BOINC@Poland

Inne => Archiwum => Wątek zaczęty przez: Tobas w 13 Lipiec 2015, 19:34

Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Tobas w 13 Lipiec 2015, 19:34
(http://wiecejnizenergia.pl/wp-content/uploads/2015/05/logo-big.png)

Niniejszym chciałbym Was prosić o poparcie ruchu obywatelskiego, którego stałem się aktywistą.

Razem rozwijamy energetykę obywatelską!
Apelujemy do Prezydenta, Parlamentu i Rządu Rzeczpospolitej o uznanie rozwoju rozproszonych źródeł energii odnawialnej i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw domowych za krajowy priorytet inwestycyjny.

Jednocześnie oczekujemy odpowiednich rozwiązań prawnych wspierających energetykę obywatelską, a w konsekwencji modernizację Polski.

Aktualnie mamy 15k podpisów - dążymy do 100k i więcej.
Zbliżają się wybory i dla polityków tego typu ruch może być gratką. Liczymy, że mamy realny wpływ na rozwój OZE w Polsce ,co zresztą pokazała "walka" o ustawę.

Podpisy pod apelem można składać tutaj:
http://wiecejnizenergia.pl/ (http://wiecejnizenergia.pl/)

Zapraszam również do wklejania linku na swoje FB i udostępniania znajomym. Każdy podpis się liczy!

Z góry dziękuję za poparcie, to jest w naszym wspólnym interesie.
Komu się nie marzy tani, własny prąd do maszyn  :attack:

Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: AiDec w 13 Lipiec 2015, 20:35
Masz mnie na FB, wiesz ze popieram :)
Dawno podpisalem i udostepnilem, zachecam pozostalych  :p_arr:
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 13 Lipiec 2015, 21:31
podpisane, udostepnione
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: SzaMoT🍀 w 14 Lipiec 2015, 01:04
Podpisane, udostępnione :)
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: matszpk w 14 Lipiec 2015, 15:17
też podpisałem. dobra inicjatywa.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: sknd w 14 Lipiec 2015, 16:47
podpisane
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Szopler w 14 Lipiec 2015, 16:52
podpisane i popchnięte ;)
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Sebastian M. Bobrecki w 14 Lipiec 2015, 16:54
@Tobas - Sokoro stałeś się aktywistą, to zapewne trochę już zbadałeś temat. W związku z tym ma pytanie. Czy może orientujesz się, czy istnieją już choćby jakieś zarysy propozycji konkretnych rozwiązań prawnych (ustaw/rozporządzeń), które miały by to regulować?

Pytam, ponieważ kiedyś spotkałem się z takim opracowaniem tego tematu, z którego wynikło że sprawa wcale nie wygląda tak różowo. Przynajmniej nie dla wszystkich. Otóż wyglądało to tak, że grupą bardzo korzystającą w tym przypadku byli tzw. prosumenci. Czyli gospodarstwa które poza konsumpcją energii, także by ją wytwarzały (np. za pomocą paneli słonecznych, czy turbin wiatrowych) i nadwyżkę odsprzedawały. Z ich punktu widzenia rozwiązanie idealne ponieważ mogą zmniejszyć ilość zakupowanej energii, a w sprzyjających warunkach, jeśli będą mieli jej nadmiar, to jeszcze sprzedać nadwyżkę. I tu się pojawiły problemy. Mianowicie, za jaką cenę firmy energetyczne miały by tą energię od nich odkupować i czy musiały by to robić. Przedstawiona tam kwota, którą zaproponowali główni zainteresowani (prosumenci), była jednak dosyć wysoka. I o ile na terenach o małej gęstości zaludnienia całość się jeszcze sensownie bilansowała, głównie ze względu na oszczędności przy opłatach przesyłowych. To na ternach o gęstym zaludnieniu, i co za tym idzie zabudowie (np. blokowiska miejskie), gdzie nie ma warunków na to by stać się prosumentem, oznaczały zwykle dosyć znaczne podwyżki cen zakupu tej enrgii. Wynikało to głównie z tego że w takich gęsto zaludnionych ośrodkach, zazwyczaj opłaty transmisyjne są relatywnie niewielkie. Często w pobliżu dużych aglomeracji miejskich, lub nawet w nich samych znajdują się zakłady wytwarzające energię (elektrownie, elektrociepłownie). Zakłady te ze względu na hurtowy charakter działalności oferuję też atrakcyjniejsze niż proponowane przez potencjalnych prosumentów stawki.

Jeśli by przyjąć taki teoretyczny scenariusz legislacyjny, że np. firmy energetyczne zostały by zmuszone do priorytetowego odkupowania nadwyżek energii od prosumentów. Inaczej mogły by w ogóle nie chcieć tego robić. To przy relatywnie wysokich kosztach zakupu i do tego konieczności transmisji na znaczne odległości, cena dla konsumenta (który nie może być prosumentem) mogła by być znacząco (może nawet dwukrotnie) większa niż ma to miejsce w obecnej sytuacji.

I dla tego przed poparciem, warto by było wiedzieć jak to dokładnie ma wyglądać. Żeby się nie okazało że chcieliśmy dobrze, a wyjdzie jak zwykle.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 14 Lipiec 2015, 17:56
Ja myślę że specjaliści z lobby energetycznego nie pozwolą na krzywdzące ich stawki :D
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Martin Fox w 14 Lipiec 2015, 18:38
Cytat: Troll81 w 14 Lipiec 2015, 17:56
Ja myślę że specjaliści z lobby energetycznego nie pozwolą na krzywdzące ich stawki :D
Masz na myśli tych którzy chcą produkować prąd w domach? :P
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: AiDec w 14 Lipiec 2015, 19:40
@Sebastian

Lobbysci z energetyki, te knury jedne, zgodzili sie na stawki bardzo krzywdzace prosumentow. Oplacalnosc odsprzedazy prawie zadna (ostatnio bylo mniej wiecej 1/3 ceny ktora Ty normalnie placisz...), koszt zwrotu inwestycji liczony w dziesiatkach lat. Co innego produkcja dla siebie - wtedy oczywiscie oplaca sie to i termin zwrotu jest 5-20 lat (w zaleznosci od lokalizacji, sprzetu itp. ofc). Tak to wygladalo jak ostatnio zaglebialem sie w temat. Ot w Polsce porobilo sie jak w USA i wielkie koncerny staraja sie dymac ludzi jak moga.
Dodatkowo, energetyka moze sie stawiac. To znaczy niby maja przykaz odkupic, ale beda Ci robic takie problemy (prawne i bezprawne) ze albo wylysiejesz zanim z nimi wygrasz, albo sie poddasz, albo wydasz na prawnika kupe szmalu (i nie wiesz czy wygrasz i czy sie zwroci), albo Ci nerwy puszcza i spuscisz wpier*** kilku kanaliom.

Praktycznie nie oplaca sie robic tego na zarobek, najbardziej oplacalne jest zakupic taka instalke ktora dokladnie w 100% daje Ci tyle pradu ile potrzebujesz. O zarobku na tym, na chwile obecna, zapomnij :(
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Mat w 14 Lipiec 2015, 21:14
Tak jak już jesteśmy przy tego typu energetycznych tematach...

Zastanawiam się, jaki wpływ miałoby takie przydomowe produkowanie prądu na stabilność sieci elektroenergetycznych. Nie od dziś wiadomo, że w sieci musi być dokładnie tyle prądu, ile jest wymagane - i, najlepiej, ani trochę więcej, ani mniej. W końcu, niezależnie od tego, czy się pali czy wali, prąd musi pulsować z częstotliwością 50 Hz, mieć stałe napięcie i tak dalej. Obawiam się, że podłączenie do sieci wieluset tysięcy "kapryśnych" (bo zależnych od aktualnego widzimisię użytkownika) przydomowych elektrowni mogłoby spowodować zachwianie stabilności sieci. Produkcja musi się równać zużyciu, inaczej jest spory problem. Energii generalnie nie możemy zmagazynować, musimy ją na bieżąco zużywać. Elektrownie są ze sobą tak dograne, że gdy jest akurat taka potrzeba mogą zmieniać ilość prądu dawanego do sieci, na przykład regulując dopływ pary na turbiny czy cuś. Takie drobne odchyłki w ilości generowanej mocy nie są szczególnie szkodliwe dla maszyn w elektrowni. W dodatku da się mniej-więcej przewidzieć (z danych historycznych czy aktualnej sytuacji), jak dużo prądu będzie potrzebne.

Obawiam się, że gdybyśmy wprowadzili tego typu rozwiązania nie będąc odpowiednio przygotowanym do tych działań, moglibyśmy sobie znacznie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zachwianie bądź nawet zburzenie delikatnej równowagi energetycznej jest ostatnią rzeczą, jakiej pragniemy w dzisiejszych czasach... Wprowadzenie takich urządzeń wymagałoby ogromnej współpracy między producentami energii elektrycznej, no i oczywiście zwykłymi ludźmi - a z tym często jest kiepsko...

Z góry zaznaczam, że nie jestem ekspertem. Jeżeli gdzieś w moim toku myślowym jest błąd, wskażcie mi go - będę wdzięczny :)
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: AiDec w 14 Lipiec 2015, 21:30
Mat, jedyne co Ci napisze to ze byc moze problem jest, ale na pewno nie jest on nie do przeskoczenia. Ba, najwyrazniej jest to problem wrecz trywialny.
Pewnie czytales/slyszales o panelach w Niemczech. Masz tam (generalnie) wlasnie taka sytuacje, czyli panele w rekach prywatnych, na dachach zabudowan, totalna decentralizacja.
I co? I nic. Da sie.

Wiem ze stary link, ale podrzuce mimo to, bo akurat mi wpadlo w wynikach wyszukiwania.
http://kopalniawiedzy.pl/energetyka-sloneczna-Niemcy-rekord,20521

Masz tutaj 50% energii z rozproszonych zrodel odnawialnych.

CytatW przeciwieństwie do innych krajów nie jest ona dostarczana głównie przez wielkie farmy. Ponad 90% paneli fotowoltaicznych pracujących w Niemczech znajduje się na dachach domów mieszkalnych czy biurowców.

I co? Da sie :)  Nie slyszalem o "problemach" ze stabilnoscia sieci w Niemczech. A Ty? :)

Cytat: Mat w 14 Lipiec 2015, 21:14
Zachwianie bądź nawet zburzenie delikatnej równowagi energetycznej (...)

W takiej sytuacji stosuje sie systemy redundantne. Cos trzeba zrobic, to znajduje sie rozwiazanie.
CytatDlatego (...) instaluje się systemy redundantne (ang. hot standby), umożliwiające utrzymanie ciągłości sterowania lub szybkie odtworzenie parametrów pracy urządzeń, na przykład po krótkotrwałej awarii. Systemy redundantne cieszą się coraz większą popularnością wszędzie tam, gdzie wystąpienie najmniejszych przerw czy zatrzymań wiąże się z olbrzymimi stratami

Ludzie niech klada panele, buduja wiatraki, a energetyka niech sie zajmuje tym za co sie im placi. Budowa stabilnych sieci energetycznych. A nas to nie musi zupelnie interesowac. Kupujac samochod nie zastanawiasz sie czy siec drog wytrzyma kolejne pojazdy na drogach - nie Twoja broszka, sa ludzie ktorzy maja placone za rozwiazywanie takich wlasnie "problemow" :)
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Mat w 14 Lipiec 2015, 21:33
Dzięki AiDec, za rozwianie moich obaw i wzbogacenie mojej wiedzy :)

Doprawdy, ciekawa informacja. Cóż, nie spodziewałem się, że energia produkowana przez podmioty prywatne może osiągnąć tak ogromny odsetek w puli produkcji całego kraju. Jeszcze raz dzięki.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 15 Lipiec 2015, 00:04
Fotowoltaiki załączają się do sieci akurat wtedy gdy jest jej największy pobór (ludziska pracują) a wyłączają na noc gdy ludki śpią. Ewentualne niedobory (wieczorny szczyt zużycia podczas kolacji) można nadrobić zwykłymi źródłami energii, Idealnie do tego nadaje się elektrownia atomowa. Bo w węglowej szybko pieca nie przygasisz :D i nadmiary energii pójdą w komin.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: necavi w 15 Lipiec 2015, 15:57
@Trol to nie do końca tak z tym przygaszaniem. W Bielsku mamy takie coś co rozwiązuje problemy nadniaru ciepła w elektrowni.
CytatDla skompensowania dobowych wahań obciążeń, szczególnie w okresie przejściowym sezonu grzewczego, wybudowano akumulator ciepła o pojemności użytkowej ok. 20 tys. m3.
Piękne to nie jest KLIK, (http://bielskobiala.naszemiasto.pl/artykul/elektrocieplownia-w-bielsku-bialej-ma-obrzydliwy-akumulator,1474135,art,t,id,tm.html) ale daje radę.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 15 Lipiec 2015, 17:16
Z magazynowaniem ciepła nie ma problemu :D ale magazynowanie prądu już problemem jest. Ciepłem nie zasilisz mi żarówki w nocy gdy wiatru nie ma i słonko nie świeci.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Mat w 16 Lipiec 2015, 22:18
Ale za to to zmagazynowane ciepło możesz zmienić w energię elektryczną. Zasada dokładnie ta sama co przy standardowej produkcji prądu.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 16 Lipiec 2015, 22:56
uzyskiwanie prądu z ciepła jest wyjątkowo stratne. To już lepsza elektrownia szczytowo pompowa.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Mat w 16 Lipiec 2015, 22:58
Lepsze to, niż nic, jak sądzę.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 17 Lipiec 2015, 00:25
zależy co rozumiesz przez nic. Akumulator ciepła to koszt. I ten koszt musi się zwrócić.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: AL w 18 Lipiec 2015, 01:17
Cytat: necavi w 15 Lipiec 2015, 15:57
@Trol to nie do końca tak z tym przygaszaniem. W Bielsku mamy takie coś co rozwiązuje problemy nadniaru ciepła w elektrowni.
CytatDla skompensowania dobowych wahań obciążeń, szczególnie w okresie przejściowym sezonu grzewczego, wybudowano akumulator ciepła o pojemności użytkowej ok. 20 tys. m3.
Piękne to nie jest KLIK, (http://bielskobiala.naszemiasto.pl/artykul/elektrocieplownia-w-bielsku-bialej-ma-obrzydliwy-akumulator,1474135,art,t,id,tm.html) ale daje radę.


