Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Pokaż wątki - Svistak

#1
Archiwum Radioactive / Zona 2014
29 Styczeń 2014, 21:04
Szanowni,
oczekujący terminów naszych wypraw do Zony.

Na początku chcielibyśmy Wam podziękować za okazaną cierpliwość.
Wiemy, że zależy Wam na jak najszybszym zaklepaniu sobie urlopów.
Liczyliśmy, że wszystkie informacje pojawią się w zeszłym tygodniu, ale potrzebowaliśmy kilku dodatkowych dni, aby otrzymać potwierdzenie terminów od strony ukraińskiej.

Co innego napisać coś na stronie internetowej, co innego wywiązać się z proponowanego programu i terminu wyjazdu.
Od strony ukraińskiej wiemy, że niektóre z wypraw planowanych przez konkurencję nie mają szans dojść do skutku i zostaną odwołane.

My proponujemy Wam dwa potwierdzone terminy wypraw:
1. Zimowy: 4-8 marca (2 dni w ZONIE w śniegu, bez Kijowa)
2. Wiosenny: 31 marca - 7 kwietnia (3 dni w ZONIE oraz Kijów)

Krótko o wyjazdach:
1. Z tego co wiemy, w podanych terminach nasze grupy będą jedynymi w Strefie, więc nadal będziemy mogli cieszyć się swobodną eksploracją Prypeci.
2. Czarnobyl-2 czyli Oko Moskwy na stałe wchodzi do programu naszych wypraw.
3. Staramy się o wizytę na składowisku sprzętu w Burakiwce, a zalegający śnieg może nam ułatwić dostęp do tego miejsca podczas wyjazdu zimowego.
4. Na obu wyjazdach powinno się nam udać ponownie wejść do wnętrza elektrowni.

Długo moglibyśmy argumentować z jakiego powodu zdecydowaliśmy się właśnie na takie, a nie inne programy wypraw.
Kierując się doświadczeniem uważamy, że w proponowanych terminach nasze wyjazdy będą wyjątkowe, dalekie od komercyjnych wycieczek z biur podróży.
Jeżeli w ciągu najbliższych dwóch tygodni nasze propozycje nie spotkają się z odpowiednim odzewem zainteresowanych, w porozumieniu z zapisanymi uczestnikami zmodyfikujemy programy wyjazdów tak, aby doszły one do skutku. Terminy pozostaną bez zmian więc możecie już wstępnie rezerwować urlopy.

Więcej szczegółów dotyczących każdej z wypraw znajdziecie w zakładce Czarnobyl-Wyjazd na naszej stronie: http://bit.ly/1ei5w8q

Zachęcamy do zapisywania się na wyprawy przez formularz: http://bit.ly/1bU27vj
W indywidualnej korespondencji prześlemy Wam kolejne informacje.

Na weekend majowy szykujemy niespodziankę, ale więcej szczegółów będziemy mogli podać dopiero w połowie lutego.

Pamiętajcie!
Robimy wszystko co w naszej mocy, aby wyprawy w 100% spełniły Wasze oczekiwania.
Do zobaczenia jest dużo, a czasu spędzonego w Zonie najczęściej jest za mało.
Osoby, które były na naszej wyprawie pewnie potwierdzą te słowa. Nieusatysfakcjonowanym uczestnikom mamy nadzieję zrekompensować się w tym roku.

Jeżeli masz jakieś pytania, z chęcią odpowiemy.

Dziękujemy za czytanie,
strefazero.org
#2
Archiwum Radioactive / Czujniki do projektu
27 Listopad 2013, 21:04
Svistak zrobił porządki - http://allegro.pl/show_item.php?item=3751681267 ...
#4
Svistak raczej już nie planuje wyjazdów do Zony, a czas testów się skończył od czasu jak Rodzinka "na głowie"  :whistle: ...

Stąd zapraszam na http://allegro.pl/dozymetr-mks-05-terra-z-bluetooth-i3582456950.html ...

I tam wszystko wiadome...
#5
Archiwum Radioactive / Kowary 2013
03 Sierpień 2013, 21:34
Pobyt z Rodziną w Szklarskiej Porębie - czyli dawno upragniona wyprawa do nieczynnej Kopalni Uranu w Kowarach - mała foto relacja - Kowary 2013 ...
#6
Cześć Bohaterskim Strażakom z Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej w 27 rocznicę awarii ... cały świat winien Wam wdzięczność ...

[smg id=9928 type=preview align=center]
#7
Odnośnie planowanego na koniec czerwca wyjazdu studentów Politechniki Gdańskiej do Zamkniętej Strefy Czarnobylskiej ze Strefą Zero - dostałem taką propozycję od Pana Marka - zapis Naszej korespondencji - żadna tajemnica ;) :

"Panie Tomku, Andrzeju,
Ponad miesiąc temu zgłosiła się do mnie Katarzyna Dziubińska, studentka chemii na Politechnice Gdańskiej, w zeszłym roku była na wyjeździe do Czarnobyla. Zainteresowała tematyką ponad 20 osób od siebie i zamierza zorganizować wyjazd i cykl wykładów/imprez popularyzacyjnych w Gdańsku. Działa wyjątkowo sprawnie, a tymczasem wyjazd specjalności Energetyka Jądrowa od 2 lat jest ciągle w dyskusjach i końca przygotowań nie widać.
2 tygodnie temu była w Warszawie, podyskutowaliśmy sobie a parę dni temu przysłała mi omówiony ze swoim dziekanem i kołem młodzieżowym towarzystwa chemicznego projekt cyklu 8 wykładów. Miałyby się odbywać (wstępne przymiarki) środa-czwartek o godz. 17-18. Zaproponowałem połączenie tych prezentacji po 2, żeby stworzyć coś w rodzaju miniseminariów.
Na pierwszy wykład w połowie marca jesteście przewidywani wy – jako spotkanie z osobami zafascynowanymi Czarnobylem, pomiarami promieniowania itp., poza tym żywe dowody na to że daje się przeżyć ;-). Drugie spotkanie (w kwietniu) miałby Łukasz Koszuk o dawkach promieniowania, trzecie pewnie ja, a potem wyjazd do Czarnobyla przed wakacjami.
Jak się na to zapatrujecie?

