Programator PICKIT 3 ktoś chętny?

Zaczęty przez ryszard.korczyk, 18 Grudzień 2011, 20:01

ryszard.korczyk

Witam.
Jakiś czas temu zapowiadałem wątki, w których opiszę obsługę USB na procesorach PIC, obsługę wyświetlaczy graficznych też na tych procesorach, oraz LAN. Z racji sporej ilości pracy przed końcem roku pracę nad tymi wątkami idą tylko wieczorami. Ale obiecuje, że dotrzymam słowa ;). Jestem zwolennikiem tych procesorów i będę chciał przekonać do nich elektroników forumowiczów. Ale żeby móc podziałać coś na tych procesorach potrzebny jest programator. Do PICów mamy następujące programatory:
1. ICD2 i klony - dość wolny i nie wszystkie nowe PIC programuje, szczególnie 32bitowe
2. PICkit2 i klony - podobnie jak ICD2 ale jeszcze wolniej. Na allegro widziałem klony za 130zł
3. ICD3 - bardzo wydajny i programuje wszystko co jest na rynku z PICa. Cena nowego około 600 netto. Używam i chwalę sobie.
4. PICkit3 - wolniejszy 4-5 razy od ICD3, ale szybszy od PICkit2 i ICD2, programuje wszystko co jest na rynku z PIC. Cena bliska 150zł netto, ale da się jeszcze taniej dostać. Także używam, ale przy programowaniu 200kB drażni prędkością i krokowanie przy debugingu jest trochę wolniejsze jak ICD3.
5. RealICE - szybki jak ICD3, dodatkowe funkcjonalności i cena zaporowa powyżej 1000 netto!
Widać, że PICkit3 jest chyba najlepszą opcją. Stąd pytanie, czy ktoś jest zainteresowany kupnem? Jeśli zebrałoby się trochę chętnych uderzyłbym do polskiego dystrybutora o dobrą cenę przy większej ilości.

Tak na zachętę przyglądnijcie się:
PIC18F14K50 - procek w DIP20 za 10zł, 16kB flash, 768B RAM i USB sprzętowe. Można swoje urządzanie na USB zrobić.
PIC18F45K20 - procek w DIP40 za 12zł, 32kB flash, 1,5kB RAM
PIC32MX575F512H - mój ulubiony procek 32bitowy, niestety TQFP64 za 20zł! 512kB flash, 64kB RAM, USB i inne cuda.
PIC32MX2xx - nowość, cena docelowo poniżej 10zł 32bit 32kB flash 8kB RAM, USB i obudowy SO, TQFP oraz w przyszłości DIP! Tak, 32bity w DIP!
PIC16F1825 - DIP14, 5zł!, 8kB flash, 1kB RAM
PIC10F222 DIP8 lub SOT23! - w hurcie 1zł! 768B flash 24B RAM. Taki mikro-mikroprocesorek, programowanie tylko w asm.

PS: Jeśli chętnych będzie więcej będę miał motywację, aby tworzyć artykuły o tych procesorach;). Jeśli będzie chętnych więcej niż 6, to pierwsza osoba dostanie programator gratis :). Powyżej 10, zasponsoruje 2 pierwszym osobom.

Opis programatora:
www.microchip.com/pickit3

Szopler

Ja jestem wstępnie zainteresowany, wszak nie samymi ATmel-ami człowiek żyje ;)

Dodam tylko, że do obsługi karty pamięci np. MMC procesor powinien mieć minimum 1 kilobajt RAM ponieważ pamięć w karcie da się zapisywać jedynie blokami po 512 bajtów i jak chcemy efektywnie wykorzystać dostępne miejsce to trzeba bufora w którym przygotujemy taką 512 bajtową paczkę danych do zapisu.

ryszard.korczyk

Cytat: Szopler w 18 Grudzień 2011, 20:20
Dodam tylko, że do obsługi karty pamięci np. MMC procesor powinien mieć minimum 1 kilobajt RAM ponieważ pamięć w karcie da się zapisywać jedynie blokami po 512 bajtów i jak chcemy efektywnie wykorzystać dostępne miejsce to trzeba bufora w którym przygotujemy taką 512 bajtową paczkę danych do zapisu.
Generalnie w aplikacjach, w których nie jest krytyczny koszt procesora stosuje już tylko rodzinę PIC32MX, a gdy jeszcze wejdą na dobre te małe wersje PIC32MX1xx i 2xx to już będzie super.
Jeśli chodzi o karty SD i MMC to Microchip ma bibliotekę Memory Disk Drive (MDD), która jest już optymalną implementacją kart SD z FAT16 i 32 na te procesory.
www.microchip.com/MAL
Biblioteka jest na tyle do ogarnięcia, że nie sprawia dużo problemu zrozumienie działania poszczególnych komponentów.
Ciekawie musi wyglądać "Accessory Framework for Android™", od niedawna dostępny.

