Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Problem z temperaturami procesora/chipsetu

Zaczęty przez Arthusp, 13 Czerwiec 2010, 12:39

Arthusp

Witam!

Od dziś mam następujący problem: gdy włączę BOINC po ok. minucie temperatura wszystkich corów procesora (proc: i7 860; programy: hwmonitor, speedfun) podskakuje na ponad 90C. Na dodatek temperatura TMPIN2 wskazuje od -29C do -10C. Jest to o tyle dziwne, że wczoraj, hibernując system wskazania TMPIN2 były poprawne (czytaj: zgodne z oczekiwaniem).

Restarty nie pomogły, wszystko na płycie wygląda na dobrze podłączone. Co się mogło spsuć?

Cyfron

To się stało tak samo z siebie? Nic nie ruszałeś w środku? Z dnia na dzień się tak stało, czy stopniowo rosła temperatura?

EDU Enthusiast

Moze pokazuje ci nieprawidlowe temp po hibernacji sproboj zrestartowac system i zobacz czy sie problem powtarza.
Mogles sie w jakiegos phantasm buga wbic.

Arthusp

Nic a nic nie ruszałem, samo z siebie, chyba że kotka w nocy coś majstrowała  ;). Restarty nie pomogły, za to widzę, że Turbo działa według własnego widzimisię: tzn. rozgrzewam proca do ok 96C (wg bieżących, zdaje się, że nie najlepszych wskazań), a później zapuszczam Prime95: gdy zostaje samo Prime (jeden rdzeń obciążony), to włącza się Turbo  |-?. Czyli pewnie płyta ma świadomość, co się dzieje, ale dalej przekazuje błędne dane...
Dalej nie wiem, czemu się popsuło: samo przecież nic się nie dzieje  :(.
Może spróbuję taktyki z "Misia": wyłączę kompa, pojadę na grzyby, a jak wrócę, to będzie po problemie!  :)


AiDec

Nigdy nie uzywam hibernacji - to najgorsza zmora. Nigdy nie udalo sie pseudospecom z Microshitu zrobic tego jak nalezy, zawsze cos pokopali. Jak mi kiedys syn przez przypadek wsadzil kompa w stan hibernacji, to profilaktycznie nowy OS postawilem.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

apohawk

 XD
Niezłe. Też hibernacji i tym podobnych cudów nie używam, ale od razu nowy OS to drastyczny krok ;) Po co komu hibernacja jeśli komputer liczy 24h na dobę  8)
No good deed goes unpunished.

Troll81


EDU Enthusiast

o wlasnie wyjmi baterie cmos i pojdz na grzyby :)

Arthusp

Cytat: Cyfron w 13 Czerwiec 2010, 13:19
Nie zdziwiłbym się, jakby zadziałało  P-)

Wygląda, że jednak problem z hibernacją... Zaczęło działać "po powrocie z grzybów". Z tą różnicą, że system był normalnie zamknięty.
Zostaje pytanie poza konkursem: czemu restarty nie pomagały, a wyłączenie pomogło...  |-?

Raptor77

Cytat: Arthusp w 14 Czerwiec 2010, 10:42

Wygląda, że jednak problem z hibernacją... Zaczęło działać "po powrocie z grzybów". Z tą różnicą, że system był normalnie zamknięty.
Zostaje pytanie poza konkursem: czemu restarty nie pomagały, a wyłączenie pomogło...  |-?
ponieważ większość płyt nie restartuje ustawień chipsetu/regulatorów napięcia przy ponownym uruchomieniu - dopiero pełne wyłączenie i ponowne włączenie powoduje że mobo ustawia wartości wg tego co jest w biosie.

np. mobo nie miało opcji oc - clockgenem podbijam zegar fsb, robie restart i dalej mam podniesione fsb, dopiero jak zgasze kompa i odpale ponownie wraca do ustawień domyślnych
i7|GTX570|SSD|27" | ATV2|XMBC|3TB NAS|40"|5.1

Arthusp

Cytat: Raptor77 w 14 Czerwiec 2010, 11:20
ponieważ większość płyt nie restartuje ustawień chipsetu/regulatorów napięcia przy ponownym uruchomieniu - dopiero pełne wyłączenie i ponowne włączenie powoduje że mobo ustawia wartości wg tego co jest w biosie.

np. mobo nie miało opcji oc - clockgenem podbijam zegar fsb, robie restart i dalej mam podniesione fsb, dopiero jak zgasze kompa i odpale ponownie wraca do ustawień domyślnych

Dzięki za wyjaśnienie! Tego nie wiedziałem.

Dzięki wypowiadającym się za pomoc!

Pozdrawiam,

Niekumaty Burak

Odkurzyłem laptopa i podkładkę chłodzącą, temperatury spadły o 2-3 *C  :D. Zrób to samo  :attack:, a potem możesz spokojnie  :parrrty:.
Navigare necesse est, vivere non est necesse.

EDU Enthusiast

@up
Sproboj sprezone powietrze (chyba tak po polsku) zamiast odkurzacza bedziesz widzial roznice.