Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - TJM

#1
Giełda / Sprzedam GTX 1050 2GB
15 Marzec 2019, 16:13
Niniejszym chciałbym jeszcze raz podziękować za dostawę, karta już liczy po nocach %)
#2
Giełda / Sprzedam GTX 1050 2GB
10 Marzec 2019, 15:17
Jeśli jeszcze aktualne to wciągam, mam zamiar trochę manual sieve podgonić sobie na PG a na tej karcie całkiem szybko idzie w porównaniu do moich Radeonów.
#3
The World Community Grid / THOR challenge.
12 Październik 2018, 11:16
Pewnie się załapiemy na ostatnim albo przedostatnim miejscu pierwszej dziesiątki - dogonimy tych co kisili zadania przez ten tydzień przerwy.
U mnie energetyka chyba nie lubi BOINCa - za każdym razem kiedy zaczyna się jakiś wyścig w którym wezmę sobie udział zaczynają robić przerwy w dostawie prądu czasami nawet po kilka godzin - w tym tygodniu zaliczyłem 2 po których wszystko mi pogasło, cholery normalnie idzie dostać - nie dość że sprzęt stoi offline bo będąc w robocie (a wracam czasami dość późno - darmowe nadgodziny) nie mogę go odpalić, to jeszcze często coś się po prostu popi... tzn zepsuje.
#4
The World Community Grid / THOR challenge.
01 Październik 2018, 17:36
To co piszemy do kapitana, żeby akceptował invite na kolejny etap ?  %)
#5
The World Community Grid / THOR challenge.
24 Wrzesień 2018, 21:01
Ja mam ok. 30, ale ze względu na dzisiejsze wtopy z brakiem prądu i awarie UPSów, chwilę się zejdzie zanim wszystko do kupy pozbieram  :ph34r:
#6
The World Community Grid / THOR challenge.
23 Wrzesień 2018, 20:03
Też szukałem i nigdzie nie widzę. Liczę jednak na to, że jak się zacznie to na forum WCG w temacie informacyjnym zarzucą informację.
#7
The World Community Grid / THOR challenge.
23 Wrzesień 2018, 16:59
Jesteśmy zapisani, teraz trzeba nie dać dupy i brać się do wioseł żebyśmy nie byli ostatni  %)
#8
The World Community Grid / THOR challenge.
20 Wrzesień 2018, 09:16
No też jestem za tym żeby coś tam policzyć  :ph34r:
#9
Sprzęt / Pamięć DDR3 ECC w "zwykłym" slocie
13 Wrzesień 2018, 16:41
No zrobiłem jak napisałem, przyszły mi te zabawkowe 1GB DDR3 ECC do testów - sprawdzałem i moje płyty z tym normalnie wstają - MSI ZH77A-G41 i MSI Z87-G43 oczywiście z Xeonami. Dalej wziąłem się za szukanie większych w dobrej cenie. Dłuższy czas codzień rano sprawdzałem ogłoszenia gdzie się dało przekopując wszystkie kości po 8 i zestawy 16/32GB aż w końcu udało mi się kupić zestawik 4x8 Samsunga 12800E w cenie 12800R :D Sprzedający w opisie napisał że to pamięci do serwerów i nie działają w normalnych kompach, nie wyprowadzałem go z błędu zresztą kupiłem do serwera %)