Ty z BB? Kiedy na piwko idziemy?
Znajomy budując nowy dom specjalnie dodatkowy poziom w piwnicy zaprojektował w którym znajduje się właśnie zbiornik/akumulator.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: PoznanskaPyra w 18 Lipiec 2015, 11:44
Cytat: AiDec w 14 Lipiec 2015, 21:30
Mat, jedyne co Ci napisze to ze byc moze problem jest, ale na pewno nie jest on nie do przeskoczenia. Ba, najwyrazniej jest to problem wrecz trywialny.
Pewnie czytales/slyszales o panelach w Niemczech. Masz tam (generalnie) wlasnie taka sytuacje, czyli panele w rekach prywatnych, na dachach zabudowan, totalna decentralizacja.
I co? I nic. Da sie.

Wiem ze stary link, ale podrzuce mimo to, bo akurat mi wpadlo w wynikach wyszukiwania.
http://kopalniawiedzy.pl/energetyka-sloneczna-Niemcy-rekord,20521

Masz tutaj 50% energii z rozproszonych zrodel odnawialnych.

CytatW przeciwieństwie do innych krajów nie jest ona dostarczana głównie przez wielkie farmy. Ponad 90% paneli fotowoltaicznych pracujących w Niemczech znajduje się na dachach domów mieszkalnych czy biurowców.

I co? Da sie :)  Nie slyszalem o "problemach" ze stabilnoscia sieci w Niemczech. A Ty? :)

Cytat: Mat w 14 Lipiec 2015, 21:14
Zachwianie bądź nawet zburzenie delikatnej równowagi energetycznej (...)

W takiej sytuacji stosuje sie systemy redundantne. Cos trzeba zrobic, to znajduje sie rozwiazanie.
CytatDlatego (...) instaluje się systemy redundantne (ang. hot standby), umożliwiające utrzymanie ciągłości sterowania lub szybkie odtworzenie parametrów pracy urządzeń, na przykład po krótkotrwałej awarii. Systemy redundantne cieszą się coraz większą popularnością wszędzie tam, gdzie wystąpienie najmniejszych przerw czy zatrzymań wiąże się z olbrzymimi stratami

Ludzie niech klada panele, buduja wiatraki, a energetyka niech sie zajmuje tym za co sie im placi. Budowa stabilnych sieci energetycznych. A nas to nie musi zupelnie interesowac. Kupujac samochod nie zastanawiasz sie czy siec drog wytrzyma kolejne pojazdy na drogach - nie Twoja broszka, sa ludzie ktorzy maja placone za rozwiazywanie takich wlasnie "problemow" :)

(tekst poniżej napisałem na podstawie kilku artykułów, oraz własnych wniosków)

W Niemczech aż tak różowo nie jest. Postawili na rozproszone źródła odnawialne i zamknęli kilka dużych elektrowni. No i zrobiły się problemy.

1.Pamiętajmy, że źródła odnawialne są bardzo niestabilne ze swej natury. Raz wiatr wieje raz nie, raz jest bezchmurne niebo, a raz są chmury. Teraz takie gospodarstwo domowe pobiera energie z sieci bardzo nieliniowo.
Ludziom z energetyki jest wtedy bardzo trudno przewidzieć jakie obciążenia będą panowały na sieci. Jedno gospodarstwo to jest nic, ale jak będzie pochmurno i bezwietrznie w połowie kraju, to zaczyna się robić problem. Pojawia nam się na sieci obciążenie jakie było gdy ludzie nie mieli własnych źródeł energii, a my wyłączyliśmy dużą elektrownie.

2.Duże zakłady przemysłowe potrzebują silnego pojedynczego źródła energii, nawet tysiące rozproszonych baterii słonecznych i wiatraków nie są wstanie zapewnić im stabilnej pracy. Dlatego w tej chwili część Niemieckiego przemysłu ciężkiego jest uniezależnione od naszych dostaw energii z "tych okropnych i cuchnących elektrowni węglowych"(Turów i Bełchatów).

Ja nie mówię, że źródła odnawialne są złe. Jednak uważam, że powinno się te wszystkie przepisy wprowadzać z ogromną rozwagą. Trzeba mieć na uwadze możliwość sprawnego funkcjonowania całej sieci energetycznej, a nie tylko grupę osób z elektrowniami przy domu.
Zapewne jest jakieś rozwiązanie tego problemu, ale wymagać będzie ono dużych zmian w infrastrukturze krajowej sieci energetycznej, a takie zmiany zawsze są bardzo trudne i kosztowne.




Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: pawg w 18 Lipiec 2015, 16:17
Niech zakłady energetyczne w Polsce zrobią zrzutkę na utworzenie nowego kierunku zamawianego na jakiejś uczelni: "Technologie magazynowania energii", albo chociaż dadzą odpowiednie zlecenia na badania
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: kva.pl w 20 Lipiec 2015, 18:04
W Polsce problemem nie jest pozyskiwanie energii, a to ze straty na jej przesyle mamy bodajze 4 razy wyzsze niz Niemcy  :deadman: No ale siec pamieta lata szescdziesiate i tylko czekac az wezmie i padnie. Byla nawet na ten temat audycja w Trojce z ktorej wniosek plynal jeden - predzej czy pozniej bedziemy mieli blackouty polowy kraju jesli nie wezmiemy sie za modernizacje sieci przesylowych i budowe nowych. Audycja byla ze 3 lata temu, wciaz sie nie wzielismy  %)
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Szopler w 20 Lipiec 2015, 19:37
eee tam - właśnie na dniach odpalili linię Miłosna - Siedlce / Ujrzanów 400kV.
U mnie prądu nie zabraknie ;)
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 21 Lipiec 2015, 00:01
Od ładnych kilku lat się ostro buduje w tej materii. Ale i bloki energetyczne mamy z czasów gierka. A ter inwestycje kosztują. Jak dla mnie już dawno powinniśmy budowac dwie atomówki. Jedną pomiędzy Katowicami a Krakowem ( multum dużych odbiorców, mniejsze straty na przesyle) a druga pomiędzy Łodzią i Warszawą (dwa bardzo duże ośrodki aglomeracyjne).
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: necavi w 21 Lipiec 2015, 06:09
@Troll znajdź gminy, które się na "atomówki" zgodzą. Nad morzem też energii potrzeba i łatwiej znaleźć taki teren - to się buduje...
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Szopler w 21 Lipiec 2015, 06:28
Jakby tym gminom powiedzieć, że by miały kasy z podatków tyle, że nie nadążyły by wydawać to by zaraz się zgodzili. Patrzcie jak Bełchatów niszczy krajobraz, a jednak gminy w okół należą do najbogatszych w kraju.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Cyfron w 21 Lipiec 2015, 08:59
Trollu - co do elektrowni, to w Jaworznie budują kolejny blok elektrociepłowni, więc tutaj też się dzieje :)
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 21 Lipiec 2015, 09:20
Ja wiem ze się dziej :D tylko nie w te mańkę co trzeba :D dla mnie dywersyfikacja źródeł energii to podstawa.

Z mojego podwórka: Wzdłuż biegu nysy kłodzkiej miały powstawać zbiorniki retencyjne i elektrownie wodne. Temat Stoi. Elektrownia szczytowo pompowa Młoty od 30 lat nieukończona. Ja wiem ze to kropla w morzu. Ale dla mnie to właśnie sygnał ze państwo nadal widzi węgiel jako źródło energii. A ten mamy coraz droższy. Pora już chyba zacząć myśleć o alternatywach.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: pawg w 21 Lipiec 2015, 19:41
Na szczęście PSE widzi ten problem ale nie mają środków na realizację tego typu projektów
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 22 Lipiec 2015, 00:21
Fajnie że widzi :D
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Martin Fox w 22 Lipiec 2015, 11:38
Cytat: Troll81 w 21 Lipiec 2015, 09:20
Ja wiem ze się dziej :D tylko nie w te mańkę co trzeba :D dla mnie dywersyfikacja źródeł energii to podstawa.

Z mojego podwórka: Wzdłuż biegu nysy kłodzkiej miały powstawać zbiorniki retencyjne i elektrownie wodne. Temat Stoi. Elektrownia szczytowo pompowa Młoty od 30 lat nieukończona. Ja wiem ze to kropla w morzu. Ale dla mnie to właśnie sygnał ze państwo nadal widzi węgiel jako źródło energii. A ten mamy coraz droższy. Pora już chyba zacząć myśleć o alternatywach.
CytatKandydatka PiS na premiera Beata Szydło zapowiedziała w poniedziałek, że priorytetem po ewentualnie wygranych przez PiS wyborach będzie przyjęcie strategii rozwoju polskiego górnictwa. Podstawą energetyki musi być polski węgiel
I to tyle na temat dywersyfikacji. A kto zapłaci za drogi polski węgiel? Pan zapłaci, pani zapłaci...
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 22 Lipiec 2015, 20:29
Dlatego dla mnie głosowanie na PIS i ich pomysły jest......
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Martin Fox w 23 Lipiec 2015, 14:02
Ich? a PO to co innego robi? Cały dzień słucham jak rząd postanowił ukarać patriotów wierzących w swoją walutę i nagrodzić tych którzy woleli walutę szwajcarską - im obniżą kredyty, patriotą nie, bo niby po co? Lepiej ukarać tych którzy wierzyli we własną walutę, niech się drugi raz zastanowią i nie wierzą w złotówkę - taka nauczka.

Jak nie lubię teorii spiskowych, to naprawdę zaczynam się zastanawiać czy po kolei wszystkie rządy nie robią wszystkiego co mogą by tylko zniechęcić ludzi do idei Polski jak tylko mogą...
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 23 Lipiec 2015, 18:10
Troszkę przeginasz z tym patriotyzmem. Co ma piernik do wiatraka?
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Teech w 24 Lipiec 2015, 10:40
Polska to kraj konsumpcji, więc zachód źle widzi produkcje.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 24 Lipiec 2015, 17:11
Taaak? Rozumiem ze tenże zachód całkiem zapomniał o branży AGD. O Stolarce okiennej i meblach jakoś też zapomniał i o paru innych naszych szlagierach eksportowych :D
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: PoznanskaPyra w 24 Lipiec 2015, 18:05
To że połowa Niemców jeździ do pracy Polskimi solarisami to też spisek   ::)
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: pawg w 24 Lipiec 2015, 22:07
A Warszawa kupiła niemieckie Mercedesy  :-\
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 25 Lipiec 2015, 09:32
Generalnie to i niemcy i my kupujemy w większości chińszczyznę :D
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Ufol w 25 Lipiec 2015, 16:43
Sznurek na profilu zamieściłem, lecz wyłącznie z powodów niemerytorycznych. Tobas to genialny kompan do wypitki, skoro mu zależy na rozpropagowaniu tej akcji, to oczywiście jestem za. Nie posiadam fachowej wiedzy o tym, jak działają linie energetyczne, w jaki sposób zapewnić odpowiednią ilość prądu w sieci, itd. Zwyczajnie, tak na chłopski wiejski rozum dumam, że obecnej cywilizacji wiatraki nie napędzą. Co do linii przesyłowych, sprawa wygląda inaczej patrząc z perspektywy głębokiej prowincji, czyli Polski C. Tu pytanie nie brzmi, czy druty padną, lecz jak szybko to się stanie. Często zmieniono niewiele od czasów towarzysza Wiesława, no dobra, za Gierka postawili lepsze słupy, które też już ledwo stoją. Nikt, w czasach Gomułki, nie mógł przewidywać tempa rozwoju techniki i wzrostu zapotrzebowania na prąd w przeciętnym gospodarstwie domowym. Przeraża fakt, iż w ogóle nie interesuje się tym tematem obecna władza. Podobnie jak w postkolonialnej Afryce rozwijają się duże miasta, interior dosłownie się degraduje pod względem cywilizacyjnym. Kilka lat temu zdjęli co drugą lampę, w wiosce, w której zamieszkuję. Niby z oszczędności a faktycznie z rozpaczliwej próby udawania, że lokalni urzędnicy coś robią, by wszystko nie zdechło. Czy istnieje autentyczny dokument z wyliczeniami pokazującymi opłacalność budowy takich domowych maleńkich elektrowni? Załóżmy, że likwidujemy wszelakie wałki, dopłaty itp. Czy wówczas rozproszona energetyka może przynosić zysk?
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: AL w 26 Lipiec 2015, 00:47
Nie. Prawda jest taka, że docelowo małe gospodarstwa domowe powinny być energetycznie samowystarczalne, a więc produkować więcej energii niż zużywają i być całkowicie niezależne od ogólnej sieci - co niestety uniemożliwi zarobek na nadmiarze wyprodukowanej energii. Pozostaną ogólnokrajowe sieci przesyłowe i kilka dużych elektrowni zapewniających prąd przemysłowi.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 26 Lipiec 2015, 12:44
CytatNie. Prawda jest taka, że docelowo małe gospodarstwa domowe powinny być energetycznie samowystarczalne, a więc produkować więcej energii niż zużywają i być całkowicie niezależne od ogólnej sieci