Witajcie...
Niestety, ale moja osoba nie jest w stanie w marcu pojawić się gdziekolwiek - jest to czas rekolekcji wielkopostnych i żaden proboszcz nie pozwoli, aby wikary mu znikał z parafii choćby na jeden dzień.
Przykro mi, bo chętnie wziąłbym w tym udział :( ...
Ale po Wielkiejnocy w kwietniu? Lub w maju?
Wygląda na to, że Andrzej mógłby pójść na pierwszy ogień ze swoim 2 godzinnym show, a potem ja lub Łukasz Koszuk ze swoimi wolontariuszami i pokazami eksperymentów z pomiarami promieniowania.
Wyjazd chemików z Politechniki Gdańskiej wydaje się pewny bo ci ludzie na prawdę wykazują się zainteresowaniem i własną inicjatywą. Niestety takiej inicjatywy nie widać na PW. A ten rok chyba będzie ostatnim by jeszcze coś ciekawego zobaczyć w Czarnobylu
.
Witam ponownie,
Nie odpisywałem od razu, bo czas kolędy i trudno było rozmawiać z proboszczem o ewentualnym wolnym.
Napisze tak, musiałbym znać termin w kwietniu i w maju, a wtedy mogę dać odpowiedź - i proszę dokładnie określić moją rolę i zagadnienia, które mam poruszyć...
Panie Tomku,
w tej chwili jestem na konferencji w Krakowie, Kasia Dziubińska jest w Mongolii (tak wynika z jej profilu na Facebooku). Pierwszy wykład chyba weźmiemy z Andrzejem Urbańskim.
Jeden z kolejnych powinien być poświęcony dozymetrii, poproszę Łukasza Koszuka z Forum Atomowego, i wtedy dobrze by było przedstawić projekt niezależnych pomiarów i nocne pomiary w Prypeci (+ wrażenia z wyjazdu) Jak coś się wyjaśni - odezwę się
.

Więc widzę szansę na promowanie Naszego R@H na Polibudzie Gdańskiej :) ... o dalszych losach tej inicjatywy będę tu na bieżąco informował...
Svistak...
#8
Archiwum Radioactive / Strefa Zero 2013
16 Marzec 2013, 09:07
News dr Marka Rabińskiego z forum Strefy Zero:

"Wczoraj spotkałem się z Pawłem i przedyskutowaliśmy plany na najbliższą przyszłość.

Na pewno zorganizujemy pod koniec czerwca wyjazd dla chemików z Politechniki Gdańskiej, być może także zaległy dla 5 kół naukowych z Politechniki Warszawskiej. W obu przypadkach będzie możliwość dołączenia w miarę wolnych miejsc, w programie będą wejścia na teren elektrowni (sterowni bloku). Na pewno będzie też co najmniej jeden standardowy wyjazd, tyle że o swobodnym łażeniu po Prypeci 6 godzin jednego dnia i 2 następnego nie ma co marzyć. Oczywiście postaramy się zagospodarować ten wolny czas w jakiś atrakcyjny sposób.

Paweł ma znowu skrzynkę zablokowaną stu kilkudziesięcioma zaległymi mailami od was - przypominam więc, że wystarczy zapisać się na listę wysyłkową by automatycznie otrzymywać wszystkie zawiadomienia o planowanych wyjazdach. Na razie nie znamy jeszcze ich dat.

Na jesieni będzie wyjazd ze zwiedzaniem reaktora RBMK w Ignalinie
".

No niestety życie jak zawsze pokazuje, że wszystko na tym świecie ma swój koniec - więc młodzieży myśleć i za dużo się nie zastanawiać - www.strefazero.org :) ...
#9
Witajcie kamraci,
Od dwóch dni dzieje się coś niedobrego na moich czujkach...
Mam głupie wrażenie zablokowanego konta...
Żaden z komputerów, a znajdują się po kilkadziesiąt kilometrów od siebie, po przekroczeniu zliczonych w projekcie 200 tys. punktów - nie może odesłać przeliczonych próbek, ani pobrać nowych...
Wczoraj zrobiłem objazd sprzętu i na żadnym z komputerów nie mogę połączyć się z serwerem projektu :( ...
Statystyka zresztą też jest nieubłagalna - http://boincstats.com/en/stats/125/user/list/ - zero zaliczeń za wczorajszy dzień :( ...
Więc szukam u Was kamraci pomocy, co jest grane?...
Pozdrawiam, Svistak...
#10
Dzień dobry!
Na początku chcielibyśmy przeprosić wszystkich, którzy z niecierpliwością oczekiwali informacji o naszych kolejnych wyprawach do zamkniętej strefy wokół elektrowni w Czarnobylu.

Pewne sprawy prywatne bardzo mocno odciągnęły nas od czarnobylskiego hobby i długo trwało, nim udało nam się tryby tej maszyny ponownie wprawić w ruch.
Jeszcze mocniej przepraszamy osoby, które planowały wyjazd z nami do Zony w terminie wakacyjnym. Na prawdę, nie byliśmy w stanie skoordynować wyprawy w taki sposób, aby później firmować ją naszą wieloletnią reputacją.
Przez ostatnie miesiące w znikomym stopniu odpowiadaliśmy na kierowane do nas zapytania mailowe. Prosimy o cierpliwość, do końca dzisiejszego dnia wszyscy powinni otrzymać swoje odpowiedzi.

Dla niektórych jest być może trochę za późno, ale chcielibyśmy poinformować Was o kolejnych terminach naszych wypraw do ZONY.

