Tworzenie projektu... czyli powstanie i ewolucja Enigma@Home

Zaczęty przez TJM, 27 Lipiec 2007, 16:22

pawg

Nie mogę dostać żadnego WU  :( A jak z wykorzystaniem karty? Bo pamiętam, że kiedyś to był największy problem przez który nie było aplikacji dla GPU



TJM

Karta ciśnie na max.
Niestety aplikacja zabiera też 1 core CPU.
Uruchomienie zadań wymaga na razie app_info i ręcznego zassania odpowiedniej wersji aplikacji, ale chwilowo zadań i tak nie ma.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Peciak

Jak by co to apka już działa i daje konkretne punkty.  :boing:

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

pawg

jak się podpiąć pod aplikację GPU? chodzi mi o plik .xml



Peciak


,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

Troll81


TJM

#1246
Aplikacja GPU jest już dostępna po zaznaczeniu 'beta' w prefsach bez dodatkowego cudowania.
Na razie nie ma ciągłości zadań ale to się pewnie wkrótce zmieni.

Przed uruchamianiem tego rzućcie okiem na forum projektu do wątku o aplikacji, generalnie nie polecam odpalania tego na kompach które robią coś ważnego - wstrzymanie aplikacji GPU uruchamianej przez wrappera, w nieodpowiednim momencie, może spowodować wysypanie się systemu - nie powinno się wstrzymywać/zatrzymywać takiej aplikacji w momencie gdy działa kernel na GPU, a wrapper niestety nie ma nad tym kontroli.
Na razie pomimo długich testów crasha nie doświadczyłem, ale faktycznie czasami wstrzymanie potrafi zrestartować driver od grafy - u mnie podczas długich testów parę razy zdarzyło się, że przygasły na moment ekrany przy wstrzymaniu aplikacji podczas gdy na drugim ekranie leciał film.

W (mam nadzieję niedalekiej) przyszłości może dorobi się API do aplikacji co rozwiąże ewentualne tego typu problemy.
Niestety muszę to na razie odłożyć na trochę później, ponieważ żeby dostosować serwer do jednoczesnego działania z kilkoma różnymi aplikacjami wymagane było trochę upgrejdów, co zepsuło rzeczy które wcześniej działały i teraz trzeba naprawić, lub dodać od nowa.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

tito

Pięknie idzie  :)
Dzięki za tytaniczną pracę.
PS Odznaki pozostaną jakie są, czy rozszerzysz może jakoś?

TJM

Jak można zobaczyć w profilu, serwer śledzi teraz punkty osobno dla każdej aplikacji.
Stare odznaki podłączę albo pod 0.76 albo pod obie aplikacje CPU, jeśli nie będzie z tym za dużo modyfikacji.
To ze względu na fakt, że mimo że kredyty są chyba dość skąpo ustawione na GPU, i tak mając grubszą kartę można w 1 dzień dziobnąć więcej niż wcześniej w parę lat.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

tito

Skąpo?
Wydaje mi się, że idealnie. Z 1060 bez turbo wychodzi ~ 300k dziennie. Mniej niż GPUGrid, porównywalnie do PG PPS, więcej niż Xansons4cod.
No jak przez lata zrobiłem 7,5mln punktów, teraz to będzie w niecały miesiąc...Muszę pomyśleć nad checkpointem  ;D
Zaś odznaki - dobrze by było zróżnicować CPU i GPU i to wszystko.
Np te same odznaki z dopiskiem GPU i przesuniętą wartością o hmm 2 miejsca.

pawg

Odznaką może być maszyna do pisania wpisana w kontury karty graficznej, nawiązywało by to do obecnych odznak



pawg

Na starszych grafikach aplikacja się wysypuje



sirzooro

#1252
Cytat: pawg w 27 Czerwiec 2017, 10:10
Odznaką może być maszyna do pisania wpisana w kontury karty graficznej, nawiązywało by to do obecnych odznak
To jest Enigma a nie maszyna do pisania :).

Ja proponuję użyć czegoś innego co będzie nawiązywać do tamtych czasów i samej Enigmy, np. łódź podwodna U-Boot.

Edit: można by też wstawić coś związanego z polskimi matematykami którzy złamali szyfr Enigmy, to by było nawet lepsze.