eeeee na jakiej podstawie twierdzisz że taka jest prawda? i że taki jest cel? Równie sensownym byłoby twierdzenie ze każde gospodarstwo ma być samowystarczalne żywnościowo i wodnie. tzn że każde gospodarstwo ma mieć pole wystarczajace do wyżywienie jego mieszkańców i własne ujecie wody pokrywające potrzeby owego gospodarstwa.....
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: PoznanskaPyra w 26 Lipiec 2015, 13:42
Brzmi fajnie, ale bez kompletnej reorganizacji systemu energetycznego kraju jest to tylko bajka.
Miasta mogły by być sporymi producentami energii elektrycznej. Jak by na blokach w miastach instalować wszędzie ogniwa słoneczne, ale jednak zimą ta produkcja by znacząco spadała i co dalej?
Ktoś te straty musi nadrobić, czyli wracamy do starego schematu, gdzie mamy kilku producentów energii i wielu odbiorców, a latem znów wielu producentów i wielu odbiorców. Jak to pogodzić?
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: tito w 26 Lipiec 2015, 18:16
No niestety - gospodarka energetyczna nie może być uzależniona od przydomowych źródeł prądu, czy też od tylko źródeł ekologicznych (solary, elektrownie wodne i turbiny).
Wystarczy w takim wypadku suche, bezwietrzne lato i gospodarka jest załatwiona na cacy.
Uważam, że jesteśmy skazani na atom. Bo przecież węgiel jest be...
Jakby się nie odwrócić i tak rzyć z tyłu.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: AL w 27 Lipiec 2015, 00:09
Cytat: Troll81 w 26 Lipiec 2015, 12:44
CytatNie. Prawda jest taka, że docelowo małe gospodarstwa domowe powinny być energetycznie samowystarczalne, a więc produkować więcej energii niż zużywają i być całkowicie niezależne od ogólnej sieci

eeeee na jakiej podstawie twierdzisz że taka jest prawda? i że taki jest cel? Równie sensownym byłoby twierdzenie ze każde gospodarstwo ma być samowystarczalne żywnościowo i wodnie. tzn że każde gospodarstwo ma mieć pole wystarczajace do wyżywienie jego mieszkańców i własne ujecie wody pokrywające potrzeby owego gospodarstwa.....

A co ma piernik do wiatraka? W tym wątku piszemy przecież o energii i chyba tylko o niej? Tendencja w budownictwie jest taka, że tylko kwestią czasu jest, że przepisy wymuszą iż 100% nowych budynków będzie budynkami pasywnymi. Zatem będą w dużym uproszczeniu energetycznie samowystarczalne. Natomiast problem sinusoidy jaką powodują te indywidualne gospodarstwa domowe wyposażone w urządzenia do produkcji czystej energii; spowoduje w pewnym momencie odcięcie ich od ogólnej sieci z obawy o jej stabilność. Pozostanie ogólnokrajowa sieć dla dużych i stabilnych odbiorców oraz indywidualnych gospodarstw domowych nie produkujących czystej energii. Reszta będzie albo w innej sieci - albo producenci czystej energii będą odcięci po prostu od tej głównej.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: PoznanskaPyra w 27 Lipiec 2015, 02:00
Cytat: AL w 27 Lipiec 2015, 00:09
Cytat: Troll81 w 26 Lipiec 2015, 12:44
CytatNie. Prawda jest taka, że docelowo małe gospodarstwa domowe powinny być energetycznie samowystarczalne, a więc produkować więcej energii niż zużywają i być całkowicie niezależne od ogólnej sieci

eeeee na jakiej podstawie twierdzisz że taka jest prawda? i że taki jest cel? Równie sensownym byłoby twierdzenie ze każde gospodarstwo ma być samowystarczalne żywnościowo i wodnie. tzn że każde gospodarstwo ma mieć pole wystarczajace do wyżywienie jego mieszkańców i własne ujecie wody pokrywające potrzeby owego gospodarstwa.....

A co ma piernik do wiatraka? W tym wątku piszemy przecież o energii i chyba tylko o niej? Tendencja w budownictwie jest taka, że tylko kwestią czasu jest, że przepisy wymuszą iż 100% nowych budynków będzie budynkami pasywnymi. Zatem będą w dużym uproszczeniu energetycznie samowystarczalne. Natomiast problem sinusoidy jaką powodują te indywidualne gospodarstwa domowe wyposażone w urządzenia do produkcji czystej energii; spowoduje w pewnym momencie odcięcie ich od ogólnej sieci z obawy o jej stabilność. Pozostanie ogólnokrajowa sieć dla dużych i stabilnych odbiorców oraz indywidualnych gospodarstw domowych nie produkujących czystej energii. Reszta będzie albo w innej sieci - albo producenci czystej energii będą odcięci po prostu od tej głównej.

Czyli chcesz stawiać dwie równoległe sieci energetyczne? Jaki to ma sens, przecież te małe nadwyżki produkowanej energii nie wystarczą żeby pokryć straty, które powstaną przy przesyle. Zakładam, że sąsiedzi nie będą wymieniać się energią, bo jak u sąsiada będzie pochmurny dzień, to raczej u Ciebie też i energii będzie brakować wam obu. Wtedy jesteście skazani na pobieranie energii z sieci krajowej i problem nieliniowości pozostaje.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 27 Lipiec 2015, 23:07
Skocza ceny węgla i ropy oraz gazu to ludzie sami zaczną budować pasywnie :D
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Ufol w 28 Lipiec 2015, 19:41
Te gadki o tzw. czystej energii to jakieś brednie poobiednie, przecież taki sposób zasilania wymaga techniki, którą na razie nie dysponujemy i nic nie zapowiada prędkiego przełomu. Obecnie dumają nad tym szaleni wynalazcy i proponują np takie cacko:
http://www.totalizm.pl/oscillatory_chamber_pl.htm
Nie wiem, czy to szaleniec, czy geniusz, ale fakty są bezlitosne. Dopóki nie zostaną zbudowane akumulatory zdolne do przechowywania znacznych ilości energii, dopóty jesteśmy skazani, tymczasowo na węgiel, docelowo na atom. Mówienie o tym, że gospodarstwa domowe powinny być samowystarczalne energetycznie jest tak nonsensowne, iż nie da się na poziomie polemizować z tym postulatem. Łagodnie zrobił to Troll, więc zmilczę powyższy pomysł. Użytkownikami oze mogą być konsumenci, dla których przestoje nie stanowią większego kłopotu. Do niedawna, patrząc z perspektywy historii świata, funkcjonowały choćby młyny wodne, lecz nie oznacza to, że należy się cofnąć w rozwoju o sto lat. Tamte czasy nie powrócą. Potrzeba nam więcej prądu, bo dzięki temu można m.in ogrzewać domy i zdecydowanie przy okazji poprawić czystość powietrza. Być może za kilka, kilkanaście lat, samochody elektryczne staną się realnym zamiennikiem spalinowców. Głód elektryczności znów wzrośnie.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: kva.pl w 29 Lipiec 2015, 10:55
https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_orbitalna przyszlosc to jest raczej to ;)
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: tito w 29 Lipiec 2015, 11:42
Fajne, ale koszty załatwią całą sprawę na długie jeszcze lata.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: kva.pl w 29 Lipiec 2015, 12:10
Glowny koszt to wyniesienie ustrojstwa w kosmos, a tu postep jest staly i dosc szybki. Nie tracmy nadziei ;)
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Ufol w 29 Lipiec 2015, 13:26
Pomysł niezwykły, słyszy się o tym od lat, lecz obecnie to idea, której nie da się zrealizować.
Statki kosmiczne musiałyby zostać wyposażone w odmienny rodzaj napędu, odrzutowy kosztuje sporo i nie wiem, co mogłoby zmienić ten stan.
Żywię nadzieję, że inicjatywa obywatelska jakoś się przebije do debaty publicznej. Politycy ją udupią natychmiast, ale warto w ogóle zainteresować ogół społeczeństwa kwestią stanu elektrycznej infrastruktury. Istnieją w Polsce obszary, na których dosłownie nie zmieniono nic od powojennej elektryfikacji. Stoją drewniane słupy z cienkimi drutami. Te kable paść muszą, tak, jak drewno zbutwieje. Powtarzam się, bo ta sprawa jest arcyważna. Zwyczajnie kończy się czas. Jeżeli nadal trwać będą puste dyskusje, zamiast realnych prac, to część kraju cofnie się technologicznie o wiek. Przede wszystkim z tego powodu uznaję za wartościową aktywność ludzi chcących jakoś wrzucić temat pt. prąd.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: kva.pl w 29 Lipiec 2015, 14:50
Da sie zrealizowac nawet dzis. Tylko poki co sie nie oplaca. Z napedem statkow to tez nie do konca tak, problemem jest to, ze sa one w zasadzie jednorazowe co ogromnie podnosi koszt. Ale przeciez trwaja prace nad rakietami wielokrotnego uzycia, pare miesiecy temu byly glosne proby z tym zwiazane. Ladowanie na platformie na morzu itp, z tego co pamietam nie udalo sie, ale firma sie nie poddala i rozwijaja projekt.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Martin Fox w 29 Lipiec 2015, 18:47
Cytat: Troll81 w 24 Lipiec 2015, 17:11
Taaak? Rozumiem ze tenże zachód całkiem zapomniał o branży AGD. O Stolarce okiennej i meblach jakoś też zapomniał i o paru innych naszych szlagierach eksportowych :D
Nasze meble nie są sprzedawane jako nasze - nie wiesz o tym? Zobacz jak się wysyła towar i nagle na nim pojawia się nowa marka, niemiec nie kupi szitu wyprodukowanego w PL (do momentu kiedy o tym wie).
Tak samo wyroby szklane - sam mam w domu kilka kufli na okroberfest wyprodukowanych w hucie szkła częstochowa z napisem na spodzie kufla "made in austria"
Więc nie mów mi o zakupach polskich produktów - bo dla nich one nie są polskie :P
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 29 Lipiec 2015, 21:27
Ja pisałem o produktach made in Poland :D Owszem spora część jest rebrandowana (to norma, nawet znane firmy produkują na zamówienie pod brandami innych firm) patrz reichle/mammut itp przypadki
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: pawg w 03 Sierpień 2015, 20:40
Jestem pod wrażeniem konstrukcji MEW Biały Jar... Mogło by być mnóstwo podobnych rozsianych na różnych górskich potokach, budowanych przez gminy  :)
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 03 Sierpień 2015, 20:51
i są. Np wodospad wilczki. i kilka innych miejscówek. Tylko mało u nas sensownych cieków wodnych. bo większość nadaje się co najwyżej na instalacje typu mikro.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: pawg w 03 Sierpień 2015, 21:02
I właśnie o takie mikro instalacje mi chodzi. Stylizowane na chaty góralskie lub zabytki z możliwością zwiedzania pełniłyby raczej funkcję atrakcji turystycznej niż prądotwórcze
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 03 Sierpień 2015, 22:08
Ale jeśli coś jest nieopłacalne to po ciul to robić? Stawiać sztuczną chatę w miejscu istnienia wodospadu po to by produkować prąd dla jednej żarówki?
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: pawg w 04 Sierpień 2015, 08:25
MEW działają na trochę innej zasadzie i osiągają moc prawie 100kW
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 04 Sierpień 2015, 11:11
Na pewno nie na takich ciekach wodnych jak wodospad wilczki. 100KW to już jest opłacalne bardzo :D
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: AiDec w 04 Sierpień 2015, 17:49
W ostatnich dniach mialem niewiele wolnego czasu i sil, wiec teraz zbiorczo wypowiem sie w kilku wczesniejszych tematach (zaczynajac od UFOL owego posta).

Cytat: Ufol w 25 Lipiec 2015, 16:43
Zwyczajnie, tak na chłopski wiejski rozum dumam, że obecnej cywilizacji wiatraki nie napędzą.