Proponujemy dwa terminy wyjazdów wg. stałego programu (2 dni w ZONIE + Kijów):
I. 24-30 września (wyjazd w poniedziałek wieczorem, powrót w niedzielę rano)
II. 16-22 października (wyjazd we wtorek wieczorem, powrót w poniedziałek rano)

Plan wypraw oraz wszystkie szczegóły znajdziecie tutaj: http://tnij.org/s0wyjazd

Zainteresowanych zachęcamy do potwierdzania swojego uczestnictwa w wyjeździe, przy użyciu formularza rejestracyjnego na naszej stronie (zakładka CZARNOBYL > ZAPISZ SIĘ).

Prosimy o rozprzestrzenienie tej informacji wśród innych zainteresowanych wyjazdami do Czarnobyla.

Dziękujemy za czytanie,
strefazero.org

P.S. Svistak nie ma szansy jechać, zmiana parafii w sobotę, nowa szkoła itp. - na dodatek powoli wychodzę z choroby, najpierw Siostrę sam woziłem, a dziś dopiero po dwóch tygodniach sam opuściłem łóżko :( ... Życzę powodzenia wyjeżdżającym... może dopiero we wrześniu opracuję obiecane tabelki porównawcze...
#11
Witajcie Kamraci,
Po lekkich zamieszaniach chorobowych wśród moich najbliższych w domu rodzinnym, wreszcie na urlopie na Podkarpaciu, zamierzam się "odstresować od pracy" tworząc ze zdjęć i pomiarów tabelki porównawcze całodobowe Naszej Czujki Rad@H z radiometrem/dozymetrem "Terra" w typowym środowisku i w środowisku o podwyższonej radioaktywności.
Poniżej zdjęcia z pracy w obu środowiskach:

[smg id=9666 type=full align=center caption="Porównanie Rad@H z Terrą - normalne środowisko"][smg id=9667 type=full align=center caption="Porównanie Rad@H z Terrą - ''radioaktywne'' środowisko"]

A poniżej zamieszczam początek pracy i czekam na konstruktywną krytykę - lepiej ustalić od razu co ma zawierać tabela, niż potem poprawiać bez sensu...

[smg id=9668 type=av align=center caption="Projekt tabeli porównawczej Rad@H i Terry"]

#12
Idąc za sugestią Trolla postanowiłem dodać - na razie dopóki nie padną baterie - do ogólnego podglądu naszej czujki pracującej w Szczecinie, także "Terrę" ...
Efekt w oknie poniżej - jak padną baterie, to skoczę i kupię nowe, niestety "Terra" pracuje tylko na zasilaniu bateryjnym... w "normalnym podglądzie" - tutaj - okno odświeża się co 30 sekund...
Na razie tyle, jeżeli chodzi o porównanie odczytów, jak kupię nowe baterie nagra się wtedy nie tylko z automatu timelapsik, ale i u mnie zapisuje się klatka co 3 minuty, więc wtedy będzie można pokusić się o tabelkę porównawczą, np. z jednego dnia pracy... a na razie znikam do przeprowadzki...
#13
Archiwum Radioactive / Bezpieczeństwo EA
04 Czerwiec 2012, 20:39
Szopler "rzucił" tematem, a ja rzuciłem nim na Forum "Strefy Zero" - więcej można poczytać w wątku o takim samym tytule  :ahoy:  ...
#14
Akurat od wczoraj jestem u siebie na rodzinnym Podkarpaciu - trochę odgrzebuję stare znajomości na pasmach krótkofalarskich... i ponieważ posiadam "Kenię" z TNC - więc postanowiłem w komunikatach APRS-owskich podawać również poza swoją pozycją nadawania - również link do naszej strony... zapraszam innych krótkofalowców pracujących też z systemem APRS do tej prostej formy promocji Naszego Teamu :) ...
#15
Zgodnie z obietnicą - podaję pierwsze przymiarki do wyjazdów do Zony wiosną tego roku - podaję za dr Markiem Rabińskim - szefem ds. naukowych naszych wypraw - z forum "Strefy Zero" - www.strefazero.org:

W tej chwili mamy potwierdzone możliwości zorganizowania wyjazdów w następujących terminach:

    # 6-12 marca
    # 27 marca - 2 kwietnia
    # 10-16 kwietnia.


Ewentualny termin w początku maja ciągle jest w fazie przymiarek i nie zapowiada się, że szybko nastąpi rozstrzygnięcie i czy w ogóle będzie taka możliwość.

Wyjazdy przewidują następujący program:

(wtorek)

    22:00 wyjazd z Warszawy (zbiórka pod Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki).


Dzień 1 (środa)

    17:00-19:00 przyjazd do Sławutycza (miasteczka pracowników elektrowni), nocleg w domach/mieszkaniach prywatnych (całkowicie oddane do dyspozycji, pokoje 1-3-osobowe), wieczorem czas wolny.


Dzień 2 (czwartek)

    6:30 śniadanie w restauracji "Sławutycz"
    7:40 odjazd eksterytorialną kolejką pracowniczą z dworca w Sławutyczu w kierunku Strefy
    8:30 przyjazd pod budynek elektrowni w Czarnobylu, kontrola wstępu do Strefy oraz instruktarz bezpieczeństwa
    8:50-9:30 oglądanie sarkofagu nad reaktorem nr 4
    9:30-11:30 miasto Czarnobyl i samodzielna eksploracja
    11:30-14:30 przejazd autobusem do osiedla Prypeć, samodzielna eksploracja miasta
    14:30-15:20 obiad w stołówce pracowniczej elektrowni
    15:20-17:05 wizyta w Burakówce na składowisku sprzętu używanego do usuwania skutków awarii
    17:05 wyjazd kolejką pracowniczą do Sławutycza
    18:00 przyjazd do Sławutycza
    19:30 kolacja w restauracji "Sławutycz", czas wolny.


Dzień 3 (piątek)

    6:30 śniadanie w restauracji "Sławutycz"
    7:40 wyjazd kolejką pracowniczą w kierunku Strefy
    8:30 przyjazd pod elektrownię, przejazd autobusem do miasta Prypeć, po drodze zwiedzanie stacji kolejowej Janów, postój przy pomniku "Prypeć 1970"
    9:00-14:20 samodzielna eksploracja miasta Prypeć
    14:30 obiad w stołówce pracowniczej Elektrowni
    15:20-16:20 wizyta przy V i VI bloku elektrowni
    16:45 wyjazd kolejką pracowniczą do Sławutycza
    17:30 przyjazd do Sławutycza, czas wolny
    19:30 kolacja w ,,Chacie Guta" (starej ukraińskiej karczmie), czas wolny.


