Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

Oddawanie krwi

Zaczęty przez Troll81, 05 Maj 2008, 09:39

Czy oddawałeś już krew ?

Tak, to proste
40 (60.6%)
Nie, boje się
4 (6.1%)
Nie, ale chciałbym
8 (12.1%)
Nie, ponieważ nie mogę
11 (16.7%)
Nie, bo jestem egoistą
3 (4.5%)

Głosów w sumie: 66

Troll81

dokładnie :D nie łykałem APAPu dla rozrywki :d

Pilman

Witam Kamratów!
Moja żona dostała sms o treści, że potrzebna jest krew określonej grupy bardzo rzadkiej tj. B Rh- dla dziecka chorego na białaczkę. Kontakt do osoby, która może udzielić wszelkich informacji
Marzena Czyż 515-250-700.
Wiem, że regularnie oddajecie krew także każdy z was wie jaką ma grupę krwi i może posiada akurat taką lub wie kto ma taką. Osobiście ani ja ani żona nie znamy tej kobiety. Ale zaręczam że to prawdziwa prośba.

PanStaszek

Ciekawy łańcuszek bo ja też dostałem takiego SMS-a. Nie wiem jak w innych RCKiK ach ale w Poznaniu nie można oddawać krwi na konkretną osobę, tylko do wspólnego worka zawsze.
BTW w Poznaniu susza w woreczkach więc trzebaby pójść.


"(...)Wrzućmy go do cysterny, nie mówi tego, co chcemy"

kva.pl

W Warszawie mozna. Ja oddalem w czwartek, bardzo sie musialem nagadac na temat nerek i zdrowia zeby mi pozwolili, ale oddawalem dla znajomej osoby i mi zalezalo. Dla niej ryzyko zadne, dla mnie jak sie okazalo tez. Wrecz czulem sie lepiej po oddaniu  :p_arr:

Troll81

w każdym RCKiK możesz oddać krew dla konkretnej osoby. Gorzej ze zgodnością grup.

http://krwiodawcy.org/zaswiadczenie-koniec-wydawania

Cytatednak zdarzały się pojedyncze przypadki kiedy to personel stacji twierdził, że nie ma już możliwości oddawania krwi dla konkretnej osoby. Dla pewności poprosiliśmy NCK o potwierdzenie czy można oddawać krew ze wskazaniem. W załączniku oficjalna odpowiedź jaką otrzymaliśmy.

http://krwiodawcy.org/wp-content/uploads/2014/01/DOC230114.pdf

tak więc każdy RCK musi przyjąć krew na rzecz konkretnej osoby. Oczywiście jeśli nie będzie to zgodna grupa to krew nie może zostać przetoczona temu konkretnemu biorcy.

Pilman

Zdaje, się że sprawa oddania krwi została wyjaśniona:
http://www.asta24.pl/2015/01/25/nie-dzwoncie-marzeny/

PanStaszek

Cytat: Troll81 w 11 Styczeń 2015, 23:41
w każdym RCKiK możesz oddać krew dla konkretnej osoby. Gorzej ze zgodnością grup.

tak więc każdy RCK musi przyjąć krew na rzecz konkretnej osoby. Oczywiście jeśli nie będzie to zgodna grupa to krew nie może zostać przetoczona temu konkretnemu biorcy.

Wczoraj leżąc na kozetce, zagadałem o to do pań pobierających. Ich odpowiedź była zgoła inna niż dziewczyny w rejestracji. Okazuje się że w Poznaniu też da się oddać na konkretną osobę.


"(...)Wrzućmy go do cysterny, nie mówi tego, co chcemy"

Ósemka

Nawiązując do ankiety,

już nie jeden kozak po rutynowym wkłuciu wrócił do domu z gratisem (żółtaczka, HIV) bo komuś nie chciało się zmienić igły, wężyka itp.

Ja nigdy po dobroci nie dopuszczę do siebie żadnego rzeźnika z igłą  :attack:. Tylko w ostateczności.
Folding@Home - Team Poland [276]

sknd

Uważaj też na Czarną Wołgę i Cyganów kradnących dzieci...

Troll81

rozumiem że do dentysty też nie chodzisz?? :D a jadasz a fast foodach?

Ósemka

Regularną wizytę u dentysty traktuję w ramach tej ostateczności  ;D

Cytat: sknd w 07 Luty 2015, 09:19
Uważaj też na Czarną Wołgę i Cyganów kradnących dzieci...
Chyba wziąłeś moje słowa zbyt mocno do siebie.  ;) . Albo ja się źle wyraziłem. Aczkolwiek, zakażenia np. w szpitalach, choć niezwykle rzadkie, nie są miejską legendą.
Folding@Home - Team Poland [276]

sknd

w szpitalach owszem, ale przy oddawaniu krwi to już chyba daleka przeszłość. Nie wziąłem twych słów do siebie, po prostu mam spaczone poczucie humoru ;)

Troll81

oddawałem już kilkadziesiąt razy. moi znajomi także. A jakoś żółtaczki nikt nie dostał :D a jak masz pecha to i palec w d złamiesz......

stiven

Melduję oddane kolejne 450 ml.