Jestem dokladnie przeciwnego zdania. Jesli ludzie zaczna isc w pewnym kierunku, to zaraz sprytni ludzie znajda rozwiazania i rozwinie sie rowniez technologia idaca w tym kierunku. Potrzebna jest tylko dobra wola i start w odpowiednim kierunku.
Ufol, piszesz ze wiatraki nie napedza. 20 lat temu prawie wszyscy na ziemi twierdzili ze email sie nie przyjmie, bo potrzeba komputera zeby komus napisac wiadomosc. I co? I mamy komputery, internet i kazdy korzysta z emaila.
Gdy Steve Jobs zaprezentowal pierwszego "seryjnie" produkowanego Maka, wszyscy ekonomisci twierdzili ze Apple szybko upadnie, bo nie ma sensu produkowac seryjnie czegos na co SWIATOWE zapotrzebowanie okreslili na kilkadziesiat sztuk! Okazalo sie ze zapotrzebowanie jest jednak wyzsze, a technologia dala nam do domow tak tanie kompy, ze niejeden ma po dwa lub trzy.
Bill Gates twierdzil ze 640KB RAM wystarczy kazdemu. Jakie tony RAMu mamy teraz w kompach?
Nie siejcie defetyzmu. Jesli jest chec, to znajdzie sie rozwiazanie. Bedzie technologia. A jak jest technologia to i znajdziemy zastosowanie.

A teraz bardziej z mojego podworka:
Firma BMW kilkadziesiat (!) lat temu rozpoczela polseryjna produkcje samochodow elektrycznych. Produkcje zarzucono po (podaje z pamieci) ok. 1500 sztukach, poniewaz uznano ze auto nie spelnia oczekiwan klientow i nie bedzie sie dobrze sprzedawalo. Zasieg samochodu, 150km uznano za zbyt niski (!!! - porownajcie z obecnymi elektrykami!), przyspieszenia zbyt male jak na marke BMW (9sek do 50km/h) i zbyt mala predkosc maksymalna (nieco ponad 100km/h).
A gdzie tu kwestia mojego podworka? Juz wyjasniam.
U mnie (znaczy w Norwegii) w kraju gdzie mieszka osmiokrotnie mniej ludzi niz w Polsce, trzy tygodnie temu moj kolega, sasiad i wspolpracownik, kupil 65-tysieczne auto elektryczne (spodobalo mu sie ze ja juz jezdze za darmo i zarazil sie idea "czystego auta" :) ). Tydzien temu widzialem juz auto 68-tysieczne. Zakladam ze zanim skonczy sie ten tydzien aut elektrycznych bedzie tu 70.000. W jednym z najbogatszych krajow Europy, gdzie cena paliwa nie ma dla nikogo znaczenia (w stosunku do zarobkow jest absolutnie znikoma), lokalny dealer BMW sprzedal wiecej BMW i3 niz jakikolwiek inny dealer gdziekolwiek na swiecie, wliczajac oczywiscie Niemcy (gdzie auto jest produkowane) i najwiekszy market dla nie-tanich aut czyli USA.
W zadnym innym kraju nie ma tylu Tesli co w Norwegii, a zapotrzebowanie na auta elektryczne tak szybko tutaj rosnie, ze zadna firma nie nadaza z produkcja. Na Tesle trzeba czekac do 6 miesiecy! Mitsubishi iMiev praktycznie niedostepny. Francuski tanszy odpowiednik, Citroen C-zero mozesz kupic czerwone, czekasz tylko miesiac, ale na biale czekasz juz 3 miechy.
To nie jest kraj w ktorym zuzycie paliwa w aucie ma znaczenie, to nie jest kraj w ktorym kogos interesuje cena paliwa. To jest kraj w ktorym ludzie cenia sobie czyste, zdrowe srodowisko. W ktorym rzad opublikowal zachete dla mieszkancow, do kupowania aut elektrycznych zamiast spalinowych.

Nie piszcie mi tu o problemach z przesylem pradu, o niestabilnosciach. Jak jest wola rzadu i narodu to nie ma problemu. Sa ludzie ktorym sie placi za rozwiazywanie takich problemow. A jak sobie nie radza, jak widza same problemy (jak Wy? :P No offence!), to sie ich zwalnia i zatrudnia takich ktorzy szukaja rozwiazan, zamiast pietrzyc problemy.
10 lat temu rzad zlozyl wniosek o rozwiazanie problemu spalin w stolicy. Uznano ze w duzej mierze do zanieczyszczenia przyczynia sie transport publiczny (Diesle w autobusach). Oczywiscie wymiana wszystkich autobusow na elektryczne nie wchodzila w gre (za duzy koszt, a poza tym czegos co dziala poprawnie raczej sie nie wyrzuca, prawda?). Najstarszym autobusom (jakies 30%) pozwalaja sie zestarzec aby w przyszlosci zamienic na elektryczne, 1/3 autobusow przerobiono niskim kosztem na hybrydowe, kolejna 1/3 przystosowano do biopaliwa ktore wytwarza sie ze smieci biologicznych, zwyklych odpadkow domowych (tak, mamy tutaj segregacje smieci - osobno klasyczne smieci do spalenia w spalarniach-elektrowniach, osobno plastiki i osobno szklo do ponownego przetworzenia, osobno wszystko co biologiczne zeby napedzac autobusy).

Piszecie co zrobia ludzie w bezgwiezdna i bezwietrzna noc? Najzwyczajniej w swiecie zrobia piep...ne pranie innego dnia. A co z domowym komputerem, kuchenka elektryczna? Tesla powerwall zalatwia sprawe, a pamietajcie ze to dopiero pierwsza generacja takiego urzadzenia - a jaka byla pierwsza generacja komputerow osobistych, jak bardzo wszystko sie zmienilo w ciagu zaledwie 30-tu lat? Za 20 lat kazdy bedzie mial domowego UPSa ktory zapewni prad na co najmniej tydzien. Rozwoj akumulatorow samochodowych, tych ktore napedzaja auta elektryczne przyspieszy rozwoj akumulatorow domowych.
Widzicie problem w zasilaniu fabryk. Ja nie - ja mam 1km od domu spalarnie smieci ktora generuje prad dla fabryk w Oslo. A z kominow leci jedynie para wodna. Norwegia ma hydroelektrownie, Islandia ma geoterme, Szwecja ma technologie spalania w elektro-spalarniach wszystkiego co tylko da sie spalic. Szwecja ma mozliwosci spalania tak duzych ilosci smieci, ze w zeszlym roku zabraklo smieci (!!!) w Szwecji. Zaczeli kupowac od Norwegow i Finow :). A wiecie jak placa za te smieci? Przekazuja w zamian najnowoczesniejsze technologie elektro-spalarni :) . Jak sie chce, to sie da. I pisze tutaj o krajach (szczegolnie Norwegia) gdzie nie uzywa sie gazu - nie ma piecykow gazowych do ogrzewania wody w domach, wszystko jest elektryczne, co oznacza znacznie wieksze zapotrzebowanie na prad niz np w Polsce.

Wszystko elektryczne w kraju, w ktorym sa ogromne zloza ropy. Wystarczylo chciec.

Zapomnijcie o problemach, naprawde. Nie ma tematu.
A jesli wciaz sie upieracie ze nie da rady, to zatrudnijcie mnie. Ja jestem specem od rozwiazywania problemow. Nie jestem drogi.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 04 Sierpień 2015, 18:49
Przy okazji Szwecja ma 3 elektrownie atomowe a Finlandia 2 a Norwegia testuje reaktory oparte na Torze :D.

Ponadto Norwegia ma od groma wodospadów (Szwecja i Islandia też). Maja kilka razy mniej obywateli niż Polska. Więc łatwiej im te źródła odnawialne przełożyć na ilosć obywateli. W Polsce niestety tak dobrze nie mamy. Nie da się jak na Islandii upiec chleba zakopując wiadro w ziemi (Jadłem, smaczny), wodospadów mamy niewiele. Ani jednej elektrowni węglowej. A elektrownie wiatrowe masakrują ptaki wędrowne (lecące ze Skandynawii na południe europy zimować :D )

Tak wiec zapotrzebowanie na prąd mamy większe,
Polska 132,200,000 MW godzin rocznie
Szwecja 132,100,000
Norwegia 115,600,000
Finlandia 83,090,000
Dania 32,070,000
Islandia 16,700,000

A potencjalne zasoby energii odnawialnej mniejsze. Chyba ze zdewastujemy środowisko stawiając tysiące elektrowni wiatrowych, i inwestując w systemy podtrzymania zasilania na wypadek słabych dni. Na dzień dzisiejszy Polski na to zwyczajnie nie stać. Na co Polskę stać? Postawienie Dwóch EA jest w naszym zasięgu finansowym. Konsekwentny i długotrwały rozwój energetyki odnawialnej. Budowanie spalarni śmieci (pomimo oporu ludzi). Ale przede wszystkim oszczędzanie energii gdzie się tylko da. A więc:
Budowa nowych budynków powinna uwzględniać zapotrzebowanie na energię (już jest taki przepis)
Remonty istniejących budynków w celu ograniczenia strat energii (pomału idziemy do przodu, kolejne budynki są remontowane)
Remonty instalacji w celu ograniczenia strat (jak powyżej)
Wymiana urządzeń na mniej energożerne (konsekwentnie Polacy wymieniają sprzęt AGD)
Spopularyzowanie instalacji odzyskiwania wody deszczowej i szarej(podatek deszczowy skutecznie to wymusi, jeśli zostanie odpowiednio skonstruowany)
Dofinansowanie dla inwestorów indywidualnych w kwestiach montażu solarów, fotowoltaiki, pomp ciepła itp ( Z tego co wiem odpowiedni program już działa)

Tak więc Polska pomalutku dąży do celu, choć uważam że mogłoby to odbywać się szybciej. Tu niestety problemem jest zamożność społeczeństwa, oraz państwa.
Bardzo podoba mi się pomysł zdjęcia podatku akcyzowego na energię uzyskiwaną ze źródeł odnawialnych i z samochodów elektrycznych. W ten sposób na pewno zachęciłoby to ludzi do inwestowania w ten sektor. A i państwo nie musiałoby nic dopłacać, :D
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Martin Fox w 04 Sierpień 2015, 20:49
Cytat: Troll81 w 04 Sierpień 2015, 18:49
Spopularyzowanie instalacji odzyskiwania wody deszczowej i szarej(podatek deszczowy skutecznie to wymusi, jeśli zostanie odpowiednio skonstruowany)

Bardzo podoba mi się pomysł zdjęcia podatku akcyzowego na energię uzyskiwaną ze źródeł odnawialnych i z samochodów elektrycznych. W ten sposób na pewno zachęciłoby to ludzi do inwestowania w ten sektor. A i państwo nie musiałoby nic dopłacać, :D
Nie chcę być złym prorokiem, ale np w przypadku aut na LPG (które np w Niemczech są tańsze w utrzymaniu jako ekologiczne) nasze państwo nakłada karę na kierowców którzy chcą używać tego paliwa i każe im płacić więcej np. za przeglądy.
A co do podatku - nie robi się paliwa by ludzi zachęcić do czegoś ale dla kasy.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 04 Sierpień 2015, 22:07
Strasznym pesymista jesteś Fox. Skąd w tobie takie pokłady Polskości?? :D
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: ksysju w 05 Sierpień 2015, 17:59
Cytat: Troll81 w 04 Sierpień 2015, 18:49
Dofinansowanie dla inwestorów indywidualnych w kwestiach montażu solarów, fotowoltaiki, pomp ciepła itp ( Z tego co wiem odpowiedni program już działa)

Jeśli masz na myśli program "Prosument" to daleko mu do ideału.  Stosy papierków dla urzędu + obowiązkowy kredyt gdzie bank sobie bierze blisko 1/3 kwoty.  Ja jak wielu innych po wejściu  w szczegóły zrezygnowałem.     
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Ufol w 07 Sierpień 2015, 17:35
AiDecu, wielce szanuję twą wiedzę i inteligencję, lecz ośmielę się z tobą nie zgodzić. Sytuacja Polski jest całkowicie odmienna od krajów skandynawskich, zatem musimy znaleźć własny sposób na nowoczesne zasilanie. Jeżeli programy mające skłonić ludzi do instalowania kolektorów, czy solarów, działają równie sprawnie, jak wszem i wobec ogłaszane darmowe zdejmowanie eternitu z dachów, to szanse na rozwój wykorzystania energii słonecznej są bliskie zera. Wynalazki pt. Tesla Powerwall to zabawki bogaczy, na które, ze smutkiem stwierdzam, nie będzie jeszcze długo stać statystycznego Polaka.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: PoznanskaPyra w 08 Sierpień 2015, 12:46
Cytat: Ufol w 07 Sierpień 2015, 17:35
AiDecu, wielce szanuję twą wiedzę i inteligencję, lecz ośmielę się z tobą nie zgodzić. Sytuacja Polski jest całkowicie odmienna od krajów skandynawskich, zatem musimy znaleźć własny sposób na nowoczesne zasilanie. Jeżeli programy mające skłonić ludzi do instalowania kolektorów, czy solarów, działają równie sprawnie, jak wszem i wobec ogłaszane darmowe zdejmowanie eternitu z dachów, to szanse na rozwój wykorzystania energii słonecznej są bliskie zera. Wynalazki pt. Tesla Powerwall to zabawki bogaczy, na które, ze smutkiem stwierdzam, nie będzie jeszcze długo stać statystycznego Polaka.

