AMD rezygnuje z produkcji procesorów x64?

Zaczęty przez Tomasz R. Gwiazda, 30 Listopad 2011, 10:37

Tomasz R. Gwiazda

http://www.in4.pl/news_AMD_rezygnuje_z_produkcji_procesor%C3%B3w_x64_,24049.htm


Troll81

Musieliby na łeb upaść. Na rynku procków mobilnych to ja im szans nie daję.....

aborek

Intel już zareagował - najtańszy i3 kosztuje 3.000 USD, i5 5.000 USD, a i7 7000 USD :deadman:
Opłaty licencyjne od każdej wyprodukowanej płyty głównej 1.000 USD XD


simonic

Miejmy tylko nadzieje że niedługo wyjaśni się na dobre jak to będzie. Brak konkurencji ze strony AMD spowodowałoby znów zatrzymanie rozwoju procesorów. INTEL odpuściłby sobie pewnie starania o coraz większą wydajność...


lolek

Intel podnosi ceny i spowalnia rozwój procesorów x86.
Sąd dzieli spółkę, a w skrajnym przypadku uwalnia patenty i mamy konkurencję. W innej wersji w ciągu 2-3 lat powstają platformy stacjonarne oparte o ARM i z większym naciskiem na przetwarzanie równoległe na GPU. W interesie Intela jest by AMD nie upadło, a nadal robiło za pseudo konkurencję...

Troll81

Dlatego podniesie ceny by AMD zwiększyło udział w rynku :D

Martin Fox

CytatIn a move that could very well be interpreted as exchanging one problem for another, Advanced Micro Devices has decided to stop focusing so much on the PC business and get its act closer together on the mobile front.

The Bulldozer disaster, as it is known in some circles, must have persuaded AMD's leadership that the PC side of their business wasn't flying very well and far anymore.

Though everyone was expecting much from 8-core processors, the performance was, in the end, well lower than some of AMD's own previous-generation chips.

Whether because of this or something else, it was reported that Advanced Micro Devices has chosen to distance itself from its competition with Intel.

That is to say, it will focus less on processors for PCs and pay more attention to the mobile market.

As such, it will probably start to customize its Fusion platform in such a way as to create tablet and smartphone chips.

"We're at an inflection point," said AMD spokesman Mike Silverman, according to a Mercury News report. "We will all need to let go of the old 'AMD versus Intel' mindset, because it won't be about that anymore."

If anything, 2011, with more than half a year of lacking an actual CEO, was a clear symptom that Advanced Micro Devices had to do something, and soon.

The company has a new leader now and, sure enough, the man took some fairly drastic measures, and that includes more than this latest change in direction, as well as a branded RAM project.

The workforce also suffered, especially the PR and marketing departments (AMD axed large portions of each as part of its plan to cut total worldwide employee count by 10%).

The complicated thing about the focus on mobile is that ARM already has that well enough in hand, and NVIDIA just launched the Kal-El too. AMD may just be exchanging one headache for another with this.

Tłumaczenie ssie - warto przeczytać oryginalne źródło, mówi zupełnie co innego.

HaNocri

To dobry pretekst, aby ARM w końcu zadebiutował na rynku desktopów, x86 może jeszcze nie powinien być spuszczony w klopie, ale przynajmniej podniesiono by klapę ;D
Dotychczas hamulcowym był Microsoft nie oferując swoich flagowych produktów na nic innego jak tylko x86, ale Win 8 ma być również w wersji na ARMy (tablety). Można by iść krok dalej i wprowadzić procesory Tilera pod strzechy, wszak walka idzie o wielordzeniowość i energooszczędność, żaden producent już nie podkręca GHz.

krzyszp

O ile się orientuję (ale mogę się mylić), to ARM'y mają znacznie lepszy przelicznik FLOPS/Watt. Dlatego wejście tej architektóry na rynek desktopów mogło by tym rynkiem nieźle potrząsnąć i wymusić na Intelu znaczne obniżki cen.

Swoją drogą chętnie bym kupił desktopa/nettopa opartego o ARM - jest coś na rynku dostępnego?

