Aktualności:

Czy uczestniczysz w Projekcie miesiąca?

Menu główne

Oddawanie krwi

Zaczęty przez Troll81, 05 Maj 2008, 09:39

Czy oddawałeś już krew ?

Tak, to proste
40 (60.6%)
Nie, boje się
4 (6.1%)
Nie, ale chciałbym
8 (12.1%)
Nie, ponieważ nie mogę
11 (16.7%)
Nie, bo jestem egoistą
3 (4.5%)

Głosów w sumie: 66

gregre

załóż pliczek online każdy się wpisze

KrzychuP

Cytat: gregre w 28 Lipiec 2012, 09:09
załóż pliczek online każdy się wpisze
:p_arr:

Muszę pamiętać, żeby zaświadczenie wziąć z Krwiodawstwa następnym razem i udać się po moje sreberko do PCK.

stiven

Ja w tym tygodniu jak wyniki pozwolą to idę na płytki. Wyliczyłem sobie, że można je pięknie wpleść między oddawanie krwi pełnej tj krew - 4 tygodnie przerwy - płytki -  4 tygodnie przerwy - krew. Dziś upewniłem się, że moja KCKiK nie ma bardziej zaostrzonych wewnętrznych kryteriów niż wynikających z rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie.

Troll81

Żadne chyba nie ma :D

nie przeginaj z tymi donacjami. Częste kłucie zył bywa szkodliwe.

Ania

Cytat: Troll81 w 30 Lipiec 2012, 13:14
Żadne chyba nie ma :D

nie przeginaj z tymi donacjami. Częste kłucie zył bywa szkodliwe.

I źle wpływa na produkcję krwi .... jak przestaniesz oddawać to MOŻESZ(nie musisz) mieć problemy z nadprodukcją. Czytałam o takich przypadkach.   
"Wolniej jedziesz ... dalej zajedziesz ...."

Troll81

"nadprodukcja" to mit, zresztą wielokrotnie obalany przez ludzi z RCKiK. Ale już intensywne kłucie żył nie. Mi już z głównej ramieniowej prawej nie biorą. Zresztą nie na darmo wymyślono limity. Podpytaj lekarza Stiven czy poleciłby twój system oddawania :D

stiven

Omawiałem go dziś z lekarzem telefonicznie. Zgodny z limitami i zdrowym rozsądkiem. Żyły dają radę, kobitki w Łodzi znają się na rzeczy i celują dobrze także ślady są minimalne :) Co do płytek to poznałem Asów, którzy co miesiąc oddają podwójną porcję i żyły mają ok.

O organizm się nie martwię. Da znać w wynikach jak mu się nie będzie podobało i wymusi przerwę. Poza tym życie i tak napisze swój scenariusz i poprzesuwa terminy. A to przeziębienie, a to aspirynka wykluczająca na dobrych parę dni, a to piwka za dużo i trzeba będzie odczekać. 

Nadprodukcja to mit. Zbieram dane od 2005 roku i robię wykresy. W trakcie 6M przerw robionych dla testów niż zdarzyło się aby poza normę wyskoczył jakikolwiek z wyników: Hemoglobina   Hematokryt   Erytrocyty   Leukocyty   Płytki   Śr masa hemoglobiny   Śr stęż hemoglobiny   Śr objętość erytrocytów.

Co do wewnętrznych wymagań to uwierz mi, że mają. W Łodzi przykładowo osocze biorą tylko od AB+ a przerwy między donacjami były bardziej restrykcyjne niż w rozporządzeniu. Jak będę na miejscu to dowiem się przy okazji jak jest z limitami kwalifikującymi do oddania podwójnej porcji płytek bo jeszcze niedawno też poprzeczka była wyżej ustawiona.