TJM

Cytat: pawg w 27 Czerwiec 2017, 11:42
Na starszych grafikach aplikacja się wysypuje

Działa nawet na starociach z serii 8000.
Nie masz zainstalowanych bibliotek vc redist od visuala 2015.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

sirzooro

Cytat: TJM w 27 Czerwiec 2017, 08:56
Jak można zobaczyć w profilu, serwer śledzi teraz punkty osobno dla każdej aplikacji.
Stare odznaki podłączę albo pod 0.76 albo pod obie aplikacje CPU, jeśli nie będzie z tym za dużo modyfikacji.
To ze względu na fakt, że mimo że kredyty są chyba dość skąpo ustawione na GPU, i tak mając grubszą kartę można w 1 dzień dziobnąć więcej niż wcześniej w parę lat.
Jak chcesz podłączać odznaki pod konkretne aplikacje to będziesz musiał jeszcze przeliczyć punkty dla aplikacji 0.76. Mi pokazuje że mam ich 520, a powinno być prawie. 3,8M.

mimeq

Cytat: TJM w 27 Czerwiec 2017, 12:40
Cytat: pawg w 27 Czerwiec 2017, 11:42
Na starszych grafikach aplikacja się wysypuje

Działa nawet na starociach z serii 8000.
Nie masz zainstalowanych bibliotek vc redist od visuala 2015.

Po doinstalowaniu powyzszego ruszylo na 750Ti ;]]


TJM

Aplikacja działa już z batchem "normalnych" WU. Dziś będzie upgrade wersji, stara ma bug objawiający się niemożnością załadowania słowników przy starcie z niektórymi ustawieniami.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

TJM

Po ostatnim update aplikacja wspiera tylko karty z compute capability 2.1 i w górę. Podyktowane jest to tym, że zoptymalizowana jest do śmigania na nowych i na starszych bardzo szybko traci wydajność. Niemniej okazuje się, że grupa kart z compute capability 2.0 to prawie same grubsze modele które przecież są szybsze niż znaczna część śmieci z compute capability 2.1 (gdzie zaliczają się takie "potwory" jak 420, 430, 520 itp + jeszcze ich wersje z literką M). W związku z tym do testów wejdzie aplikacja z compute capability 2.0 i za jakiś czas z serwera zniknie plan class cuda, zostanie tylko cuda23 i cuda_fermi.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

mimeq

No wlasnie wysypalo mi sie all na 750Ti po przejsciu z 1.05 na 1.06 ;/
http://www.enigmaathome.net/results.php?hostid=216965


TJM

Tylko że na każdej karcie z serii 700 powinno działać. Gdyby odrzuciło kartę ze względu na za niski compute capability, w logu pojawi się info.
Odpal aplikację z palca i zobacz czy wywali jakiś komunikat.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

pawg

mi dopiero po zmianie z 1.05 na 1.06 zaczęło działać, ale obraz tak się tnie jak przy liczeniu MooWrapper  :P



mimeq

Jak z palca ? Bo ogólnie poza domem i robie przez TeamWiever ;)


TJM

Możesz po prostu uruchomić z konsoli plik wykonywalny i zobaczyć co wyskoczy.
Ewentualnie zassij to https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/enigma4/test_runs/2.0_test.zip i odpal któryś z batów. To jest wersja która zastąpi wkrótce obecną.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

mimeq



TJM

To i z poziomu projektu powinno działać.
Może coś blokuje start aplikacji, bo się zmienił plik wykonywalny ?

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

mimeq

[smg id=10709 type=preview align=center caption="750"]

Na kompie tylko BOINC nic innego nie robi tylko "liczy", zero anty vir niestety dalej nie chce liczyc na 1.06 ;/


TJM

Dziwna sprawa, na pewno nie jest to też wina karty, bo u innych na takich samych działa.
Zobaczymy może przy update do 1.07 samo się naprawi skoro przy 1.06 samo się zepsuło  %)

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Ufol

Czy aplikacja nvidiowa liczy to samo co ta na cpu? Szczerze powiem, co mi leży na wątrobie. Zdobyłem odznakę w aplikacji
Enigma 0.76b a teraz sobie dumam tak. Karty weszły, w dodatku Ati się nie łapią w projekcie Kamrata, więc już całkiem kicha. Skoro cuda liczy to samo, to mielenie na cpu zakodowanych wiadomości nie ma sensu, z oczywistych przyczyn. A może, jak zwykle bywa, jestem ciemny, jak tabaka w rogu i kompletnie nie ogarniam tematu. Być może każda aplikacja liczy coś innego. Jeżeli tak, to każde liczydło posiadałoby swoją wartość. Wówczas przydałyby się odznaki dla poszczególnych apek.
Enigma AV dopiero rozpoczyna działalność, zatem oddzielne gwiazdki za nią bardzo mile widziane.

krzyszp

Liczą to samo, ale apki GPU nadal przechodzą testy (również dla ATI).

