Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Backup dla bardzo ważnych danych

Zaczęty przez lukaszja, 29 Luty 2012, 17:47

lukaszja

Witajcie!
Kolejne pytanie do specjalistów.
Jak zapewnić sobie backup online dla bardzo ale to bardzo ważnych danych.
W 99% to dokumenty tekstowe (format Word'a, OpenOffice'a), jest ich kilkaset do do kilku tysięcy i ciągle powstają nowe.
Do tej pory mam je na 2 fizycznie odrębnych HDD. Dzisiaj miałem problemy z jednym z twardzieli i aż mnie zmroziło na myśl, że moja baza dokumentów (prawie 10 lat pracy) mogłaby "wyparować". A później przyszło mi na myśl włamanie... :fright: I wówczas pomysłałem o kopii online!
Dane muszą być bezpieczne i absolutnie nie do odczytania dla osób postronnych (pliki zawierają dane wrażliwe, np. tajemnice handlowe). Czy po przesłaniu dokumentów na taki np. edysk ktos nie zechce im się przyjrzeć bliżej? Jakie macie pomysły?

Troll81

Zasada jest prosta. Nie udostępniasz swoich danych nikomu. Backup robisz na dysku USB i zamykasz go w sejfie w miejscu oddalonym od twojej firmy. Korzystanie z usług firm trzecich do przechowywania swoich danych nie jest rozsądne. Szczególnie jeśli są tam dane wrażliwe klientów lub twoich pracowników. W przypadku ich wycieku/kradzieży będziesz miał przesrane.

lukaszja

Cytat: Troll81 w 29 Luty 2012, 21:13
Zasada jest prosta. Nie udostępniasz swoich danych nikomu. Backup robisz na dysku USB i zamykasz go w sejfie w miejscu oddalonym od twojej firmy.(...)
Trollu - przemyślałem to - masz rację - tak zrobię! Może poza sejfem...  :p_arr:

Troll81

Kup malutki sejf. Serio. Dysk niewiele miejsca zajmuje a małe sejfy nie są drogie. jak ktoś ci zaiwani z mieszkania taki dysk to będziesz płakać.... przynajmniej zaszyfruj ten dysk więc.

krzyszp

Są dedykowane systemy do backupu.
Jeden z moich klientów ma wykupiony specjalny abonament i aplikację, która co noc robi mu kopię najważniejszych danych do zaszyfrowanych (dwóch) serwerowni (Kanada i Francja). Rozwiązanie dla (o ile pamiętam) 5GB kosztuje ok. 17 dolarów miesięcznie. Dane są zapisywane przyrostowo, szyfrowane.

Jak chcesz, mogę sprawdzić jutro nazwę tej usługi.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

lukaszja

Cytat: Troll81 w 29 Luty 2012, 22:37
(...) przynajmniej zaszyfruj ten dysk więc.
Zawsze chciałem sprawdzić w działaniu TrueCrypt. Będę miał okazję ;)

Cytat: krzyszp w 29 Luty 2012, 23:28
Są dedykowane systemy do backupu.
Jeden z moich klientów ma wykupiony specjalny abonament i aplikację, która co noc robi mu kopię najważniejszych danych do zaszyfrowanych (dwóch) serwerowni (Kanada i Francja). Rozwiązanie dla (o ile pamiętam) 5GB kosztuje ok. 17 dolarów miesięcznie. Dane są zapisywane przyrostowo, szyfrowane.
Jak chcesz, mogę sprawdzić jutro nazwę tej usługi.
Krzyszp - tylko, że ja mam 50 - 100 Mb danych i dziennie przyrasta mi może 100 kB (3, 4 pliki Word'a). Nie chcę strzelać z armaty do muchy (proszę bez skojarzeń z p. Minister!) i tak jak pisałem w pierwszym poście - nie mam 100% pewności jak, którędy i gdzie trafiają moje dane. Myślę, że wystarczy mi raz na tydzień zrzucić przez USB na dysk z TrueCryptem dane a dysk trzymać poza domem/firmą.   

Troll81

jak masz 100MB to najprościej jest kupić pendrive z wbudowaną opcją szyfrowania

http://allegro.pl/pendrive-patriot-8gb-szyfrowany-256-bit-60mc-gw-fv-i2113038562.html

ot pierwszy z brzegu.