Troll81

dowiaduj się dowiaduj :D chętnie sam oddam. choc do złotka mi już blisko i nie śpiesze się :D

stiven

Teoretycznie 150x10^9/l
źródło: http://www.oddajkrew.pl/files/fck/File/PDF/D20100050.pdf

lecz mi kilka razy odmówili pojedynczej porcji przy wynikach ~170x10^9/l (wzięli krew pełną). Wg informacji, która kiedyś posiadłem na pojedynczą porcję płytek chcieli ponad 180 a na podwójną ponad 200x10^9/l.

stiven

Dowiedziałem się. Rozporządzenie swoje a życie swoje.

Sprawa wygląda tak, że aby preparat płytkowy spełniał normy jakościowe to musi zawierać określoną liczbę płytek (jak nie to preparat idzie do zniszczenia). Technika trombaferezy pozwala pobrać tę ilość przy wynikach na poziomie ok 180x10^9/l. Poniżej pobór jest na tyle długotrwały, że praktycznie niemożliwy (aparatura nie pozwala dawcy siedzieć pół dnia na fotelu w trosce o jego zdrowie i jakość preparatu). Centrum KiK wprowadziło własny limit 200x10^9/l dla pojedynczej donacji i 300x10^9/l dla podwójnej gdyż tylko uzyskanie pełnojakościowego preparatu ma uzasadnienie ekonomiczne. Lekarz może wyrazić zgodę przy nieco niższych wynikach ale warunkiem jest pilna potrzeba i/lub brak innych chętnych. Koszty jednorazowych materiałów eksploatacyjnych do separatora są na tyle wysokie, że podejmują próby pobrania tylko od tych dawców gdzie widać wysoką szansę sukcesu. Poza tym lepiej obsłużyć dwóch Asów, których donacja zajmie 45 min niż męczyć przez półtorej godziny jednego stivena ;) Do mnie te argumenty przemawiają w zupełności. Są to informacje dotyczące RCKiK w Łodzi i nie daję żadnej gwarancji, że w innych miejscach w Polsce jest tak samo lub podobnie.   

Dziś płytek nie oddałem bo nie dość że za mało ich było to hemoglobina za niska i surowica lipemiczna ("tłusta krew").

AL

450 jakoś tak w ostatnich dniach doszło w nowym rcik oddział terenowy w Bielsku. W końcu zmienili lokal ze starej zrujnowanej i sypiącej się kamienicy na niezbyt zachęcający z zewnątrz - za to kompleksowo odnowiony wewnątrz - pawilonik przy szpitalu ogólnym. W środku odwalone jak w amerykańskich klinikach. Z pozytywów - zmienili też czekolady na jadalne - bo te poprzednie to istna nie jadalna porażka była. No i do wyboru dali też teraz czy chcemy obok czekolad w paczce dostać kawę czy batonik.

Muszę to podliczyć - ale coś mi się zdaje, że do brązu już mi niewiele brakuje.

Troll81

no RCKiK we wrocku też przeszło zmiany. kawę i herbatę dostaniesz kiedy i ile chcesz. Reglamentowane sa tylko soczki lub pepsi.
Batonik dostajesz zawsze. A dodatkowo po donacji czekolady. Natomiast zrezygnowano z wydawania ekwiwalentu finansowego. Kiedyś zamiast czekolad można było 10PLN sobie wziąć. Teraz nie ma tej opcji, dostajesz czekolady czy chcesz czy nie.

mordi

tak się składa, że odpowiadam na uczelni za organizację zbiórek krwi :D współpracujemy z Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa już od 3 lat :) przybywają do nas regularnie co miesiąc poza okresem wakacyjnym i muszę przyznać, że mamy nawet stałych dawców :arrr: organizowałem też raz rejestracje potencjalnych dawców szpiku i tu już był spory problem bo na około 9 tys. studentów zgłosiło się raptem 20 osób :D ludzie się boją, bo nie mają wiedzy na ten temat ;) btw kolejna zbiórka jest u nas w czwartek jak ktoś ma blisko to może skorzystać ;)
Guard well the secret of steel...


