Aktualności:

Czy uczestniczysz w Projekcie miesiąca?

Menu główne

mysql

Zaczęty przez mariotti, 08 Lipiec 2013, 15:01

mariotti

W jaki sposób skrypt configure szuka mysqla? Pytam, bo mam zainstalowany
serwer mysql, a srypt conigure go nie widzi. Oczywiście taki problem mam na
VPS, na moim laptopie ten problem nie występuje.

Fragment konsoli:

configure: WARNING:  mysql not found.
======================================================================
WARNING: trying to build BOINC-server, but MYSQL was not be found.
If you dont want to build the server you should use --disable-server.

I am continuing now as if --disable-server had been specified.

======================================================================


Pozdrawiam

Karlik

configure praktycznie zawsze jeżeli czegoś szuka to szuka nagłówków i/lub bibliotek do zlinkowania.
Po prostu musisz doinstalować jakąś paczkę devel ;)

mariotti

Cytat: Karlik w 08 Lipiec 2013, 15:05
configure praktycznie zawsze jeżeli czegoś szuka to szuka nagłówków i/lub bibliotek do zlinkowania.
Po prostu musisz doinstalować jakąś paczkę devel ;)
Gdzie szukać informacji o tym jakie paczki są potrzebne?

Nie kumam czemu BOINC jest tak badziewnie zrobiony.
Jeszcze trochę się wnerwię i zrobię im konkurencję :)

Pozdrawiam

Karlik

Cytat: mariotti w 08 Lipiec 2013, 15:21Gdzie szukać informacji o tym jakie paczki są potrzebne?

Nie kumam czemu BOINC jest tak badziewnie zrobiony.
No cóż... pierwszy link w google kieruje mnie na http://boinc.berkeley.edu/trac/wiki/ServerIntro gdzie na dole masz wylistowane najważniejsze paczki, które powinieneś mieć zainstalowane.
Nie do końca rozumiem co masz na myśli  pod "badziewnie zrobiony" - autoconfy i configure/make to dość standardowy sposób dostarczania źródeł i kompilacji w przypadku wolnego oprogramowania.
A link ze strony powyżej, gdzie masz więcej szczegółowych inforamcji o zależnościach: http://boinc.berkeley.edu/trac/wiki/SoftwarePrereqsUnix

mariotti

Cytat: Karlik w 08 Lipiec 2013, 15:50
No cóż... pierwszy link w google kieruje mnie na http://boinc.berkeley.edu/trac/wiki/ServerIntro gdzie na dole masz wylistowane najważniejsze paczki, które powinieneś mieć zainstalowane.
Wszystkie wymienione tam paczki mam. Spróbowałem jeszcze raz i jeszcze i dupa i
dupa, a na laptopie działa bez problemu. Dałem w końcu

make clean

I niby się zainstalowało. Ale teraz po wejściu na stronę users mam pustą stronę, a po
wejściu na www admina mam internal serwer error. Oczywiście na laptopie działa
bez zarzutu i strona userów i admina.


Cytat: Karlik w 08 Lipiec 2013, 15:50
Nie do końca rozumiem co masz na myśli  pod "badziewnie zrobiony"  - autoconfy i configure/make to dość standardowy sposób dostarczania źródeł i kompilacji w przypadku wolnego oprogramowania.
A link ze strony powyżej, gdzie masz więcej szczegółowych inforamcji o zależnościach: http://boinc.berkeley.edu/trac/wiki/SoftwarePrereqsUnix

Badziewnie - czyli zmusza programistę do odgadywania kalamburów zamiast
pozwolić mu się skupić na pracy nad aplikacją. Inne pakiety oprogramowania
też mają skomplikowane zależności i nie stwarzają problemów których nie
można rozwiązać przez kilka tygodni czasu. Takiego qtcreatora ściągam,
instaluję, wpisuję kod i aplikacje kompilują się na kilku platformach.
Skąd mam wiedzieć że coś się w projekcie porąbało i muszę uruchomić
make clean? Przecież istotą programu make było to, aby nie używać clean, a
kompilować tylko to co ostatnio zmienione. Jeśli z używaniem API też są takie
problemy, to ja za rok nie będę miał gotowego projektu...

Kiedyś np. w QT też miałem zerowe doświadczenie. Wybrałem z aplikacji
przykładowych najbardziej podobną do mojej. Co nie było oczywiste, to
doczytałem w dokumentacji. Naniosłem niezbędne zmiany do programu,
sprzedałem i zapomniałem. A tutaj jakoś tak się nie da. Zastanawiam się,
żeby użyć jakiegoś normalnego narzędzia do programowania, może właśnie
biblioteki QT. Możliwe, że w QT jakąś prostą wersję tej aplikacji już bym
miał gotową, na wiele platform z telefonami włącznie. Przy użyciu BOINC
nie mam nawet szkieletu aplikacji.


krzyszp

Akurat Qt Creatora to ja bym za przykład nie stawiał...
Na Ubuntu 13.04 Server (ale z desktopem) nie kompiluje się żaden tutorial, Na Win7 64bit z MinGW (zainstalowanym wcześniej pod AVR) to samo, dopiero na VPS'ie na czystym Debianie poszło z marszu...

