Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Linuks na dwóch dyskach

Zaczęty przez ReallyGrid, 09 Wrzesień 2013, 11:34

ReallyGrid

Zanim zacznę to od razu napiszę, że taki sam post napisałem już na forum Linuksa Mint ale jako, że zależy mnie na czasie, a po drugie wiem, że większość z Was liczy również na Linuksie, to postanowiłem napisać o moim problemie również tutaj.

"Cześć witam.

Mam pytanie odnośnie przygotowania partycji dla Minta.

Mam 2 dyski.
Jeden mniejszy (ok. 80 GB) – ten chciałbym przeznaczyć na system i partycję SWAP i wszystko co z systemem związene;
Drugi większy (ok 700 GB) – ten chciałbym przeznaczyć tylko na moje dokumenty itp.

Jak wydzielić z mniejszego dysku partycję SWAP, na którą chciałbym przeznaczyć 10 GB? Partycja SWAP ma być jako pierwsza, a systemowa jako druga czy odwrotnie? Mają być jako podstawowe, logiczne czy jedna taka a druga taka?
O samym używaniu programu fdisk jest dużo napisane w Internecie. Przeczytałem te informacje chociaż one są dla trybu tekstowego i opisują to dość pobieżnie. Ale nie znalazłem informacji na ww. pytania. Jestem na etapie jaki widać na obrazku poniżej:



Proszę o odpowiedź krok po kroku, co gdzie kliknąć i jak ustawić.

Rozumiem, że jeśli się ustawi dobrze te partycje podczas instalacji to później już nie trzeba będzie ich montować zgadza się?

PS. Narazie zainstaluję na systemie wirtualnym jak widać zresztą ale ilość i rozmiar dysków jest identyczny z tym jakie są fizycznie w komputerze.

PS2. Przeczytałem wątek http://forum.linuxmint.pl/index.php/topic,5076.0.html ale nic z niego nierozumiem. Zresztą mnie chodzi o tryb graficzny i partycjonowanie podczas samej instalacji.
"

Do tej pory jeśli liczyłem projekty na Linuksie to był on zainstalowany domyślnie jako system wirtualny, a domyślnie Mint mi nie przeznaczył miejsca na partycję SWAP. Ale teraz chcę ten system zainstalować fizycznie i chciałbym przeznaczyć jednak trochę miejsca na tą partycję (10 GB). Związane jest to z tym, że moim hobby jest modelowanie i animacja w 3ds Maxie i Mayi. Myślę nawet, że 10 GB to będzie minimum. Ale właśnie nie wiem jak to dobrze zrobić/zpartycjonować, żeby wszystko po instalacji chodziło i montowało się automatycznie.

Pingwinowi kamraci pomożecie? :book:
Moja wizytówka


Na wojnie zwycięstwo,
W pokoju czuwanie,
W śmierci ofiara.

krzyszp

Najpierw dla pierwszego, mniejszego dysku utwórz nową tablicę partycji. Przydziel miejsce dla SWAP oraz dla systemu, partycję systemową zamontuj jako "/" (czyli główną).
Następnie utwórz nową tablicę partycji na drugim dysku, tam przydziel miejsce dla swoich dokumentów (czyli cały dysk) i zaznacz montowanie jako "/home". O resztę zadba instalator.

Niestety. nie podam Ci dokładnie co nacisnąć, gdyż w życiu nie używałem dokładnie tego instalatora.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

sknd

najpierw swapa jedziesz, potem resztę dysku możesz na / przeznaczyć. a na drugim, tym dużym - /home

(kiedyś też spotkalem się z opinią, że jak się ma kilka fizycznych dysków, to dobrze mieć na każdym swapa, ale niewiem na ile to ma znaczenie)

co do systemu plików to ja używam ext4 i chwalę sobie bardzo

jakby coś, polecam wiki.archlinux.org i ich forum, znajdziesz tam prawie wszystko nt. linuksa  ;)

krzyszp

Akurat mowa o Debianie, wiec moze niekoniecznie forum Archa :)

Wysłane z SGS3 więc bez polskich znaków ;)


Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

sknd

no wiem, ale to imho najlepsze forum, a wiele spraw jest jednak międzydistrowych  ;)

Gołąbpocztowy

Jeżeli masz więcej niż 1 gb ramu nie rób swapa. Ostatecznie jeżeli już naprawdę chcesz (co imho przy 4-16 gb pamięci systemowej nie ma sensu) kup tani pendrak i na nim zrób partycję swap.

krzyszp

Wątkotwórca napisał, że zastosowanie to animacja (i animacja 3d), więc IMHO wie co pisze o swap'ie :)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

ReallyGrid

Właśnie się zastanawiam czy dać swapa czy nie. Tam gdzie chcę postawić linuksa jest 4GB RAMu. Ale z drugiej strony nie chciałbym żeby mi się system zawiesił podczas pracy z powodu, że zabrakło mi 1 MB RAMu. Ciężki wybór :/
Moja wizytówka


Na wojnie zwycięstwo,
W pokoju czuwanie,
W śmierci ofiara.

Martin Fox

Stawiaj - jak nie będzie potrzeby to na nim system mieszać nie będzie, a w razie czego zawsze jest. A te 10GB z dysku to żadne koszta obecnie.