Oddawanie krwi

Zaczęty przez Troll81, 05 Maj 2008, 09:39

Czy oddawałeś już krew ?

Tak, to proste
40 (60.6%)
Nie, boje się
4 (6.1%)
Nie, ale chciałbym
8 (12.1%)
Nie, ponieważ nie mogę
11 (16.7%)
Nie, bo jestem egoistą
3 (4.5%)

Głosów w sumie: 66

Pantarhei

UWAGA!!!
Pilnie w Łodzi potrzebna AB Rh- lub 0 Rh-
Potrzebne dla dwudniowej dziewczynki.

http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/1234819,pilne-potrzebna-krew-dla-2-dniowej-dziewczynki-w-czmp-w,id,t.html#3be32a15825fe8ec,1,3,5
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

Pantarhei

Podobno wszystkie jednostki potrzebnej krwi sie skończyły.
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

Troll81

to muszą kupić odinnego szpitala albo z zagranicy. Ja mam 0rh+

migawron

ja mam 0 rh- ale niestety jestem teraz chory i nie mogę oddać...



Cyfron

w przyszłym tygodniu przyjeżdża RCKiK na AGH i zamierzam oddać znowu krew :) (0Rh+)

Troll81

do mojej firmy też przyjeżdża RCKiK ale ja nie moge oddać....

Argento

W stacji, w której ja od lat 16 regularnie oddaję krew wprowadzili ograniczenia w oddawaniu krwi. Teraz, aby pojechać na donację i zostać przyjętym, dobrze jest sprawdzić na stronie stacji czy dana grupa jest na chwilę obecną potrzebna. A wygląda to tak http://www.krwiodawstwo.szczecin.pl/.
Rozumiem intencję, jednak po latach regularnego oddawania jest mi smutno, że nie mogę tego czynić kiedy już na mnie pora  :dunno:.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

Troll81

no to ciekawe.... widocznie macie jekieś nadmiary krwiodawców. we wrocku przyjmją bez mrugnięcia okiem każda grupę. najwyżej wyślą do innego miasta jak maja nadmiar.

Argento

Nie interesowałem się nigdy jak dużo dawców oddaje regularnie ani też jakie grupy. Dzwoniłem do dziewczyn w swojej rejestracji i potwierdziły fakt, że dawca, który nie sprawdzi jak jest z daną grupą i przyjedzie, to w przypadku, gdy są zapasy krwi z jego grupy, grzecznie dziękują i proszą o przyjazd w terminie, gdy dana grupa będzie deficytowa. Ja mam status dawcy na ratunek, więc w razie "W" dla zgodnego biorcy jadę bez względu na wszystko.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

KrzychuP

Cytat: Troll81 w 12 Styczeń 2012, 14:17
no to ciekawe.... widocznie macie jekieś nadmiary krwiodawców. we wrocku przyjmją bez mrugnięcia okiem każda grupę. najwyżej wyślą do innego miasta jak maja nadmiar.
no właśnie, pierwszy raz widzę i słyszę o nadmiarze krwi  |-?

Troll81

CytatJa mam status dawcy na ratunek, więc w razie "W" dla zgodnego biorcy jadę bez względu na wszystko.

pierwsze słysze o czymś takim. jak uzyskac taki status?

Argento

Nie pamiętam ile czasu minęło od momentu kiedy zapytano się mnie czy zgodzę się na ten status. Jeżeli się nie mylę, to przy którejś pełnej morfologii wykryto w mojej krwi antygeny "Kk". Jednak było to na tyle dawno, że nie pamiętam żadnych szczegółów z tym związanych.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

migawron

ja parę razy byłem "wzywany" smsowo, parę lat temu nawet telegramem, żeby pilnie zgłosić się w stacji bo brakuje mojej grupy. Natomiast nie mam żadnego specjalnego statusu, albo o nim nie wiem



Pantarhei

A jednak sprawa okazała się histerią

12.01.2012
Nieprawdziwa informacja o braku Krwi w Łódzkim Banku Krwi grup AB- lub O- dla dwudniowej dziewczynki

Szanowni Państwo,

Od wczoraj zostajemy zalewani pytaniami, czy w Łódzkim Banku Krwi brakuje krwi AB- lub 0- dla dwudniowej dziewczynki.

Informacja o treści

,,poszukiwana krew AB- lub O- dla dwudniowej Konstancji, może znasz kogoś??!!" lub podobnej rozsyłana jest pocztą elektroniczną, w wiadomościach SMS, komunikatorami internetowymi i poprzez portale społecznościowe.

Zaniepokojeni Krwiodawcy dzwonią, piszą do nas i pytają czy jest to prawda.