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Tomasz R. Gwiazda

w 2012 maja byc serwery wypuszczane na ARM

krzyszp

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 30 Listopad 2011, 15:09
w 2012 maja byc serwery wypuszczane na ARM
Koniec świata też ;)
Ale piszę poważnie, pisaliśmy już wcześniej o czymś takim:
http://armdevices.net/2011/05/06/25-arm-powered-desktop-presented-by-raspberry-pi-foundation/
Ja mam też na myśli raczej coś z hdd (np. 2.5 cala) plus Ethernet/WiFi i normalnym wyjściem video. Taka maszynka biorąca np. 15 Watt to dla mnie marzenie...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

http://www.omgubuntu.co.uk/2011/05/meet-the-ubuntu-running-dual-core-arm-desktop-trim-slice/

Martin Fox

W sumie nie ma problemu postawić linuxa na ARM :)
http://arm.com/community/software-enablement/linux.php

Tomasz R. Gwiazda

krzyszp: i zeby zasilana z ziemniaka byla :P

Martin Fox

Jak ktoś chce komputer ciągnący całe 2W - http://beagleboard.org/.
Na karcie pamięci można zainstalować linuxa i jazda :)

Troll81

http://www.electronicsweekly.com/blogs/open-source-linux/2009/06/arm-based-linux-pc-in-a-plug-comes-to-the-uk.html

nie tylko my wróżymy karierę ARMowi

http://www.bit-tech.net/hardware/2011/05/09/arm-13-percent-pc-cpu-market/1

Troll81

a może komputerek który wkładasz zamiast dysku do swojego laptopa?

HaNocri

Te wszystkie miniaturki są fajne, ale oczekiwałbym raczej standardowych wymiarów płyty głównej pod procesor ARM, który miałby wydajność i7 i pobierał max ~50W energii :P do tego normalne gniazda na pamięć ddr i grafikę pci-e. Ot taki zwyczajny blaszak tylko z ARM zamiast x86.

lolek

Marzyciel, szczególnie jeśli chodzi o wydajność i7  XD

HaNocri

Gdyby Intel wziął porządnie w obroty architekturę ARM, to kto wie, kto wie...

Troll81

Jakby IBM przestał się cwaniaczyć przy procesorach cell arm zebrał się do kup a amd nie pajacowało to żylibyśmy w innej rzeczywistości.

lolek

Wszystko powoli małymi kroczkami. Biorąc pod uwagę że jeszcze kilka lat temu ARM był jakimś marginesem, a kilkanaście miesięcy temu Windows na tą architekturę herezją to i w pecetach/laptopach też się niedługo pojawi.

Osobiście przewiduję że wysoka i średnia półka w komputerach pozostanie okupowana przez x86. Konstrukcje budżetowe to ARM. Z biegiem czasu również w środkowym segmencie powoli ARM będzie wypierał x86. A co do IBM i cella to jakoś nie wróżę mu przyszłości.

Troll81

IBM ma świetne procki. No ale i ARM to też nie była jakaś nisza. Od wielu lat wszystko co mobilne jechało na ARMach

In 2005, about 98% of the more than one billion mobile phones sold each year used at least one ARM processor. As of 2009, ARM processors account for approximately 90% of all embedded 32-bit RISC processors

Komputery Apple chodziły na ARMach :D Konkretnie na ARM6

krzyszp

Średnia półka to nie problem, zobaczcie wydajność Samsunga Galaxy II, a to przecież nie jest nawet w połowie drogi wydajności do topowych modeli ARM...

Zresztą, już ten procek (wsparty układem graficznym) radzi sobie z HD1080p przy 1.2GHz, pokażcie mi celerona 1.5GHz który sobie z tym poradzi...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

pokażę :D jak będzie na nim radeon z AVIVO :D

nie porównuj jabłek i gruszek bo to zupełnie inna bajka. Celeron 1,5 był tworzony w czasach w których nikomu się o fullHD nie śniło....

krzyszp

Cytat: Troll81 w 30 Listopad 2011, 21:33
pokażę :D jak będzie na nim radeon z AVIVO :D

nie porównuj jabłek i gruszek bo to zupełnie inna bajka. Celeron 1,5 był tworzony w czasach w których nikomu się o fullHD nie śniło....
Porównałem celerona, bo chyba nikt obecnie nie robi x86 z 1.5GHz (może coś mobilnego jest) :)
A poza tym, jak byś takiego ARM'a sprzęgł z 6970 to też nieźle by działało pewnie, tylko sens energetyczny mały :)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

Sens jest jak najbardziej. W momencie w którym potrzebujesz mocy załączasz GPU. Czas pracyna baterii spada co prawda. Ale liczy sie ficzer.