AL

Kolejne 0,45 oddałem w tym tygodniu XD

Troll81


sknd

starczy miesiąć po skończeniu przyjmowania leków na alergię? (Cezera, avamys)

Troll81

Pytaj lekarza w Danym RCKiK to on podejmuje decyzję...

migawron

a ja zrobiłem sobie tatuaż i pół roku mam z głowy oddawanie...



Troll81

ja ostatnio trochę kaszlałem. Do końca stycznia mam fajrant.

mordi

Ja spróbuje w czwartek ;)

P.S.

Zapraszam na kolejną zbiórkę krwi na terenie Akademii Obrony Narodowej, która odbędzie się 17.01.2013 r. (czwartek) od 9 do 14 w Klubie AON (budynek 56, Sala Rycerska) :)
Guard well the secret of steel...


Ania

Cytat: migawron w 13 Styczeń 2013, 20:30
a ja zrobiłem sobie tatuaż i pół roku mam z głowy oddawanie...

To chyba masz z głowy do końca życia oddawanie :(

stiven

Dlaczego do końca?
6M tak jak przy poważniejszej operacji czy kontakcie z krwią obcą. Tyle się wylęga wirus wzw i hiv do czasu aż jest prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że da się go wykryć. Wcześniej testy mogą dać fałszywy wynik negatywny (kandydat na dawce jest nosicielem a test mówi, że nie).

Ania

Pisałam to z pamięci. Kiedyś uniemożliwiało to oddawanie krwi. Teraz jak popatrzyłam rzeczywiście obiązuje 6M.  Pospieszyłam się z odpowiedzią :(

KrzychuP

hmmm, przypomnieliście mi, że muszę sprawdzić, kiedy następny raz mogę oddać krew

Ania

W sumie to mogliby po zaznaczeniu przez nas odpowiedniego "ptaszka" wysyłać SMS-a z informacją że już można :) I tak mają nasze telefony.

migawron

aż tak nowocześni to oni chyba nie są, pamiętam że kilka lat temu kiedy była pilnie potrzebna moja grupa (0-) dostałem z RCKiK uwaga: telegram XD



Argento

Wystarczy wiedzieć co ile można oddać krew pełną, osocze lub płytki. I tak ja od niepamietnych czasów liczę wg schematu:
osocze - co dwa tygodnie
krew pełna - co 4 tygodnie
płytki krwi - co osiem tygodni.

Co do płytek są wymagania ilościowe w mm3 krwi i wachają się w granicach 150.000 - 400.000/mm3.
Nie wiem czy tak jest w każdej stacji ani czy jakiś dokument reguluje to odgórnie.



--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

stiven

Odgórnie i oddolnie też. Kilka postów wyżej pisałem o tym ;)

Argento

Czytałem stiven ;). Nie doczytałem jednak o przerwach w donacjach danej frakcji, stąd ostani wiersz w moim poście.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

Troll81

kolejne 450 oddane. Jeszcze dwie donacje i checkpoint :D

gdyby kogoś interesowało... biobank szuka dawców
http://biobank.eitplus.pl/ - gorąco namawiam do bezpośredniego wsparcia wysiłków lekarzy

Argento



--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

KrzychuP

Ciechanów 30l  :fright: - trzeba naprawdę dobre zdrowie, żeby tyle oddać

Troll81

we wrocku do niedawna było 25L :D

stiven

#433
Te darmowe bilety to ponury żart.
W Łodzi wygląda to tak, że trzeba być na stałe zameldowanym w Łodzi, wszystkie te litry w Łodzi oddać oraz posiadać przy sobie zaświadczenie wydane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Książeczka nie wystarcza.