Skoro na laptopie działa z bata, a na VPS'ie nie chce, to wina definitywnie stoi po stronie konfiguracji VPS'a... Ja obstawiam właśnie nie doinstalowanie niezbędnych bibliotek... Pytanie tygodnia - jak instalowałeś system na VPSie? Czasami nie z obrazów płyt dostawcy hostingu? Jeśli tak, to "na dzieńdobry" przeleć sources.list...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Karlik

Cytat: mariotti w 08 Lipiec 2013, 16:15Przecież istotą programu make było to, aby nie używać clean, a kompilować tylko to co ostatnio zmienione.
Tylko jak odpalasz od nowa configure to nie zmieniasz plików źródłowych tylko np. parametry kompilacji, więc make może nie być w stanie rozpoznać czy dany plik da inny wynik czy nie. Zresztą sam make dostaje już nowy Makefile na wejście, więc nawet nie wie czy i co się zmieniło. W wypadku zależności/oprogramowania, których nie modyfikujesz a chcesz używać to polecam tworzyć (lub korzystać z gotowych jeśli istnieją) osobne paczki a nie żywcem kompilować/instalować w systemie.

mariotti

Cytat: krzyszp w 08 Lipiec 2013, 16:26
Akurat Qt Creatora to ja bym za przykład nie stawiał...
Na Ubuntu 13.04 Server (ale z desktopem) nie kompiluje się żaden tutorial, Na Win7 64bit z MinGW (zainstalowanym wcześniej pod AVR) to samo, dopiero na VPS'ie na czystym Debianie poszło z marszu...
W ciągu ostatniego roku w QT + QTCreator napisałem ze 20 aplikacji. Nie
sprawdzałem, ale na oko mają razem ze 2MB kodu. Wszystkie te aplikacje,
bez żadnej poprawki na konkretną platformę,  działają na kilku wersjach
windowsa i linuxa, na różnych platformach sprzętowych, są skompilowane
różnymi kompilatorami.


Cytat: krzyszp w 08 Lipiec 2013, 16:26
Skoro na laptopie działa z bata,
Na laptopie nie działało. Nie aktualizowałem zupełnie żadnego pakietu, nowych
programów też nie instalowałem. Minął miesiąc i na laptopie zaczęło działać z bata.
Nie umiem tego wyjaśnić.

Cytat: krzyszp w 08 Lipiec 2013, 16:26
a na VPS'ie nie chce, to wina definitywnie stoi po stronie konfiguracji VPS'a... Ja obstawiam właśnie nie doinstalowanie niezbędnych bibliotek... Pytanie tygodnia - jak instalowałeś system na VPSie? Czasami nie z obrazów płyt dostawcy hostingu? Jeśli tak, to "na dzieńdobry" przeleć sources.list...
Nie znam się na administracji systemami :( Nie wiem co to znaczy przelecieć
sources.list. Na VPS mam takie źródła:

cat /etc/apt/sources.list
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu oneiric main restricted universe
deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu oneiric-updates main restricted universe
deb http://security.ubuntu.com/ubuntu oneiric-security main restricted universe multiverse
deb http://archive.canonical.com/ubuntu oneiric partner

Nie mam bladego pojęcia czy te wpisy są dobre, złe, kompletne, czy czegoś brakuje.
Może wezmę listę z laptopa... Ale na laptopie nie robiłem update chyba od jakiś
dwóch lat i działa. Np. wersje kompilatorów są te same i na VPS i na laptopie. Ten
kompilator na laptopie mam bardzo dobrze przetestowany, więc błąd kompilatora
raczej odpada.


Cytat: Karlik w 08 Lipiec 2013, 16:39
Tylko jak odpalasz od nowa configure to nie zmieniasz plików źródłowych tylko np. parametry kompilacji, więc make
może nie być w stanie rozpoznać czy dany plik da inny wynik czy nie.
Nie wiem, tam problem polegał na całkowitym braku plików, powinien dobudować.

Pozdrawiam

krzyszp

Po pierwsze - olej Ubuntu. Chyba wszystkie manuale dla serwera BOINC są pisane pod Debiana.
Po drugie - na laptopie miałeś inne pakiety instalowane wcześniej, a to, że ruszylo po czasie to pewnie efekt zmiany źródeł w GIT...
Po trzecie - dlaczego wszystko na siłę kompilujesz? Nie ma gotowych pakietów dla serwera BOINC w dystrybucji? Jak ostatnio patrzyłem, to się serwer stawiało kilkoma poleceniami, przerywanymi dłuuuugim oczekiwaniem na ściągnięcie wszystkiego, ale i tak było to może z pieć komend...
Po czwarte - w sources.list masz cztery adresy - pewnie wystarczą, ale ja z reguły dokładam adresy z edycji desktopowej....
Po piąte - adresy wskazują, że używasz Ubu11.10, to dość stara, w dodatku nie-LTS wersja... Masz jakiś powód szczególny, żeby (jak już Ubu) to nie używać 12.04LTS?