Dzień 4 (sobota)

    9:00 śniadanie w restauracji "Sławutycz"
    10:00 złożenie wieńca pod pomnikiem ofiar awarii
    10:30 wyjazd do Kijowa
    15:00 przyjazd do Kijowa, zakwaterowanie w hotelu w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra (pokoje 2 i 3 osobowe z łazienkami), czas wolny.


Dzień 5 (niedziela)

    śniadanie w hotelu, opuszczenie pokoi, indywidualne zwiedzanie Kijowa
    16:00 odjazd w kierunku Warszawy.


(poniedziałek)

    ok. 6:00-7:00 przyjazd pod Salę Kongresową w Warszawie.


Niektóre punkty programu mogą ulec przesunięciom lub niewielkim zmianom.

Osoby zapisane na listę mailingową lada chwila otrzymają informację, później zostanie uruchomiony formularz do zapisywania się.

Co do mnie - praktycznie pasuje mi wstępnie tylko trzeci termin - pierwsze dwa fatalnie kolidują mi z pracą w "firmie". Ale czekam na oficjalnego e-maila Pawła Mielczarka.

#16
Archiwum Radioactive / Życzenia Noworoczne
31 Grudzień 2011, 16:18
Drodzy uczestnicy naszych wypraw do Zony oraz wszyscy zainteresowani tematyką Czarnobyla,
w Nowym Roku chcielibyśmy życzyć Wam wszystkiego co najlepsze, a w szczególności zdrowia oraz zapału do realizacji marzeń. Niech Wasze plany wyjazdów w ciekawe miejsca zostaną w 2012 roku zrealizowane, a finanse oraz liczba dni urlopowych niech tylko temu sprzyjają. Plotki mówią, że rok 2012 będzie ostatnim i może coś w tym jest. Bohater jednej z bajek dla dzieci mawiał "gdyby wszystko się tylko zaczynało, zrobiłby się straszny bałagan..." ;)
Potraktujcie nadchodzący rok jako ostatni rok Waszego życia, a z pewnością dzięki większej motywacji, za 366 dni z jeszcze większym uśmiechem na twarzy podsumujecie to czego udało się Wam dokonać. A w 2013 będziecie mieli więcej czasu na realizację nowych planów. No bo przecież będzie ten 2013 rok... :)

Na Wasze liczne wiadomości z różnymi zapytaniami, postaramy się odpowiedzieć w ciągu kilku najbliższych dni. Przełom roku to dla nas zawsze pracowity okres w życiu zawodowym i musimy solidnie przykładać się do zamykania wielu spraw. O terminach planowanych wypraw poinformujemy niebawem. Musimy tylko znaleźć chwilę, aby usiąść i na spokojne to rozplanować. Myślę, że niebawem będziemy mieli dla Was nowe wiadomości.

Życzymy udanej zabawy sylwestrowej!

Z pozdrowieniami,
Strefa Zero + Svistak  :D
#17
Przygotowałem u siebie w Szczecinie małą świąteczną nietypową promocję platformy Boinc, naszego Teamu i w numerze noworocznym gazetki dołączę osobistą reklamę projektu RadioActive@Home...
Bo przecież - Wiara i Rozum - nie muszą się wykluczać :) ...
[smg id=30 type=album]
I dodatkowo zrobiłem mały mix moich zdjęć z Wyprawy Czarnobylskiej i Testów Czujnika Proto - dodatkowa promocja na YT - jako odstresowanie od wiele spędzanego obecnie czasu w "świecie zza kratkami" :)

Testy proto czujnika Projektu RadioActive@Home Teamu Boinc@Poland w Prypeci
#18
Myślę, że "dojrzeliśmy" do tego, aby nie tylko działać z czujkami, testować je, podłączać, cieszyć się nimi i punktować na platformie BOINC, ale także do tego, aby zgłębić swoją wiedzę odnośnie wszystkiego, co się tyczy projektu Radioactive@Home.

Zapraszam więc:

  • na swojego chomika, gdzie można w ramach mojego transferu - nawet bez rejestracji - pobrać trochę owych "źródełek" wiedzy,
  • na portal nuclear.pl - znajdziecie tam sporo wiedzy dodatkowo wzbogacającej nasze "spojrzenie" na liczącą czujkę,
  • do nowego działu na stronie Projektu Rad@H - "Wiedza",
  • ...

Miłej lektury do poduszki i zachęcam innych, którzy coś ciekawego znaleźli, aby poszerzali nasza wirtualną bibliotekę!



Nieco informacji o jednostkach:

Rentgen - jest jednostką dawki ekspozycyjnej (mówi nam tylko o natężeniu promieniowania gamma w miejscu pomiaru - czyli jak bardzo fotony zjonizują nam kilogram powietrza). Jest to stara jednostka i uwaga: dotyczy tylko promieniowania gamma! (co wynika z jej definicji) Teraz odpowiednikiem Rentgena jest po prostu C/kg.

Jeżeli chcemy mówić o wpływie promieniowania na dowolną materię tudzież człowieka, używamy pojęcia dawki pochłoniętej lub dawki równoważnej (pomijam na razie inne dawki).
Jednostką dawki pochłoniętej jest Grej (SI) (a był rad (CGS)).
Aby uwzględnić rodzaj i energię danego promieniowania na organizm żywy, wprowadzono pojęcie dawki równoważnej.
Jednostką dawki równoważnej jest Siwert (SI) (był rem (CGS)).