Szanowni Państwo pragniemy potwierdzić, że w Centrum Zdrowia Matki Polki urodziła się dziewczynka Konstancja, która potrzebuje płytek Krwi. Dziewczynka ma obecnie trzy dni i krew będzie potrzebna przez kolejne 3 tygodnie leczenia.

Niemniej pragniemy poinformować, że w Łódzkim Banku Krwi na chwilę obecną nie brakuje krwi. Informacja o tym że brakuje krwi jest informacją fałszywą.

W chwili obecnej mamy stany grup Krwi AB RH- i 0 RH- pozwalające na pełne zabezpieczenie szpitali, a co za tym idzie dla osób jej potrzebujących w tym dla Konstancji.

Proszę jednak pamiętać, że krew można magazynować tylko przez bardzo krótki okres czasu 42 dni a niektóre jej składniki jedynie do 7 dni!

Po tym okresie nie można jej już wykorzystać.

42 dni to bardzo krótki okres czasu. Często więc zachodzi taka sytuacja, w której w jednym miesiącu mamy wystarczającą ilość krwi, natomiast w kolejnym bieżąca krew jest już wykorzystana i zaczyna jej brakować.

Zatem to, że w jednym miesiącu jest wystarczająca ilość krwi nie oznacza, że w przyszłym miesiącu także jej ilość będzie wystarczająca.

Sytuacja zmienia się w każdym miesiącu!

Proszę o tym pamiętać!

Ostatnią taką dramatyczną sytuację z brakiem krwi mieliśmy pod koniec lipca 2011 roku a więc w okresie wakacyjnym, kiedy większość krwiodawców wyjeżdża na urlop. Brakowało osób oddających krew i w tym okresie pozostało nam Łódzkim Banku Krwi obejmującego swym zasięgiem całe województwo łódzkie, jedynie ok. 3 litrów krwi grupy 0 RH-. Taka ilość pozwala na uratowanie jedynie jednej osoby po wypadku z poważnym urazem.

W tamtej sytuacji, karetką, w trybie natychmiastowym ściągaliśmy krew z innych krwiodawstw z Opola czy Raciborza.

Szanowni Państwo, piszemy o tym aby uzmysłowić jak ważne jest cykliczne oddawanie krwi. Zbliżają się ferie zimowe. Jest to okres w którym krwiodawcy wyjeżdżają i ponownie zacznie brakować wszystkich grup krwi.

Jeszcze raz dziękujemy za telefony, troskę i prosimy aby wykorzystać tę pozytywną energię jaką wykazaliście Państwo dzwoniąc do nas chcąc ratować życie Konstancji do oddawanie krwi w kolejnych tygodniach czy miesiącach.

Proszę pamiętać, że Krew dla Konstancji będzie potrzebna także za tydzień, dwa i trzy tygodnie. Prosimy zatem przyjść do krwiodawstwa oddać krew za tydzień, dwa, trzy...

Proszę też pamiętać o innych Konstancjach, które urodzą w kolejnych miesiącach One także będą potrzebowały krwi.

Dziękujemy

Krwiodawstwo Łódź
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

Cyfron

czyli Troll miał racje - jak brakuje, to sobie załatwiają z okolic :)

Troll81

Zawsze tak jest. problemem są wakacje i ferie. Wtedy brakuje we wszystkich bankach. Ale wtedy też z reguły kupujemy po prostu od innych.

Martin Fox

btw Troll - u nas w firmie jest znow akcja oddawania krwii :P

Troll81

ja nie mogę oddawać. :(

Cyfron

Mam pytanie - oddałem w zeszłym roku jeden raz krew i chciałbym sobie to odliczyć od podatku - czy może mi ktoś powiedzieć jakie zaświadczenie potrzebuje do tego?
Bo w necie znalazłem co i jak trzeba uzupełnić, ale coś jest tam o jakimś potwierdzeniu czy coś, ale nie jest powiedziane co to ma być - wystarczy książeczka Honorowego Dawcy Krwi, czy trzeba do RCKiKu pojechać po jakiś papier?

stiven

W RCKiKu odbierasz kwit, na którym jest napisane ile litrów oddałeś i jak oni to przeliczają na pieniądze (masz obowiązek to posiadać ale do pita nie przypinasz, trzymasz zdaje się 5 lat). Do pita wypełniasz dodatkowo PIT/O wpisujesz dane, które masz na kwitku i voila. Wysokość ulgi nie może przekroczyć 6% dochodu - większość programów do wypełniania pitów nie ma z tym problemu.

