Turbina Wiatrowa Wersja II

Zaczęty przez Puma, 09 Luty 2017, 17:09

Puma

A co myślicie o takiej Turbince?    https://zapodaj.net/bddfb50434503.png.html   albo to będzie działało expertem nie jestem : D  <a href=https://zapodaj.net/bddfb50434503.png.html>Turbina Wersja II.png</a>

Troll81

obawiam się że w kwestii turbin powiedziano już wszystko :D

c_RaSz

Cytat: Troll81 w 10 Luty 2017, 22:26obawiam się że w kwestii turbin powiedziano już wszystko :D 
Żartujesz? Teoria ich budowy jest daleka od kompletności, trudno się opierać na samych wyliczeniach, i zazwyczaj bez weryfikacji praktycznej — mało co da się wyczaić.

Do Pumy:
A jakie zalety miałaby mieć ta Twoja turbina? Większą wydajność? Może cichszą pracę? Zreferuj!

Z innej beczki:
Jeśli chcesz użyć linku "ukrytego" pod nazwą, to w tutejszych warunkach wygląda to prawie tak:
<url=http://www.adres/strony/> tekstWyświetlany </url>
Napisałem prawie , bo musiałem dokonać pewnego wybiegu, aby to było widoczne. Natomiast  żeby działało, to nawiasy trójkątne musisz zastąpić prostokątnymi.
Pozdrawiam, i leeecę

krzyszp

od tego są znaczniki code :)

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Troll81

serio wystarczy pogooglać. Wydano miliony na badania nad najoptymalniejszym kształtem turbiny. Dopracowano to granic możliwości turbiny Savoniusa, Darrieusa i tradycyjne. Wykonano tez tysiąca mniej lub bardziej udanych eksperymentów. Niemniej jednak w tym temacie naprawdę powiedziano już chyba wszystko.

Ale zacznijmy od rysunku kolegi. 
Turbina nie ma łopatek o profilu aerodynamicznym co oznacza ze będzie używać siły oporu wiatru zamiast siły nośnej. Już samo to obcina wydajność turbiny o ok 50%. Mała powierzchnia odbioru siły wiatru utnie wydajność jeszcze bardziej. Gigantyczna obstrukcja w postaci dużego stosunku średnicy wału (ta część nie pracuje) w stosunku do powierzchni czynnej spowoduje że najprawdopodobniej o ile w ogóle turbina wystartuje to przy silnym wietrze (zaletą turbin wykorzystujących opór wiatru jest start przy niskim wietrze, jak to zabierzesz to właściwie masz tylko szereg wad)

jego turbina najbardziej przypomina konstrukcję - http://www.briangwilliams.us/climage-change-2/images/625_107_68-darrieus-rotor-wind-turbine.jpg  tym że nie jest typem Darrieusa a skomplikowanym Savoniusem o małej powierzchni czynnej i dużą obstrukcją.

Tak więc wyczaic da się całkiem sporo patrząc na rysunek kolegi który jest daleki od doskonałości. Nie wiem tez skąd twierdzenie że teoria turbin wiatrowych jest daleko od kompletności. Co jeszcze zostało do powiedzenia. Znamy graniczną wydajność takich turbin i już ją osiągnęliśmy. Mozna walczyć o procenty mocy badając tematy takie jak mniejsze straty na łożyskowaniu, zmniejszanie tarcia itp Ale w temacie Wydajności już właściwie koniec.

Energia jaka wytwarza turbina jest w prosty sposób różnicą pomiędzy prędkością wiatru przed i za turbiną. A że nie zatrzymasz wiatru to nie osiągniesz 100% :D
http://www.ftexploring.com/energy/wind-enrgy.html - Granica Baetza mówi ze 59% to maks jaki można osiągnąć. Aktualnie turbiny wyciągają nawet 57% co jest świetnym wynikiem i raczej go nie przeskoczymy (straty, tarcie, konwersja energii mechanicznej na elektryczną itp)

Można oczywiście kombinować z efektami kominowymi itp rozwiązaniami. Ale to nie zmienia faktu ze turbina więcej nie wyciągnie.


kriu

http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

c_RaSz

Cytat: krzyszp w 17 Luty 2017, 01:49od tego są znaczniki code :) 
Ale zauważ krzyszp, że sposób, który podaję — jest bardzie (bo ja wiem?) elegancki, a przede wszystkim wygodniejszy dla czytającego, bo wystarczy kliknąć w nazwę, i otwiera się zaszyty pod nią link... Zaś przy użyciu znaczników code — trzeba zrobić parę ruchów więcej. 
Pozdrawiam, i leeecę

Puma

Cześć właśnie zauważyłem że napisaliście w tej sprawie---mogła by być odlana z plastiku-- trójpłatowe przy większym wietrze się zatrzymują a to co ja proponuje by miało swój żywioł przy dużym-- ale można by było zwiększyć kąt by działało przy mniejszym wietrze

Troll81

duże wieją rzadko. Elektrownie się planuje by działały przy "najczęściej" wiejącym wietrze. Tu chodzi nie o maksymalne wykorzystanie wiatru w danej chwili ale by maksymalnie wykorzystać ogólnoroczny potencjał wiatrowy danego miejsca.

Ósemka

Cytat: Troll81 w 17 Luty 2017, 20:36
serio wystarczy pogooglać. Wydano miliony na badania nad najoptymalniejszym kształtem turbiny. Dopracowano to granic możliwości turbiny Savoniusa, Darrieusa i tradycyjne. Wykonano tez tysiąca mniej lub bardziej udanych eksperymentów. Niemniej jednak w tym temacie naprawdę powiedziano już chyba wszystko.
I w takim momencie warto wrócić do samego początku, przemyśleć na nowo całe urządzenie i problem, który ma być za jego pomocą rozwiązany. Wtedy projektujesz albo coś zupełnie nowego (bardziej prawdopodobne), albo wpadasz na pomysł nowej turbiny bijącej na głowę poprzednie (mniej prawdopodobne, ale możliwe) ;).
Moim zdaniem przyjmowanie postawy, że w jakimś temacie już zrobiono wszystko, może być niebezpieczne ;)
Folding@Home - Team Poland [276]

Troll81

Niemożliwe. musiałbyś zatrzymać wiatr za turbiną :D