Tworzenie projektu... czyli powstanie i ewolucja Enigma@Home

Zaczęty przez TJM, 27 Lipiec 2007, 16:22

Akira

Gdzieś przeczytałem, żę projekt rozpoczynał się próbując rozszyfrować 3 wiadomości. A jeszcze gdzieś indziej, że została tylko jedna. Czy to znaczy, że projekt dobiega końcowi? Kiedy jest przewidywany koniec (oczywiście zakończony sukcesem:) ). Bo w pierwszym poście pisałeś, że maksymalnie kilka miesięcy

TJM

Oryginalny projekt zaczynał na trzech, do dziś została jedna. Ta ostatnia wiadomość z jakichś powodów nie daje się łatwo złamać.
Oprócz tej ostatniej z M4 zostało też troche zaszyfrowanych na M3 i kilka z nieznanej maszyny, myślę, że większość z nich dałaby się złamać max w ciągu 1-2 tygodni na każdą wiadomość.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Pigu

---------- 23:57 18.11.2007 ----------

uff - więc całość się wkrótce skończy? ajj - trzeba to koniecznie zamknąć na 1szym miejscu - przeca to rodzime :D

---------- 00:36 19.11.2007 ----------

ile trwają wu w eni? leci już 35min, wycenia na jeszcze 1,4h i pokazuje 0%

Akira

Pasek postępu nie działa. Ale checkpointy i reszta pięknie śmigają

Bober

Oooo Pigu liczy Enigmę????  8O

Tylko nie zapominajcie o optymalizacji  :!:

Pigu

---------- 01:25 19.11.2007 ----------

optymalki wgram jutro :)

kurcze wsadzę conieco mocy dla naszego pierwszego miejsca - mam nadzieję, żę projekt szybko się zakończy i to z nami na szczycie podium

---------- 08:51 ----------

http://pl.wikipedia.org/wiki/Enigma%40home - pomijając, że jedno zdanie zdaje się być nizbyt gramatyczne, to całość jest chyba nieprzesadnie aktualna?

TJM

Raczej tak szybko się nie zakończy, nawet gdyby dziś została złamana ostatnia wiadomość z M4, to jeszcze zostało sporo innych, z tym, że przewidywany czas dla tamtych byłby dużo krótszy i na pewno byłyby kilkudniowe przerwy w dostępności zadań. Prawdopodobnie cykle 1-2 tygodnie pracy i 3-4 dni przerwy na każdy nowy tekst.
Zresztą nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu, przy tej mocy obliczeniowej która już poszła w tę trzecią wiadomość bardzo mało prawdopodobne jest, że tak szybko pęknie. Prawdopodobnie trzeba będzie pokombinować nad jakimś innym sposobem, nawet chodzi mi po głowie pewien pomysł i może po konsultacji ze Stefanem dodam niedługo następną aplikację.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Akira

A może brute force ;) Tak wiem wiem, za długo na kompie siedzie ^^

A tak poza OT czy jest możliwość, aby nie pobierało od razu 3 próbek?U mnie net działa 24/h i  nie ma sensu pobierać na zapas wolę przerobić jedną i pobrać następną. I jeszcze tak z ciekawości jakim sposobem łamiemy teraz tę 3 wiadomość?

Pigu

mam 4 próbki - liczą się od kilku minut na jednej do 1,3h na czwartej - wszystkie 1:41 do końca mają i żadnej nie ubywa - to normalne?

ka_ga

---------- 08:51 ----------
Cytat
http://pl.wikipedia.org/wiki/Enigma%40home - pomijając, że jedno zdanie zdaje się być nizbyt gramatyczne, to całość jest chyba nieprzesadnie aktualna?

krytykować zawsze łatwo, gorzej gdy trzeba zrobić coś samemu. hasło o enigmie dodałem ponad 2 miesiące temu, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o kolejnym polskim projekcie i pomogło liczyć. wysłałem również info do TJM aby poprawił błędy i rozszerzył hasło. to że tego nie zrobił nie jest jednak żadnym zarzutem w stosunku do jego osoby gdyż każdy może wejść na wikipedię i poprawić to hasło

kret

Cytat: "Pigu"mam 4 próbki - liczą się od kilku minut na jednej do 1,3h na czwartej - wszystkie 1:41 do końca mają i żadnej nie ubywa - to normalne?
też jakieś dziwne dziś miałem próbki, w których non stop był postęp 0..a liczyły się tak około 2.4h..ale obliczenia bez błędu i punkty ok..