Na razie nie znalazłem jednoznacznego wpisu nigdzie w systemie że ECC działa ale według mnie jak wstało to działa na poziomie sprzętu, co najwyżej system o tym może nie wiedzieć ale to mało istotne.
#10
Sprzęt / Pamięć DDR3 ECC w "zwykłym" slocie
08 Wrzesień 2018, 12:10
Kwestię testów pamięci rozwiązałem na razie w taki sposób, że zakupiłem z jakiejś aukcji 2x1GB DDR3 1600 ECC za 10zł  :ph34r: wychodząc z założenia, że jak to zadziała to i większe też. Jak przyjdzie ta garść pamięciowego złomu, to potestuję trochę na różnych płytach. Tymczasem jednak źródełko na RAMy ECC mi nieco podeschło.
#11
Sprzęt / Moje boje z ESXi 6.7
03 Wrzesień 2018, 19:57
Odnośnie LSI 9260-8i - do ESXi 6.5u2 jest normalnie wspierany, ale w 6.7 oczywiście problemy o których wcześniej info w necie nie znalazłem, dopiero jak mi wywaliło status Unknown na liście kontrolerów.
Da się to obejść instalując najnowszy driver dostępny na stronie vmware i pakiet MegaRAID Storcli dostępny na stronie Broadcoma (trzeba wbić w legacy downloads -> legacy RAID controllers, wybrać rodzinę i Management Tools.
Po zainstalowaniu pakietu Storcli (ja to wrzucałem przez upload na panelu zarządzającym do jednego z datastore, żeby było łatwiej, a potem instalowałem w konsoli) da się zarządzać kontrolerem z poziomu linii poleceń, a to już coś. Na pewno lepsze niż reboot i włażenie do BIOSu.
W panelu dalej oczywiście unknown, ale nie można mieć tanio wszystkiego  %)
#12
Sprzęt / Moje boje z ESXi 6.7
29 Sierpień 2018, 21:28
Może ktoś wie skąd ta rozbieżność ze screenów poniżej ? Jeden to monitoring CPU hosta, drugi maszyny wirtualnej która pędzi teoretycznie na 100% i ma przypisane wszystkie wątki proca.



#13
Sprzęt / Moje boje z ESXi 6.7
28 Sierpień 2018, 18:03
Wrzucę w tym wątku trochę info na temat moich batalii toczonych aktualnie z instalacją i konfiguracją ESXi 6.7 na jakimś w miarę budżetowym sprzęcie, może komuś się to przyda.

Założenia projektowe są następujące:
- Potrzebuję aktualną wersję na coś w rodzaju domowego laba - żeby się na bieżąco oswajać ze zmianami, mieć na czym przetestować czasami jakiś pomniejszy hardware i mieć styczność chociaż z podstawową konfiguracją ESXi dostępną we free wersji. W robocie mam "dużą" instalację ale z takich czy innych względów utknęliśmy na wersji 5.
- Jeden z hostów będzie "poważniejszy" i dodatkowo zastąpi mój domowy serwer, gdzie przy okazji przeniosę też kilka rzadko włączanych maszyn z VirtualBoxa
- Sprzęt musi być relatywnie tani, także ze względu na to żeby w razie awarii w miarę łatwo dało się zastąpić
- Sprzęt musi być dość cichy, ponieważ jeden będzie śmigał 24/7 i za dnia spędzam obok niego sporo czasu

Wstępnie testowałem na dwóch starych serwerach z których jeden dostałem za free a drugi kupiłem gdzieś za niedużą kasę.
Niestety okazało się, że support dla Xeonów które w nich były został już porzucony i instalacja wersji 6.7 przywitała mnie komunikatem o nie wspieranym sprzęcie = game over. Na szczęście i tak nie przywiązywałem się do tych złomków, bo jak na swoją znikomą moc były bardzo głośne.

Żeby to miało ręce i nogi kupiłem więc dwa Xeony - #1 E3 1230 v2 na ZH77A-G41 i #2  E3 1230 v3 na Z87-G43. Oba są na zwykłych płytach co powoduje pewne komplikacje. Podczas instalacji wyskakuje warning, że instalacja na tych sprzętach pozbawiona jest wsparcia, no ale jakoś bez tego przeżyję  %)

Pierwszy zgrzyt po uruchomieniu jest taki, że już po zainstalowaniu przy starcie hypervisora tuż przed startem jego kernela, wyskakuje warning "unable to set graphics mode". Próbowałem na kilku tanich kartach graficznych i efekty są różne, zazwyczaj po prostu od tego momentu nic w ogóle nie widać ale sam ESXi działa normalnie; kartę równie dobrze można wyjąć z tym że akurat sprzęt #1 bez karty mi nie chce w ogóle bootować i w celu rozwiązania tego problemu mam włożone jakieś S3 Virge na PCI. Spotkałem się też na 2 starych kartach ATI z czymś takim, że ekran się blokuje z jakimiś zielonymi paskami u góry - takowe widywało się czasami np. na Win98 kiedy był problem ze sterownikami karty graficznej i się wieszała. W razie wystąpienia tych pasków i tak hypervisor działa normalnie. Na relatywnie nowej karcie typu Radeon RX 560 w/w komunikatu nie ma i po starcie normalnie widać info o tym gdzie się logować przez sieć.