I teraz jak przeliczyć dawkę ekspozycyjną na dawkę równoważną?
Otóż 1 Rentgen to z definicji ładunek elektryczny 2.57976*10^-4 C wytworzony poprzez jonizację promieniami gamma 1 kilograma powietrza (0'C i 760 mm Hg (1 Tor)). Aby tak zjonizować tyle powietrza, należy dostarczyć w postaci promieniowania gamma energię 87600 ergów, czyli na każdy gram powietrza to będzie 87.6 erg/g.
Jednostka dawki pochłoniętej 1 Rad = 100 erg/g. Czyli 1 Gy = 100 rad = 10000 erg/g. Ponieważ jak już wspomniałem Rentgen ma sens jedynie w przypadku promieniowania gamma, współczynnik (biologicznej efektywności promieniowania) dawki równoważnej będzie równy 1.
A więc dawka równoważna o wartości 1 Sv (= 100 rem) = 1 Gy (= 100 rad) = 1 J/kg = 10000 erg/g = 114.155 R (10000/87.6)

W skrócie:
1 Sv = 100 rad (rem) = 114.155 R
1 R = 0.876 rad (rem) = 0.00876 Sv = 8.76 mSv
#19
Skoro w Polsce nie można mieć legalnie nawet naturalnego kamienia z okolic Kowar z "rysą uranową" w środku, bo zaraz "zakocha się" w człowieku albo CBŚ albo ABW - http://mineraly.pg.gda.pl/promieniotworczosc/minprom.html - choć PAA akurat nie widzi żadnego problemu - to można legalnie sobie kupić np. w "Zielonku" elektrody wolframowe "czerwone" do spawania metodą TIG:

Elektrody wolframowe "czerwone" (2% toru) jako "źródełko" promieniowania tła gamma

I jak można oglądnąć efekt niezły :) średnia pomiarów z "Terry" ok. 0,90 uSv/h... bez wyjeżdżania do Zony mamy ciekawe wyniki... no to "ogłaszam" 24h - albo i dłużej, jak zajdzie taka potrzeba - "alarm radiacyjny" dla miasta Szczecina :) co pewien czas będę na godzinkę dokładał do tuby elektrody, aby na wykresie uzyskać "stan alarmowy"...

Lapek o ID 682:



Test czujnika projektu RadioActive@Home - Elektrody wolframowe "czerwone"

P.S. Specjalnie dedykuję GRID-owi, bo jak Ola z Sebastianem byli w Zonie chciał pod Ich pomiary ustawić ikonkę dla czujki znajdującej się w strefie "rażenia" - teraz może to realizować - http://radioactiveathome.org/map - czujka 682 - Szczecin-Żelechowa, ul. Słowicza :) ...
#20
Może podzielicie się zdjęciami lub filmikami Waszych miejsc pomiarów promieniowania tła gamma? Nie tylko tymi stacjonarnymi, mobilnymi też...

Daję więc przykład mobilny - w ramach Dnia Edukacji Narodowej nasza ekipa Zachodniopomorskiego Centrum Edukacyjnego w Szczecinie udała się nad morze, by wspólnie po świętować i razem pobyć. Była więc też okazja, aby pomierzyć i po testować naszą czujkę nad brzegiem Bałtyku:

Pomiary radiacji Wybrzeża Bałtyku w projekcie RadioActive@Home

Zapraszam do dzielenia się Waszymi pomysłami  :ahoy:  ...
#21
Zgodnie z zapowiedzią z innego wątku - zaczynam tu podawać wszelkie informacje - zwłaszcza dla zainteresowanych w przyszłości wyjazdem do Strefy Zero :) ...
Później będzie to wątek o "wyczynach" naszej czujki proto w Prypeci  :attack:  ...

Na początek treść pierwszego e-maila organizacyjnego:


1. Idea wyjazdu
------------------
NIE JEST TO WYCIECZKA Z BIURA PODRÓŻY. Jest to NASZA WSPÓLNA wyprawa naukowa do miejsca będącego celem wspólnych zainteresowań. W naszej grupie wszyscy są równi, od każdego można wymagać tego czego wymaga się od siebie i nikt nie będzie nikogo na wyprawie trzymał za rękę i traktował jak klienta.

Jeżeli na wyjeździe pojawią się jakieś pytania bądź wątpliwości, prosimy o niezwłoczne informowanie nas o tym. Ta wyprawa ma być przez wszystkich dobrze wspominana i chcemy uniknąć sytuacji, gdzie o prostych do rozwiązania problemach dowiadujemy się dopiero po wyjeździe.

Na wyprawie prosimy o zachowanie dyscypliny. Zależy nam na tym, aby zrealizować w 100% program wyjazdu. Pewne zachowania uczestników wyprawy mogą być pretekstem do szykanowania grupy przez Ukraińców, dlatego słuchajcie tego co mówimy i stosujcie się do przekazywanych przez nas wskazówek.


2. Co muszę mieć zawsze przy sobie?
---------------------------------------------
NAJWAŻNIEJSZĄ RZECZĄ jaką musicie ze sobą zabrać JEST PASZPORT. Pamiętajcie o tym pakując się na wyjazd oraz podczas przemieszczania po terytorium Ukrainy. Paszport należy mieć ZAWSZE PRZY SOBIE. Stanowi on m.in. wejściówkę do Zony.

Drugie pod względem ważności są pieniądze. Bez reszty można sobie poradzić, bez tych dwóch rzeczy będzie ciężko. (Na jednym z wyjazdów uczestnik przypomniał sobie o braku paszportu 200 km od domu - konsekwencje jakie są, pewnie się domyślacie).


3. Pieniądze
-------------
Ukraińską walutę - hrywny najbardziej opłaca się kupić za złotówki po ukraińskiej stronie granicy. Tam jest najkorzystniejszy kurs i tam zrobimy postój na wymianę waluty. Dolary i euro sprawdzają się tylko jako waluta awaryjna do wymiany w kantorze.

Nie spotkaliśmy się z problemem wypłat pieniędzy z bankomatów na Ukrainie.
Tak w Sławutyczu jak i w Kijowie bankomaty są dostępne. Na stacjach benzynowych możliwość płacenia kartą jest dopiero sukcesywnie wprowadzana. Może być tak, że trafimy na same stacje bez możliwości płacenia kartą.