Akira

Cytat: "kret"
Cytat: "Pigu"mam 4 próbki - liczą się od kilku minut na jednej do 1,3h na czwartej - wszystkie 1:41 do końca mają i żadnej nie ubywa - to normalne?
też jakieś dziwne dziś miałem próbki, w których non stop był postęp 0..a liczyły się tak około 2.4h..ale obliczenia bez błędu i punkty ok..
pasek postępu nie działa.

TJM

AL ma długi tekst z którego można wyciąć tekst na wiki i tam jest z grubsza wszystko opisane, nie jest to może ostateczna wersja, ale na razie może być.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Pigu

Cytat: "Akira"
Cytat: "kret"
Cytat: "Pigu"mam 4 próbki - liczą się od kilku minut na jednej do 1,3h na czwartej - wszystkie 1:41 do końca mają i żadnej nie ubywa - to normalne?
też jakieś dziwne dziś miałem próbki, w których non stop był postęp 0..a liczyły się tak około 2.4h..ale obliczenia bez błędu i punkty ok..
pasek postępu nie działa.

wiem, ale na tych nie działa też odliczanie w dół ile zostało - wcześniej zdaje się działało  :idea:

Akira

Cytat: "Pigu"
Cytat: "Akira"
Cytat: "kret"
Cytat: "Pigu"mam 4 próbki - liczą się od kilku minut na jednej do 1,3h na czwartej - wszystkie 1:41 do końca mają i żadnej nie ubywa - to normalne?
też jakieś dziwne dziś miałem próbki, w których non stop był postęp 0..a liczyły się tak około 2.4h..ale obliczenia bez błędu i punkty ok..
pasek postępu nie działa.

wiem, ale na tych nie działa też odliczanie w dół ile zostało - wcześniej zdaje się działało  :idea:
Mi nie działało nie wiem jak u innych.

Pigu


TJM

Odliczanie w dół chyba nie ma prawa działać bez paska postępu, bo z tego co widziałem liczone jest właśnie z procentów, przynajmniej w nowych managerach (5.10.x)

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Bober

Zauważyłem, że padłem ofiarą niesławnego "Task was reported too late to validate"  :(
Próbki:
365937
365962
366939
367093

Punkty dostał ktoś, kto odesłał je po deadline'nie, zamiast mnie  :(

TJM

Dziwne, że aż 4 się trafiły - to dość rzadkie zjawisko. Przyznałem punkty ręcznie.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Bober


TJM

Crunch3r zrobił 64-bitową aplikację pod linuksa. Przetestowałem z grubsza w standalone mode i wygląda dobrze. Może znajdzie się jakiś chętny eksperymentator, żeby potestować w BOINCowym środowisku ? (da się odpalić używając app_info.xml) - głównie chodzi o to, żeby porównać prędkość z defaultową i przy okazji z grubsza sprawdzić stabilność. Porównania prędkości na pewno sam nie zrobię, bo moje jedyne 64-bitowe maszyny to serwery i szybkość na nich bardziej zależy od średniego obciążenia niż od samej aplikacji.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

RAD-Poland

co prawda nie liczę Enigmy na moim Linuksie_x64, kilka próbek mogę przeliczyć by sprawdzić jak sprawuje się nowa aplikacja
narazie jest problem :?
CytatMessage from server: No work sent

EDIT: zresetowanie, opuszczenie i ponowne przyłączenie do projektu oraz restart Boinc'a  nie pomogło
EDIT: prawdopodobnie będzie wymagana ręczna instalacja - w takim razie poproszę o link do aplikacji i plików *.xml

   
WCG:
PG:         YOYO:

     

Bober

RAD wstrzymaj się. Ja też dostaję No work from project. A nie testuję tej aplikacji  :wink:

Może to to samo co kilka dni temu? Kwestia priorytetowych próbek ?

