Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - Ramzes

#1
Myśląc w ten sposób można założyć jeszcze kilka zabezpieczeń, a nie o to tutaj chodzi. Ma być bezobslugowo i po założeniu nie generować kosztów. Uzasadnienie dla kolektorów jest tylko jedno - to system dla osób które potrzebuje bardzo dużo cieplej wody zwłaszcza  latem.
#2
- wymiana glikolu
- podczas pracy pracuje pompa która zużywa prąd(bez zasilania system staje się bezużyteczny)
- droższy serwis kolektorów
#3
Inwerter w fazie końcowych testów. Dam znać jak będę wiedział coś więcej.
#4
Nie napisałem nic odnośnie wydajności, a o opłacalności. Jeśli ktoś potrzebuję bardzo dużo ciepłej wody zwłaszcza latem i do tego ma ograniczone możliwości montażu to zakłada kolektory. W przeciwnym wypadku (poparte testami tych dwóch systemów) kolektory  po zakupie i montażu nadal generują koszty. Fotowoltaika  tutaj ma dużą przewagę. Dodatkowo już wkrótce zostanie ukończony inwerter fotowoltaiczny który poprzez panele będzie produkował dla nas prąd, a nadwyżki kierował do grzałki w bojlerze. Taka instalacje nie wymaga uzyskiwania żadnych zgód i przechodzenia przez gąszcz przepisów. W Polsce to będzie jedyne najbardziej opłacalne rozwiązanie.
#5
To niby nie wiele ale jeśli inwestycja zwraca się w przeciągu 5 lat to pozostałe 15 pracuje na Ciebie. Mi taki sposób częściowego uzależnienia się od spółki energetycznej bardzo odpowiada, a jeśli dodatkowo przynosi to korzyści to już nic więcej mi nie potrzeba.
#6
Musisz rozbić te koszty na 12 miesięcy. W pozostałych miesiącach są dni w których grzałka podgrzewa wodę tylko o kilka stopni.  Pisze z własnego doświadczenia a nie wyliczeń na papierze. Sam zbudowałem swoją instaluje i jestem z niej bardzo zadowolony.
#7
Łączny roczny koszt rachunków za energię mam o 1000 zł niższy po instalacji.  W dni pochmurne w okresie od kwietnia do września i tak woda jest wystarczająco gorąca. 
#8
Pomysł sprawdza się REWELACYJNIE!!!

Ciężko czyta się forum i mądrości jakie wypisują ludzie nie mających o tym zielonego pojęcia.  Mam kolego zbudowany podobny system jaki opisałeś. Sprawdza się super.

Teraz konkrety:
- 8 sztuk paneli monokrystalicznych 265W cena 4800zł ( panele używane - roczne)
- sterownik(rzecz niezbędna) cena 700zł
- kabel,konstrukcja 100zł

Posiadam bojler o pojemności 200L i w okresie od kwietnia do końca września nie podgrzewam wody w żaden inny sposób jak tylko poprzez panele fotowoltaiczne(ciepłej wody w zupełności wystarcza dla 4 osobowej rodziny i jeszcze wiele zostaje). Oczywiście poza tym okresem woda znacznie się podgrzewa, a grzałka(prąd z sieci) podgrzewa wodę w razie potrzeby.

Rachunek ekonomiczny bardzo prosty:
- poprzednio ogrzewałem wodę grzałką elektryczną

Teraz dzięki panelom oszczędzam rocznie około 1000zł.

System jest kompletnie bezobsługowy. Sam się zasila i rozłącza przy przekroczeniu żądanej temperatury. W porównaniu do korektorów słonecznych nie generuje żadnych dodatkowych kosztów( brak pompy, nie wymienia się glikolu itd.) Utrzymanie korektorów przez okres 15 lat kosztuje około 1500zł(prąd pompa, wymiana glikolu) i po tym okresie właściwie nie nadają się już do pracy, tutaj nie ponosimy żadnych kosztów, a żywotność paneli fotowoltaicznych jest znacznie większa. Gwarancja panel 12 lat (30lat na 80% mocy)

ZWROT INWESTYCJI wynosi około 5,5 roku. Czy się opłaca oceńcie sami.

Pozdrawiam i w razie czego służę pomocą.