, więc widać, jaki mam postęp technologi. Później zaczęły się PC, ale to już nie było to ;).
W roku 2008 odtworzyłem sklep komputerowy, z początku wszystko dobrze szło, ale z czasem sklepy internetowe wymusiły zlikwidowanie sklepu, jednak kontakty zostały, więc nadal robię z komputerami dla firm zaprzyjaźnionych i znajomych. Stąd też dostęp do sprzętów liczących.
2003 zacząłem współpracę z firmami projektującymi elektronikę do telekomunikacji (nie chodzi mi tu o TP S.A. tylko ogólny dział elektroniki). Od początku 2011 dość mocno ten temat rozwinąłem, (po zamknięciu sklepu komputerowego), mam własną małą firmę, zajmującą się projektowaniem i programowaniem elektroniki. Lubię to co robię, a to jest najważniejsze :). W szczególności dużo zajmuje się projektowaniem PCB, układami FPGA Altery, mikrokontrolerami PIC32MX, NXP Cortex-Mx i innymi.

PS: Kiedyś myślałem o badaniach nad farmami FPGA do obliczeń, bo one mają potencjał, jednak aktualny postęp w GPU wyhamował mnie. Przykładowo low-cost FPGA ma na pokładzie 26 układy mnożące 18x18bitów działające równolegle na zegarach w pobliżu 200MHz i każda z tych mnożarek ma dostęp do szybkich pamięci wewnątrz FPGA, więc można mocno równoleglić obliczenia. Jednak do GPU dużo temu brakuje jeśli chodzi o obliczenia. W kryptografii jednak FPGA mają potencjał.

Hobby to: 1 elektronika, 2 fotografia, 3 rower, 4 spacery z psem, może jeszcze inne, ale nie pamiętam teraz.

Sprzęt liczący na tą chwilę.
- Muszę uzupełnić :) -
Sądzę, że sprzęt dość często będzie się zmieniał.

Mam nadzieję, że nikogo nie zanudziłem.
Pozdrawiam
Rysiek