http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-18396853
Będzie większy nawet od posągu chrystusa w Świebodzinie :P I nieskończenie bardziej użyteczny. Za jakieś 10 lat powinien być gotowy. Dla porównania, obecne największe teleskopy mają ok 10 metrów średnicy, a teleskop hubble'a ma 2 metry średnicy. Nic, tylko czekać i trzymać kciuki, żeby nie anulowali funduszy :p_arr:
ano, jeszcze jakby go w kosmos wynieśli to byłby szał....
Już samo przewiezienie tego lustra na miejsce będzie ogromnym wyczynem :fright: Niedawno oglądałem program w którym przewozili mniejszy teleskop. Padł im akumulator w pojeździe który to przewoził.. A lustro mogło stać jakieś 2 godziny bez chłodzenia potem można było wyrzucić . Ledwo zdążyli z zapasowym :) Trochę kiepska organizacja była..
Cytat: Troll81 w 12 Czerwiec 2012, 07:13
ano, jeszcze jakby go w kosmos wynieśli to byłby szał....
40m lustro?
da sie jeżeli jest to lustro segmentowe :D
http://en.wikipedia.org/wiki/Segmented_mirror
GTC ma takie o średnicy 10,4m
Cytat: Troll81 w 12 Czerwiec 2012, 07:13
ano, jeszcze jakby go w kosmos wynieśli to byłby szał....
byłoby miodzio <- bez zakłóceń, atmosfery, odblasków, chmur itp itd
hmm, a zamiast jednego lustra 40m nie lepiej kilka mniejszych sprzężonych?
tak jak ma Large Binocular Telescope?
40m to będzie naprawdę duże lusterko baaardzo narażone na wszelkie odkształcenia od temperatury albo chociażby od zabrudzeń itp
Lustro pierwotne (to duże) będzie składać się z prawie 800 sześciokątnych segmentów o średnicy 1.5 metra. Zbudowanie tak olbrzymiego lustra z jednego kawałka szkła nie ma technicznego i ekonomicznego sensu. Największe monolityczne lustro ma średnicę 8,3 metrów i jest zamontowane w teleskopie subaru, który stoi na wulkanie Manua Eka na Hawajach.
Lustro wtórne będzie mieć średnicę 4.2 metrów. Dla porównania, największe teleskopy w polsce mają ok 1 metra średnicy.
Jeżeli wolicie tekeskopy kosmiczne to zawsze możecie kibicować teleskopowi Jamesa Webba, 6 metrów średnicy. Z tym, że jest 7 razy mniejszy, a kosztuje prawie 7 razy tyle co Europejski 40-metrowiec ;)
nie myl apertury z rodzielczościa. Im więcej teleskopów patrzy w nieby (tzw array) tym wyższa zdolność rozdzielcza. Ale nie zmienia to apertury. Większa średnica to wieksza zdolność skupiania światła a to pozwala dostrzec słabiej swiecace obiekty....
Zabawa z array'ami niestety póki co ogranicza się do radioastronomii. Żeby "skombować" kilka teleskopów w jeden trzeba znać odległości między nimi z dokładnością do długości fali na której prowadzimy obserwacje. Jak nie trudno się domyślić dużo łatwiej jest uzyskać należytą dokładność w przypadku obserwacji na długich falach. W przypadku światła widzialnego udane obserwacje na zespołach teleskopów to bardzo trudna sztuka i nawet dwa działające razem to rzadkość. Na siłę możnaby uznać, że VLT w Chile to array, chociaż dość mizerny w porównaniu do arrayów radioastronomicznych. 8 teleskopów, które do tego częściej pracują indywidualnie niż jako zespół. Co więcej, gdy teleskopy działają jako zespół zdecydowana większość zebranego przez nie światła jest tracona w procesie interferencji. Tak więc dodatkowa rozdzielczość jest okupywana dużo mniejszą czułością. To stanowi główną wadę "arrayów" w świetle widzialnym.
Ze względu na te trudności z interferometrami jeden duży teleskop w pewnych zastosowaniach może być znacznie bardziej efektywny niż sieć mniejszych.
Cytat: phobos w 13 Czerwiec 2012, 22:55
Zabawa z array'ami niestety póki co ogranicza się do radioastronomii. Żeby "skombować" kilka teleskopów w jeden trzeba znać odległości między nimi z dokładnością do długości fali na której prowadzimy obserwacje. Jak nie trudno się domyślić dużo łatwiej jest uzyskać należytą dokładność w przypadku obserwacji na długich falach.
Dokładność wojskowego GPS nie wystarczyła by lub coś podobnego?
Ewentualne jakieś laserowe pomiary.
zobacz jaka jest długość fali świetlnej a potem zobacz jaka jest dokładność gps. do tego odległość między ogniskami teleskopów moze się wszak nieznacznie zmieniać (np o mm) pod wpływem wiatru a w porównaniu do długości fali to gigantyczna odległosć....
Cytat: Troll81 w 14 Czerwiec 2012, 08:47
zobacz jaka jest długość fali świetlnej a potem zobacz jaka jest dokładność gps. do tego odległość między ogniskami teleskopów moze się wszak nieznacznie zmieniać (np o mm) pod wpływem wiatru a w porównaniu do długości fali to gigantyczna odległosć....
hmm, zapewne fala jest o wiele krótsza niż najdokładniejszy gps.
to było takie luźne pytanie ;)
to już wiemy dlaczego nie robią takich rzeczy :)