Drugi zgrzyt - zintegrowane sieciówki z obu płyt nie są widoczne. Tzn sam host w teorii je pokazuje na liście urządzeń ale chyba brak dla nich drivera, bo nie da się ich skonfigurować. Problem ominięty zastosowaniem Intel Gigabit Desktop CT na PCI-E x1.

Dalej kolejna już poważniejsza rzecz - praktycznie zero monitorowania stanu sprzętu. Oczywiście obie w/w płyty są desktopowo-zabawkowe, pozbawione dedykowanych modułów i co za tym idzie ESXi nie widzi temperatur, stanu wentylatorów itp. W zasadzie jedyna rzecz jaką udało mi się znaleźć, to podstawowy monitoring SMART dysków z poziomu samego hosta, ale chyba tylko z linii poleceń i na dodatek bardzo skąpo jeżeli chodzi o ilość monitorowanych parametrów.

Dalej jak już jestem przy dyskach - problemów do rozwiązania jest więcej. W obu płytach jest soft RAID na chipsetach Intela. Po skonfigurowaniu działa ale jest w tym przypadku raczej trochę nie za bardzo użyteczny. ESXi go w żaden sposób nie wspiera i co za tym idzie, można zrobić np. RAID 1 gdzie jeden dysk klęknie 15 sekund po starcie i dziękuję dobranoc, nic o tym nie będzie wiadomo bo nie ma możliwości uzyskania info o statusie macierzy zarówno spod samego hypervisora, jak i maszyn wirtualnych.
Studiuję więc temat możliwie tanich kontrolerów na PCI-E które są wspierane przez ESXi 6.7. Na razie najtańszy jaki znalazłem to LSI 9260-8i gdzie używkę można dorwać między 200 a 300. Może ktoś z Was zna jakiś tańszy ? %) Zakup takiego kontrolera też pewnie będzie się wiązał z komplikacjami - pewnie trzeba będzie wyłączyć writeback żeby w razie utraty zasilania (mogącej się zdarzyć nawet z UPSem) czy zgonu zasilacza, nie pożegnać zbyt wiele danych.
#14
Poszukuję jakiejś płyty z tych solidniejszych. Musi uciągnąć grubszego i7 być może z jakimś OC i dobrze by było gdyby się przy tym nie rozpadła zbyt szybko. Może komuś zalega coś takiego ? Będę powoli szukał na allegro, aczkolwiek jestem dość zniesmaczony kupowaniem używanego hardware z losowych aukcji.
#15
Gdyby komuś miało się to przydać:

Odpaliłem instalator ESXi 6.7 na Xeonie 1230 v2 (1155) obsadzonym na "zwykłej" płycie. Jedyny zgrzyt to była informacja, że się zainstaluje ale nie będę miał wsparcia. Wcześniej na "zwykłym" procesorze instalator zatrzymywał się z info o nie wspieranym CPU (to samo miałem na prastarym Xeonie). Dla mnie brak supportu to nie problem bo ta maszyneria ma być głównie zabawką do nauki różnych rzeczy.
Okazało się też że nie widzi onboardowej sieciówki - to nie problem bo za 50-100zł można kupić jakąś sieciówkę np. Intela na PCI-E wyssaną z jakiegoś poleasingowego serwera lub stacji roboczej i takową już widzi. Mam kolekcję różnych sieciówek i najtańsza gigabitowa jaka jest widoczna to Intel Gigabit CT Desktop Adapter - kupowałem takie kilkukrotnie po ok. 50zł + wysyłka (oczywiście używki) - może jakieś na PCI by zadziałały ale nawet nie widzę zbytniego sensu sprawdzać.