TJM

Całkiem możliwe, jeśli tak to chyba zgłoszę to jako bug schedulera/feedera czy jeszcze tam czegoś. Wygląda na to, że priorytetowe zadania po prostu zapychają feedera nie zostawiając miejsca dla zwykłych.
Aplikacja 64 bitowa nie jest jeszcze online. http://plikens.no-ip.net/plikens/216xbng32_enigmax  8664.tar.bz2 - XMLa i resztę plików można wziąść od zoptymalizowanych aplikacji http://tjm.boo.pl/enigma/app/app.tgz z tym, że albo trzeba zmienić nazwę exeka po podmiance, albo wpisy w pliku .xml, jak kto woli.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

RAD-Poland

za nim zostanie rozwiązany problem z wysyłaniem próbek, postanowiłem przetestować nową aplikację sprawdzoną metodą
(udostępnonym benchmarkim TJM)
dla przypomnienia

Cytat: "RAD-Poland"dzięki
potrenowałem trochę, ale i tak nie osiągnąłem lepszego wyniku
32 bit enigma TJM
392,94 sek
wszelkie próby z gcc 4.1 i 4.2 skończyły się wynikami 460-510 sek
coś mnie tknęło i sprawdziłem czym kompilowałeś swoją aplikację -> gcc 3.2
nie mam takiej wersji, oficjalna gcc 3.3.6, po kilku kompilacjach najlepszy wynik to 411 sek :?
narazie zostaję przy twojej aplikacji, może ktoś zna się na kompilacji źródeł i po osiągnięciu lepszych wyników udostępni aplikację
(specjaliści od Gentoo do roboty)  :wink:
64 bit enigma Crunch3r
391.72 sek

różnice w granicach błędu pomiarowego  :?
(dopiero za kilka dni sprawdzę na jednostkach z projektu - nadal jestem dobrej myśli)

   
WCG:
PG:         YOYO:

     

Bober

Wciąż nie mogę nic pobrać. Average turnaround time mojego hosta to 0.13.

TJM

---------- 01:30 23.11.2007 ----------

Potrwa jeszcze chwilę nim dojdę do ładu z tym zakichanym feederem. Dziadostwo ma słabą dokumentację, ale powoli zaczynam wyciskać z niego to co potrzeba.

W międzyczasie Crunch3r zrobił statyczną wersję linuksowej, 64 bitowej aplikacji http://plikens.no-ip.net/plikens/218x1or7x_enigmax8664static.tar.bz2

oraz 64 bitową wersję dla Windows
http://plikens.no-ip.net/plikens/219xba2m9_EnigmaWindowsx8664.zip

tej ostatniej sam w ogóle nie przetestuję, bo nie mam żadnego 64 bitowego kompa z windą na pokładzie.

---------- 13:46 25.11.2007 ----------

No i aplikacje Crunch3ra że tak powiem 'chooy szczelił' :/
Gość się wkurzył, jak dowiedział się, że inny koleś z którym toczą wojny zaczął robić aplikację na Maca i powiedział, że nic więcej już nie zrobi %-) Tak więc tyle by było z 64 bitowych aplikacji pod win/linuxa, chociaż nieoficjalnie dalej można ich używać.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

RAD-Poland

test aplikacji Crunch3r'a

Linux 64bit Crunch3r  (Athlon 64 X2 2,0@2,2)
2841,55 sek - 8,35 pkt - 10,58 pkt/h
4918,35 sek - 15,26 pkt - 11,17 pkt/h

Windows 32bit (KQemu - Athlon 64 X2 2,0@2,2)
5069,31 sek - 15,26 pkt - 10,84 pkt/h
5010,94 sek - 15,26 pkt - 10,96 pkt/h

w innych projektach na ww CPU uzyskuję znacznie więcej
15-18 pkt/h
20-23 pkt/h (optymalizowane aplikacje)

- nie zauważyłem przyśpieszenia obliczeń w Enigmie, uzyskiwane wyniki z 32bit aplikacją oscylowały na poziomie 10-11 pkt/h


prawdopodobnie źródło aplikacji Enigma było pisane pod Intela, na słabszych procesorach uzyskuje się znacznie wyższą wydajność w tej konkretnej aplikacji. dla porównania

Windows 32bit Celeron 1,2GHz z opymalizacją TJM
6,633.70 sek - 17.85 pkt - 9,68 pkt/h
gdzie w innych projektach uzyskuje 5-6 pkt/h

EDIT: nie wiadomo czy Crunch3r w swojej aplikacji zastosował optymalizację oraz jeśli tak to czy była ona bardziej dla Intela czy AMD

   
WCG:
PG:         YOYO:

     

TJM

---------- 17:47 26.11.2007 ----------

To chyba są zwykłe aplikacje, bez żadnych optymalizacji.
Z tego co widzę, są dużo szybsze od tej defaultowej która jest ściągana po dołączeniu się do projektu, porównywalne do starej PIII/gcc 3.2, która jednak jest niestabilna na niektórych kompach.
PIII Coppermine i klony (np. Celeron-Tualatin) i Core2, a także w mniejszym stopniu nowsze wersje PIV i Celeronów-D/M, to proce z których wyciska się największą wydajność/MHz w tej aplikacji. Proce AMD wypadają sporo słabiej, np. PIII 1GHz wyciska podobną wydajność do Athlona TB 1,4 który ma przecież 40% szybszy zegar...