Ile pieniędzy zabrać? Jednym wystarcza 300 hrywien, innym nie wystarcza 600. Na pewno nie opłaca się przywozić hrywien z powrotem do Polski. 600 hrywien (~240 zł) to suma, która powinna wystarczyć. Na wypadek sytuacji awaryjnej można zabrać dolary do wymiany lub lepiej - kartę do bankomatu.

Przykładowe ceny:
Big Mac Menu - 30 UAH
Zestaw: Kotlet a'la dewolaj + ziemniaki + surówka + naleśniki - 40 UAH
Piwo - 5 UAH
Herbata - 5 UAH

UWAGA ŁAPÓWKI: w cenę wyprawy nie są wliczone łapówki "na trasie" tzn. zatrzymywanie autokaru przez milicję lub inne służby domagające się zapłaty za zezwolenie na dalszą jazdę. W takim wypadku, wg zasad turystyki komercyjnej na wschód, obowiązuje solidarna "zrzutka" przez wszystkich w autokarze. Statystyka pokazuje, że tylko raz na prawie 15 wyjazdów była konieczność zrobienia zrzutki i wyniosła ona 12 UAH (~5 zł) od głowy. Nie wiemy ile razy takie coś może mieć miejsce na jednym wyjeździe, dlatego nie wliczamy tego w cenę. Zakładamy, że nasza podróż odbędzie się bezproblemowo (bez "zrzutek"), ale miejcie to proszę na uwadze.


4. Miejsce zbiórki
-------------------
Spotykamy się we wtorek, 27-go września o godzinie 22.00 pod Muzeum Techniki w PKiN (Pałac Kultury i Nauki, naprzeciwko Złotych Tarasów, od strony Al. Jerozolimskich). Dla osób z innych miast przesyłam link do strony z mapą:

http://maps.google.pl/maps?f=d&source=s_d&saddr=&daddr=52.230382,21.006128&hl=pl&geocode=&mra=dme&mrcr=0&mrsp=1&sz=17&sll=52.23073,21.003982&sspn=0.00324,0.009645&ie=UTF8&t=h&z=17


5. Dojazd do Warszawy
---------------------------
Wszyscy dojeżdżający z innych miast na miejsce zbiórki przed wyprawą, mogą szukać współtowarzyszy podróży na naszym forum strefazero.org/forum.

Istnieje również możliwość zabrania się z nami po drodze, na trasie Warszawa - przejście graniczne Dorohusk (jedziemy przez Lublin).
Wszystkie ustalenia w tej sprawie proszę prowadzić z dr Rabińskim: Marek.Rabinski@ncbj.gov.pl


6. Przyjazd do Warszawy samochodem
------------------------------------------------
Osoby dojeżdżające na naszą wyprawę z innych miast własnym samochodem powinny pamiętać, że w centrum Warszawy parkowanie jest płatne od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00. Przemyślcie wcześniej lokalizację miejsca parkowania.


7. Organizacja zbiórki
-------------------------
Istnieje bezwzględny zakaz pojawienia się w miejscu zbiórki pod widocznym wpływem alkoholu lub narkotyków. Jeżeli uznamy, że ktoś nie nadaje się z tego powodu do wyruszenia z nami w podróż, nie jedzie.

Prosimy o nie spóźnienie się, ponieważ naprawdę nie możemy sobie pozwolić na oczekiwanie. Lepiej zaplanujcie sobie przybycie do Warszawy za wcześnie, niż chwilę za późno.


8. Nasz autokar i kierowcy
------------------------------
Autokar marki SETRA wynajmujemy ze Świerku, który ma liczną flotę autobusów. Ich autobusy są na bieżąco wykorzystywane do wykonywania transportu dla Instytutu Problemów Jądrowych (obecnie Narodowego Centrum Badań Jądrowych) w Świerku, a także często wynajmowane do obsługi różnych wyjazdów krajowych i zagranicznych organizowanych m.in. przez kościoły, szkoły, wojsko itd. Wszystkie autobusy są w bardzo dobrym stanie technicznym.

Jadą z nami doświadczeni stażem kierowcy, którym ukraińskie realia drogowe nie są obce, dlatego bezpieczeństwa naszej podróży możecie być pewni.

Jeżeli komuś nasze zapewnienie nie wystarczy i chce skontrolować autobus przy pomocy policji, ogromna prośba - numer rejestracyjny autobusu oraz kierowcy, którzy z nami pojadą - są nam znani. Niech ta kontrola nie odbywa na miejscy zbiórki w godzinę wyjazdu tylko wcześniej. Nie możemy sobie pozwolić na 30-to minutowe opóźnienie, dlatego jeżeli ktoś zamówi kontrolę to niech to zrobi do Świerku, a nie pod PKiN. Wystarczy tylko do nas w tej sprawie napisać.


9. Przejazd Polska-Ukraina-Polska
------------------------------------------
Jeżeli czas postoju podczas podróży zostanie określony na 15 minut, to patrząc na zegarek i widząc, że za 3 minuty odjazd, proszę nie zamawiać sobie obiadu w przydrożnym barze.

Toaleta w autobusie będzie zamknięta i nie wynika to z awarii tylko z komfortu podróży. Na Ukrainie nie ma miejsc, w których można taką toaletę opróżnić. Gdy długo stoi pełna zaczyna śmierdzieć, dlatego potrzeby fizjologiczne załatwiamy tylko na postojach. Będą się one odbywały w miarę możliwości co 1,5 - 2 godziny. W miarę możliwości oznacza tutaj możliwość zatrzymania się w bardziej komfortowym miejscu niż pierwszy lepszy krzak. Jeżeli ktoś zdecyduje się pić piwo w czasie podróży, musi wziąć pod uwagę czas, który pozostał do następnego postoju. Wyjątków postojowych nie będzie, a uwierzcie mi (nie jedziemy tam po raz pierwszy) - od razu widać kogo z jakiego powodu ciśnie na wcześniejszy postój. Zaznaczam, że kierowca w ogóle może zabronić spożywania alkoholu w autobusie - ma do tego prawo.


10. Filmy do autokaru
-----------------------
W celu umilenia podróży (ponad 15 godzin) zachęcamy Was do zabrania ze sobą filmów na DVD. W przeciwnym wypadku jesteśmy skazani na to co jest w autokarze, a zwykle są to filmy, które już dawno leciały w TV.

WAŻNE: Filmy tylko z polskim dubbingiem, ponieważ ekrany w autobusie są za małe, żeby odczytać napisy z większej odległości.

PROŚBA: Niech co druga osoba, która właśnie pomyślała "Pewnie inni wezmą filmy, więc ja nie muszę" zmieni zdanie i zabierze jeden film ze sobą :) Praktyka pokazuje, że prawie nikt tych filmów w podróż nie zabiera. Spokojnie, filmy wrócą do Was całe i niezniszczone.


11. Nerwy i agresja
--------------------
Informujemy (na wszelki wypadek), że jakikolwiek stwierdzony przejaw agresji w czasie wyjazdu (a zdarzało się to niektórym po alkoholu) skutkuje eliminacją z wyjazdu i pozostawieniem samemu sobie w miejscu, w którym do stwierdzonego aktu agresji doszło.


12. Jedzenie w czasie jazdy
-----------------------------
W czasie podróży Polska-Ukraina-Polska miejsca postojów są losowe, a na większości stacji nie ma barów, które mogą sprawnie obsłużyć naszą grupę, dlatego ważne jest zabranie jedzenia na drogę. Zwracamy uwagę na zapachy jakie to jedzenie może wydzielać. Pamiętajcie, że nie jesteście sami w autokarze i np. zabranie jajek na twardo nie jest dobrym pomysłem.

Spodziewana godzina przyjazdu do Sławutycza - 16:00-19:00 czasu miejscowego (+1 do czasu Polskiego). Tego dnia w programie nie ma kolacji. Możecie zabrać prowiant z domu lub zjeść kolację w restauracji w Sławutyczu. Sklepy w mieście są otwarte do godziny 23.00-24.00, dlatego nie ma problemu z zakupem czegoś do jedzenia i przygotowaniem sobie obiadokolacji już w kwaterze - mieszkania posiadają kuchnie.


13. Kwatery w Sławutyczu
-----------------------------
Rozmieszczenia po kwaterach dokonamy w czasie podróży na Ukrainę. Osoby, które wybierają się na wyprawę same, będą mogły w czasie podróży wybrać sobie współmieszkańców.

W mieszkaniach, w których będziemy mieszkać jest pościel więc nie trzeba zabierać śpiworów. Warto za to zabrać coś do okrycia podczas snu w autokarze + ew. jak ktoś potrzebuje - poduszkę.

Kwatery nie posiadają podłączenia do Internetu, ale jest bezpłatne Wi-Fi w restauracji "Stary Tallin".


14. Wjazd do Zony
-------------------
Obowiązuje całkowity zakaz wwożenia do zamkniętej strefy alkoholu. Każdy przechodzi szczegółową kontrolę. Nawet piersiówka jest natychmiastowym biletem powrotnym do Sławutycza.

Istnieje również całkowity zakaz przeklinania na dworcu oraz w pociągu kursującym do zamkniętej strefy. Powszechnie używane przez niektórych jako przecinek słowo "kur**", jest odbierane przez Ukraińców jako osobista obraza i prowadzi do nieprzyjemnych sytuacji. Rezultatem jest skarga do Dyrekcji Elektrowni, co w konsekwencji skutkuje różnymi metodami utrudniania nam realizowania programu lub nawet skróceniem czasu pobytu w Prypeci pod jakimś zmyślonym pretekstem. TO WAŻNE: Pilnujcie siebie nawzajem.


15. Ubiór
--------
W zamkniętej strefie obowiązuje ubiór całkowicie zasłaniający ciało tzn. długie spodnie oraz długie rękawy, a także zakryte buty. Przestrzeganie tej zasady ubioru jest ważne bez względu na pogodę, co ważne zwłaszcza w bardzo ciepłe dni. Osoby, które nie zastosują się do zasad ubierania mogą zostać niewpuszczone na teren zamkniętej strefy.

UWAGA: w strefie konieczne jest podwinięcie zbyt długich nogawek od spodni. Buty najlepiej żeby były pozbawione jakichkolwiek frędzli czy futer zbierających kurz z ziemi w Prypeci.

NIE MA POTRZEBY WYRZUCANIA UBRAŃ I BUTÓW PO WYPRAWIE.


16. Bezpieczeństwo w zamkniętej strefie
-------------------------------------------------
Zasady bezpieczeństwa poruszania się w Strefie, a zwłaszcza w mieście Prypeć (wszystkie zostaną omówione jeszcze raz przez naszego przewodnika):

- przed piciem opłukać usta
- przed załatwianiem potrzeb natury fizjologicznej - opłukać ręce
- jeżeli jeść to tylko z zamkniętych opakowań np. batony - własne kanapki nie wskazane
- chodzić po chodnikach, a nie po wysokiej trawie
- nie wchodzić na stalowe konstrukcje
- w przypadku przebywania w pomieszczeniach gdzie jest dużo kurzu lub został on wzbity przez np. upadek jakiegoś mebla - zatkać usta i nos
- uważać na studzienki kanalizacyjne bez pokryw (łatwo o wypadek)
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa pochodzą od naszego ukraińskiego przewodnika (likwidatora skutków awarii w Czarnobylu) i mają na celu zminimalizowanie możliwego zagrożenia dla Waszego zdrowia. Tak, jak ze wszystkimi wskazówkami, każdy stosuje się wg uznania.

ALE UWAGA:
- nie wolno niczego kłaść na ziemię (JEDNA Z NAJWAŻNIEJSZYCH ZASAD)
Złamanie tej zasady przez uczestników wyjazdu, zwłaszcza przy robieniu zdjęć Sarkofagu, jest często wykorzystywane przez Ukraińców do szykanowania cudzoziemców. Rzecz jasna nie mamy tu na myśli kładzenia na ziemi statywów, ale plecaków, toreb od aparatów itd.