Przy okazji informacja, która może być istotna dla zasłużonych krwiodawców:
Przy wizycie u lekarza i wypisywaniu przez niego recepty chcąc skorzystać ze swoich uprawnień do zniżek należy od lekarza żądać wpisania tych uprawnień na recepcie. Większość lekarzy nie wie lub nie chce wiedzieć jakie zniżki i na co ZK przysługują i opierają się przed wpisywaniem uprawnień na recepcie. Ba twierdzą nawet uparcie, że zniżki i tak nie dostaniemy albo spowoduje to wydanie leku z odpłatnością 100%. Jak komuś zależy to trzeba pilnować "ZK" na recepcie. W znakomitej części przypadków będzie taniej niż 50% a nigdy nie może być drożej. Żona u siebie w aptece systematycznie edukuje swoich pacjentów a oni lekarzy i wiem, że są z tym spore problemy. Zdaje się, że kiedyś dla ZK był tylko hemofer (żelazo) i kwas foliowy teraz jest znacznie więcej.

Zniżki i preparaty można sobie wyklikać tutaj:

http://bil.aptek.pl/servlet/pacjent/fupraw

Np Augmentin tabletki 0,25g+0,125g 21 tabl. (GLAXOSMITHKLINE) zamiast 13,34 zł dla ZK kosztuje 6,33 zł. Ostatnio kolega brał właśnie.

Przy realizacji recepty należy okazać książeczkę potwierdzającą uprawnienia (tą z PCK nie ze stacji krwiodawstwa).

Troll81

ja tam nigdy nie miałem problemu ze zniżką. Lekarzowi mówiłem ze jestem ZHDK a on tylko zaznaczał to w systemie i automagicznie drukowało mi recepty ze zniżkami....

Argento

Cytat: stiven w 29 Styczeń 2013, 18:19
Te darmowe bilety to ponury żart.
W Łodzi wygląda to tak, że trzeba być na stałe zameldowanym w Łodzi, wszystkie te litry w Łodzi oddać oraz posiadać przy sobie zaświadczenie wydane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Książeczka nie wystarcza.

Mnie kontrolowano kilkakrotnie w Szczecinie i okolicach i nigdy nie żadano ode mnie nic poza legitymacją uprawniającą do bezpłatnych przejazdów. W jednym lub dwóch przypadkach, to zdążyłem ją dosłownie wyjąć i już mi dziękowano za fatygę :). Ważność mojej datowana jest na dzień 17.09.2017, więc pewnie jeszcze trafię na kanara.

Co do leków i lekarzy wypisujących recepty dla ZK, to nie mam pojęcia jak jest u mnie. Ostatni raz u lekarza byłem przed wojskiem (wiosna '97).


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

migawron

przed chwilą rozmawiałem z koleżanką, która szuka osób z grupą AB RH+, ktoś z jej rodziny pilnie potrzebuje. Jeśli ktoś z kamratów z okolic Piekar Śląskich byłby zainteresowany pomocą, na PM wyślę numer telefonu do potrzebującej osoby



AL

Co prawda rano w piątek byłem oddać - więc i tak nie zdążyłbym przeczytać powyższego posta - ale i tak mam inną grupę AB RH-

stiven

AB Rh- może być dawcą dla AB Rh- i AB Rh+. Ze swej strony zachęcam do regularnego krwiodawstwa a nie zrywów na zasadzie kolega kolegi potrzebuje. Codziennie ktoś potrzebuje.

Przy okazji AB Rh+ to uniwersalny biorca. Dla takiej osoby krwi nigdy nie braknie bo może dostać absolutnie każdą. 0, A, B, AB obojętnie czy + czy -. Wiele stacjo krwiodawstwa niechętnie przyjmuje AB Rh+ z tego powodu, że taką krew mogą przyjąć tylko osoby z grupą AB Rh+. Jeśli ktoś spotka się z taką sytuacją polecam oddawanie płytek krwi lub osocza. Można to robić częściej, donacja trwa dłużej ale organizm szybciej się po niej regeneruje i jest mniej zamulony. 

AL

Tak swoją drogą - to po odznaki trzeba się gdzieś upomnieć - czy sami coś przydzielają po przekroczeniu odpowiedniego progu (bo ja chyba w końcu 6l przekroczyłem - a to chyba brąz?) ?