Problem miałem też z instalacją bo nie mam napędu cd/dvd sata - same stare IDE robiące za zaślepki w obudowach a jedyne dwa napędy optyczne sata to bd-r z których płyta nie chciała z jakiegoś powodu startować. To też da się rozwiązać, iso instalatora można przez YUMI zainstalować na pena opcją "unlisted iso - grub from RAM" - w ten sposób ładuje się i działa - inaczej (innymi opcjami z unlisted iso) nie miało chęci startować (migający kursor i tyle).
#16
Sprzęt / Pamięć DDR3 ECC w "zwykłym" slocie
11 Sierpień 2018, 13:22
Mi się wydaje że mam jedną płytę i to jeszcze na dodatek na gorszym chipsecie, ze zwykłym procesorem (jest tam jakiś starszy i5) i prawdopodobnie są w niej właśnie pamięci ECC ale nie jestem pewien. Nie mam jak sprawdzić bo sprzęt stoi w odległej lokalizacji i nieprędko będę mógł do niego zajrzeć. Dodatkową poszlaką jest to, że dmidecode --type 17 pokazuje tylko wielkość pamięci bez żadnych dodatkowych informacji, tak jakby coś nie pasowało (wszystko niemniej działa prawidłowo). ECC jeżeli jest to oczywiście nie działa.
Płyt z procesorami z serii Xeon E3 mam kilka więc liczę też na to, że w razie czego poprzekładam z jednej do drugiej tak że wszystko mi zadziała, byleby była na to szansa. Jest o co walczyć bo ostatnio miałem okazję kupić 4x8GB wyciągnięte z jakiejś stacji HP praktycznie w cenie jakichś lepszych 2x4 z Allegro lub okazyjnych 2x8, więc ponad 2x taniej. Czasami trafiają się takie pozostałości.
#17
Sprzęt / Pamięć DDR3 ECC w "zwykłym" slocie
11 Sierpień 2018, 09:41
Czy próbował ktoś z Was wsadzać kości DDR3 ECC do "zwykłej" płyty np. na Z87 obsadzonej procesorem obsługującym ECC ?
W necie sporo sprzecznych informacji, jedni piszą że nawet z procesorem nie obsługującym ECC sprzęt wstaje i działa normalnie, tylko bez ECC, inni piszą że nie działa w ogóle niezależnie od procesora (czarny ekran) albo że nie przechodzi POSTu.

Tak pytam bo parę razy trafiła mi się możliwość zakupu kości ECC powyciąganych z jakichś poleasingowych stacji roboczych, w bardzo dobrych cenach (znacznie taniej niż używki "zwykłych" DDR3 chodzą na allegro), tak że nawet opłacałoby mi się zmienić procesor z i5 np. na jakiegoś Xeona 1220 v3 jeśli miałoby to działać, oczywiście przed zmianą chyba bym nie omieszkał sprawdzić z i5 czy wstanie.
#18
Hobby / Blogowanie- eksploracja podziemna
09 Sierpień 2018, 20:10
Lepiej powiedz skąd wziąć to piwko z foto na fb, żeby się nim schłodzić (po uprzednim schłodzeniu samego piwka np. wodą wypływającą z dziury w ziemi)  :parrrty:
#19
Tak w temacie proców na sockety 1150, to jest na Allegro taka ciekawostka:
https://allegro.pl/core-i5-5675c-3-1ghz-lga1150-warszawa-sklep-i7480289753.html
Gdyby nie niekorzystne okoliczności finansowe, kupiłbym go z dwóch powodów. Pierwszy taki, że ma nie byle jaką wydajność - 4 core 4 threads i powinien być szybszy od każdego Xeona 4c4t na 1150,  porównywalny z tymi 4c8t i na dodatek w nowszej technologii. Akurat mam fartem płyty które na pewno go obsługują.
Druga rzecz, to jest to przedstawiciel bardzo małej rodziny procesorów gdzie dla desktopów były tylko 2 - Core i7 5775C i Core i5 5675C, oba unikatowo z 128MB L4 cache. Procki te występują w przyrodzie niezbyt często i kiedyś mogą mieć nawet wartość kolekcjonerską. Ciekawe tylko, czy będą wtedy jeszcze działać.
#20
Ja mam z tych serii już 3, wszystkie na 1150. Miałbym 4 ale jeden 1220 v3 kupiony na Allegro parę miechów temu, podziałał mi trochę ponad miesiąc i coś się stało się że zdechł (na pewno nie od temperatury) %) Jeden z niewielu przypadków gdy umarł mi procek i to od niczego. Trochę zrobił mi się uraz bo jakieś śmieci kupowane prawie na wagę po 10zł/szt działają, a procek za ~400 zdechł. Niedługo planuję ponowić upgrade. 1220 od 1225 różni się tylko zegarem ?
#21
Elektronika praktyczna / rejestrator napięcia
03 Sierpień 2018, 17:51
W tej cenie to do rejestracji ale bez użycia komputera, może znajdziesz coś z zapisem na kartę SD (watomierz albo listwę). Sam mam takie coś, prawdopodobnie chińszczyzna sprowadzana z Ali sprzedawana na Allegro pod jakąś tam marką, ale działało dość nieźle, zapis do CSV, tworzyło jeden plik ciągły i dodatkowe z podziałem na foldery rok/miesiąc/dzień i nawet z niezłą dokładnością, tylko niestety slot karty przebywając na poziomie podłogi nie przetrwał próby czasu. O dokładności 0,1V w tym budżecie to można zapomnieć, tyle to będzie miał dobry miernik (to mniej niż 0,5%). Co innego rozdzielczość 0,1V.
#22
Giełda / Kupię jakiegoś quada z płytą
31 Lipiec 2018, 18:39
Chyba go zassam ponieważ istnieją spore szanse na 2 pieczenie na jednym ogniu - jeśli mi ruszy na tym soft od vmware na razie odpadnie zakup drugiej maszyny na zabawkę.
#23
Sprzęt jako taki mógłby być tylko nie wiem czy właśnie w ESXi 6.7 nie dropnęli już supportu dla Xeonów serii 5400, albo źle patrzę albo na stronie są listowane tylko do 6.5U2. Czy gdybym wystawił gdzieś iso instalatora mógłbyś to jakoś odpalić i sprawdzić, czy się uruchomi i nie wywali komunikatu o nie wspieranym CPU ?
#24
Giełda / Kupię jakiegoś quada z płytą
30 Lipiec 2018, 15:16
Na cały zestaw to mnie raczej nie stać, dlatego poszukuję raczej samego proca z płytą - może komuś zostanie po jakiejś modernizacji. Całą resztę będę miał ze starego sztrucla.
#25
Poszukuję jakiegoś grata który pozwoli się pobawić ESXi w najnowszej "free" wersji. Może komuś zbywa jakiś złom który jeszcze jest z tym kompatybilny ? Wszystko mi jedno czy byłby to kompletny stary serwer czy jakaś płyta z procem w pudełku po butach, byleby dało się to uruchomić rozsądnym nakładem kosztów i czasu. Nawet ujdzie jakiś sprzęt nie do końca sprawny, bo to ma być na cele głównie edukacyjne i trochę testów.
#26
Giełda / Kupię jakiegoś quada z płytą
29 Lipiec 2018, 22:11
Poszukuję jakiegoś używanego czterordzeniowego proca z płytą. Cena gra rolę, preferowałbym jakieś średnio stare i5 z poprzednich generacji. Ogólnie ma to zastąpić Q9550 który ciągnie trochę prądu nawet niewiele co robiąc a wydajności już dziś praktycznie nie ma żadnej, tak że nawet nie opłaca się go dociążać liczeniem czegokolwiek. Od płyty oczekiwałbym 4 portów SATA i to w zasadzie tyle. Może być bez pamięci i coolera, coś tam znajdę w szafie.
#27
Te używane parę MB to prawie na bank jakiś problem z konfiguracją. Żeby to działało trzeba przeglądać logi i analizować co się dzieje i ponadto node musi być w miarę cały czas dostępny bez jakichś dużych faili. Każde zatrzymanie kiedy szybko sam nie wróci psuje mu staty tak ze później widzi dane jak świnia niebo. Dodatkowo host nie może być zbytnio przymulony bo to też się odbija na statystykach. Warto też pokombinować z portami bo domyślnie proponowany zakres zaczynający się od 4000 czasami coś źle działa (w moim przypadku od razu to widać bo liczba peerów jest niska rzedu np. 30 podczas gdy inny node ma 100++) i to jest bardzo dziwna sprawa, bo ten sam problem miałem w dwóch dość odległych od siebie lokalizacjach i na całkiem innych łączach.

U mnie teraz każdy node ma zajęte po kilkadziesiąt GB (stan z soboty) - nadal mało ale chociaż coś mi tam skapnie do portfela. Nie rozumiem jeszcze tylko czemu na storjstat pokazuje mi uparcie 0, ale możliwe że żeby pokazywało ile miejsca jest wykorzystane trzeba zainstalować share monitora, czego mi się nie chce robić.
#28
Wystarczy pogrzebać w różnych statystykach, żeby zobaczyć że faktycznie tak jest. Paru gości ma udostępnione setki jak nie tysiące TB a zajęte max kilka % z całości. U mnie na dyskach pustki aż echo słychać  :D
Na storjstat tylko 1 użytkownik przekracza avg/node 1TB a reszta ma max po kilkaset GB, więc dużo w jednym node na pewno nie opłaca się udostępniać póki co.

W ogóle testując trochę przechowywanie danych doszedłem do wniosku, że trochę bałbym się tam trzymać coś ważnego. Ostatnio wrzuciłem (przez Filezillę) 2 archiwa po ok. 1GB i ściągnąłem z powrotem, pierwsze zassało się ok a drugie po ściągnięciu było ok. 1,8x większe niż powinno i oczywiście nie dało się go otworzyć, a cały plik w środku wyglądał dość dziwnie - nigdzie nie było nagłówka archiwum więc cholera wie co to w ogóle były za dane. Po skasowaniu i zassaniu drugi raz było dobre, więc wtf ?
#29
Moim zdaniem to chyba najprościej byłoby zrobić przez wysłanie gotowej wirtualnej maszyny, może z jakąś gołą konfiguracją która przy pierwszym uruchomieniu dokonfiguruje się jeszcze o nowy nodeid i ewentualne inne wymagane dane. To akurat według mnie byłoby spokojnie do oskryptowania, bo jak masz wirtualkę z preinstalowanymi zależnościami i stroj-share, to do uruchomienia demona i node wystarczy praktycznie adres portfela.

Pytanie tylko jak miałoby to potem działać, bo zadanie o nieskończonej długości raczej nie przejdzie (tym bardziej CPU intensive), a tu jeszcze wypadałoby zachowywać wszystkie dane (w tym przypadku całą wirtualkę/wirtualki) pomiędzy kolejnymi uruchamianymi zadaniami, inaczej nie miałoby to sensu. Do tego dochodzi kwestia uruchomienia i przechowywania równolegle tyle tych wirtualek, ile użytkownik chciałby na danym hoście odpalić. Jeśli udałoby się trzymać obrazy na dysku tak, żeby nie znikały i zrobić jakiś "starter" który z listy dostępnych lokalnie VMów brałby pierwszy lub losowy z nie uruchomionych, to już jest jakiś punkt zaczepienia do cyklicznego powtarzania (długich) zadań na hoście.
#30
O lagu nie ma mowy bo nie pojawiło się do tej pory, jest tam zresztą podział na dni i w historii wstecz pusto. Prędzej jakiś błąd w zliczaniu albo coś o czym nie wiem. Co do płatności to chyba wyskakują też z jakiegoś grosza za wysyłanie danych (na pewno w teorii przechowujący dane buli za pobranie).

Póki co u mnie prawie pusto i z tego co wyczaiłem w różnych statystykach, za szybko się to nie zmieni. Jest tam w ścisłej czołówce gość co ma prawie 120 nodów a na nich łącznie ledwo 40TB danych, cała reszta to ma praktycznie jakieś ochłapy.
#31
Dorwałem starszego gatunku sprzęt, który może wziąć na klatę trochę dysków SATA. Ze względu na oszczędność zasobów przebiłem się przez tutorial storjshare w wersji command line i na gołym i wesołym debianie 9 odpaliłem 8 node po 8TB używając dysków które wypadły z różnych macierzy z takich czy innych względów. Przestrzeni mam nawet znacznie więcej ale limitem są wymagania sprzętowe samych node.

Node oczywiście na chwilę obecną stoją praktycznie puste, mam nadzieję, że to dlatego, że są nowe i mają niską, startową reputację.

W trakcie testów, odpalania i działania podłubałem też z ciekawości od strony klienta, testując jakieś command line klienty które tak trochę słabo według mnie wypadają + oczywiście FileZillę która działa dość nieźle. Transfery w obie strony są super i ogólnie nawet zaczynam się zastanawiać, czy samemu nie zacząć z tego korzystać do przechowywania chociażby jakichś mniej istotnych danych. Trafiłem jednak na parę dziwnych rzeczy:
- po dłuższej chwili testów zaczęło mi w logu wyrzucać mi komunikat, że używany klucz nie pasuje do części bucketów (nie wiem wtf bo od początku jest tylko jeden klucz, chyba że mam tam jakieś dane wrzucone dawno temu, których FileZilla nie widzi)
- uploadując plik jakoś za każdym razem wysyłany jest jakby dwa razy, a nawet nie wiem czy czasami i nie 3, bo przesyłane są strasznie duże ilości danych - trochę to ostudziło mój zapał jeśli chodzi o przechowywanie np. dużych snapshotów, bo nie dałbym rady ich raczej wysłać.
- początek uploadu każdego większego pliku zamraża na chwilę klienta, chyba liczy wtedy jakieś drzewo sum kontrolnych, ale mogłoby to wyglądać lepiej i z jakimś paskiem postępu, bo u mnie wygląda po prostu jakby się zwiesił
- plików większych niż kilka GB nie udało mi się wysłać, zawsze po chwili w logu waliło na czerwono jakimś błędem
- no i najciekawsze - w trakcie testów przesłałem grube kilkadziesiąt GB w obie strony i trochę to gdzieś w świecie poleżało, część jeszcze leży, tymczasem na moim koncie na stronie w polach bandwidth i storage mam <0.01. Ciekawe więc kto płaci za to tym co to przechowują i wysyłają  :ph34r:
#32
Enigma@home / Enigma Optima
24 Październik 2017, 12:33
Na forum projektu w watku o aplikacji GPU jest chyba app_info z wszystkimi 4 aplikacjami.
#33
Odznaki bym chętnie dodał, tylko nie mam kiedy się za to zabrać.
Ciśnienie jest na wiele rzeczy (aplikacje na dość popularne platformy, których nie ma od miesięcy, różne poprawki na stronie itp).
Tymczasem ostatnio praktycznie cały dostępny czas pochłaniają mi prace nad automatyczną analizą wyników.
O ile dla enigmy M4 wiele się nie działo i nawet na pieszo można było czytać co lepsze unikatowe wyniki, to dla obecnie załadowanych tekstów, z maszyny typu H, rezultaty (unikatowe) wracają w takich ilościach, że nie ma mowy o czytaniu tego na piechotę.

Oczywiście jest hillclimb i jego score, można się spodziewać, że rozwiązanie będzie miało wysoki. Ostatnie 2 pokazują, że może tak być ale nie musi, może być daleko poza top. Wystarczy, że w tekście będą jakieś pomyłki albo przekręcone litery, score może spaść na tyle, że mimo czytelnych fragmentów tekstu wynik będzie nisko. Dlatego szukam sposobów, żeby takie wyniki znaleźć, więcej info tutaj: http://www.boincatpoland.org/smf/enigmahome-78/poszukiwanie-igly-w-stogu-siana/

Jeśli znalazłby się ktoś chętny do pociągnięcia tematu odznak od strony grafiki/designu to ze stroną techniczną jakoś sobie poradzę w tzw międzyczasie.

#34
Enigma@home / Poszukiwanie igły w stogu siana
17 Październik 2017, 18:48
Od jakiegoś czasu poszukuję sposobów na automatyzację / wspomaganie procesu poszukiwania rozwiązań wśród wyników zwracanych z klientów.