Cyfron

sposób rozliczania już znałem, ale nie wiedziałem właśnie co za papier potrzebuje... nie wiem, czy opłaca mi się jechać do RCKiKu aby mieć odpisu 10 PLN...

migawron

Cytat: Cyfron w 20 Luty 2012, 11:30
sposób rozliczania już znałem, ale nie wiedziałem właśnie co za papier potrzebuje... nie wiem, czy opłaca mi się jechać do RCKiKu aby mieć odpisu 10 PLN...

Jedź oddaj, a przy okazji weźmiesz kwit  ;D



Cyfron

ja jestem takim leniem, że oddaję, jak przyjeżdżają do mnie na uczelnie  ;D
Chyba sobie to wpiszę dopiero za rok, jak będzie mi się to bardziej opłacało - teraz, dla 10 PLN to jest nieopłacalne - żal czasu i kasy na bilety...

stiven

Pomnóż ilość litrów przez 130 zł i masz kwotę darowizny, adres RCKiK pewnie znasz (jak nie to sobie znajdziesz). Kwit weźmiesz następnym razem. :boing:
On jest na wypadek kontroli abyś miał podkładkę skąd wziąłeś wartość darowizny.

No i przy okazji tak formalnie to nie możesz darowizny na cele krwiodawstwa wykonanej w 2011 rozliczyć w picie za 2012. Za rok będziesz mógł wpisać to co oddasz w 2012.
Nie działa "kumulacja" tak jak w przypadku giełdy i odliczenia straty za ubiegłe lata. Może to oczywiste ale nie dla wszystkich.

Cyfron

wiem, że nie działa kumulacja.
Oddałem w zeszłym roku raz, więc to jest ok. 60 PLN odpisu od dochodu, co daje mi zarobek w postaci ~10PLN - żeby pojechać do RCKiKu to muszę kupić 2 bilety po 1,40 PLN i stracić pewnie z pół dnia. Na prawdę nie mam po co jechać teraz do RCKiKu :)

AL

Ja jak mnie jaka choroba nie rozłoży do piątku - to jadę na kolejną donację i po kwita za ub. rok właśnie.

Troll81

ja też niedługo oddam :D Ksero "oświadczenia obdarowanego" (bo tak się ten kwit nazywa) musisz załączyć do PIT

Cyfron

według wszelkich informacji jakie znalazłem w necie, to nie trzeba nic załączać.
Bo jak np mam załączyć xero, jak rozliczam się elektronicznie ? (e-deklaracje)

Troll81

nowłasnie niektórychrzeczy elektornicznie nie zrobisz. Jazadzwoniłem bezpośrednio do US i powiedzieli że jak nie załączę to i tak każą dosłać..... wiec o kant d rozbić takie elektroniczne rozliczanie PITa...

Cyfron

broszura Ministerstwa Finansów

przedostatnia strona:
CytatCzy potrzebna jest dokumentacja?
Aby dokonać odliczenia, podatnik musi posiadać zaświad-
czenie jednostki organizacyjnej realizującej zadania w za-
kresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub
jej składników. Zaświadczenia tego nie należy dołączać
do zeznania. Trzeba je jednak przechowywać do momentu
upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowe-
go, tj. przez co najmniej 5 lat licząc od końca roku, w któ-
rym złożono zeznanie podatkowe. W tym okresie urząd
skarbowy ma bowiem prawo skontrolowa

Troll81

ministerstwo swoje a US swoje. Lepiej zadzwoń i się dopytaj w swoim urzędzie.

AL

Każdy urząd powie Ci inaczej - bo tam banda nieuków siedzi i w ramach dupochronu wolą powiedzieć, żebyś dosłał. Już lepiej do KIP'u zadzwonić.

stiven

Zaświadczenia się nie dołącza! Nigdy! Trzeba je trzymać przez 5 lat. A czy posiadanie kwita jest warunkiem koniecznym? To tak jak z fakturami za internet. Jeśli masz pewność, że liczysz dobrze to pisz to co Ci wychodzi. Jak się boisz albo nie masz pewności to weź kwit i przepisz dokładnie co tam jest napisane. Tyle, że jak błąd jest na kwicie to absolutnie w żaden sposób nie usprawiedliwia podatnika. KCKIK raczej się nie mylą w tym względzie. Najwyżej mogą zaniżyć donacje gdy wykonano je w kilku województwach. Przy jednorazowym oddaniu w ogóle nie ma problemu. 0,45l*130zł/l= 58,5zł Taka przysługuje ulga.

Rozliczam się elektronicznie od momentu kiedy można to zrobić i zawsze odliczam krew. Tylko PIT/O i wio. Nie twórzcie problemów tam gdzie ich nie ma.