Btw, ma ktoś Maca ? 8-) Dostałem gotową i sprawdzoną aplikację Mac-Intel a Mac-PPC jest w drodze.

---------- 23:40 27.11.2007 ----------

Pokombinowałem jeszcze nieco przy optymalizacjach, chyba udało mi się zrobić trochę szybsze exeki. Chyba, bo nie mam wszystkich możliwych procesorów, żeby to sprawdzić. W każdym razie na jednym kompie na którym już potestowałem, różnica między starym exekiem którego używałem (Athlon XP) a nowym (Athlon TB) to jakieś 6%. Niby niewiele, ale w końcu poprzednia aplikacja była już dużo szybsza od zwykłej.
Jeśli ktoś chce popróbować, to dajcie cynk, najlepiej od razu z info o procu.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

kret

hmm..a takie coś na Athlona XP (Barton) coś się znajdzie?  :wink:

TJM


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

kret

dziękować bardzo!!! :)

ale..idąc za ciosem..na linuxa też? ;)

TJM

Nie sądzę, żeby z linuksowych dało się jeszcze coś wycisnąć bez modyfikacji kodu. Zawsze możesz pokombinować z parametrami kompilatora, źródła są na www.bytereef.org

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Bober


kret

---------- 11:05 28.11.2007 ----------

dzięki za info :)

---------- 13:03 ----------

mial bym pytanie..czy stara strona projektu jest już nieaktualna? ( http://enigma.no-ip.net:443/enigma/ ) ? ponieważ nie zdążyłem jeszcze uaktualnić do nowej ( http://www.enigmaathome.net/ ), a mam 6 próbek do odesłania i niezbyt mogę..widzę, ze nowa domena działa, stara nie..czy to chwilowe, czy już na stałe? da się jakoś podmienić te adresy bez ponownego podłączania projektu i tracenia tych 6 próbek? :(

TJM

Stara domena powinna działać i nie mam zamiaru jej wyłączać, jeśli nie działa to znaczy, że coś jest nie tak. Zaraz obadam sprawę.

EDIT: to jakiś bug na no-ip... miałem wpisany adres IP ręcznie i w kliencie ustawione, żeby nie updejtował (bo teraz jest stały), a jednak nagle jakimś sposobem zmienił się na inny.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

kret

---------- 17:02 28.11.2007 ----------

oke, to tylko skończe próbeczki Milkywaya na Linuxie i zobaczymy czy się odeśle się te 6 z Enigmy na win :)

---------- 17:43 ----------

już wyszstko piknie, odesłały się :) dzięki :)

TJM

Jutro uploadnę gdzieś przerobioną aplikację dla PIV, chociaż nie wiem czy jest sens, bo przyrost prędkości jest bardzo niewielki (w granicach 1%). Sprawdzałem na razie na golasie PIV najstarszego typu którego mam akuratnie przy sobie, jutro zobaczę na Celeronie-D. Na dodatek z jakiegoś powodu przy najkrótszych zadaniach aplikacja okazuje się czasami nawet wolniejsza od starej, chociaż przy typie 3 wzrokowo widać, że ubywa parę minut.

Zauważyłem też, że zredukowanie częstotliwości checkpointów do połowy oszczędza trochę czasu procesora. Pytanie tylko co jest bardziej opłacalne: zysk między 1 a 5 minut czasu na jednym zadaniu, czy dwukrotnie mniejsza strata w razie zwisu.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

kret

no moim zdaniem te kilka minut uzyskane dzięki zmianie checkpointów się trochę nie kalkukuje ;) no ale to może moje zdanie :) wczoraj wyczyściłem zadanka i się przerejestrowałem na nową domenę, asekuracyjnie :P podmieniłem więc aplikację na ą od Ciebie TJM i jazda :) ale w sumie dwie próbki mi się wyłożyły i nie wiem czy nie przez nią (421165 i 422707) z tego co czytam i rozumiem coś mu się właśnie nie podobało z aplikacją..dodam, że następne już się policzyły bez błędu :) jakiś przypadek losowy?

TJM

Wygląda tak, jakbyś coś zamotał przy podmianie plików i BOINC ściągał jeszcze raz defaultowe.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.