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

mariotti

Cytat: krzyszp w 08 Lipiec 2013, 19:16
Po pierwsze - olej Ubuntu. Chyba wszystkie manuale dla serwera BOINC są pisane pod Debiana.
Po drugie - na laptopie miałeś inne pakiety instalowane wcześniej, a to, że ruszylo po czasie to pewnie efekt zmiany źródeł w GIT...
Po trzecie - dlaczego wszystko na siłę kompilujesz? Nie ma gotowych pakietów dla serwera BOINC w dystrybucji? Jak ostatnio patrzyłem, to się serwer stawiało kilkoma poleceniami, przerywanymi dłuuuugim oczekiwaniem na ściągnięcie wszystkiego, ale i tak było to może z pieć komend...
Po czwarte - w sources.list masz cztery adresy - pewnie wystarczą, ale ja z reguły dokładam adresy z edycji desktopowej....
Po piąte - adresy wskazują, że używasz Ubu11.10, to dość stara, w dodatku nie-LTS wersja... Masz jakiś powód szczególny, żeby (jak już Ubu) to nie używać 12.04LTS?

Nie umiem zmienić na 12.04. Na laptopie też mam 11.10 i działa.

W tutorialu który czytałem było napisane żeby ściągnąć źródła z GITa... Nic nie
pisali o instalacji wersji skompilowanej. Komenda
apt-get install boinc-server-maker
nie działa. Z kolei na stronie z opisem instalacji:

http://wiki.debian.org/BOINC/ServerGuide/Initialisation

Nie widzę co trzeba dodać do sources.

Karlik

Cytat: mariotti w 08 Lipiec 2013, 19:41
W tutorialu który czytałem było napisane żeby ściągnąć źródła z GITa... Nic nie
pisali o instalacji wersji skompilowanej. Komenda
apt-get install boinc-server-maker
nie działa. Z kolei na stronie z opisem instalacji:

http://wiki.debian.org/BOINC/ServerGuide/Initialisation

Nie widzę co trzeba dodać do sources.
To tak: na pewno działasz na tych samych źródłach? Może akurat u siebie trafiłeś na wersję, która działa a potem dali jakiegoś commita, który coś popsuł i na serwerze nie działa?
Repozytoria debianowe i ubuntowe są zupełnie różnymi repozytoriami, więc jak masz tutorial dla debiana to będą zakładali, że masz domyślne repozytoria debiana, wtedy zapewne nic nie musisz dopisywać do sources.

Rysiu

Ja jednak polecam Debiana. Ubuntu może trochę namieszać.

mariotti

Cytat: Rysiu w 08 Lipiec 2013, 19:56
Ja jednak polecam Debiana. Ubuntu może trochę namieszać.
Ok, przeinstaluję na Debiana. Ale to następnym razem jak znajdę wolny czas, bo dziś
już padam. Dzięki za wszelką pomoc i pozdrawiam.

krzyszp

Aż sprawdziłem.
VPS z Debian 7.0
apt-get install boinc-server-maker jak najbardziej działa...

root@rbsoftware:/etc/boinc-client# apt-get install boinc-server-maker
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
The following extra packages will be installed:
  boinc-cgi-stripchart fonts-liberation gnuplot-nox groff imagemagick libcroco3 libdjvulibre-text libdjvulibre21 libexiv2-12 libfcgi0ldbl libilmbase6 liblcms1 liblensfun-data
  liblensfun0 liblua5.1-0 libmagickcore5-extra libnetpbm10 libopenexr6 librsvg2-2 librsvg2-common libwmf0.2-7 libxaw7 libxmu6 netpbm psutils python-mysqldb python-support tcsh
  ufraw-batch uuid-runtime
Suggested packages:
  boinc-app-examples gnuplot-doc imagemagick-doc autotrace cups-bsd lpr lprng curl enscript ffmpeg gimp gnuplot grads hp2xx html2ps libwmf-bin mplayer povray radiance
  texlive-base-bin transfig xdg-utils exiv2 liblcms-utils librsvg2-bin python-egenix-mxdatetime python-mysqldb-dbg ufraw
The following NEW packages will be installed:
  boinc-cgi-stripchart boinc-server-maker fonts-liberation gnuplot-nox groff imagemagick libcroco3 libdjvulibre-text libdjvulibre21 libexiv2-12 libfcgi0ldbl libilmbase6 liblcms1
  liblensfun-data liblensfun0 liblua5.1-0 libmagickcore5-extra libnetpbm10 libopenexr6 librsvg2-2 librsvg2-common libwmf0.2-7 libxaw7 libxmu6 netpbm psutils python-mysqldb
  python-support tcsh ufraw-batch uuid-runtime
0 upgraded, 31 newly installed, 0 to remove and 19 not upgraded.
Need to get 18.4 MB of archives.
After this operation, 44.4 MB of additional disk space will be used.
Do you want to continue [Y/n]? n
Abort.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka