Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - Pickering

#1
Rozmowy nieBOINCowane / teleskop do oddania
19 Wrzesień 2017, 12:26
Wow, wygląda super :)))
#2
Rozmowy nieBOINCowane / teleskop do oddania
18 Wrzesień 2017, 16:44
Panie Grzegorzu,

Czy znajdzie Pan chwilę w sobotę na zwiedzenie obserwatorium? Wpadłbym z kolegą dr. z Instytutu Astronomii.

Pozdrawiam
#3
Rozmowy nieBOINCowane / teleskop do oddania
17 Wrzesień 2017, 18:16
Cytat: Cyfron w 17 Wrzesień 2017, 18:04
Pickering - a gdzie można znaleźć info o tych prelekcjach całorocznych?


http://www.astro.uni.wroc.pl/index.php/popularyzacja/wyklady-popularnonaukowe

Rozpiska na najbliższy rok akademicki powinna być niedługo dostępna.
Pozdrawiam
#4
Rozmowy nieBOINCowane / teleskop do oddania
17 Wrzesień 2017, 18:14
Cytat: Grzegorz R. Granowski w 17 Wrzesień 2017, 17:48
a przy okazji, może ktoś z WTPA chciałby obejrzeć teleskop, ma siedzibę na Krzykach

A czy pracownicy UWr także są mile widziani? Chętnie obejrzałbym to cudo na żywo :)
#5
Rozmowy nieBOINCowane / teleskop do oddania
17 Wrzesień 2017, 16:56
Najbliższym wydarzeniem jest nadchodzący Festiwal Nauki 2017, który odbywa się także w Białkowie. Cały rok odbywają się w IA wykłady popularnonaukowe, lekcje w planetarium. W zależności od zainteresowania, oprowadzamy także wycieczki po obserwatorium w Białkowie.
#6
Rozmowy nieBOINCowane / teleskop do oddania
16 Wrzesień 2017, 17:08
Cytat: Troll81 w 16 Wrzesień 2017, 16:51
Granty moze i zakupu sprzetu nie pokrywaja ale uniwerek stac na budowe calego budynku wiec budzetem dysponuje w granicach milionow zlotych.

Zapewniam, że uniwerku nie stać na takie rzeczy. Gdyby było, to dawno kupilibyśmy sobie właśnie taki teleskop. Oczywiście, świadomy jestem faktu, że PTMA dysponuje innymi lokalizacjami, ale na pewno nie dysponuje na raz ciemnym niebem i odpowiednią infrastrukturą, którą zapewnić jest w stanie obserwatoium w Białkowie. Dodatkowo, sprzęt mógłby pracowć pod okiem profesjonalnych astronomów, a co za tym idzie produkowałby również wyniki naukowe. Białków prowadzi już działalność popularyzacyjną, więc nie widzę przeszkód, żeby PTMA rozwijała swoją właśnie w tej lokalizacji. O ile się nie mylę to spotkania odbywają się właśnie w Instytucie Astronomicznym UWr, więc taki wspólny instrument byłby świetnym przyczółkiem do dalszego rozwoju takiej współpracy.
#7
Rozmowy nieBOINCowane / teleskop do oddania
16 Wrzesień 2017, 16:25
Na pewno UWr i PTMA mogliby się dogadać w sprawie użytkowania takiego sprzętu. Problem w tym, że stawianie go we Wrocławiu to marnotrastwo. Sam próbowałem obserwować 20 - cm teleskopem wrocławskie niebo i kompletnie mija się to z celem.
A jeżeli chodzi o granty itd. to one z reguły pokrywają wydatki związane z realizacją pewnych badań naukowych, a nie z zakupem sprzętu. Teleskop 32-cm miałby potencjalnie dość duże pole widzenia i byłby świetnym uzupełnieniem obserwacji teleskopem 60-cm który znajduje się w Białkowie, na którym dość trudna jest obserwacja np. jasnych gwiazd czy też bardzo rozległych pól gwiazdowych. Dodatkowo teleskop mógłby być wykorzystywany w celach popularyzacji astronomii, astrofotografii itd.
#8
Rozmowy nieBOINCowane / teleskop do oddania
16 Wrzesień 2017, 13:48
Jeśli będziemy mieć możliwość wykorzystania takiego sprzętu to możemy nawet zorganizować jakiś baner promujący forum :)
#9
Rozmowy nieBOINCowane / teleskop do oddania
16 Wrzesień 2017, 12:43
Witam,

Pracownicy Instytutu Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego bardzo chętnie przyjeliby ten sprzęt. Jesteśmy w stanie wykorzystać go do obserwacji naukowych (12.5 cala to już spory sprzęt) w obserwatorium w Białkowie. Sprzęt stałby w miejscu o ciemnym niebie (z całym szacunkiem dla wroclawskiego PTMA bo wykonują świetną robotę), zaś na Piotra Skargi czy w ogóle w ścisłej okolicy Wrocławia będzie się marnować. IA posiada odpowiedni sprzęt dodatkowy, jak kamery,.profesjonalne filtry, dzięki którym teleskop można byłoby bardzo szybko uruchomić.  :)