Eksport systemu Windows xp do VirtualBoxa [problem]

Zaczęty przez kotfryc, 01 Lipiec 2011, 20:44

kotfryc

Panowie mam takie pytanie. Jak najłatwiej wyeksportować obraz dysku z systemem operacyjnym (XP) do VirtualBox-a ? Czy ktoś robił coś takiego ?

Pewnie się pojawi pytanie "a po co" więc uprzedzę z góry i opiszę.
Ostatnio przygotowywałem komputer do pracy dla znajomej i w miarę jak u niej siedziałem lista życzeń wydłużyła się o przeniesienie wszystkiego (w sensie dosłownym) na nowy komputer. Myślałem, że na plikach i eksporcie ustawień się skończy, ale lipa... Jest masa jakiegoś dziwnego softu, np do prowadzenia rachunkowości , bez żadnej dokumentacji, płyt CD, niczego... Przyszedł księgowy kiedyś, zainstalował i tak zostało...
Więc pomyślałem, żeby nie walczyć z tym wszystkim, kombinować z kompatybilnością XP-->Win7/64 zrzucę cały system i postawię w VirtualBox-ie. Ino żeby to zrobić trzeba wyeksportować całość do formatu w którym VirtualBox by to łyknął.  :wacko:
A stary komputer się sypie w sensie dosłownym, podobno spędził 40h w serwisie i mu nie pomogło, windows wywala niebieskie ekrany co i rusz, wiatrak w środku tak burczy że szklanka na biurku skacze, błędy na twardym... itd ... słowem staruszek powinien już na cmentarzu leżeć.

Troll81

zrobić jakimkolwiek programem obraz partycji i podmontować je jako VHD

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1106180

Szopler

Albo zainstalować na chwilę VMWare Virtual Machine / Server i zrobić obraz systemu w formacie otwartym ...

Hani

Vitam.
Stanąłem przed podobnym problemem...
Tylko że ja akurat chcę Ubuntu postawić, a niestety posiadam aplikację (używaną raz w miesiącu) only Windows :)
Mógłby mi ktoś łopatologicznie wytłumaczyć jak się za to zabrać?
Jak przenieść cały system (Win XP) na virtualboxa na Ubuntu?


Troll81

problem sprowadza się do tego samego. Zrobić obraz dysku(np używając clonezilli) odpalić pod ubuntu maszynę wirtualną. Zbootować ja z clonezilli a następnie kazać clonezilli odtworzyć oraz do maszyny wirtualnej :D


kotfryc

Cytat: Troll81 w 07 Lipiec 2011, 19:37
problem sprowadza się do tego samego. Zrobić obraz dysku(np używając clonezilli) odpalić pod ubuntu maszynę wirtualną. Zbootować ja z clonezilli a następnie kazać clonezilli odtworzyć oraz do maszyny wirtualnej :D

U mnie clonezilla (w dwóch wersjach)  wykrzaczała się w pewnym momencie podczas robienia obrazu.  |-? a niestety nie mam zamiaru spędzać bezsennych nocy na zagłębianiu się w czymś czego miałbym użyć raz, czy dwa razy w życiu   :arrr:

Na szczęście babka u której walczyłem z tym gó... sama doszła do wniosku, że musi się nauczyć od nowa pewnych programów więc migrowaliśmy z outlook-a do thunderbird-a + przeniosłem parę programów i pokazałem libre office.
Także ja swój problem rozwiązałem co prawda, ale zagadnienie pozostało.

www .car-dump. pl  jeśli w jakiś prosty sposób uda Ci się to zrobić to opisz tutaj.  :) przyszłe pokolenia będą wdzięczne  ::)

Hani

Chmmm... Clonezilla u mnie też się wykrzacza. Próbuje teraz actronis'em obraz zrobić.
Będę informował o postępach.

Temat warty zachodu tym bardziej, że paru kumpli też ma ochotę przesiąść się na linuxa, a przy Windowsach trzymają ich jakieś specjalistyczne aplikacje używane raz na jakiś czas.


buninek

Cytat: www.car-dump.pl w 08 Lipiec 2011, 09:59
Chmmm... Clonezilla u mnie też się wykrzacza. Próbuje teraz actronis'em obraz zrobić.
System niestabilny (temperatura), błędy na dysku?

na wiki virtualboxa jest dość klarowny opis migracji
http://www.virtualbox.org/wiki/Migrate_Windows#StepByStepInstructionsForWindowsXP

Wprowadzić zmiany w rejestrze (MergeIDE), zrobić dump dysku (użyć dd), konwersja obrazu raw na vdi, walka z BSOD-ami.

Hani

Acronis sobie poradził, oczywiście miałem jazdę z wywalanie sterowników w trybie awaryjnym, bo tak normalnie nie wstało, ale opanowane i działa.  :boing:


Troll81

no cóż, bezboleśnie to nigdy nie ma. Wszak wirtualka ma inny "sprzęt" i trza jej sterowniki doinstalować :D

Pigu

trochę po czasie, ale co tam :)

robiłem tego typu przeprowadzkę do vmware - macrium reflect zrzucił system w locie do iso, bez problemu zainstalowałem to jak system - działało

Troll81

to moze i jak przeniosę..... a do OVF mi przeniesie?

Agbar

Możecie spróbować disk2vhd z sysinternals. Nie wiem jak działa, ale myślę, że należy się spodziewać problemów z kernelem (w win).