Co zniechęca do liczenia w Primegridzie?

Zaczęty przez Ufol, 01 Sierpień 2012, 21:51

Ufol

Mam kilka przemyśleń związanych z wadami tego projektu i postanowiłem się tu nimi podzielić.
1. Długie próbki:
Czy oni sądzą, że każdy ma wypasioną maszynę? Czasami by się człowiek pościgał, ale przeliczenie próbki trwa dłużej niż wyścig a zdarza się nawet, iż przekracza datę zaraportowania. To jakiś koszmar. Z jednej strony chcą, aby liczydłowych podłączyło się jak najwięcej a z drugiej takie zaporowe wymagania.
2. Mieszanie wyścigów:
To jedno wielkie nieporozumienie. Niby istnieje cała seria, lecz kto nie posiada zabawki czyniącej cuda, może od razu zrezygnować. Łączona punktacja sprawia, że podprojekty gpu całkowicie zmarginalizowały cpu.
3. Długość wyścigów:
Cholera mnie bierze jak ściągam próbkę, oczywiście po starcie i okazuje się, że przemiele ją w kilka dni po zakończeniu danego wyścigu. Skoro próbki muszą być koniecznie takie długie, to i zawody powinny trwać dłużej.

Troll81

maja tez kilka inych nieprzyjemnych zachowań. Np co ruszjakiś wyscig. Jak były 3 w roku to się człowiek stawiał ale jak robia ich pierdyliard to mam ich w d. Podobnie ma się sprawa z wyścigami boincstats.....

stiven

Ja od pewnego czasu z powodów wymienionych przez Ufola nie zawracam sobie głowy ich wyścigami. Nie zniechęca mnie to jednak do liczenia. Podprojketów mają dużo, PPS LLR i SGS LLR liczą się szybko można trafić pierwszaka. 

Krzysiak

1. Są i krótkie PPS LLR
2 i 3 Jest wiele innych projektów z wyścigami


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Ufol

Do życzeń i zażaleń dodam jeszcze jeden punkt.
4. Komu to wszystko służy? Niby to nie cel projektu, jak ktoś się zainteresuje, to sam wiedzę o zastosowaniu liczb pierwszych znajdzie, ale sami twórcy mogliby coś podrzucić. Wiadomo, że opiera się na tym szyfrowanie, lecz bankierzy pieniędzy mają dowoli, więc mogą sobie szukać liczb wielokrotnie szybciej, bez Boinca i jawności wyników. Jeżeli szukasz pierwszaków, to możesz pomóc... Właśnie, komu? Może Thorowi i w ten sposób przyczyniasz się do walki z cenzurą internetu w krajach, w których panują reżimy totalitarne.
Ilość wyścigów na Boincstatsie mocno spadła, w porównaniu z ubiegłym rokiem. Co do mnogości ich w Primegridzie, to przypuszczam, iż ma to na celu mobilizację, już pozyskanych liczydłowych. Nie wiem, czy to słuszne. Osobiście ciągła mobilizacja mnie odrzuca, ale ja mocno staromodny jestem. Gdyby jeszcze każdy był oddzielnie klasyfikowany, to jakiś sens by to miało. Organizujemy się jako drużyna raz w roku i wygrywamy. W następnym zwycięża ktoś inny, nas nic to nie obchodzi, bo swoje już ugraliśmy. Gdy wiemy, że klasyfikacja jest łączona, aby coś realnie zdobyć musimy brać udział we wszystkich gonitwach, to nas zniechęca, więc mięli tylko garstka zapaleńców.

RAD-Poland

Co racja to racja, ale...

1 i 3 zdarzają się takie przypadki i to coraz częściej, wymuszają zastosowanie nowszych jednostek obliczeniowych

na przykład na granicy jest mój Athlon64 X2, trzeba pilnować czasu startu bo były wyścigi w których margines czasu wynosił ~2h (przeliczenie 1wu/rdzeń podczas wyścigu)

ale też trzeba mieć na uwadze wydajność architektury takiej jednostki, wolniejszej pamięci, w większości przypadków zastosowanej optymalizacji kodu pod kątem CPU Intel'a i przede wszystkim kosztów  -> pkt/wat
jak ktoś chce uczestniczyć w konkretnym wyścigu kilkudniowym to taniej w większości przypadków wychodzi wynajęcie 4-rdzenoiwca niż katowanie 7-letniej architektury CPU
(doraźnie takie rozwiązanie może się sprawdzić przy mniej wymagających projektach, przy długoterminowym planie liczenia w BOINC może natomiast opłacić się zakup nowej jednostki obliczeniowej)