EDU Enthusiast

prawda ale szyfr mozna zlamac bo jest ladowany niestety do ramu ;P -- przekladamy super zchlodzony ram do innego kompa i zaczynamy brutusa ;P -- nie jest jeszcze latwiejsze rainbowtables przyszykowane i sie poprostu rozpakowywuje klucz ;3

apohawk

Jak nie chcesz sejfu, to możesz wynająć skrytkę w banku. We wrocławiu jest w PKO 300PLN/rok.
No good deed goes unpunished.

armar

Cytat: Troll81 w 01 Marzec 2012, 00:47
jak masz 100MB to najprościej jest kupić pendrive z wbudowaną opcją szyfrowania
Raczej pendrajwy (z zaakcentowaniem liczby mnogiej).
Wczoraj miałem już trzeci w tym roku przypadek "ja tam mam bardzo ważne dane, więc proszę coś zrobić"...
Gdy się urządzenie nie zgłasza w trzecim komputerze, to mogę jedynie radzić napisanie dokumentów od nowa.
By było ciekawiej - dwie godziny wcześniej uświadamiałem tę panią, że jest to urządzenie zawodne i kopie tych danych powinna mieć w komputerze.

Troll81

kopie lukaszja będzie mieał na kompie. to ma być "BACKUP". w tej cenie to można sobie zakupic i 3 pendrajwy. Jedno jest pewne. Ja bym moich danych nie powierzał firmom zewnętrznym. Zresztą wystarczy sobie poczytać standardy zabezpieczeń IT.

Martin Fox

Ja bym to połączył - jedna kopia na hdd, druga w chmurze, jako zakodowany obraz partycji

Troll81

chmury to dopiero sa niepewne :D poza tym wszystko co zakodowane wyśesz w chmurę ktoś moze rozkodować. Lepiej nikomu nie dawać....

Martin Fox

Najbezpieczniej jest w ogóle komputera do sieci nie podłączać  :P

lukaszja

Ale się dyskusja rozwinęła ;)
Będzie zew. HDD + truecrypt. Poczytałem o chmurkach i niektórych stosowanych tam praktykach - zdjęcia z wakacji może bym wysłał, dane wrażliwe - nie.

krzyszp

Cytat: lukaszja w 01 Marzec 2012, 22:38
Ale się dyskusja rozwinęła ;)
No cóż, nie powinieneś być zdziwiony na formum B@P ;)

Wracając do tematu chmur.
Rozwiązanie, o którym pisałem, to nie chmura Google, czy inna darmowa usługa. Mówimy tu o poważnym systemie backupów, z szyfrowaniem (i kompresowaniem) treści, z przewidzianymi w umowie baaardzo wysokimi odszkodowaniami w razie utraty danych. Nie jestem na bieżąco, ale w czasie gdy miałem styczność z tą firmą, podstawowe odszkodowanie za utracone dane wynosiło 100k dolarów bez potrzeby wykazania tej straty po stronie klienta. Oczywiście, za straty wynikłe z winy dostawcy, czyli nie mówię o przypadkowy sformatowaniu dysku.
W wypadku stwierdzenia "wycieku" danych, to odszkodowanie deklarowane było na kilkakrotnie wyższym poziomie.
Btw, ta firma napisała oświadczenie, że nie wspiera Windows Visty i kropka, uważają, że sam system może "namieszać" (XP i 7-ke wspierają).

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

A czy sa wypłacalni czy to tylko takie deklaracje?

krzyszp

Cytat: Troll81 w 02 Marzec 2012, 10:17
A czy sa wypłacalni czy to tylko takie deklaracje?
Już ładnych kilka lat działają (ja miałem z nimi styczność jakieś 4 lata temu, ale już wtedy tę firmę obsługiwali od lat), więc chyba raczej wiedzą, co oferują.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

sknd

wiem że to co powiem będzie lamerskie... ale może by tak po porstu konto mailowe? i tam mieć to wszystko? oczywiście oprócz tego pendrajwy itp. a konto z grubaśnym hasłem

lukaszja

Cytat: sknd w 02 Marzec 2012, 19:24
(...) może by tak po porstu konto mailowe?
Bez szans. To prawie tak, jakbym wysłał je na jakiś otwarty profil na FB ;)

krzyszp

No to jeszcze jedna sugestia.

Serwer SVN z dostępem bardzo limitowanym z konkretnego IP, przy okazji załatwia sprawę wersjonowania dokumentów.
Serwer możesz postawić w domu, bądź wynająć.

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka