Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

kupowanie kompa na raty

Zaczęty przez gregre, 31 Sierpień 2010, 22:02

gregre

chciałbym kopic nowego pc ale nie mam od razu tyle pieniędzy żeby wydać parę k zł na całość więc prosiłbym o porady/zestawy od czego należało by najpierw zacząć, od razu zaznaczam że na wejście mogę wydać okolu 1000-1500zł (czyżby tylko na płytę główną?) potem co miesiąc może dwa kolejne 500zł

a oto marzenia tj. wymagania :P
- płyta główna która pomieści 2 może 3 fizyczne procesory
- procki oczywiście najlepiej 2-4 rdzeniowe ale to już zależy od kosztów...
- grafika w zasadzie nie musi by taka super hiper bo nie liczę nic na grafice (Einstein chyba tylko leci na cpu...) wystarczy coś koło ASUS HD4650 1GB (wiem że jest dobra, koło 200pln?) i tak prawie w nic nie gram...
- wentylatory takie co by wytrzymały lekkie podkręcenie (z wodnym juz sporo zabawy)
- ramu tyle co by obsłużyło te procki
- dysk twardy... chyba najtańsze w stosunku do pojemności to coś koło 500gb (również coś koło 200pln?)
- no i zasilacz...

najlepiej żebym mógł coś kupić od razu na wstępie co by mogło liczy i potem poowooli dokładać procki, wentylatory, ram..

Troll81

o dwuprocesorówce zapomnij :( za droga impreza i zbyt zamknięte rozwiązania. Kup dobra płytę pod i5 do tego procek z 4 jajkami trochę ramu bude i zasiłkę. Po miesiącu wymień grafę na lepszą a potem wymień zasilacz na lepszy a potem dokup druga grafę :D

Szopler

Ja kupowałem kompa na raty:
Najpierw obudowa, zasilacz dyski bo to pasuje do każdego kompa niezależnie co bym dalej budował.
Potem kupiłem ram - ciągle miałem możliwość wyboru platformy - mobo/cpu, a kolejny ważny element był i czekał...
Na koniec kupiłem mobaska - tu już decyzja przemyślana pod konkretną rodzinę procków.
Na końcu zakup proca i chłodzenia jako kropka nad "i".

Dzięki temu mogłem praktycznie do ostatniej chwili dokonać modyfikacji konfigu bez zbędnych kosztów i stresów.

gregre

pod i5 ? to może od razu i7 ?
jak możecie to podawajcie konkretne modele i ceny z allegro'sika czy sklepów internetowych co by się opłacało kupić
w tym temacie jestem prawie zielony także nie wiem co lepsze a sporo tego chociażby na allegro...

apohawk

No good deed goes unpunished.

gregre

yyy jasne  XP
a może coś o połowę tańszego co by się złożyło po ... roku (?)


Troll81

#7
http://www.arest.pl/produkt/Pamieci/3,52,,,0,0,0,,/18400/DDR3-GEIL-4-GB-1333-2x-2-GB-CL9-Black-Dragon/
http://www.arest.pl/produkt/Plyty-glowne/60,126,,,0,0,0,,/20604/DFI-LanParty-DK-P55-T3eH9-P55-DDR3-PCI-Ex-RAID-S-1156/
http://www.arest.pl/produkt/Procesory/1,2,,,0,0,0,cena:0_ms0;Socket:1156,1366,/21925/INTEL-CORE-i5-760-2-80-GHz-BOX-s-1156/


gregre

#8
a co powiecie na to:

http://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/zestawy_komputerowe_na_wrzesien_2010?page=all

zestaw za 1300pln
może jakaś płyta lepsza?

Troll81

To sa zestawy budowane pod graczy a nie BOINC :D

w nowym kompie do BOINC 4 jajka to podstawa a potem dokupienie dwóch graf.

gregre

Cytat: gregre w 31 Sierpień 2010, 22:02

- grafika w zasadzie nie musi by taka super hiper bo nie liczę nic na grafice (Einstein chyba tylko leci na cpu...) wystarczy coś koło ASUS HD4650 1GB (wiem że jest dobra, koło 200pln?) i tak prawie w nic nie gram...


poczytaj, 4 jajo można odblokować
i przy okazji to nie jest pc specjalnie pod boinca, bo na takiego mnie nie stać, ale na pewno będzie liczył

Szopler

Za 1000 można mieć 6 core od amd i mobo
+ jakieś 600 na ram
+ ... tanio to nie jest

Troll81

A pod co konkretnie składasz kompa?

gregre

pod siebie  :P
czyli do wszystkiego, do neta, liczenia, trochę gier.....