Zgadzam się z Ufolem, Polska to nie Norwegia, która ma nadmiar gotówki jak na ironie z ropy naftowej. Polska musi szukać rozwiązań dużo tańszych w miarę ekologicznych a za razem dużo wydajniejszych gdyż zużycie energii jest wyższe. Jak mówiłem, duże zakłady przemysłowe nie mogą sobie pozwolić na rozdrobnienie źródeł zasilania na wiele mniejszych. Nie bez powodu większość dużych zakładów ma doprowadzone zasilanie liniami 110kV. Druga rzecz, to w kwestii węgla wywiązaliśmy się ze swoich zobowiązań, a nawet zrobiliśmy więcej i emisja gazów cieplarnianych została zmniejszona bodaj o ok 20% a mieliśmy zmniejszyć ją o 5%.

Rozwiązanie problemu to elektrownie atomowe, ale moim zdaniem nie powinny one być postawione nagle. Pamiętajmy że taki przykładowy Bełchatów zatrudnia tysiące ludzi i coś potem z nimi będzie trzeba zrobić.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: pawg w 08 Sierpień 2015, 15:24
W Polsce są 3 zakłady przyłączone do sieci 220kV i jeden 400kV  ;) Nagłe uruchomienie elektrowni atomowej nie spowoduje wyłączenia jakiejkolwiek elektrowni, z wyjątkiem tych które działają wyłącznie dzięki decyzji rządowych - by nie było codziennych wyłączeń w godzinach największego poboru
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 09 Sierpień 2015, 20:54
Jak z dnia na dzień 3000 szwaczek z łodzi poszło na bruk to nikt się nawet słowem nie zająknął. Sorka ale ludki z takich dogorywających elektrowni powinni zostać po prostu przekwalifikowani. Dlaczego z moich podatków ma się sztucznie utrzymywać czyjeś stanowisko pracy. Rozumiem że jak mój pracodawca sobie pójdzie w piz@#% to ktoś mi zapewni pracę?? A figa z makiem. Wiadomo że startujemy z EA, to już teraz tych ludków sukcesywnie wysyłać na przekwalifikowanie, Niech zostaną kierowcami, operatorami maszyn budowlanych, mechanikami, spawaczami. Ot proste. A za 10 lat jak już EA stanie to co najwyżej można im pomóc znaleźć pracę.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: pawg w 09 Sierpień 2015, 22:06
Połaniec i Police nie wytrzymają tyle, mają po 40 lat...
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Ufol w 10 Sierpień 2015, 00:09
Jak, z technicznego punktu widzenia, sympatycy oze w ogóle to sobie wyobrażają? Przecież nasz klimat jest zmienny a na dodatek wielce kapryśny, nieprzewidywalny. Obecnie panują tropikalne temperatury, bezchmurne niebo zapewnia wysoką wydajność baterii, lecz w grudniu nie tylko upały znikną. Naświetlenie również się zmniejszy i to drastycznie. Nie można budować zamków na piasku. Co odpowiedzą odbiorcom wiatrakowcy podczas okresów cichych, wręcz bezwietrznych? Gdy aura będzie sprzyjać produkcji aż nadto, cóż poczną z nadwyżkami? Wracam do tego zagadnienia, gdyż tu jest pies pogrzebany. Zbyt łatwo zbywa się ten argument w medialnych debatach. Tymczasem obecnie nie da się obejść tego problemu. Oze mogą być dziś użyteczną ciekawostką, tylko i aż tyle. Nie twierdzę, że państwo całkowicie powinno olać ten sektor gospodarki. Doskonale by było, np. sponsorować badania naukowe prowadzone na uczelniach, przecież wyjścia szukać trzeba. Natomiast tworzenie ulg, przyznawanie nadzwyczajnych dotacji, czy inne pomysły tego rodzaju, zaowocują powstaniem nowych patologii i wyrzuceniem pieniędzy w błoto.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: pawg w 10 Sierpień 2015, 12:55
Rozwiązaniem może być bogaty miks energetyczny kraju i budowanie elektrowni szczytowo-pompowych (co popiera i daje pewne ulgi PSE)
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: necavi w 10 Sierpień 2015, 15:48
Dziś wszystkie firmy w regionie otrzymały powiadomienie od Energetyki, że ta ogłosiła 20 stopień zasilania i nasz przydział mocy został ograniczony do 300kW, to 1/5 tego co potrzebujemy. Więc 90% maszyn zatrzymaliśmy, ludzie poszli do domu i wrócą do pracy na 3 zmianę   :dunno:
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Martin Fox w 10 Sierpień 2015, 18:04
No ja następne dwa dni pracuję z domu, firma wyłącza wszystko co zbędne (oświetlenie, klima itp :P) i jadą na dieslach.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 10 Sierpień 2015, 18:17
Ano.

A teraz powiedz ekologom że zetniesz tak z 50 gór żeby zrobić szczytowo pompowe elektrownie. Zjedzą cię żywcem. Gminy które utracą turystów też. EA jest jedynym wyjściem sensownym, moim skromnym zdaniem.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: AiDec w 10 Sierpień 2015, 18:47
Napisalem posta, uznalem ze ktos moze miec zarzuty co do tonu mojej wypowiedzi, wiec z gory uprzedzam ze po prostu pisze krotko i w pospiechu.
Niezaleznie co i jak napisze, pamietajcie ze jestem po Waszej stronie. Wytykanie ewentualnych bledow czy znajdywanie jakichs rozwiazan na przedstawione przez Was problemy nie jest w zadnym wypadku atakiem.
Mam do Was taki sam szacunek jak i Wy do mnie  :parrrty:

Cytat: Ufol w 07 Sierpień 2015, 17:35
Wynalazki pt. Tesla Powerwall to zabawki bogaczy, na które, ze smutkiem stwierdzam, nie będzie jeszcze długo stać statystycznego Polaka.

To samo mowiono o komputerach.
I samochodach.
I telewizorach.
I komorkach.
i...

Cytat: PoznanskaPyra w 08 Sierpień 2015, 12:46
Zgadzam się z Ufolem, Polska to nie Norwegia, która ma nadmiar gotówki jak na ironie z ropy naftowej.

Ale ma za to cholerny nadmiar smieci.

Cytat: Troll81 w 04 Sierpień 2015, 18:49
zapotrzebowanie na prąd mamy większe,
Polska 132,200,000 MW godzin rocznie
Norwegia 115,600,000

Czyli nieznacznie wieksze. Dodajmy ze Norwegow jest 8 razy mniej. To wlasnie tutaj nielatwo jest wyprodukowac odpowiednia ilosc pradu, bo po prostu nie ma komu. W Polsce jest wiele osob, wiele mieszkan/domow, jest komu i gdzie produkowac prad.

Cytat: Ufol w 10 Sierpień 2015, 00:09
Przecież nasz klimat jest zmienny a na dodatek wielce kapryśny, nieprzewidywalny.

A ja powtarzam po raz kolejny, nie interesuje mnie to. Sa fachowcy od rozwiazywania takich problemow. NASZYM zadaniem jest JEDYNIE produkowanie pradu ile wlezie. Fachowcy na podstawie tego gdzie i ile pradu jest produkowane, podejma odpowiednie dzialania. Nie wykonujmy pracy specjalisty, skoro nimi nie jestesmy, bo nie uda nam sie. Bedziemy co najwyzej wyszukiwali dlaczego NIE DA SIE. Owszem, zgodnie z nasza wiedza nie da sie, ale przyjda tacy z wieksza wiedza i powiedza "No problem bro :) "

Cytat: necavi w 10 Sierpień 2015, 15:48
Dziś wszystkie firmy w regionie otrzymały powiadomienie od Energetyki, że ta ogłosiła 20 stopień zasilania i nasz przydział mocy został ograniczony do 300kW, to 1/5 tego co potrzebujemy. Więc 90% maszyn zatrzymaliśmy, ludzie poszli do domu i wrócą do pracy na 3 zmianę   :dunno:

Acha, a Wy wciaz wierzycie ze ta, wlasnie ta, energetyka, uratuje Was? Ze jak postawi kilka atomowek to wszystko bedzie lepiej? Niewazne ile atomowek postawia, te matoly wciaz sobie nie poradza. Nie wierzcie ze atomowki rozwiaza Wasz problem.


Ludziska. W Polsce jest 50 razy wiecej smieci niz w Norwegii. Spalic to na prad. A jak sie smieci skoncza, to zawsze mozna wykopac te, ktore zakopywane byly przez ostatnich 50 lat.
Macie mniej wodospadow? Ale wiecej smieci.
Nie macie ropy? Ale macie 8 razy wiecej sprytnych ludzi, ktorzy mogliby produkowac i instalowac panele.
Ktos napisal (Troll?) ze wiatraki zabijaja ptaki. Serio? Chybe te ze sredniowiecza. Juz od dawna sa rozwiazania ktore nie zabijaja ptakow, bo sa dla nich widoczne z daleka. Nie podawajcie prosze problemow ze sredniowiecza. Szukajcie rozwiazan, a nie problemow. Przeciez juz nie ma sprzedajnych debili z inkwizycji ktorzy zmuszaliby Was torturami do korzystania z jedynie slusznych konstrukcji wiatrakow.
Uwazacie ze to klopot wybudowac (wykopac?) magazyn energii w formie przepompowni? Przy tak potwornym bezrobociu??? Dajcie ludziom prace i pozwolcie im kopac szczytowki, produkowac i montowac panele, stawiac wiatraki! Rozwiazecie cztery problemy za jednym razem; bezrobocie, biede, zdrowie i brak pradu.
Myslicie ze ja jestem w bledzie. A jak sadzicie kto w ostatnich latach poczynil najwieksze inwestycje w energetyke wiatrowa i solarna? Google. All clear? Najwyrazniej do cholery DA SIE!

Nawet sobie nie zdajecie sprawy jakie rozwiazania pojawia sie lada moment, a twierdzicie ze nie da rady zapewnic odpowiednich dostaw pradu ze zrodel odnawialnych? Na chwile obecna energia z SAMEGO wiatru przekracza okolo STUKROTNIE zapotrzebowanie energetyczne (nie elektryczne, energetyczne!!) naszej planety. A energia fal podobno moze dac o wiele wiecej. Dodajcie geoterme, solarki i przestancie mnie draznic podajac jakies sredniowieczno-religijne rozwiazania :)

Macie tu przedsmak tego co Nas czeka  :ahoy:
https://www.youtube.com/watch?v=mpUPlHx_2gw
https://www.youtube.com/watch?v=_u6xJdZ3b1c

Chcialbym kiedys wrocic do Polski. Na chwile obecna uwazam ze nie ma po co. Nie ma do czego. Wracac do Polski, teraz, dla mnie, to jak dla Was wyemigrowac na Kamczatke. Ale nie trace nadziei.
Jesli jednak w Polsce powstanie jakakolwiek pelnowymiarowa elektrownia atomowa, to mnie ten kraj juz nigdy nie zobaczy. Cenie sobie swoje zdrowie i zycie zbyt wysoko, zeby ryzykowac wizyte w takim kraju. I znam wielu naprawde inteligentnych ludzi ktorzy uwazaja tak samo.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: necavi w 10 Sierpień 2015, 20:26
Nie wiem dlaczego mój post który wkleiłem na zasadzie OT połączyłeś z EA, ale nie ma sprawy - wyjaśniam.

Pewnie zapomniałeś (masz prawo), że Polacy są strasznie konserwatywni. Wszystkie nowości jeżeli nie dają zysku nie tylko wprowadzającemu je ale i sąsiadom (zero wkładu osobistego) zostaną natychmiast oprotestowane. Dlaczego? Skoro coś nowego to pewnie będzie to groźne w swym oddziaływaniu dla innych. I... czasem mają rację. Wychodzi tu nasza kolejna cecha - demoralizacja czyt. łapówki, przymykanie oka, brak uczciwej kontroli, nadzoru inwestycji również w fazie odbioru. Kto prowadził własną firmę usługową z ofertą dla firm będzie wiedział o co chodzi. Piszesz o spalarni odpadów i tu jest problem bo zdecydowana większość mieszkańców gmin ich nie chce. "Bo będzie smród" i tłumacz, że technologia będzie zachodnia, a tam działa. U nas niekoniecznie. Przykład kompostownia odpadów w Bielsku Link (http://wiadomosci.bielsko.info/8792-ruszyla-hermetyzacja-kompostowni) i zamieszanie Link (https://pl-pl.facebook.com/smrodekbielsko)
Piszesz o tym, że wszystko się da tylko muszą być do tego ludzie. I rzeczywiście da się... byle jak. Współczuję takim, którzy chcą coś robić przepisowo "bo na to trzeba wydać sporo kasy, a pan Józek to zawsze zadrutował i było dobrze".
Dalej nie chce mi się pisać, posłuchaj przesłania piosenki (https://www.youtube.com/watch?v=2oe-gEeUot8)
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Martin Fox w 10 Sierpień 2015, 20:48
Cytat: AiDec w 10 Sierpień 2015, 18:47
Jesli jednak w Polsce powstanie jakakolwiek pelnowymiarowa elektrownia atomowa, to mnie ten kraj juz nigdy nie zobaczy. Cenie sobie swoje zdrowie i zycie zbyt wysoko, zeby ryzykowac wizyte w takim kraju. I znam wielu naprawde inteligentnych ludzi ktorzy uwazaja tak samo.
No to trudno, będziemy wtedy kolejnym krajem na liśce tych których nie odwiedzisz.
PS - A nie boisz się żyć tak blisko Szwecji? Oni ich mają kilka  XD
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Szopler w 10 Sierpień 2015, 21:04
Do chłodzenia reaktora potrzeba wody, dużo wody, a tej jak widać nam brakuje i to bardzo. Będą musieli poprosić tych co budują "góry, jeziora i lasy" o wybudowanie jakiegoś wielkiego zbiornika wodnego w pobliżu planowanej EA bo przy takiej pogodzie jak dzisiaj to reaktor też na zmniejszonej mocy będzie jechał.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 10 Sierpień 2015, 21:27
A jak mamy niepełnowymiarową to odwiedzisz?? A mniej groźnie wybuchnie?? :D Norwegia ma dwa reaktory Halden i Kjeller. Jeden już zaliczył kontrolowany wyciek. Ktoś umarł????

Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: pawg w 10 Sierpień 2015, 22:01
Za kilkadziesiąt lat można wybudować elektrownię atomową/fuzyjną w miejscu obecnej elektrowni Bełchatów... Dwa duże jeziora zapewnią dość wody w takich sytuacjach jak teraz. Swoją drogą w obecnej sytuacji można pomyśleć o zatrzymaniu komputerów na czas 20 stopnia zasilania  %)
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Ufol w 10 Sierpień 2015, 22:18
Wybacz AiDecu, co powiem, mieszkamy w dwóch odmiennych światach. Gdybym był bogatym Jankesem, dajmy na to właścicielem pól naftowych na Alasce, to fajnie by mi się pouczało na forum tępych Meksykanów, jak wyjść z biedy. Śmiać się z ich baraków z własnego apartamentu, czy nie rozumieć frajerów, którzy jeszcze nie kupili sobie samolotu. Przedsmak tego, co nas czeka, mamy dziś, w postaci, na razie dosyć lekkiego, niedoboru energii elektrycznej. Nasza sytuacja jest krańcowo odmienna od tłustych społeczeństw zachodu, w tym także krajów skandynawskich. Zwyczajnie, w polskich realiach, dla atomówki, patrząc perspektywicznie, nie ma alternatywy. Reaktor można umiejscowić tak, aby wody nie zabrakło, np. nad morzem. Ogniwa słoneczne, tak swego czasu zachwalane w telewizorniach, nie rozwiążą naszych problemów. Jeśli ktoś uważa, że nasłonecznienie Polski równe jest egipskiemu, czy kenijskiemu, to rozmowa z nim stanowi zwykłą stratę czasu. To mniej więcej tak, jakbym nagle ogłosił, że jestem wysokim przystojnym Arabem.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: PoznanskaPyra w 10 Sierpień 2015, 22:54
Cytat: pawg w 08 Sierpień 2015, 15:24
W Polsce są 3 zakłady przyłączone do sieci 220kV i jeden 400kV  ;) Nagłe uruchomienie elektrowni atomowej nie spowoduje wyłączenia jakiejkolwiek elektrowni, z wyjątkiem tych które działają wyłącznie dzięki decyzji rządowych - by nie było codziennych wyłączeń w godzinach największego poboru

Ale na 110kV jest już sporo, nawet serwerownia Beyond-u będzie posiadała takie przyłącze. Jakie źródło w pełni eko będzie wstanie utrzymać takie obciążenie? Jak mówię elektrownia atomowa to jedyne sensowne rozwiązanie.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: pawg w 10 Sierpień 2015, 22:59
Eko źródła są w stanie doprowadzić nawet do ujemnych cen energii w Niemczech, niestety ich problemem jest niestabilność mocy wytwórczych
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Szopler w 10 Sierpień 2015, 23:07
@Ufol:
Umiejscowienie EA nad morzem nic nie da bo woda morska nie nadaje się do chłodzenia, a na odsalanie trzeba sporo energii jednak. Fakt, że powinno to być nad jakimś dużym i głębokim jeziorem przepływowym.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: pawg w 11 Sierpień 2015, 08:51
Albo przy bogatym i stabilnym źródle wody słodkiej a do chłodzenia uzywać chłodni kominowych
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Tobas w 11 Sierpień 2015, 12:13
@Ufol
Nie jest tak, że u nas jest za mało słońca.
Niemcy z fotowoltaiki mają już 21.6 GW - całkowite szczytowe zapotrzebowanie Polski, to 22GW.
Gdyby Czerwiński i banda przestępców z BigEnergy nie blokowała ustawy OZE, energetyki obywatelskiej,
to moglibyśmy produkować prąd już od 4 lat. Aktualnie, podobno brakuje nam 2GW.
Przez 4 lata OZE mogliśmy spokojnie ten niedobór zrobić na naszych dachach.
To jest ok 200.000 instalacji po 10kW.

Teraz firmy, którym zmniejszono dostawy prądu mają milionowe straty. To jest problem - oni (Ministerstwo Gospodarki)normalnie sabotują polską gospodarkę.

"Wiadomość z ostatniej chwili, w sumie bardzo w temacie dyskusji.
Największa fabryka w Pile Philips Lighting Poland stoi od rana z powodu braku prądu"

Tu nie chodzi o to, że nas nie stać, tylko o to, kto ma na tym zarobić i komu ma się to opłacać. Zwróćcie uwagę, że największe koncerny właśnie wprowadziły do oferty fotowoltaikę:
http://www.tauron.pl/Dom/Ceny-energii-i-taryfy/oferta-dla-prosumentow/Strony/fotowoltaika.aspx

I nie powtarzajcie jak mantrę, że Niemcy mają problem z OZE. Kto jak kto, ale Niemcy potrafią liczyć i doskonale wiedzą co robią.
Problem to mamy my, stąd ten apel i mobilizacja...

Jeszcze raz proszę. Podpisywać i udostępniać.
Właśnie teraz świetnie widać jak bardzo jest nam potrzebna energetyka obywatelska.


Edit.

Logo Fundacji właśnie znalazło się w zacnym gronie:
http://wiecejnizenergia.pl/kim-jestesmy/
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 11 Sierpień 2015, 13:53
CytatTo jest problem - oni (Ministerstwo Gospodarki)normalnie sabotują polską gospodarkę.

Rząd PO przynajmniej zaczął coś robić w temacie. Poprzednie srały na energetykę równo.
Elektrownia opole, start budowy w 2012 - zakończenie planowane na 2018.
Turów, start 2014, planowane zakończenie 2019.
Gorzów, start 2013 zakończenie 2016.
Jaworzno III start 2014 rok,
Tychy start w 2013.
Rzeszów start w 2013 już ukończona.
Stalowa Wola, start 2012 uruchomienie pod koniec 2015 roku.
Puławy do końca 2015 maja wystartować prace, planowane zakończenie 2019 rok.
Kozienice II start 2012, oddanie do użytku 2017 rok.
Włocławek, start 2012, nie znalazłem daty planowanego ukończenia inwestycji.

Tak więc nie mów proszę o sabotażu. OZE to rzeczywiście temat na dyskusje dla fachowców. Problemem jak zwykle jest kasa oraz czas zwrotu inwestycji.
200tys instalacji po 10KW - ile kosztuje taka instalacja na 10KW? Ile kosztuje jej serwis i obsłużenie? Co zrobimy jak przez 3 dni będzie pochmurno?
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: LQG w 11 Sierpień 2015, 14:52
https://carboncounter.wordpress.com/2015/07/31/germany-gets-only-3-3-of-its-energy-consumption-from-wind-and-solar-ignore-the-headlines/ (https://carboncounter.wordpress.com/2015/07/31/germany-gets-only-3-3-of-its-energy-consumption-from-wind-and-solar-ignore-the-headlines/)
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Martin Fox w 11 Sierpień 2015, 15:49
Cytat: Tobas w 11 Sierpień 2015, 12:13Tu nie chodzi o to, że nas nie stać, tylko o to, kto ma na tym zarobić i komu ma się to opłacać. Zwróćcie uwagę, że największe koncerny właśnie wprowadziły do oferty fotowoltaikę:
http://www.tauron.pl/Dom/Ceny-energii-i-taryfy/oferta-dla-prosumentow/Strony/fotowoltaika.aspx
Error 404 - strona nie istnieje  :whistle:
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Ufol w 11 Sierpień 2015, 19:12
Mości Tobasie, mi lis jakąś ofertę wyświetlił, ale do szczegółów się nie odniosę, za dużo szperania w sieci. Gdybym mieszkał w Hiszpanii, to taki pomysł wydałby się słuszny, ale nad Wisłą? Równie dobrze można ogłosić nową strategię rolniczą. Przechodzimy masowo na produkcję trzciny cukrowej, ponieważ klimat nam się tak ocieplił. Nie ględzić mi tu o trudnościach w rodzaju zimy, czy innych takich pierdołach, bo uznam was za typowych narzekaczy i malkontentów a nawet za typowy polski ciemnogród. Niech żyje swojski rum. Za kilka lat wypchniemy Bacardi z rynku. Co, że to absurd, tak samo jest nim twierdzenie, że ogniwa słoneczne wyprodukują wystarczająco dużo prądu, aby pokryć nasze potrzeby. Swoją drogą są one zaniżone przez przestarzały sposób ogrzewania domów, główną troskę mieszkańców zimnych obszarów. To powinno być sednem rozwoju, stopniowe przechodzenie na elektryczność. Dziś grzanie, być może za kilka lat samochody. Wypadałoby mi się odnieść do innych poruszonych kwestii, ale wymaga to posta dobrze zredagowanego, zawierającego mocne i fachowe argumenty, postaram się takowy popełnić.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Tobas w 11 Sierpień 2015, 20:35
Cytat: Martin Fox w 11 Sierpień 2015, 15:49
Cytat: Tobas w 11 Sierpień 2015, 12:13Tu nie chodzi o to, że nas nie stać, tylko o to, kto ma na tym zarobić i komu ma się to opłacać. Zwróćcie uwagę, że największe koncerny właśnie wprowadziły do oferty fotowoltaikę:
http://www.tauron.pl/Dom/Ceny-energii-i-taryfy/oferta-dla-prosumentow/Strony/fotowoltaika.aspx
Error 404 - strona nie istnieje  :whistle:

Mi działa - wysłałem zapytanie, czekam na wycenę.

@Ufol i inni - my się nie rozumiemy.

Tu nie chodzi o to, żeby Polska zrezygnowała ze wszystkiego i przeszła całkowicie na fotowoltaikę i wiatraki.
Chociaż IMHO było by dobrze, bo energię można przechowywać na wiele sposobów. Tu przykład z ostatnich kilku dni:
http://gramwzielone.pl/trendy/17504/lotos-pracuje-nad-magazynowaniem-energii-w-postaci-wodoru
Aidec fajnie napisał o tym, więc nie będę się powtarzał - technologie istnieją i jak się spopularyzują, to będą tanie jak komputery, czy telefony.

Zacytuję fragment apelu:
CytatEnergetyka obywatelska to więcej niż produkcja energii na potrzeby własne oraz najbliższych sąsiadów. To system, w którym wszyscy mają równe prawa w realizowaniu i kształtowaniu potrzeb energetycznych. To rozwój rozproszonych źródeł energii odnawialnej, modernizacja sieci i poprawa efektywności energetycznej. To także setki tysięcy nowych miejsc pracy, niższe koszty energii, niezależność energetyczna na poziomie krajowym, lokalnym i domowym. To wreszcie poprawa warunków życia, narzędzie walki z ubóstwem energetycznym, impuls do innowacji i rozwoju wielu gałęzi polskiej przedsiębiorczości oraz gospodarki.

Chodzi o absurdy w prawie, które to blokują.
Dlaczego ja nie mogę postawić sobie małej instalacji PV, produkować prąd dla siebie, a ewentualny nadmiar odsprzedać sąsiadowi?
Dlaczego ja nie mogę złożyć się z kilkoma sąsiadami i postawić większą mikroelektrownię dla siebie i sąsiadów?
Dlaczego pewne firmy mają monopol na prąd?
Dlaczego rząd dopłacił w ostatnich 10 latach 25mld na tzw. wspóspalanie, zamiast dotować oze - pieniądze poszły w błoto, a raczej w komin.


Ja nie mówię o rewolucji, niszczeniu elektrowni, tylko o drobnych zmianach w prawie, tak aby nam również się opłacało.


Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Tobas w 11 Sierpień 2015, 20:45
Pozwole sobie jeszcze wrzucić wypowiedź z grupy https://www.facebook.com/groups/energia.odnawialna

CytatWciskanie publicznie rządowego kitu, że przerwy są spowodowane upałami jest po prostu żenującą propagandą. Bo zadam pytanie: czy w sąsiednich krajach nie ma upałów , czy tam jest 20 stopień zasilania ? Powodem przerw jest indolencja PSE, rządu, sektora energetycznego, powodem jest zwykły szantaż - wicie rozumicie - musicie nam dać ( podatnicy ) więcej kasy na modernizację ( wszystkiego ) . Bo wielka energetyka przeżre w Polsce każdą kasę. Te brakujące 2 GW już dawno mogłoby być z małych prosumenckich instalacji, bez obciążenia państwa. A nawet znacznie więcej. To PGE, PSE, URE , MG blokowali rozwój OZE w Polsce. 20 stopień zasilania to po 30 latach największy wstyd naszego kraju, na równi z głodnymi dziećmi, na równi z upadkiem zawodu dziennikarza, na równi z kłamstwami Kopacz i Tuska. I kłamstwem jest gadanie rządu że odbiorcy indywidualni nie będą poszkodowani !!! A czasem nie jest tak że ci odbiorcy indywidualni nie pracują w tych zagrożonych 1600 przedsiębiorstwach ? A kto jak nie indywidualni nie poniosą konsekwencji za te przerwy w dostawach ? A kto pokryje różnicę w cenach hurtowych która wystrzeliła ze 150 zł za 1 MW do 690 zł za 1 MW . I kto na tym zarobił ? Straty firm szacowane są na 1,6 mld zł , strata za pierwsze półrocze w górnictwie to 1,447 mld zł , strata z tytułu budowy atomówki to około 3 mld zł. W dniach 20 stopnia zasilania rząd ogłasza wakacyjną konsultację projektu rozwoju polityki energetycznej do 2050 roku. W 2050 NIKT nawet nie będzie wiedział kto to był Grzybiarz, Lawirantka czy Ryży kłamca.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Krzysiak w 11 Sierpień 2015, 20:57
Wysiedlone miasto. To miała być perła PRL-u!
http://www.fakt.pl/wydarzenia/film-o-elektrowni-jadrowej-zarnow,film,565120.html


Nie ma to jak specjalista-ekolog dla Faktu
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Tobas w 12 Sierpień 2015, 13:43
Bardzo dobry artykuł prostujący to, co teraz słyszymy w telewizji nt. rzekomej niewydolności OZE z powodu wysokich temperatur:

http://m.chronmyklimat.pl/wiadomosci/energetyka/sorry-taki-mamy-klimat-20
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: PoznanskaPyra w 12 Sierpień 2015, 15:24
Cytat: Tobas w 11 Sierpień 2015, 20:35
Cytat: Martin Fox w 11 Sierpień 2015, 15:49
Cytat: Tobas w 11 Sierpień 2015, 12:13Tu nie chodzi o to, że nas nie stać, tylko o to, kto ma na tym zarobić i komu ma się to opłacać. Zwróćcie uwagę, że największe koncerny właśnie wprowadziły do oferty fotowoltaikę:
http://www.tauron.pl/Dom/Ceny-energii-i-taryfy/oferta-dla-prosumentow/Strony/fotowoltaika.aspx
Error 404 - strona nie istnieje  :whistle:

Mi działa - wysłałem zapytanie, czekam na wycenę.

@Ufol i inni - my się nie rozumiemy.

Tu nie chodzi o to, żeby Polska zrezygnowała ze wszystkiego i przeszła całkowicie na fotowoltaikę i wiatraki.
Chociaż IMHO było by dobrze, bo energię można przechowywać na wiele sposobów. Tu przykład z ostatnich kilku dni:
http://gramwzielone.pl/trendy/17504/lotos-pracuje-nad-magazynowaniem-energii-w-postaci-wodoru
Aidec fajnie napisał o tym, więc nie będę się powtarzał - technologie istnieją i jak się spopularyzują, to będą tanie jak komputery, czy telefony.

Zacytuję fragment apelu:
CytatEnergetyka obywatelska to więcej niż produkcja energii na potrzeby własne oraz najbliższych sąsiadów. To system, w którym wszyscy mają równe prawa w realizowaniu i kształtowaniu potrzeb energetycznych. To rozwój rozproszonych źródeł energii odnawialnej, modernizacja sieci i poprawa efektywności energetycznej. To także setki tysięcy nowych miejsc pracy, niższe koszty energii, niezależność energetyczna na poziomie krajowym, lokalnym i domowym. To wreszcie poprawa warunków życia, narzędzie walki z ubóstwem energetycznym, impuls do innowacji i rozwoju wielu gałęzi polskiej przedsiębiorczości oraz gospodarki.

Chodzi o absurdy w prawie, które to blokują.
Dlaczego ja nie mogę postawić sobie małej instalacji PV, produkować prąd dla siebie, a ewentualny nadmiar odsprzedać sąsiadowi?
Dlaczego ja nie mogę złożyć się z kilkoma sąsiadami i postawić większą mikroelektrownię dla siebie i sąsiadów?
Dlaczego pewne firmy mają monopol na prąd?
Dlaczego rząd dopłacił w ostatnich 10 latach 25mld na tzw. wspóspalanie, zamiast dotować oze - pieniądze poszły w błoto, a raczej w komin.


Ja nie mówię o rewolucji, niszczeniu elektrowni, tylko o drobnych zmianach w prawie, tak aby nam również się opłacało.

No tak, ale teraz zakładając, że masz te ogniwa, wiatrak czy co tam chcesz zainstalować. Teraz jak ma Cię traktować energetyka? Co zrobić z twoją mini nadprodukcją, jak ona nigdzie się nie przyda. Ty z kolei, raz nie będziesz potrzebował prądu z zewnątrz, a raz będziesz go potrzebował całkiem sporo. Jako jeden użytkownik nie stanowisz problemu, ale takich odbiorców będzie się w tysiącach liczyło i teraz jak przewidzieć zapotrzebowanie na energię dla was? Bloków w elektrowniach nie da się tak po prostu wyłączać i włączać. 
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Tobas w 12 Sierpień 2015, 16:31
Cytat: PoznanskaPyra w 12 Sierpień 2015, 15:24
No tak, ale teraz zakładając, że masz te ogniwa, wiatrak czy co tam chcesz zainstalować. Teraz jak ma Cię traktować energetyka? Co zrobić z twoją mini nadprodukcją, jak ona nigdzie się nie przyda. Ty z kolei, raz nie będziesz potrzebował prądu z zewnątrz, a raz będziesz go potrzebował całkiem sporo. Jako jeden użytkownik nie stanowisz problemu, ale takich odbiorców będzie się w tysiącach liczyło i teraz jak przewidzieć zapotrzebowanie na energię dla was? Bloków w elektrowniach nie da się tak po prostu wyłączać i włączać.

Są już na to rozwiązania np. smart grid:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Smart_grid
Ludzie będą mogli korzystać z prądu, kiedy jest go najwięcej, czyli wtedy kiedy będzie najtańszy. Tak działają już całe miasta.
Wyobraź sobie bojler, zmywarkę, pralkę, czy kompa z BOINC'em, który włączy się dokładnie wtedy, kiedy prąd będzie bardzo tani albo sam będziesz miał nadprodukcję.

Drugie rozwiązanie:
http://www.teslamotors.com/powerwall

Własny, domowy magazyn. Twój samochód elektryczny (EV) w przyszłości - za sprawą Tesli nie tak odległej, może być ładowany, ale również może oddawać prąd do domu w razie potrzeby.

Naprawdę jest mnóstwo rozwiązań, trzeba tylko otworzyć oczy. Cały świat idzie do przodu. Od OZE nie ma odwrotu, za bardzo zdegradowaliśmy już naszą planetę.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 12 Sierpień 2015, 17:46
oj. możemy ja zdegradować znacznie bardziej, w trakcie gdy Europa będzie redukować emisje CO2 państwa BRIC będą na potęgę rżnąć lasy i kopcić węglem.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Martin Fox w 13 Sierpień 2015, 09:46
Cytat: Tobas w 12 Sierpień 2015, 16:31
Ludzie będą mogli korzystać z prądu, kiedy jest go najwięcej, czyli wtedy kiedy będzie najtańszy. Tak działają już całe miasta.
Wyobraź sobie bojler, zmywarkę, pralkę, czy kompa z BOINC'em, który włączy się dokładnie wtedy, kiedy prąd będzie bardzo tani albo sam będziesz miał nadprodukcję.
Mam wrażenie że to cofanie się w rozwoju - ja chce mieć prąd zawsze, 24h na dobę, a nie wtedy "gdy mam nadprodukcję" - bo co, trzy dni bez słońca i wiatru i zostaje w epoce kamienia łupanego??
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Tobas w 13 Sierpień 2015, 10:07
Cytat: Martin Fox w 13 Sierpień 2015, 09:46
Cytat: Tobas w 12 Sierpień 2015, 16:31
Ludzie będą mogli korzystać z prądu, kiedy jest go najwięcej, czyli wtedy kiedy będzie najtańszy. Tak działają już całe miasta.
Wyobraź sobie bojler, zmywarkę, pralkę, czy kompa z BOINC'em, który włączy się dokładnie wtedy, kiedy prąd będzie bardzo tani albo sam będziesz miał nadprodukcję.
Mam wrażenie że to cofanie się w rozwoju - ja chce mieć prąd zawsze, 24h na dobę, a nie wtedy "gdy mam nadprodukcję" - bo co, trzy dni bez słońca i wiatru i zostaje w epoce kamienia łupanego??

Mam wrażenie, że nie poczytałeś o Smart Grid ;)
Prąd będzie zawsze, ale może dojść do sytuacji, kiedy w południe 1kWh będzie kosztować 5gr i wtedy będziesz CHCIAŁ z niego korzystać,
a wieczorem np. o godz. 19:00 ta sama 1kWh będzie kosztować 2zł i zastanowisz się czy na pewno teraz włączyć pralkę.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: PoznanskaPyra w 13 Sierpień 2015, 17:01
Tak Tobas, ale ja mówię z punktu widzenia elektrowni, która Ci ten prąd ma dać. W tym momencie mniej więcej można ocenić kiedy użytkownicy będą mieli większe zapotrzebowanie na energię a kiedy mniejsze.
Ja nie jestem przeciwny projektowi, wręcz przeciwnie. Jednak uważam, że nie można tego wprowadzać o tak na hura, musi być to wszystko dobrze przemyślane i wdrożone łącznie z dostosowaniem KSE do nowych warunków pracy. Dodatkowo powinni zająć się tym specjaliści, a nie ta banda debili z wiejskiej.

Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Ufol w 13 Sierpień 2015, 17:46
Zgadzam się z przedmówcą, że tak powiem, w całej rozciągłości. Prund, to takie dziwne cuś, którego nie można naprodukować na zapas. Ilość energii w sieci musi być, mniej więcej oszacowana. Oczywiście nie z dokładnością co do Dżula, ale chwiać tą wartością nie wolno. Jeśli przez tydzień wieje, jak w kieleckim a później panuje cisza, jak makiem zasiał, to jak zbilansować tę różnicę? Dołóżmy do tego zimę, foto ogniwa praktycznie śpią i kryzys gotowy. Podłączenia domowych wytwórców do drutów krajowych sobie nie wyobrażam. Ten system już obecnie ledwo ciągnie, nowe wyzwania rozwalą go dokumentnie.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: AiDec w 14 Sierpień 2015, 08:55
Tobas, po przeczytaniu przedmowcow juz rozumiem dlaczego OZE w Polsce lezy i kwiczy. Nawet najspytniejsi BOINCownicy widza WSZEDZIE same problemy... :(
To nie wyglada dobrze  :bad:
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 14 Sierpień 2015, 12:23
Cytat: Ufol w 13 Sierpień 2015, 17:46
Zgadzam się z przedmówcą, że tak powiem, w całej rozciągłości. Prund, to takie dziwne cuś, którego nie można naprodukować na zapas. Ilość energii w sieci musi być, mniej więcej oszacowana. Oczywiście nie z dokładnością co do Dżula, ale chwiać tą wartością nie wolno. Jeśli przez tydzień wieje, jak w kieleckim a później panuje cisza, jak makiem zasiał, to jak zbilansować tę różnicę? Dołóżmy do tego zimę, foto ogniwa praktycznie śpią i kryzys gotowy. Podłączenia domowych wytwórców do drutów krajowych sobie nie wyobrażam. Ten system już obecnie ledwo ciągnie, nowe wyzwania rozwalą go dokumentnie.
A ja się nie zgadzam...
Kiedy nie ma słońca to jest zazwyczaj wiatr. Po to właśnie się robi rozdrobnienie i urozmaicenie źródeł, aby nie być zależnym od jednego czynnika.

W dodatku przykład Niemiec pokazuje, że to po prostu działa - może i z problemami, ale tu jesteśmy wygrani, bo na ich doświadczeniach możemy się uczyć.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Martin Fox w 14 Sierpień 2015, 12:31
Cytat: krzyszp w 14 Sierpień 2015, 12:23
W dodatku przykład Niemiec pokazuje, że to po prostu działa - może i z problemami, ale tu jesteśmy wygrani, bo na ich doświadczeniach możemy się uczyć.
Czy mi się wydaje, czy ekonomicznie u nich to lezy? Bo cos mi po glowie chodzi ze kiedys czytalem ze eko energia wychodzi duuuuzo drozej niemcow.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 14 Sierpień 2015, 12:56
Cytat: Martin Fox w 14 Sierpień 2015, 12:31
Cytat: krzyszp w 14 Sierpień 2015, 12:23
W dodatku przykład Niemiec pokazuje, że to po prostu działa - może i z problemami, ale tu jesteśmy wygrani, bo na ich doświadczeniach możemy się uczyć.
Czy mi się wydaje, czy ekonomicznie u nich to lezy? Bo cos mi po glowie chodzi ze kiedys czytalem ze eko energia wychodzi duuuuzo drozej niemcow.
Mi po głowie chodzi, że Niemcy to liczyć potrafią ;)
Wiem, że początkowo wychodziło im to drogo, ale o ile się dobrze orientuję, to już to się zmieniło.