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

TJM

Wszystkie 3 aplikacje mają ten sam algorytm zaimplementowany na różne sposoby i dopóki teksty nie zostaną złamane, nie da się powiedzieć który jest lepszy.
Zauważ też, że algorytm oparty jest na losowości i poszukiwaniu coraz lepszych kombinacji steckera. I teraz tak: wszystkie teksty które dało się łatwo złamać już dawno są złamane, tu nie ma żadnych czarów - od dawna średnio ogarnięty pecet ma wydajność pozwalającą zrobić kilka przebiegów hillclimbem po wszystkich ustawieniach maszyn typu M3 w parę dni, dla M4 dużo dłużej ale też jest to realne. Mając dobre słowniki, góra 10 przebiegów starcza na przeciętny tekst, żeby było szybciej można go sobie przyciąć do optymalnej długości.

Zostały "ochłapy" które na pewno też się da złamać (zakładając że teksty nie są np. w jakiś sposób "uszkodzone") tylko to już jest jak gra w lotto - czym więcej natrzepie się przebiegów tym większe szanse na zdekodowany tekst, ale ile ich potrzeba nie wiadomo póki nie zobaczy się rozwiązania. Można liczyć nawet kalkulatorem, zakładając że algorytm jest taki sam, każdy przebieg ma mniej więcej równe szanse na znalezienie rozwiązania. Jedyna przewaga GPU jest taka, że te najmocniejsze w tym samym czasie robią znacznie więcej przebiegów od CPU.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

mimeq

Widocznie sie nie lubia ;/

[smg id=10711 type=preview align=center caption="1.07"]



sirzooro

Przydałoby się odpalić tą aplikację w trybie debug (o ile taki ma) żeby drukowała po kolei co robi, bo na razie to trudno powiedzieć co jej się nie podoba.

TJM

Możliwe że 1.08 poprawia ten problem.
To był build z Visuala 2015 i w domyśle używał AVX nawet nie sprawdzając czy proc to obsługuje.
Przy okazji dzisiejszy update przynosi też obsługę wielu GPU. Przynajmniej teoretycznie bo nie mam jak tego przetestować  %)

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

mimeq

#1273
U mnie "poszlo" choc proc raczej AVX ma ;]  :boing:

GenuineIntel
Intel(R) Core(TM) i5-3570 CPU @ 3.40GHz [Family 6 Model 58 Stepping 9]

--------------------------
UPDATE

Pochwalilem za wczesnie - Computation error sieje znow ;/

-------------------------

kolejny UP

TJM na tej maszynie:

http://www.enigmaathome.net/show_host_detail.php?hostid=131993

Microsoft Windows 7 Enterprise x64 Edition, Service Pack 1, (06.01.7601.00)

Liczy mi na 2 apkach:

Enigma Cuda v1.09 (cuda_fermi) windows_x86_64 - tu jest all ok (liczy poprawnie)

Enigma Cuda v1.09 (cuda_fermi) windows_intelx86 - tu wszystko wywala (Error while computing)



TJM

Dziwne, u mnie działa  %)
A tak serio to problem pewnie rozwiąże się sam jak w końcu włączę wymuszanie do hostów zadań po ich podstawowej platformie.
W zasadzie zostawienie tego wyłączonego nie daje żadnych korzyści, oprócz tego że chyba jest jakiś błąd w samym serwerze BOINC - być może wynikający z wieloletnich upgrade i jakichś pozostałości starych ustawień - i fajnie byłoby wykryć na czym problem polega.

P.S. Dostępna jest testowa aplikacja OpenCL/ATi - plan class opencl_ati_101 z limitowaną ilością testowych WU. Matszpk przepisał z cuda do opencla i po wstępnych testach zdaje się działać. Teraz przyszedł czas na testy na większą skalę.
Żeby to dostać trzeba w prefsach mieć zaznaczone ATI i Beta.




W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Szopler


TJM

Wykrzaczenie się od razu to z wersją aplikacji 1.01 czy 1.02 ?

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

mimeq



TJM

Tymi prognozami bym się za zbytnio nie przejmował.
U mnie po każdej zmianie aplikacji na NV pokazuje 2h+, podczas gdy realny czas przeliczania to 20 minut.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

mimeq

no wszystko raczej u mnie smiga o.k (oprocz tej 750TI, ktora wywala sie na _x86 a nie dostaje na _x64)
czasy sie ustabilizowaly

Test "liczy" normalne zadanka ?