17. Powrót do Polski
----------------------
W drodze powrotnej do Polski nie zatrzymujemy się w żadnym supermarkecie na zakupy, dlatego pozostałe hrywny można wydać tylko na stacjach, na których będziemy robić postoje. Ukraiński alkohol i pamiątki proszę zakupić przed podróżą powrotną. Tuż przed granicą zatrzymujemy się na stacji, która jest dość dobrze wyposażona i zaopatrzona, ale asortyment zdecydowanie lepszy jest w sklepach w Kijowie.


18. Limity celne
----------------
Ilości alkoholu oraz tytoniu które można przywieźć ze sobą z Ukrainy (cytat odpowiedniej ustawy):

"W odniesieniu do wyrobów tytoniowych oraz napojów alkoholowych zwolnieniu podlegają następujące ilości ww. towarów:
(...)

2) wyroby tytoniowe, jeżeli są przywożone w transporcie innym niż lotniczy lub morski przez podróżnego, który ukończył 17 lat:
a) papierosy - 40 sztuk lub
b) cygaretki (cygara o masie nie większej niż 3g/sztukę) - 20 sztuk, lub
c) cygara - 10 sztuk, lub
d) tytoń do palenia - 50 g,
Zwolnienie w ramach norm, o których mowa wyżej można stosować do dowolnego połączenia wyrobów tytoniowych, pod warunkiem, że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 %.

3) napoje alkoholowe, jeżeli są przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat:
a) napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 % i więcej - 1 litr lub
b) alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 % - 2 litry, i
c) wina niemusujące - 4 litry, i
d) piwo - 16 litrów.
Zwolnienie w ramach norm, o których mowa wyżej można stosować do dowolnego połączenia różnych rodzajów alkoholu i napojów alkoholowych, o których mowa w lit. a i b, pod warunkiem, że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 %."


19. Wiedza na temat promieniowania i CzAES
-------------------------------------------------------
Dla osób, które zastanawiają się jak to właściwie jest z tym promieniowaniem w strefie, przesyłamy link do opracowania jakie wykonał uczestnik jednego z naszych poprzednich wyjazdów. Będziecie mieli okazję samodzielnie porównać to z rzeczywistością:

http://strefazero.org/szafka/Biuletyn-PAA.pdf (<1 MB)

Dodatkowo jeszcze dwa ciekawe opracowania z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku.
http://strefazero.org/szafka/Promieniotworczosc_IPJ.pdf (7,2 MB)
http://strefazero.org/szafka/NiebojmysieEJ.pdf (6 MB)

Artykuł na temat Czarnobyla i awarii:
http://strefazero.org/szafka/10.2010/Chernobyl_NPP_v10.04.pdf (48 MB)


20. Ukraina sama w sobie
-----------------------------
Osoby, które wybierają się po raz pierwszy na wschód, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że Ukraina jest spory kawał za Polską w "pościgu cywilizacji". Coś co u nas jest już normą, tam często jest jeszcze przywilejem.
Czystość publicznych toalet pozostawia wiele do życzenia. Dziura w ziemi zamiast sedesu to nierzadki widok.
Jakość jedzenia można określić "zmienną losową". Raz jest bardzo dobre, a raz trafi się zimne i niesmaczne.
Przykłady można mnożyć, ale w naszym wyjeździe chodzi również o to, aby pokazać Wam naszego wschodniego sąsiada takim jaki jest.

Jeżeli coś jest nie tak jak było ustalone lub zmienia się ostatniej chwili, nie denerwujcie się na nas. Najczęściej nie mamy na to żadnego wpływu, ale zawsze robimy wszystko, aby było jak najlepiej. Dlatego najważniejsza jest dobra komunikacja między nami.

--------------

Przypominam, że przed wyjazdem zbieramy podpisane Oświadczenia i Regulaminy (są biletami wstępu). Prosimy o ich wydrukowanie i CZYTELNE podpisanie. Aktualne wersje (zmienione daty) będą do pobrania na naszej stronie w piątek

Kolejny mail organizacyjny jutro.

Pozdrawiam,
Paweł Mielczarek
strefazero.org
#22
Archiwum / Stacje meteo
11 Czerwiec 2011, 15:44
Wiem, że nie jestem tu jedynym, który "męczy" pogodynkę...
Chciałbym się podzielić swoimi "radościami"...
A oto one:

Sama stacja pogodowa: www.picasaweb.google.com/tomaszkrzanicki/SR1WXRStacjaPogodowaAPRSSzczecinPomorzany - wraz z licencją na nadawanie w KF-ie jako stacja radiowa SR1WXR...
Antena odbiorcza do satelitków meteo NOAA: www.picasaweb.google.com/tomaszkrzanicki/StacjaMeteoWwwSq1pshPl - pośród wielu, to ta z czterema "wąsami"...

A wyniki można "podziwiać" na:

Stacja meteo: www.svistak.info
Obraz satelitarny: www.sq1psh.pl
Krótkofalowcy odwiedzający Szczecin i okolice z radiami z systemem APRS - znak stacji - SR1WXR, zaś dla pozostałych: http://aprs.fi/?call=SR1WXR&mt=roadmap&z=11&timerange=3600

Zapraszam do dzielenia się swymi "zabawkami" :) ...
#23
Wizytówki / Svistak
01 Czerwiec 2011, 12:05
Witam Wszystkich z Team-u serdecznie... jestem z Wami od paru już lat, ale od niedawna na forum... mam nadzieję, że teraz się bardziej rozkręcę, zwłaszcza, że mam kilka terminali, które obsługują np. stację pogodową, ale co tylko 15 minut, więc 14 minut trzeba ich zająć  ;D  ... a na marginesie - pochodzę z Mielca na Podkarpaciu, a od 15 lat mieszkam i pracuje w Szczecinie...

Mój dorobek na Boinc: