Fotografia: pasja, zawód, amatorsko

Zaczęty przez Troll81, 10 Luty 2011, 14:14

Troll81

A czy wśród nas są fani fotografii?

kempler


Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

tomeh

Fanem to może nie jestem ale robię dużo fotek z imprez kulturalnych u mnie w mieście
To jest Temat - tematy z różnych dziecin życia

Tomislaw

Chwilowo nie liczę ale focę regularnie (witam po przerwie)



Troll81

Witamy w naszych skromnych progach :D

Tomislaw

Nie dane mi było pobiec w Poznaniu w zeszłym roku ale trochę popstrykałem sobie :)
11 Poznań Maraton



Troll81


kret

to ja też się melduję jako biegający z aparatem od czasu do czasu..a nawet dość często :)

Niekumaty Burak

Niedawno kupiłem Pentaxa K-x z kitowym obiektywem. Jeszcze nie mam fotek którymi można by się pochwalić. Będzie o nie łatwiej gdy dokupię obiektywy makro i tele.
Navigare necesse est, vivere non est necesse.

kret

fajne lustro, ja mam "kompakta" Fuji S9600 i lustro analogowe EOS'a 30 :)

drWarlock

Się melduję też, czasami coś focę ;)

krzyszp

A i ja również lubię, ale rzadko mam czas niestety...
Mam Olympus'a E-500 z teleobiektywem (ale słabym).

Może mi ktoś podpowiedzieć, jak zrobić efekt, aby obiekt na pierwszym planie był ostry, a wszystko w tle rozmyty? Kiedyś pamiętałem, ale moja pamięć... :(

Ps. Jak miałem -naście lat, to bawiłem się powiększalnikiem i regulowaniem czasu naświetlania papieru (z braku automatyki) metodą "na oko" ;)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

odpowiedzi od ludzi obeznanych z tematem

Cytat
łopatologicznie z wikipedii
Bezpośrednio, na zakres głębi ostrości mają wpływ następujące czynniki:

   * przysłona – im mniejszy otwór względny jest pozostawiony (czyli: czym wyższa liczba przysłony, np. 16 lub 22), tym większa głębia;
   * odległość na jaką ustawiona jest ostrość obiektywu (odległość między przedmiotem a aparatem) - im odległość ta jest mniejsza, tym głębia ostrości również.
   * ogniskowa
jak nie możesz zmienic f w aparacie, to zmien aparat
*f, czyli przysłony

Cytat
Im mniejsza przesłona (czyli większa dziurka ;)) tym krótszy obszar na którym jest ostrość
dlatego jak robię widoczki, to zawsze na przysłonie 8, co by wszystko było wyraźne
a drugi czynnik, to długość obiektywu
im dłuższy, tym ostrość ustawiana na mniejszym obszarze
dlatego u mnie takie zdjęcia najlepiej wychodzą na maksymalnym zoomie
U mnie to by było tak: max zoom, przysłona 8.0
no i tu trzeba odpowiedni czasn naświetlania ustawić
Jak robię automatem, na szybko, to po prostu robię duży zoom i odpowiednio odsuwam się od obiektu
Aaa, no i jeszcze tryb makro zostaje ^^
Nie wiem jak to aparat robi od strony technicznej, ale też taki efekt uzyskujesz.
Makro w automatach zazwyczaj jest oznaczone symbolem tulipana, czy innego kfiatka
Wysłano o 10:01 (wtorek)

krzyszp

Dzięki Trollu.
Mój aparat oczywiście daje możliwość zmiany przysłony jak i miliona innych parametrów (w końcu to jednak lustrzanka, choć nie z górnej półki).
Muszę któregoś dnia znowu przysiąść nad tym :)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Niekumaty Burak

Skuteczna jest też metoda finansowa - kupno obiektywu makro  ;D.
Navigare necesse est, vivere non est necesse.

drWarlock

albo soczewek :)

Vega

też od czasu do czasu pstrykam, ostatnio miałam okazję w sobotę.
Oto jeden z efektów :)



Aparat Canon EOS 350D plus Sigma APO 70-300

Troll81

WOW  :fright:

śliczności

drWarlock

no ładne cacko -> czym obrabiasz zdjecia ?

Vega

nie obrabiam, nie umiem jeszcze  :shame: Jako tako do zdjęć używam IrfanView (zmniejszyć, obejrzeć itd.)

Troll81

może przez mój nowy teleskopek uda się walnąć jakąś fote słońca :D

drWarlock

tylko filtr baaderowski załóż :)
niegłupi pomysł z tym słońcem, może ja bym swojego newtona zaprzągł do pracy ....

Troll81

ja myślałem raczej o projekcji :D ale dziś chmury  %)

drWarlock

nie dosc ze chmury to jeszcze akcja "szpadel"

Troll81

Nawet mi nie mów.... byłem w muzeum w Jaworzynie w szmacianych adidaskach. Sniegu nawaliło 15cm. BUty przesiąkły całkiem. A na drodze normalnie co chwila gałęzie sie łamały. Wysiadłem z auta uprzątnąć jedną złamała się druga, uprzątnąłem drugą zaraz spadła trzecia. Po 9 gałęzi dałem se luz i tylko slalomem jeździłem.....

Vega

nie mogłam się mu oprzeć  :D



http://images46.fotosik.pl/797/d24eaf387ef04fcfmed.jpg

Troll81

No śliczności :D a ja dziś Saturna podziwiałem i m13 i m5 i m81 i m82 i w ogóle fajnie było na wypadzie astro..... właśnie wróciłem. jutro wyjazd do rodziny....

Vega

kurcze, dawno nie byłam na żadnym wypadzie astro, ech ta praca.... Ale, ale. Wakacje się zbliżają, to i wyjazdów będzie więcej :)

Troll81

zapraszam do wrocka :D przy dobrej pogodzie możemy wyskoczyć na tąpadła. Ale najpierw odpicuję swój teleskop....

drWarlock

pimp mu telep :)

emik

Ja posiadam Canona 350D z podstawowym obiektywem 18-55mm i chcę teraz dokupić inny obiektów i proszę o doradzenie jaki uniwersalny dokupić. Focę raczej okazyjnie, lecz w obecny brakuje mi większego zooma. Czy Sigma APO 70-300mm sprosta moim wymaganiom?


lukaszja

Emik - dziebko precyzji :P

Cytat: emik w 09 Lipiec 2011, 12:47
(...)chcę teraz dokupić inny obiektów i proszę o doradzenie jaki uniwersalny dokupić.

Uniwersalny to już masz. Właśnie tego kitowego Canona 18-55 (raczej na bank jego pierwszą wersję, bez stabilizacji, skoro jest podpięty pod starego 350D). Przy cropie Canona 1.62, wychodzi, że ma on uważany właśnie za uniwersalny zakres ogniskowych: 29mm-89mm.

Cytat: emik w 09 Lipiec 2011, 12:47
Focę raczej okazyjnie, lecz w obecny brakuje mi większego zooma.

Większego zooma, czy teleobiektywu? Bo większy zoom oznacza większą "krotność" ogniskowych. Np. Canon 18-200. Podejrzewam, że chodzi Ci o teleobiektyw, skoro pytasz o Sigme 70-300 APO.


Cytat: emik w 09 Lipiec 2011, 12:47
Czy Sigma APO 70-300mm sprosta moim wymaganiom?

Czy jakość fotek z kita jest dla Ciebie wystarczająca? Jeśli tak, to Sigma 70-300 będzie jak najbardziej OK. Jeśli celowałbyś w wyższą półkę jakościową (i cenową niestety też) to tutaj Canon ma b. dobre optycznie i mechanicznie zoomy 70-200 o stałym świetle (f/4) z serii L.
Od ok 1600zł.

Tak czy inaczej - miłego fotografowania!

Troll81

http://astropolis.pl/topic/36566-walimska-droga-mleczna/page__pid__432460#entry432460

fotki robione na wczorajszym zlocie

d_worms

Witam wszystkich Liczydlowych.
Ja rowniez jestem fanem pstrykania, i musze przyznac ze pstrykam dosc regularnie.
Musze sie pochwalic ostatnia fotka :D

Troll81

witamy na forum i zapraszamy do stworzenia własnej wizytówki....

ryszard.korczyk

To może ja się pochwalę:
http://ryskor.digart.pl/digarty/
Choć aktualnie mało fotografuje.
Sprzęt do Pentax K-20 do tego parę obiektywów.

Martin Fox

http://uxokka.deviantart.com/
Większość robiona jakimiś idiotenkamera :)

armar

O, forum niby o Boinc, a okazuje się, że fotograficzne i są tu nawet Pentaksiarze!  ;D

No to ja też się ujawnię, bo cykam fotki Pentax K-10D z kilkoma słoiczkami i Sony R1.  ;)
Na razie nie bardzo mam jak udowodnić, ale lubię fotografować robaczki, kilka zdjęć kiedyś wrzuciłem tu.

sknd

a mi się aparat zjebsuł pare miesiecy temu... przymierzam się do czegoś lepszego

armar

Sknd, jaki aparat się zepsuł i dlaczego masz zamiar kupić nowy?
Nie da się go naprawić?