OT: ze względu na w/w Athlon bierze udział tylko w wybranych, nielicznych projektach i w celach porównawczych
nawet przeprowadzałem testy z przeniesieniem statów mniej wymagających projektów do chmury i przejście lokalnie pracujących hostów w tryb "ekologiczny"

2. niestety,
gdy były projekty tylko CPU, liczyła się systematyczność, dobre zgranie w czasie, liczyła się każda próbka i każdy MHz ;)
to była dobra zdrowa rywalizacja z innymi o podobnej mocy obliczeniowej, teraz trzeba mieć "flotę" kilka komputerów i to wyposażonych w karty GPU kilku producentów (ogólnie, w PG chyba liczy się tylko NVIDIA)
sumaryczne wyniki powodują, że brak jednego z elementów niemalże dyskwalifikuje uczestnika z łącznej klasyfikacji przez co zniechęca do udziału w wyścigach
dlatego czasami biorę symboliczny udział 1wu, a jak po drodze do "odznaki" to policzę trochę więcej


co do ilości wyścigów w PG to mamy co roku podobną ilość ~9 na łączny czas ~1 miesiąca

CytatJest wiele innych projektów z wyścigami
no nie wiem,
poza PG to 2xYoyo w tym jeden testowy, klika w zakończonym projekcie DNETC i jeden w DistrRTgen -> Project challenges
to co prowadzi boincstats jako "Team challenges" trudno nazwać wyścigami, głównie ze względu na sposób naliczania punktów, poza wyścigiem w SIMAP, gdzie wyścig jest zgrany z dostępnością próbek

a co do PG to obecnie również obserwuję pogorszenie sytuacji, generalnie zespół PrimeGrid podupadł,
wystarczy zobaczyć statystyki wewnętrzne PG-Challenge skończyły się w lutym,
błędy w naliczaniu punktów do klasyfikacji PG w odbytych wyścigach,"Official Standings - Teams/Individuals"
błędy w naliczaniu punktów w ostatnim wyścigu (sprawdziłem a własnym przykładzie, doliczanie punktów po oficjalnym zakończeniu wyścigu)
zabrakło jednej osoby (nie odeszła, nadal jest w zespole projektu PG ale przestała udzielać się w sprawach wyścigów) i zapanował chaos
a to co się działo kilka dni temu w PG to głowa boli, Lennart tak namieszał, że dwóch innych modów na szybko poprawiało, pomylił dwa wyścigi, zmiksował je, podał złe daty, nieprawidłowy czas trwania wyścigu i to przy oficjalnym ogłoszeniu klika dni przed wyścigiem.

do tej pory sprawdzałem czy faktycznie nie naliczane są punkty za odesłane próbki poza wyznaczonym czasem wyścigu
ostatni incydent to może przypadek związany z innym niż zwykle czasem startu i zakończenia wyścigu, ale wystąpił, a zespół PG nie stanął na wysokości zadania
obecnie nie będę już weryfikować wyników wyścigów w PG pod kątem naliczania punktów, a jedynie migrujących uczestników i punktów ogólnych zespołu,
ale też się odechciewa pracy i poświęconego czasu, gdy brakuje podstawowej cechy wiarygodności w wyścigu
a zapis "do punktacji w wyścigu liczą się tylko próbki pobrane, a następnie odesłane(zaraportowane) w czasie trwania wyścigu" stoi pod znakiem zapytania,

o ile nie poprawi się sytuacja w projekcie PG pod kątem rzetelności, poprawności organizowanych wyścigów to również w naszym ogródku stoi pod znakiem zapytania sensowności prowadzenia klasyfikacji wyścigów przy i tak słabnącym zainteresowaniu

na forum PG wielu uczestników również zwraca na to uwagę, ale posty pozostają bez odpowiedzi, a sprawy które opisują nie są poruszane

tyle ode mnie w sprawie wyścigów w projekcie PrimeGrid

   
WCG:
PG:         YOYO:

     

Ufol

Ad.1. Jak realnie wygląda przyznawanie punktów za próbki odesłane po upłynięciu terminu. Jak pisałem, często czas potrzebny do przeliczenia, przekracza datę zaraportowania. Zdarzało się, że punkty przyznawano za przeterminowane zadania. Czy był to wypadek przy pracy? A może niektóre podprojekty tak funkcjonują? Jeśli ktoś się w tym bałaganie potrafi rozeznać, to proszę, aby tajemną wiedzą się tu podzielił.