A może by z tego zrobić projekt BOINC?? - FRB

Zaczęty przez Troll81, 18 Luty 2017, 09:17

Troll81

http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/jak-odkryc-frb-za-pomoca-zwyklego-smartfona-3149.html

zapewne nie tylko komórki ale np routery Wi-Fi czy stacje blitzortung mogłyby posłużyć :D

Martin Fox


Cyfron

oo - jakby dało się jeszcze BOINCa odpalić na routerze to byłby wypas :D

Troll81

ja za cienki w uszach jestem na takie kodowanie. Skrypt w PS mogę co najwyżej skrobnąć a i to na zasadzie hello world :D

Ósemka

Nawet nie jestem w stanie wyobrazić sobie rozmiaru i skomplikowania algorytmu, który miałby odsiać cały szum elektromagnetyczny generowany przez naszą cywilizację i wyłapywać FRB-y. Do tego ogrom mocy obliczeniowej żeby w czasie rzeczywistym przetwarzać każdy wyłapany sygnał radiowy, a właściwie ich nakładającą się nawzajem sumę i to jeszcze na różnych częstotliwościach.
I to wszystko miałby udźwignąć zwykły smartfon lub domowy router? Bez przesady.

To jest zadanie idealne dla SETI - mają już zarówno specjalistyczną aparaturę jak i infrastrukturę. No, ale koledzy z SETI wolą inne obiekty poszukiwań ;)
Folding@Home - Team Poland [276]

PoznanskaPyra

Do tego można wykorzystać tanie odbiorniki DVBT RTL2832u+R820T2, chińczycy tego na tony tłuką i kosztuje ok 100zł. Taki odbiorniczek mógłby chodzić sobie i zbierać dane.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

kriu

Może tutaj coś ciekawego się znajdzie:
http://www.rtl-sdr.com/tag/radio-astronomy/page/2/
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

Rysiu

Muszę powiedzieć, że myślę o problemie.
Gdyby ktoś zaczął tropić, to źródłem źródła artykułu, który zalinkował Troll jest publikacja naukowa.
Napisałem nawet do jej autorów (Harvard University) i mam jakiś kontakt.

Problemów jest jednak wiele.
Z całą pewnością nie da się tego zrealizować tak jak zostało opisane to w linku podanym przez Trolla (chodzi o smartfony i WiFi).
Autorzy skupili się na aspektach astro, a zapomnieli trochę o części inżynierskiej.
Jest to jednak do zrealizowania na RTL2832U+R820T2.

Inną kwestią jest to, że są już podobne instalacje bardzo profesjonalne - takie jak LOFAR czy też planowane (jakoś na 2020-2022?) SKA.
LOFAR działa na zbyt niskich częstotliwościach aby wykrywać FRB.
Teoretycznie łyknie FRB radioteleskop SKA ale czy ktoś będzie się tym zajmował to już pewności nie ma.

Następnym problemem są płaszczyzny działalności projektu.
Nie wiem czy dobrym pomysłem jest stawianie takiego projektu z założenia tylko i wyłącznie do detekcji FRB.
Co jeżeli FRB zostaną za dwa miesiące wyjaśnione i na dodatek zostaną wydedukowane jakieś bardzo szczegółowe rulesy ich powstawania?
Może być tak, że za kompletnie nie będzie warto już ich analizować i szukać.
Pozostanie wtedy sztuka dla sztuki.
Wydaje mi się, że lepiej aby była to jakaś ogólniejsza działalność radio-.
Ale jaka to nie wiem (?). Myślę jednak, że kilka potencjalnych możliwości się znajdzie.
W sumie można zacząć od FRB.
Nie ma ogólnie dostępnej bardzo szczegółowej bazy danych o FRB (chyba nie ma takowej wcale) także coś takiego można byłoby zrobić.
Na dzień dzisiejszy miałoby to jakąś wartość naukową.

No nic, zobaczymy...
W ciągu kilku miesięcy powinno mi się rozjaśnić czy coś z tego wyjdzie.
Nie chcę za dużo też teraz pisać, bo może być tak, że wszystko szlak trafi  :deadman: :wth:

Troll81

ja generalnie zaznaczyłem temat :D za cienki w radio jestem by się mądrzyć :D

Rysiu

Cytat: Troll81 w 28 Luty 2017, 23:53
ja generalnie zaznaczyłem temat :D za cienki w radio jestem by się mądrzyć :D
To bardo dużo już zrobiłeś. Wiesz czasem istotniejsze jest to, że ktoś zadał pytanie niż to, że ktoś na nie odpowiedział  :attack:
Przecież gdyby nie byłoby pytania to i nie byłoby odpowiedzi na nie  XD  :attack:

Argento



--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

Rysiu

Nic się nie dzieje teoretycznie w wątku ale myślę, że napiszę.
Jakoś ponad tydzień temu przyszły mi Dongle USB DVB-T od Chińczyka.
Za dużo nie przetestowałem jeszcze - sprawdziłem tylko, że teoretycznie całość działa (system wykrywa, sygnał jest odbierany).
Przy samym zasysaniu danych z Dongla przy 2 MS/s miałem load CPU (jednego rdzenia mojego starego i3 w laptopie) na poziomie 1 - 1.3%.

Nie mam jeszcze docelowego Orange Pi, na którym ma to działać ale jest nadzieja, że na jakimś szybszym quadzie ARM z 1024 MB DDR3 uda się to zrobić - trzeba jeszcze zaimplementować filtr itp.
Jak dobrze pójdzie to do miesiąca powinienem mieć Orange Pi (od Chińczyka).
Aktualnie stawiam na wersję Orange Pi PC ze względu na to, że ma 3 porty USB, szybszy procesor i 1024 MB DDR3.
W międzyczasie trzeba będzie do tego dokupić GPS.

Drobną zgwostką okazała się być antena.
Na częstotliwości 1420 MHz (taka przynajmniej dla jednej anteny) nie ma za bardzo anten w sprzedaży, a jak są to dość drogie.
Zapewne więc trzeba będzie jakąś antenę Helix samemu wykonać (i dalej na potrzeby projektu je wykonywać).
Całość musi być tania aby miało to sens.

Planowałem do września/października tego roku opracować prototyp jednej czujki.
Nie wiem czy się uda.

Jeżeli napotkam na jakieś problemy ie do obejścia i uznam to za stosowane to w każdej chwili mogę zawiesić prace.