Karlik

Cytat: ryszard.korczyk w 18 Grudzień 2011, 20:01
Jakiś czas temu zapowiadałem wątki, w których opiszę obsługę USB na procesorach PIC
Skoro polecasz PIC do obsługi USB to może napisz na ile da się konfigurować zachowanie domyślne portu? Da się np. przy żądaniu odczytu z urządzenia zczytywać dane z magistrali zamiast tam zapisywać?

armar


ryszard.korczyk

Cytat: Karlik w 18 Grudzień 2011, 20:45
Cytat: ryszard.korczyk w 18 Grudzień 2011, 20:01
Jakiś czas temu zapowiadałem wątki, w których opiszę obsługę USB na procesorach PIC
Skoro polecasz PIC do obsługi USB to może napisz na ile da się konfigurować zachowanie domyślne portu? Da się np. przy żądaniu odczytu z urządzenia zczytywać dane z magistrali zamiast tam zapisywać?
Pytanie nie do końca rozumiem.
Generalnie proponuje ściągnąć MAL ze strony Microchipa, są w nim wszystkie kody źródłowe do przykładów, a z USB mamy ich trochę:
USB\Device - Audio - Microphone
USB\Device - Audio - MIDI
USB\Device - Audio - Speaker
USB\Device - Bootloaders
USB\Device - CCID - Smart Card Reader
USB\Device - CDC - Basic Demo
USB\Device - CDC - Serial Emulator
USB\Device - Composite - HID + MSD
USB\Device - Composite - MSD + CDC
USB\Device - Composite - WinUSB + MSD
USB\Device - HID - Custom Demos
USB\Device - HID - Digitizers
USB\Device - HID - Joystick
USB\Device - HID - Keyboard
USB\Device - HID - Mouse
USB\Device - HID - Uninterruptible Power Supply
USB\Device - LibUSB - Generic Driver Demo
USB\Device - Mass Storage - Internal Flash
USB\Device - Mass Storage - SD Card data logger
USB\Device - Mass Storage - SD Card reader
USB\Device - MCHPUSB - Generic Driver Demo
USB\Device - PHDC - Weighing Scale
USB\Device - WinUSB - Generic Driver Demo
USB\Device - WinUSB - High Bandwidth Demo
USB\Dual Role - MSD host + HID device
USB\Host - Audio - MIDI
USB\Host - Bootloaders
USB\Host - CDC - Serial Demo
USB\Host - Charger - Simple Charger
USB\Host - Composite - HID + MSD
USB\Host - Composite - MSD + CDC
USB\Host - HID - Keyboard
USB\Host - HID - Mouse
USB\Host - Mass Storage - Simple Demo
USB\Host - Mass Storage - Thumb Drive Data Logger
USB\Host - MCHPUSB - Generic Driver Demo
USB\Host - Printer - Print Screen Demo
USB\Host - Printer - Simple Full Sheet Demo
USB\Host - Printer - Simple POS Demo

gaballus


Szopler

Karlik pewnie chciałby przechwytywać komunikację USB i zapisywać gdzieś to co tam lata między PC a innym urządzeniem tak jak to się robi spokojnie z RSem-232.

ryszard.korczyk

Cytat: Szopler w 18 Grudzień 2011, 21:23
Karlik pewnie chciałby przechwytywać komunikację USB i zapisywać gdzieś to co tam lata między PC a innym urządzeniem tak jak to się robi spokojnie z RSem-232.
Tu zostaje przebić się przez datasheet i ręcznie skonfigurowanie rejestrów uP, o ile da się coś takiego uzyskać. Raczej nic z gotowców nie znajdziemy, ale można się nimi posiłkować.

kotfryc

To ja się też zgłaszam, a co tam :)  może powstanie nowa wersja czujki haha  :D

armar

Z tego co widzę na tym filmiku:
http://www.youtube.com/watch?v=HVQ4tj-D8jM
to programowanie jest prościutkie (zakładam, że w wersji 3 jest podobnie).
Tu jest dokumentacja z softem:
http://www.microchip.com/mplab

ryszard.korczyk

Dokładnie, jest prościutkie ;) i na PICkit3 jest dużo szybciej.

Soft potrzebny do pracy to:
MPLAB IDE v8.83
http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1406&dDocName=en019469&part=SW007002
MPLAB C Compiler for PIC18 MCUs
http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1406&dDocName=en010014
MPLAB C Compiler for PIC32 MCUs
http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=2615&dDocName=en532454
HI-TECH C for the PIC10/12/16 MCU Family
http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1406&dDocName=en542849
Kompilatory w wersji lite są bezpłatne, tylko nie mają optymalizacji.

Dodatkowo warto już poprzeglądać biblioteki do USB, grafiki, LAN itp
http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=2680&dDocName=en547784

ryszard.korczyk

Programatory w drodze. Cena za szt. to ostatecznie 155zł brutto i jest to dobra cena przy sugerowanej netto 150zł. O ile dobrze pamiętam to zainteresowani są:
Szopler
Karlik
armar [B@P]
kotfryc
gaballus
Na PW wysyłam namiary na konto i proszę o podanie adresów, gdzie wysłać programatorki.

ryszard.korczyk

Dziś większość z Was powinna otrzymać programator, do tego jeszcze mały gratis w postaci procesorów:
PIC18F14K50 DIP20 z USB
PIC32MX210F016B SOIC28 32bitowy mały, nowość na rynku
PIC16F1827 DIP18 prosty 8 bitowiec to prostych projektów
2xPIC10F222 SOT23 miniaturowy 768B FLASH 23B RAM :)
Końcem tygodnia opiszę na forum jak z nimi zacząć coś robić. :)
Gdyby się ktoś jeszcze zdecydował mam na stanie jeszcze 2 programatory.

gaballus

U mnie już wczoraj wylądował. Dzięki wielkie.  :)

gaballus

Gdyby ktoś bawił się PICami pod Linuksem to jest dobra wiadomość, MPLAB X jest już wieloplatformowy i bez problemu działa pod Linuksem. do ściągnięcia ze strony MIcrochipa.
Polecam tez zapoznać się z moim wpisem: http://www.boincatpoland.org/smf/radioactivehome/problemy-z-czujnikiem-radh/msg173203/#msg173203 bez opisanych tam działań nie da się korzystać z PICkita z konta zwykłego użytkownika.

armar

#16
Do mnie również programator dotarł. Dziękuję :)

edit:

UWAGA!!!
Nie wyrzucać takiego małego plastikowego paprocha jaki znajdziecie jest przy scalakach, bo tam są dwie maleńkie niespodzianki!
Kobieta mnie pyta co ja z tym zrobię, skoro ledwo to widzę...
:respect:

piootr

Cytat: ryszard.korczyk w 10 Styczeń 2012, 08:29
Gdyby się ktoś jeszcze zdecydował mam na stanie jeszcze 2 programatory.

Cześć! Trochę późno trafiłem na tę stronę. Czy powyższa oferta nie jest jeszcze przypadkiem aktualna?

Troll81

witamy na forum Piootr i zapraszamy do działu wizytówki...

jabu74 - ekspert

witam

Rysiu dawaj te artykuły o picach ! ja jestem b. zainteresowany

podaj tego dystrybutora (gamma.pl ?)

pozdrawiam

ryszard.korczyk

Tak, od nich mamy programatory. Jak tylko uda mi się parę dni urlopu znaleźć...

jabu74 - ekspert

#21
Drogo mają w gamma.pl. Znalazłem tanie (chyba najtańsze w Polsce) w www.elfaelektronika.pl

Czy dobrze działa pickit 3 z laptopami ? widzę, że ma zasilanie przez USB a to cienkie źródło prądowe w laptopach

ryszard.korczyk

Ostatnio nawet za 120zł w gamma kupiłem, ale brałem parę sztuk. Pickit3 dobrze działa z laptopami, nie ma dużych wymagań, nawet na hubie mi działa. Chyba, że chcesz zasilać z pickita twój układ uP, tu czasem jest problem na HUBie.

jabu74 - ekspert

#23
W gamma.pl chcą 45USD i 70USD + VAT odpowiednio za PG164130 i DV164131. Koszty przesyłki 15-20 zł + VAT.
Myślałem, że kupię w www.elfaelektronika.pl ale tam można jedynie za pomocą karty płatniczej. Szukam dalej gdzie jest tanio.

Czy za pomocą tego programatora i dołączonego oprogramowania można zapisywać do pamięci mikrokontrolerów pliki w formacie intel hex wygenerowane przez inne programy ?

na dołączonej płytce już znalazłem jeden uszkodzony pdf
ale kaszana