Troll81


kva.pl

Zazdroszcze, ja oddalem w tym roku raz i wiecej nie bede mogl  :wth:

Troll81

permanentna dyskwalifikacja czy czasowa?

kva.pl

Kolejna seria drobnych bo drobnych ale zabiegow chirurgicznych, po kazdym trzeba pol roku odczekac z oddawaniem, a skoncze je robic pewnie jakos w maju  :bad:

stiven

Melduję oddanie kolejnych 450 ml.

pawg

Mam hemochromatozę  :-\



kva.pl


pawg

Dieta uboga w żelazo a z nadmiernym bagażem trzeba coś zrobić... Niestety w moim przypadku honorowe krwiodawstwo jest niezbyt kożystne dla biorcy (Hashimoto). Mówiąc wprost moja krew działa jak szczepionka na tarczycę. Z rdugiej strony jeśli obecny stan utrzyma się zbyt długo zrujnuje mi się zdrowie do reszty. Sytuacja nie ma dobrego wyjścia - albo ja będę cierpiał albo nieświadoma ofiara... Co dalej?



Troll81

Pytaj lekarza. Jeśli pozwoli ci oddawać a ty masz taką chęć to oddawaj :D ja po powrocie z Islandii też muszę "spuścić" z żyły :D

pawg

Żaden lekarz mi nie pozwoli



tito

450ml oddane. Nareszcie nie pływam w strefie malarycznej, więc mogłem. Oczywiście, pomimo 13 miesięcy od ostatniego pobytu w strefie i tak lekarz miał zagwozdkę, czy mi pozwolić. Bo podobno jakieś badania...
Ale po konwersacji telefonicznej ze Szczecinem zostałem dopuszczony.

kva.pl

A ja Wam powiem ciekawostke. Otoz wyszlo mi w ostatniej morfologii pare wynikow troche ponizej normy. Samo w sobie nic specjalnego, zwlaszcza biorac pod uwage moje zdrowotne przeboje ostatnimi czasy. Ale dopatrzyl sie, ze w corocznie robionej morfologii dokladnie te wartosci ktore teraz mam ponizej normy rownomiernie spadaly, kazdy kolejny pomiar dawal nizszy wynik. Troche go to zaniepokoilo i zamruczal "szkoda ze pan czesciej badan nie mial".

No a przeciez mialem  8) Jutro jade do RCKiK po caly stos wynikow :)

Kolejny dowod na to ze warto oddawac krew  :parrrty:

Troll81

Ano. Nie tylko morfologie robią.

AL

Ja powoli zbliżam się do 7 litrów w związku z czym ostatnio złożyłem wniosek o odznakę 3 stopnia.

Troll81


stiven

 :parrrty: :respect:

tito

Szacun.
Ktoś ma link do strony z najnowszymi przepisami dotyczącymi oddawania krwi?

Troll81

tu masz kwestionariusz - http://www.darkrwi.info.pl/kwestionariusz/

i tak zrobią ci dodatkowo badania krwi. A o tym czy oddasz zdecyduje lekarz. Który dostanie i twój kwestionariusz i wyniki badań i zapewne dodatkowo zmierzy ci temp, ciśnienie i osłucha płuca. Czasem zajrzy do paszczy. A na pewno każe się rozebrać do pasa.

tito

Lekarz, który mnie badał to gość z łapanki. Przepisy dopuszczające niezbyt znał.
W kwestionariuszu jest pytanie odnośnie pobytu w innych krajach. Przyczepił się do Turcji w której byłem 2 lata temu.
Jako, że w sierpniu znowu się tam wybieram, a w listopadzie będę miał możliwość oddania krwi chcę być przygotowany, aby mnie nie spławił bo nie będzie znał przepisów.

Troll81

Turcja to kraj malaryczny. I chyba otem masz jakiś okres karencji 12 miechów

Po pobycie w krajach, w których endemicznie występuje malaria, zawsze obowiązuje przerwa w oddawaniu krwi, jednak czas jej trwania nie w każdym przypadku będzie taki sam. Decyzja lekarza kwalifikującego zależy w takiej sytuacji od wielu czynników, m.in. wcześniejszego zamieszkiwania krwiodawcy na terenach endemicznego występowania malarii. W najczęstszej w naszym kraju sytuacji; gdy osoba zgłaszająca się w celu oddania krwi powróciła z wyjazdu turystycznego na tereny endemicznego występowania malarii bez objawów choroby, okres dyskwalifikacji wynosi 12 miesięcy od chwili opuszczenia zagrożonego regionu. Malaria występuje w ponad stu krajach strefy tropikalnej i subtropikalnej; narażonych na zachorowanie jest około 1 miliard ludzi. Dokładniejsze informacje na temat regionów zagrożonych malarią można znaleźć na stronach internetowych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) a także na wielu innych, np. http://www.malaria.com.pl.

tito

http://www.rckik.wroclaw.pl/userfiles/files/wykaz%20kraj%C3%B3w%20malarycznych.pdf

NIE MA RYZYKA W MIEJSCOWOŚCIACH TURYSTYCZNYCH
I właśnie o to mi chodzi. Lekarz powinien to wiedzieć, a nie wrzucić wszystkie przypadki do jednego worka. Ale dzięki Troll za sugestię - odpowiednie zapytanie w google pomogło, bo rano to mi dziwne linki wyskakiwały.

stiven

Melduję się lżejszy o kolejne 450 ml.

Troll81

A ja chyba dostałem wakacje, użarł mnie kleszcz :(

sknd

+450, mam na koncie 7650, trza pomysleć o tej odznace w końcu

stiven


Troll81

A ja pauzuje bo kleszcz użarł :(