Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Jaki wybrać teleskop?

Zaczęty przez gregre, 02 Luty 2012, 16:58

gregre

Witam,

jako że od b.dawna interesuje się astronomią a nigdy nie było na nią czasu (pomimo że ją studiowałem jakiś czas)...
postanowiłem trochę nacieszyć oczy i zakupić jakiś teleskop
przeznaczenie praktycznie uniwersalne od oglądania księżyca, planety naszego układu po galaktyki i mgławice
co do rodzaju teleskopu to doszedłem do wniosku że Newton będzie najlepszy i zastanawiam się nad "Sky-Watcher N-200 200/1000 EQ-5"
przewidywany budżet (2000pln) w tym przypadku będzie trochę naciągnięty
nadal jednak nie wiem do końca czy lepiej coś mniejszego i dokupić zestaw okularów, czy wziąć ten i z czasem dokupować okulary...
jak się domyślam macie w tym jakieś doświadczenie ale czy ktoś posiada ten konkretnie model?
może jakieś inne propozycje?

pzdr

Troll81

Nie ma teleskopu uniwersalnego. Taki który będzie dobry do planet i księzyca niekoniecznie sprawdzi się na mgławicach (patrz światłosiła i kontrast)

Postawowe pytanie brzmi. Gdzie będziesz patrzył w niebo? Masz ciemne niebo w ogródku czy żyjesz w mieście? Jesli miasto to jak często będziesz poza nie wyjeżdzał i czy dysponujesz własnym autem.

Duzy teleskop korci ale jeśli masz z niego skorzystac 5 razy w roku to szkoda kasy. Lepiej kupić dobrej klasy lornetkę. Posłuzy w nocy i za dnia a i przez lornetke sporo zobaczysz. Ja zaczynałem od lornetki celestron 70x15 i statywu. I dopiero jak załapałem bakcyla to zabrałem się za teleskopy. Pierwszy był 70mm 900, potem 114 900 a aktualnie 203 1000. I powiem ciże już w 70 ładnie było oglądać jowisza i saturna. O księzycu nie wspomnę. Niektóre obiekty (Wielka mgławica andromedy, lejady) wyglądaja w lornece lepiej niz w teleskopie. A lornetke łatwiej ze soba zabrać gdziekolwiek no i mozna z nią lec na lezaczku czego z telepem nie osiągniesz :D

KOlejne pytanie to po co ci montaż EQ5? zamierzasz dokupić silniki i bawić się w astrofoto? Przy takiej kobyle łatwiejszy w obsłudze jest montaz dobsona a 203 (czyli 8") na dobsonie wyrwiesz juz za 1000 PLN. Wyjdzie cię dwa razy taniej.

gregre

1. mieszkam na wsi, jedyne światła to z bloków w których mieszkam, 2m wyjdę na taras i całe południowe niebo całe czarne, 100m dalej prawie całe, a jakieś 500m na ogródku (o nim głównie myślę) 360st dostępne, bez drzew i przeszkód, jakby to było mało to kilka kilometrów i szczere pole... Samochód mam więc to też nie problem
2. astrofoto? raczej nie, jeżeli już to z krótkim czasem naświetlania

Czyli mówisz że to samo na Dobsonie dużo tańsze, nigdy nie miałem z nim do czynienia i raczej ciężko będzie go stabilnie ustawić na trawniku i wypoziomować jako tako...

Troll81

wypoziomowanie dobsona jest równie trudne jak ustawienie montażu EQ na biegun północny (i tez musisz wypoziomować EQ najpierw)

http://allegro.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-8-kurier-grat-i2078394023.html

a za kolejne 1000 zeta kup ze 4 dobrej klasy okulary :D

Astrofoto z krótkim czasem naswietlania?? zapomnij.

BTW 203mm mozna wyrwac na allegro znacznie taniej moja tube kupiłem za 250 zeta. Fakt że bez zadnego montażu ani okularów ani nawet szukaca. i zporysowanym lustrem. Ponowne napylenie lustra 70PLN szukacz 80 pln a ouklary miałem jeszcze z poprzedniego telepa. teraz poluję na tani a dobry okular 3mm ale polowanie na allegro to zajęcie długieeeeeeee

Troll81

#4
a i eszczejedno. teleskop na montazu EQ musisz jeszcze wyważyc :D

http://allegro.pl/teleskop-synta-10-n-254-1200-dobson-sklep-krakow-i2052765214.html za 2000 masz 10"

8" = 32364mm2 powierzchni zbierającej światło
10" = 50669mm2 czyli o ponad 50% więcej swiatła zbiera

możesz tez się przyczaić i wyrwać 12" za 2000 wtedy z reguły bedzie to uzywka ale 12" to 73059m2 powirzchni :D

ale może najpierw kup sobie lornetkę (taka za 150 zeta byleby miała 50mm średnicy okularów i 7 lub 10 krotne powiększenie). NIe kupuj taniego badziewia za 30 zeta. Dobre lornety potrafią kosztować 600 i więcej. Ale na początek taka za 150 styknie. poznaj nia troche niebo. Zaletą lornety jest to że nie musisz czekać aż wystygnie lustro. W newtonie przy takich temp jakie mamy poczekasz sobie ze 20 minut na mrozie. Ubierz się ciepło i weź termos z dobra herbatą. Oczy do ciemności przyzwyczajają sie minimum 15 minut ale najlepiej poczekac pół godziny w ciemności. Jako żródła światła uzywaj słabej latarki o barwie czerwonej (najmniej zwęza źrenice). Zima przepieknie widać plejady a przez lornetke to nezapomniany widok. Pamiętaj że tuba newtona 203mm wazy jakieś 10kg do tego montaz drugie tyle. Będziesz to tachał w rękach??

Jak dla mnie na początek bierz lornetę. sam zobaczysz czy ci się spodoba astronomia. Teeskop zawsze zdążysz kupić (a może i euro jeszcze troszkę spadnie....)

Pamętaj że sprzedawanie telepa jest zawsze trudniejsze niż loretki. Najlepiej kupowac sprzęt optyczny w czerwcu (tak po komuniach) lub styczniu (po bozym narodzeniu) mija jakis miesiąc zanim rodzice zatrybią że ich pociecha nie złapała bakcykla i sprzedaja sprzęt często za pół ceny. Nie idx w ich slady :D najpierw złap porządnie bakcyla.

gregre

czyli dla Dobsona był by konieczny niski, stabilny stolik z regulowanymi wysokościami nóg plus dwie libelle- da się zrobić "Home made" :P

Sky-Watcher N-254/1200 SYNTA 10 - całkiem ciekawy, tylko jeszcze okularki trzeba by dokupić

Troll81

żadnego stolika. Dobsona stawia się na ziemi. Środek cięzkości musi być nisko. Jakbyłem na astrozlocie na przełęczy walimskiej to duło tak ze 4 teleskopy poleciały na ziemię w tym mój.

gregre

więc się źle wyraziłem, chodzi mi o podstawkę którą położe bezpośrednio na ziemię, wypoziomuję i na nią Dobsona, w końcu 140cm ma już sam teleskop

ale jak popatrzyłem na 12" to też kusi, zobaczymy jak wyjdę z wymianą sprzęgła w aucie to może coś zostanie z przeznaczonych nań pieniędzy...
a czy do nich da się zamontować mikrofokuser ? byłby przydatny

Troll81

podstawa dobsona ma regulowane nóżki. nic się nie podkłada pod to. Zresztą może najpierw kup lornetke inaucz się gwaizdozbiorów. Plecam też ściągnąć sobie na androida google sky map. Genialnie ulatwi orientowanie się na niebie....

gregre

gwiazdozbiory znam i rozpoznaję :P - pisałem, studiowałem astronomię na UW
a na fonie (Wave) mam Mapę Nieba wykorzystującą kompas i akcelerometr

Troll81

no to skorro jestes zdecydowany do na twoim miejscu brałbym 8" i dokupił do niej okulary. Ewentualnie polował na okazję z 10" i takoż dokupił do niej okulary. Warto brać od uwagę teleskopy z 2" wyciągiem Crayforda. bo okulary rzadko się wymienia :D

gregre

to podpowiedz mi jeszcze jaką do tego dobrać soczewkę Barlow'a

http://teleskopy.pl/soczewki%20Barlowa-cat-22_23.html

będę zamawiał w tym sklepie ^

Troll81

to będzie zależało od tego jaki masz zestaw okularów. 1,5x obróci obraz na ziemski :D

Na soczewce nie oszczędzaj. Dobrze dobrana posłuży lata (a okulary zdarzy ci się wymienić).

TeleVue ma świetną optykę... ale 1000 za barlowa to trochę drogo.
Celestron Ultima APO brzmi ciekawie. Ogólnie dobre okulary i soczewy zaczynają się od 400 PLN :(

Naprawdę świetny sprzęt kosztuje X000 PLN. Okulary dochodzą do 3000 a soczewki ponad 1000 :(

gregre

to że im droższe tym lepsze to się domyślam, ale jak narazie myślałem o soczewce w podobnej cenie do tej:
http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_23&products_id=1749&osCsid=d681f47edc27629e32a4e7b84d5ae10e&lunety=Soczewka_Barlowa_GSO_2x_2%27%27_ED
aby się trzymać tego budżetu 2k pln

a okulary jak w zestawie standardowym:
http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1390&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_N-254/1200_SYNTA_10_DOBSON_Pyrex
czyli 25 i 10mm

z czasem doszłyby kolejne

Troll81

25 i 10mm plus barlow dadzą ci efektywne

25 12,5 10 5 mm

w tej syncie maksymalne powiększenie to jakieś 450x przy ogniskowej 1200 co daje minimalny okular 2,6mm ok czyli przy 5mm dostaniesz powiększenie jakieś 230x czyli spokojnie starczy na gromady kuliste :D bierz jednak pod uwagę że barlow strasznie przyciemnia. I patrz koniecznie jakie okular daje ole widzenia. Juz przy 70 stopniach masz wrażenie że wskoczyłeś do kosmosu. 80 stopni to już pole większe niż twoje oko ogarnie. 100 stopniowe pole to juz pełna rozkosz....... gdzie nie spojrzysz okiem tam niebo :D przy okularach o polu poniżej 60 stopni masz wrażenie że patrzysz przez rurę.