Powiem tak Jak ktośą wyprodukuje tablet na którym ruszy Crysis to nie będzie miało znaczenia że musisz siedzieć podłączony do gniazdka....

phobos

Cytat: krzyszp w 30 Listopad 2011, 21:13
Średnia półka to nie problem, zobaczcie wydajność Samsunga Galaxy II, a to przecież nie jest nawet w połowie drogi wydajności do topowych modeli ARM...

Zresztą, już ten procek (wsparty układem graficznym) radzi sobie z HD1080p przy 1.2GHz, pokażcie mi celerona 1.5GHz który sobie z tym poradzi...

Amd c50, 2x1ghz, 1080p łyka bez problemu. Może to nie celeron ale ghz ma nawet mniej niż chciałeś  ;)

krzyszp


Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Tomasz R. Gwiazda

Zotac Zbox Intel Atom + nvidia ION i daje rade :)

buninek

#31
Cytat: krzyszp w 30 Listopad 2011, 21:13
Średnia półka to nie problem, zobaczcie wydajność Samsunga Galaxy II, a to przecież nie jest nawet w połowie drogi wydajności do topowych modeli ARM...

Zresztą, już ten procek (wsparty układem graficznym) radzi sobie z HD1080p przy 1.2GHz, pokażcie mi celerona 1.5GHz który sobie z tym poradzi...

Jak wygląda sprawa w przypadku odtwarzania materiału w formacie 4:3 zakodowanego czymś innym od h264/x264, przykładowo, XviD w rozdzielczości większej od 640x480?

Pentium 100MHz też świetnie sobie radził z dekodowaniem DVD MPEG-2, pod warunkiem że wyręczała jego karta typu Creative Dxr2.

MarcinB

Wracając do tematu może amd dobrze robi.( mam namyśli oryginalny tekst gdzie nie ma wzmianki o rezygnacji a jedynie o większym skupieniu na technologiach mobilnych) W tej chwili w konkurencji z intelem nie ma szans. Jak się nauczy czegoś na rynku mobilnym i odrobi straty to dopiero będzie miało szanse na jakąś walkę z intelem.

apohawk

A niby czego tu się nauczyć na rynku mobilnym? Albo zmieniają architekturę, albo dalej robią x86_64. Jak chcą straty odrabiać, to niech się na grafach skupią, bo też coś zaczyna to zwalniać.
No good deed goes unpunished.

krzyszp

Cytat: buninek w 30 Listopad 2011, 22:55
Jak wygląda sprawa w przypadku odtwarzania materiału w formacie 4:3 zakodowanego czymś innym od h264/x264, przykładowo, XviD w rozdzielczości większej od 640x480?
Bezproblemowo, odtwarzam sobie na nim czasami filmy i jeszcze nie spotkałem się z zacięciami...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Aegis Maelstrom

Zaczynało się sensacyjnie, a tu kolejny humbug polskiej portalozy. A najzwabawniejsza jest ich "aktualizacja", która już w ogóle jest pozbawiona sensu.

Temat już się przewalił, ale zaprawdę powtarzam Wam: nie czytajcie portali polskojęzycznych, a jeśli już musicie, weryfikujcie to z anglojęzycznymi. :)

Tam jest większa konkurencja, mają znacznie bliżej do źródła, znacznie częściej i prędzej oglądają faktyczne produkty, a nie opowieści o nich z trzeciej ręki. Parę polskich portali naprawdę się stara i i tak mnie zaskakuje wysoką jakością jak na ten rynek, ale "in4.pl" najwyraźniej do nich nie należy. :P

Tomasz R. Gwiazda

ale przynajmniej jest o czym dyskutowac :)

MarcinB

Cytat: apohawk w 01 Grudzień 2011, 09:50
A niby czego tu się nauczyć na rynku mobilnym?
Może energooszczędności ;p Jak dla mnie to główny minus ich obecnych układów. Za dużo doją mocy.