A tak poza tym - to kogo to drogo wychodziło? Bo na pewno nie ludzi, którzy montowali sobie instalacje - co najwyżej koncerny energetyczne, a tych jakoś mi nie żal...
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Martin Fox w 14 Sierpień 2015, 13:11
Stąd moje pytanie, bo pewny nie byłem :P A co do tego czy Niemcy liczyć potrafią, to mam wrażenie że czasami są tak uparci że dokładali by do interesu, byleby tylko pokazać że mają rację :P
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: krzyszp w 14 Sierpień 2015, 13:23
http://biznes.newsweek.pl/prad-upaly-stopien-zasilania,artykuly,368483,1.html
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: PoznanskaPyra w 14 Sierpień 2015, 13:29
Cytat: AiDec w 14 Sierpień 2015, 08:55
Tobas, po przeczytaniu przedmowcow juz rozumiem dlaczego OZE w Polsce lezy i kwiczy. Nawet najspytniejsi BOINCownicy widza WSZEDZIE same problemy... :(
To nie wyglada dobrze  :bad:

Właśnie widzimy problemy i nie robimy tego na siłę. Co więcej uważam, że powinno się szukać jak najwięcej problemów, aby później je rozwiązać i nie mieć ich przy uruchamianiu nowego systemu. W obecnym momencie energetyka ma zbyt duże znaczenie strategiczne, aby sobie na niej eksperymentować. Włączymy OZE i zobaczymy co będzie, toż to idiotyzm skrajny by był.

Cytat: krzyszp w 14 Sierpień 2015, 12:23
Cytat: Ufol w 13 Sierpień 2015, 17:46
Zgadzam się z przedmówcą, że tak powiem, w całej rozciągłości. Prund, to takie dziwne cuś, którego nie można naprodukować na zapas. Ilość energii w sieci musi być, mniej więcej oszacowana. Oczywiście nie z dokładnością co do Dżula, ale chwiać tą wartością nie wolno. Jeśli przez tydzień wieje, jak w kieleckim a później panuje cisza, jak makiem zasiał, to jak zbilansować tę różnicę? Dołóżmy do tego zimę, foto ogniwa praktycznie śpią i kryzys gotowy. Podłączenia domowych wytwórców do drutów krajowych sobie nie wyobrażam. Ten system już obecnie ledwo ciągnie, nowe wyzwania rozwalą go dokumentnie.
A ja się nie zgadzam...
Kiedy nie ma słońca to jest zazwyczaj wiatr. Po to właśnie się robi rozdrobnienie i urozmaicenie źródeł, aby nie być zależnym od jednego czynnika.

W dodatku przykład Niemiec pokazuje, że to po prostu działa - może i z problemami, ale tu jesteśmy wygrani, bo na ich doświadczeniach możemy się uczyć.

Niemcy właśnie poszli tak na hura i wyłączali elektrownie atomowe, a potem prąd do ciężkich zakładów przemysłowych od nas kupowali. Samo rozdrobnienie źródeł w takim wypadku jest minusem.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 16 Sierpień 2015, 23:23
Niemcy już raz policzyli jak opłaca im się regulacja rzek. Potem przez kilka lat z rzędu mieli powodzie w zagłębiu Ruhry a o Renie krążyły kawały ze ryby w nim uczą się chemii. Potem wydali ci sami Niemcy miliardy euro na deregulację rzek :D
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: AiDec w 17 Sierpień 2015, 11:21
Cytat: PoznanskaPyra w 14 Sierpień 2015, 13:29
Właśnie widzimy problemy i nie robimy tego na siłę. Co więcej uważam, że powinno się szukać jak najwięcej problemów, aby później je rozwiązać i nie mieć ich przy uruchamianiu nowego systemu.

W takim razie najwyrazniej o ewentualnych rozwiazaniach porozmawiam z Twoimi wnukami. Bo widzac jak sie zabieracie, to pare pokolen Wam zejdzie ;)   (no offence!)
Do tego czasu oczywiscie mozecie zginac w smogu, na raka, z chorobami mozgu itp., a Wasze dzieci beda sie coraz czesciej rodzic z wadami wrodzonymi (na pewno Wam za to podziekuja).

Cytat: PoznanskaPyra w 14 Sierpień 2015, 13:29
Niemcy właśnie poszli tak na hura i wyłączali elektrownie atomowe, a potem prąd do ciężkich zakładów przemysłowych od nas kupowali.

To nie popelnijcie tego samego bledu i nie wylaczajcie elektrowni. To takie trudne?
Sprzedawajcie. Zarabiajcie na tym kase.

Cytat: Ufol w 13 Sierpień 2015, 17:46
Zgadzam się z przedmówcą, że tak powiem, w całej rozciągłości. Prund, to takie dziwne cuś, którego nie można naprodukować na zapas.

Tutaj to z kolei ja, dla odmiany, nie moge sie zgodzic z Toba :) . Bo ja jakos potrafie za drobne 8 zeta (!) NALAPAC NA ZAPAS tyle tego pradu, zeby pozniej moim autkiem przejechac 100 kilometrow. Dodam ze pisze o 15-letnim autku, co oznacza ze lapac prad skutecznie potrafiono juz w poprzednim wieku.
Co wiecej, jesli masz nadmiarowy prad, to bardzo latwo mozna go nalapac w przepompowniach, sztucznych jeziorach itp. (tak na przyklad robi Norwegia). Albo wymienic sie z innymi. Co mam na mysli? Ano na przyklad rozpoczeta juz budowe kabla pod morzem miedzy Norwegia a UK (koniec budowy juz za 6 lat). Dzieki temu te dwa kraje beda mogly nawzajem wspierac sie energetycznie, w zaleznosci od tego ktory ma nadprodukcje a ktoremu brakuje (na poczatek kablem poleci 1,6 gigawata). Ale Statnett (norweski operator energetyczny) najwyrazniej nie uwaza ze "nie da sie".
Co wiecej, pomysl polozenia kabla miedzy krajami tak sie spodobal Niemcom, ze juz planuja podlaczenie sie jako trzeci kraj do tej sieci.
Zawsze jest jakies miejsce w ktorym sa niedobory pradu i zawsze sa tez miejsca gdzie jest nadprodukcja. Wystarczy te miejsca polaczyc.

Jesli bedziecie uwazali ze nie da sie, ze trzeba to przemyslec, ze lepiej jezdzic potwornie rakotworczymi i niszcacymi srodowisko naturalne dieselami niz elektrykami (bo maja za maly zasieg) to zginiecie w smogu. Ale zanim to sie stanie to zdazycie zobaczyc panele i kolektory na kazdym niemieckim, szwedzkim i norweskim domu i wiatrak w co drugim przydomowym ogrodku.

Nie szukajcie problemow bo na to juz nie macie na to czasu. Zostal Wam czas jedynie na blyskawiczne dzialanie i natychmiastowe znajdywanie rozwiazan wszelkich problemow. Jesli Wy, wlasnie Wy, Ci najsprytniejsi, bedziecie widziec problemy a nie rozwiazania, to czeka Was bardzo marna (i krotka) przyszlosc. Bo kto ma znalezc rozwiazania, kto ma zaczac dzialac? Przeciez nie politycy, przeciez nie banksterzy, ekonomisci - oni sa zajeci jedynie korytem. Jesli nie Wy to kto?


https://www.youtube.com/watch?v=3tzWaUBu8OI

https://www.youtube.com/watch?v=gUzuj4-s600
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: PoznanskaPyra w 17 Sierpień 2015, 15:46
Cytat: AiDec w 17 Sierpień 2015, 11:21
Cytat: PoznanskaPyra w 14 Sierpień 2015, 13:29
Właśnie widzimy problemy i nie robimy tego na siłę. Co więcej uważam, że powinno się szukać jak najwięcej problemów, aby później je rozwiązać i nie mieć ich przy uruchamianiu nowego systemu.

W takim razie najwyrazniej o ewentualnych rozwiazaniach porozmawiam z Twoimi wnukami. Bo widzac jak sie zabieracie, to pare pokolen Wam zejdzie ;)   (no offence!)
Do tego czasu oczywiscie mozecie zginac w smogu, na raka, z chorobami mozgu itp., a Wasze dzieci beda sie coraz czesciej rodzic z wadami wrodzonymi (na pewno Wam za to podziekuja).

To nie jest odpowiedź na zarzut. Podałeś wyidealizowane skutki rezygnacji Polski z paliw kopalnych, niestety nijak ma się to do rzeczywistości.
Polska mimo kopalni węglowych nie jest aż tak dużym emiterem CO2 jak reszta krajów europy, nie mówiąc już o Azji czy obu Amerykach.
(http://edgar.jrc.ec.europa.eu/img/part/co2_map_big.png)

To jest pierwsza kwestia.
Druga, to w twoim komentarzu niestety, ale prezentujesz podejście: "coś się wymyśli, jakoś to będzie". Niestety, ale do mnie ono nie przemawia, muszę usłyszeć konkrety.

1. Jak wykorzystać tak mocno rozdrobnione i niewielkie źródła energii, aby prąd przezeń wygenerowany był użyteczny dla KSE.
2. Jak KSE ma przewidzieć obciążenia na sieci? Przypomnijmy elektrownie potrzebują trochę czasu na rozruch dodatkowych turbin i kotłów.
3. Prąd sprzedaje się na zasadzie szybkich przelewów, jeżeli można to tak nazwać. Czyli jeżeli Niemcy mają niedobory prądu we wschodniej części kraju, to w ciągu minut uzupełniają braki naszym prądem za co później dostajemy pieniądze. Jednak co z resztą czasu i naszej nadprodukcji za którą płacimy.





Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 17 Sierpień 2015, 16:14
na mapce ładnie widać jak ekologiczni Niemcy kopcą w zagłębiu Ruhry :D
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: LQG w 17 Sierpień 2015, 17:24
Tutaj nowsze dane nt. emisji CO2 https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pa%C5%84stw_wed%C5%82ug_rocznej_emisji_CO2 (https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pa%C5%84stw_wed%C5%82ug_rocznej_emisji_CO2)
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: Troll81 w 17 Sierpień 2015, 18:07
wiesz... ja jestem za tym zeby wprowadzić szereg ułatwień. Pierwsze primo to albo zerowa stawka VAT albo zwrot VAT za inwestycje w:

Ogniwa PV
Kolektory
Pompy Ciepła
Ocieplenie budynku

do tego dorzuciłbym nisko oprocentowane kredyty dawane przez BOŚ. To by znacząco rozruszało sektor.

Stawianie wiatraków czy elektrowni wodnych przekracza zdolność przeciętnego kowalskiego. ale już samo zmniejszenie poboru prądu przez gospodarstwa domowe sporo by dało.
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: necavi w 17 Sierpień 2015, 20:35
AiDec i inni dyskutanci Cały nasz problem w zrozumieniu się polega na różnicach ekonomicznych, które dzielą nasze kraje. Norwegia to jeden z najbogatszych krajów świata vs Polska kraj na dorobku. Problemem nie jest tylko zasobność portfela ich mieszkańców, ale co jest z tym silnie powiązane to oczekiwanie odpowiednich warunków życia. I nie mam tu na myśli to co można sobie kupić posiadając sporo $, ale to co jest ponad możliwości nawet bogatego obywatela. I tu dochodzimy do czystego środowiska, które dla osób mających zaspokojone podstawowe problemy egzystencjalne okazuje się sprawą bardzo ważną. Na tyle, że z Chin jak i Indii ucieka każdego roku 10-15% bogatych. Dlaczego? Przecież tam jest kasa, którą tak ładnie się dorobili! Tylko co im po kolejnym milionie, gdy oni jak i ich dzieci będą dalej mieszkać w zasyfionej okolicy?
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: AiDec w 20 Sierpień 2015, 10:30
A minister gospodarki jak zwykle zajmuje sie dbaniem o polska gospodarke. I energetyke.
Buduje nowe elektrownie, planuje kolejne. Pilnuje zeby nie dochodzilo do awarii.
Wspiera rozwoj energetyki ekologicznej, zacheca do tworzenia samowystarczalnych energetycznie gospodarstw. I wiele, wiele innego dobrego czyni.

http://krakow.gosc.pl/doc/2650296.Rzad-punktuje-na-wyjezdzie
Tytuł: [Akcja] Wielka mobilizacja i walka o energetykę obywatelską
Wiadomość wysłana przez: AiDec w 02 Wrzesień 2015, 15:17
http://www.ewao.com/a/1-denmark-just-produced-140-of-its-electricity-needs-with-renewable-wind-power