Dzwonić do US nie polecam. Niekompetencja ludzi, którzy tam pracują jest tak porażająca, że mogą się z nimi równać tylko w ZUSie. Rozmowa telefoniczna może zakończyć się uzyskaniem całkowicie fałszywej informacji a co więcej wytypowaniem do kontroli (jak dzwoni i pyta to pewnie zrobi źle i będzie można dowalić jakąś karę). Nie zapomnę jak kolega przy powrocie z zagranicy poprosił ich kiedyś o opinię jak rozliczyć osiągana tam przychody. Nawet coś chyba płacił za to. Dostał, zrobił jak kazali po czym zrobili z niego przestępce skarbowego. Ten sam urzędnik, który wydał opinię później stwierdził, że kolega źle interpretuje przepisy i naliczył zaległy podatek. Nie pomogło odwołanie (do naczelnika tego US). Oficjalnie przepisy się nie zmieniły ale zmieniła się wiedza urzędnika na ich temat i interpretacja. Poziom komplikacji tam był jednak niemały. Tu jest prosto :parrrty:

KrzychuP

checkpoint 12l  :arrr:

Troll81

Gratulacje Krzyśku.

Orginału zaświadczenia nie wysyłasz tylko ksero. Rozliczam krew w PIT juz od kilku lat i raz zapomniałem załączyc to po miesiacu przyszło pismo ze mam dołączyć ksero. Róbcie jak uwazacie. najwyżej każą wam dosłać...

stiven

KrzychuP: :respect: u mnie za jakieś półtora roku.

Troll81: Działasz nadgorliwie i na dodatek namawiasz do tego innych. Jakoś od 2006 odliczam krew i wg mojej pamięci nigdy nie było obowiązku dołączania ani ksero ani oryginału zaświadczenia. Nie ma też go teraz. Proszę nie wprowadzaj innych w błąd. Cyfron rozstrzygnął już tę kwestię cytatem z broszury. US może poprosić o zaświadczenie (w razie wytypowania do wyrywkowej kontroli lub donosu kogoś życzliwego co widział, że oddałeś 2 razy mniej :attack:) i właśnie na taką okoliczność należy ten kwit mieć. Jesteś pewien, że zapomniałeś o załączeniu zaświadczenia a nie o załączeniu PIT/O. W przypadku tego drugiego zawsze poproszą o dosłanie. Elektronicznie zeznanie z wpisaną ulgą ale bez PIT/O nie przejdzie w ogóle.

EDU Enthusiast

uu tylko ja jestem egoista z najlepsza grupa krwi xD
0-

AL

Prawda jest taka, że co us - to inne żądania - jeden us jest lepiej poinformowany i nie potrzebuje ksera, w drugim us pani Zosia ma 10 lat do emerytury, więc nie widzi potrzeby żeby się dokształcać i ona tak na wszelki wypadek nie znając dobrze lub wcale przepisów - zażąda tego ksera.

Troll81

Ja wiem jak u mnie było. Przepisy sobie a urzędasy sobie. a o samyj doliczeniu darowizn i odpowiednich druczkachpamiętam. poprostu powołując sięna przepisy nie wysłałem od razu ksera i od razu pprosili :D

migawron

Cytat: stiven w 21 Luty 2012, 23:06
KrzychuP: :respect: u mnie za jakieś półtora roku.

Troll81: Działasz nadgorliwie i na dodatek namawiasz do tego innych. Jakoś od 2006 odliczam krew i wg mojej pamięci nigdy nie było obowiązku dołączania ani ksero ani oryginału zaświadczenia. Nie ma też go teraz. Proszę nie wprowadzaj innych w błąd. Cyfron rozstrzygnął już tę kwestię cytatem z broszury. US może poprosić o zaświadczenie (w razie wytypowania do wyrywkowej kontroli lub donosu kogoś życzliwego co widział, że oddałeś 2 razy mniej :attack:) i właśnie na taką okoliczność należy ten kwit mieć. Jesteś pewien, że zapomniałeś o załączeniu zaświadczenia a nie o załączeniu PIT/O. W przypadku tego drugiego zawsze poproszą o dosłanie. Elektronicznie zeznanie z wpisaną ulgą ale bez PIT/O nie przejdzie w ogóle.

po konsultacji z księgową - masz rację stiven, teoretycznie US żąda tych dokumentów przy kontroli, która w przypadku osób fizycznych jest dość rzadka, natomiast to w teorii. w praktyce w skarbówkach pracują różni ludzie i czasem lepiej im dać ten świstek niż toczyć boje - szkoda czasu.