No i ważna rzecz. ten barlow ma 2 cale. weź to pod uwagę jak będziesz stosował okulary 1,25 cala. bo będziepotrzebna redukcja a to moze sporo zaskoczyć jak się okaże że fokus soczewki i okularu się nie zgra...

gregre

w zestawie jest też "Wyciąg okularowy Crayforda o średnicy 2" z redukcją 1,25" i gwintem T2 " tak więc powinno się zgrać

gregre

a może jest jakiś "sposób" dla lewoocznych ?
korzystanie z szukacza będzie nieco utrudnione
jestem prawo ręczny ale lewym okiem widzę lepiej :P

Troll81

Ja jestem lewooczny i nie mam problemow. co ci szkodzi przesunac tube tak by wycag byl z drugiej manki?? wszak szukacz nie jest przymocowany na stale.....

Troll81

http://allegro.pl/teleskop-synta-8-uzywana-i2105635989.html

gregre

Cytat: Troll81 w 08 Luty 2012, 10:10
http://allegro.pl/teleskop-synta-8-uzywana-i2105635989.html
"Strona przedmiotu została usunięta przez pracownika Allegro." :P


poza tym już zamówiłem 10" jutro powinna przyjechać

Tomasz R. Gwiazda

gregre: a co w planach tak ogolnie ?
tylko paczyc chcesz ? czy zdjecia jakies ? podlaczanie do kompa (mozliwe to wogole?)

Troll81

podłączanie do kompa jak najbardziej możliwe. Ale wtedy to juz fajnie mieś statyw EQ wraz z silnikami do sterowania. Lunetka biegunowa do celowania w biegun niebieski. Kamera CCD albo w wyciągu albo w guiderze :D

gregre

głównie to tylko samo patrzenie, to w końcu daje najwięcej frajdy,
system GOTO odpada, jeszcze większa satysfakcja jak coś sam namierzysz,
kamerka i zdalne sterowanie? raczej wątpię, żadna kamera i monitor nie oddadzą tego co zobaczysz na własne oko,
zdjęcia? chyba mnie to nie pociąga, nawet nie mam lustrzanki cyfrowej, a kompakt który mam za słaby, poza tym to już za późno, zamówienie poszło z innym montażem...

Tomasz R. Gwiazda

zrob fotki jak sie zestaw bedzie prezentowal :)

gregre

tak więc kurier trochę się nataszczył, dwie paczuszki sporych wymiarów:



całość całkiem dobrze zapakowana, sama tuba optyczna w podwójnym kartonie:





po pewnym czasie:



całe szczęście że pod ręką była wkrętarka akumulatorowa ze sprzęgłem :P
i co najlepsze, wszędzie dominuje napis "made in China" ciekawe co na to ACTA  XD

Troll81

GSO to też Chińczycy. Tam się teraz kupę optyki robi. Przynajmniej tej taniej. Bo oczywiście Takahashi czy WilliamOptics to już nie Chiny ale też i inna półeczka cenowa...

phobos


Troll81


pszyklejony

Mrrr  :) pachnie nowością  ;D

phobos

Też chciałem taki sobie sprawić jeszcze nie dawno, tylko 8 cali ale stwierdziłem że mieszkając w bloku bez samochodu jest to dość bez sensu  :P

Troll81

dla ciebie maksutow. Wystarczy taki za ok 1000 zeta. Wszystkie planetki w zasięgu.

PoznanskaPyra

Ja mam do sprzedania teleskop, Celestron AstroMaster 130. Jowisza widać na nim cudnie, da się rozróżnić pasy chmur i oczywiście widać wszystkie Galileusz-owe księżyce. Mam nadzieje, że wolno pisać, że ma się coś do sprzedania.  :whistle:
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Troll81

wolno ale w dziale giełda :D

Troll81

http://allegro.pl/show_item.php?item=2188881579

może kogos zainteresuja, bo cena jak za taka armate jest przystepna....

gregre

odkopię nieco temat i polecam obejrzeć:
http://www.youtube.com/watch?v=fXW1xmbrYCg&feature=channel&list=UL
teraz widzę jaki mój teleskop to pikuś i czy jest potrzebny skoro mogę nim obejrzeć ułamek tego co LBT  |-?

Troll81

powiem tak. Załóz mocny okular dający maksymalne dostępne ci powiększenie. Kup dobrej jakości aparat z dużą matrycą. Wyposaż teleskop w system śledzenie obiektów. Nastaw sie na obiekt (np mgławicę) a następnie rób jej zdjęcia. Czas naświetlania ustaw np na pół godziny i trzaskaj serię fot po kilka na każdym filtrze (osobno po kolei filtry różnej barwy) a następnie zestackój zdjęcia to otrzymasz to:

http://www.rodroger.com/rodrogers_bands_artists_Astro_Meade_DSI.html