Troll81

Zacznij od kupienia tego co od razu zacznie działać. Płyta proc i ram. Grafę jesli trzeba też dokup. Bude i zasiłke zostaw ze starego kompa, no chyba że zasiłka nie podoła nowym wyzwaniom. Dysk, CD, kalwiere, myche, monitor też zostaw ze starego kompa. Najwyżej dokupisz te rzeczy później. Możesz przyoszczedzić na procu i kupić dwujajowca (do gier wystarczy) a potem zrobić upgrade na 4 jajowca albo i wyżej. Wtedy tez dokupisz sobie dobre chłodzenie. Na grafie i tak natrzaskasz więcej. A i przy okazji pograsz :D

gregre

pasowałoby odświerzyc...
jako że dzisiaj jade po nowego pc:
-Athlon II X3 440
-Asrock 770 Extreme3
-Asus HD 4850

kolejne moje pytanie: jaki system? mam starego xp home edition ale szkoda ograniczać kompa takim oprogramowaniem, mam tez dostęp do Win7 x64 ale czy Boinc na tym pójdzie bez problemów? ktoś ma może Win7?

Troll81

Bierz system 64bitowy. Szkoda marnować możliwości sprzętu. Win7 jest dobry. Chyba że wolisz linuxy.

apohawk

Ja mam win7 64 professional, radeona 4850 i chodzi bardzo ładnie.
No good deed goes unpunished.

Arthusp

Cytat: gregre w 01 Wrzesień 2010, 18:24
pod i5 ? to może od razu i7 ?
(...)

Jeśli w tych okolicach obracamy się, to najlepszy stosunek do ceny to i5 760. Sam kupiłem i860 i nieco żałuję - wspomniany i5 to lepsza wydajność, przy niższej cenie. Jedyny minus, który nie będzie dla Ciebie minusem, gdyż skupisz się na liczeniu BOINC, to brak HT w i5.

gregre

to już pociągnę dalej w tym temacie

jaki program do monitorowania temperatury? speed fan pokazuje same płomienie przy boincu na 70% użycia...

co zrobić żeby boinc przerabiał tylko jedną próbkę na raz? ściągnęło się 9 WU i już wystartowały 3 na raz, mogę zawieszać ręcznie ale jak automatycznie?

Tomasz R. Gwiazda

zaznajomic sie z mozliwosciami Boinc managera...

1 probka czyli 1 rdzen/watek

jak masz 2rdzenie to ustaw 50% ogolnej ilosci procesorow
jak 4rdzenie to 25% to bedzie 1WU na raz


do tempa uzywam: CoreTemp

lolek

SpeedFan pokazuje płomienie od 50C niezależnie od podzespołów. Według niego taki i7 przy 50C płonie  XD

Troll81


gregre

wszystko hasa jak trza, core temp pokazuje 47stopni przy Einsteinie na 80% na 3 jajach,
to teraz trzeba tylko mi odblokować 4 jajo i się już cieszyć...

%)

Arthusp

Cytat: gregre w 01 Październik 2010, 18:23
jaki program do monitorowania temperatury? speed fan pokazuje same płomienie przy boincu na 70% użycia...

Pod windą używam HWMonitor (z tej samej staji, co CPU-Z). Ze speedfanem rozstałem się,  jak złapałem go na oszukiwaniu po hibernacji windowsa.

Pod linuxem używam GKrellM System Monitor.

AiDec

Cytat: Arthusp w 02 Październik 2010, 10:05
Ze speedfanem rozstałem się, (...)

Ja tez, jak mi non stop robil zwisy kilku kompow z AMDkami. Podczas gdy CoreTEMP i RealTemp chodzily bezproblemowo.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

gregre

#26
to lecim dalej,
jaka jest optymalna temp. pracy grafiki? jak narazie 68stopni, wiatrak zaczyna szaleć...
----------II------------- pracy procka? jak narazie 48 stopni...

nie chciał bym czegoś od razu spalić, jak będzie trzeba to po prostu odłączę na czas ostygnięcia z projektu :p

Troll81

grafie to i 75 będzie dobrze. Na procku 65 tez nie zrobi szkody....

lolek

Cytat: Troll81 w 03 Październik 2010, 00:29
grafie to i 75 będzie dobrze. Na procku 65 tez nie zrobi szkody....

Co do grafy pod pełnym obciążeniem 75 to pikuś (ja bym w okolicach 85 zaczął się martwić choć max temp według producenta to zazwyczaj w okolicach 100). Co do procka to przy AMD nie przekraczał bym 60 bo to już niebezpieczne w Intelach  80).

AiDec

Potweirdzam dokladnie to co Lolek napisal. Ogolnie rzecz biorac:

Grafa 85
AMD 60
Intel 80 (ja zalecam 75)



Cytat: lolek w 03 Październik 2010, 08:06
Co do grafy (...) max temp według producenta to zazwyczaj w okolicach 100

Tak, ale wg. producenta nie ma zalozenia pracy 24/7 przy 100% load.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

lolek

Cytat: AiDec w 03 Październik 2010, 09:13

Cytat: lolek w 03 Październik 2010, 08:06
Co do grafy (...) max temp według producenta to zazwyczaj w okolicach 100

Tak, ale wg. producenta nie ma zalozenia pracy 24/7 przy 100% load.

Dla tego pisałem, żeby nie przekraczać 85 bo to może znacznie skrócić żywotność układu.

gregre

#31
odblokowany czwarty procesor, bez żadnych problemów (wow sam to umiałem zrobić  XP )



tylko kto mi teraz powie czym sprawdzić stabilność? szukałem na necie to pisali że jakąś dobrą grą, "sprawdziłem" NFS Carbon'em niby wszystko gra alo czym najlepiej?

aha i CPUID HW nie pokazuje mi temperatury procków a przed oc pokazywał...

jedyne co zmieniłem w bios'ie to "OC Tweaker -> Advenced Clock Calibration-> All core"
coś jeszcze ?

edit: i czy nie wywali mi teraz próbek na Einsteinie? chyba bedzie widział innego kompa...  edit2: już wywaliło...

lolek

Do sprawdzania stabilności primegrid  :)

lukaszja

Cytat: lolek w 03 Październik 2010, 17:36
Do sprawdzania stabilności primegrid  :)
Koniecznie LLR'y XP

Troll81

Albo rosetta na wszystkich 4 jajkach. Ona jest wrazliwa....

gregre

system po odblokowaniu 4 jajka stabilny ale temperatura procka podskoczyła do 50 stopni w idle (dane z biosu)
nie mam jak sprawdzić ile przy pełnym obciążeniu na 4jaja bo żaden program nie pokazuje temp procka po oc (pisałem wcześniej)
i tu moje pytanie: jaki radiator/wentylator zamontować?
to co jest to jest box'owe...

jako że komp pewnie pochodzi kolejne 5lat(?) jak poprzednik bez większych usprawnień, to pasowałoby zamontować już coś lepszego, zastanawiałem się nawet nad wodnym ale jak zobaczyłem ceny samych elementów to głowa boli...

znalazłem coś takiego:

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Zalman_CNPS10X_Quiet-3266/strona/11132.html

i szukałbym w podobnych cenach i co ważne to żeby był cichy...
(teraz to grafika zagłusza wszystko jak się rozpędzi)

AiDec

Cytat: gregre w 06 Październik 2010, 00:05
nie mam jak sprawdzić ile przy pełnym obciążeniu na 4jaja bo żaden program nie pokazuje temp procka po oc (pisałem wcześniej)

Na pewno zaden? To znaczy, czy na pewno sprobowales wszystkich mozliwych? Bez sprawdzania temperatury nie ryzykowalbym zadnego OC, ani nawet BOINC bez OC. Temperatury moga skoczyc bardzo wysoko, a to moze sie skonczyc bardzo zle dla proca i mobo. Juz kilkakrotnie widzialem upalone AMDki i mobo pod nie - a wszystko przez zbyt wysokie temperatury :(.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

lolek

AMD jest strasznie wrażliwe na temp, już w okolicach 60C mogą się zacząć problemy. Uważaj żeby pół kompa Ci nie padło, bo razem z mobo mogą polecieć inne podzespoły...

apohawk

1. Niektóre procki AMD mają max. temperaturę ok. 60C, niektóre 70C. Sprawdź na stronie AMD. To się zmienia wraz z modelem, rewizją, etc., więc sprawdź dokładnie.
2. Wywal boxowe chłodzenie od AMD. Do grania max. 2h dziennie to może ono dało by radę, ale do BOINCa i OC to nie ma sensu. Chyba, że jest to jakiś małordzeniowy energoosczędny procek, to można trochę policzyć, jeśli w życiu nie miało się lepszego wentylatora i po prostu nie wie się, że można lepiej. Przez dość długi czas liczyłem na Athlon 64 X2 65W na boxowym wiatraku, ale patrz klauzula o braku doświadczenia.
No good deed goes unpunished.

Troll81

kup scythe mugen albo ninja na to wentyl noctua 12cm i masz ciszę i chłodno :D