Hillclimb score nie jest absolutnym wyznacznikiem - może się zdarzyć, że tekst mało optymalnie pokrywa się z trigramami w słowniku i w takim przypadku (o ile w ogóle zostanie znaleziony) może mieć score mniejszy niż losowo wygenerowane przez algorytm bzdety. Przykładem może być ostatnio złamany tekst

Kolejny przypadek, to tekst gdzie jest trochę błędów, czy to ze względu na słaby odbiór, czy też błąd podczas przepisywania z formularza do wersji elektronicznej, czy też z różnych innych powodów jakie mogły wystąpić (należy pamiętać, że to były warunki wojenne). Taki tekst (znów, o ile zostanie w ogóle odnaleziony) również może mieć nieoptymalne score ze względu na całkowicie nieczytelne sekcje. Do tego dochodzą jeszcze możliwości, że algorytm źle odgadnie połączenia w obrębie steckera lub położenia ringów i pojawi się jeszcze więcej poprzekręcanych liter.

Ekstremalnym przykładem takiego tekstu mogłaby być sytuacja, że przekręcone będą akurat wszystkie litery wymagane do wizualnej identyfikacji słów, a jednocześnie zostanie ich tyle, że z trigramów dobre score się uzbiera i trafi do listy wyników.

W celu automatycznego przeszukiwania wyników ubiedziłem 3 algorytmy: pierwszy szuka słów ze słownika (kiepskiego - ogólny słownik niemiecki, okraszony trochę tekstami z depesz). Drugi szuka w tekście powtórzeń, tolerując przy tym znaczne ilości poprzekręcanych liter. Generuje sporą ilość fałszywych alarmów, ale też jest bardzo skuteczny - służy do wychwytywania powtórzeń różnych skrótów, nazw miejscowości, sygnatur itp - takie w tekście często były zapisywane po 2 razy. Trzeci algorytm znów wykorzystuje słownik, tym razem dość krótki - zawierający różne zwroty znane z depesz z tego okresu. Przeszukuje tekst pod kątem ich wystąpień, tolerując dość dużo przekręconych liter (domyślnie 75% musi się zgadzać).

Z rezultatem można zapoznać się tutaj http://www.enigmaathome.net/forum_thread.php?id=1127 - są tam linki które okresowo będę aktualizował, do czynnych co większych batchów. Może akurat komuś będzie się nudziło na tyle, żeby poczytać podpowiedzi generowane przez serwer  %) Pod id w linku w razie czego pasują też id z server_status.

Jeśli macie jakąś propozycję jak jeszcze w wynikach można szukać rozwiązań, to chętnie posłucham - może da się zaimplementować.
Zakładam najczarniejszy scenariusz, na depeszach które zostały nie złamane, wszyscy już polegli więc prawdopodobnie nie będą w 100% czytelne, chociaż jedna jak do tej pory była w bardzo ładnym stanie (KLDIO), z drugą już było gorzej.

Gdyby ktoś chciał poszukać jakimś sposobem na własną rękę, mogę udostępnić zrzuty wszystkich unikatowych wyników dla wybranego tekstu, w jakimś w miarę strawnym formacie.
#35
Zawsze wiadomo kto odesłał dany wynik, w tym przypadku nie wpisałem tego od razu bo sprawa jest bardziej skomplikowana. Tekst jest mocno zniekształcony i nawet ten najlepszy wynik znalazł się dopiero przy ręcznym przeglądaniu, ponad 2 dni po tym jak został odesłany. Jednak znając go, po fragmencie popatrzyłem wstecz i pierwsza wersja, jeszcze bardziej zniekształcona, była odesłana ponad tydzień wcześniej, jednak czytelność była praktycznie żadna i nie było szans tego zauważyć, co najwyżej gdyby uważnie czytać zwrócone unikatowe wyniki jeden po drugim. W wolnej chwili wyciągnę info kto odesłał tą pierwszą wersję i potem tą "lepszą".

Tymczasem na forum pojawiło się tłumaczenie i poprawki błędów: http://www.enigmaathome.net/forum_thread.php?id=1109#6481
Jak widać nie udało się znaleźć lepszych ustawień maszyny, czyli błędy powstały już na etapie nadawania lub odbioru wiadomości.
Tutaj można zobaczyć jak wygląda taki formularz z pismem odręcznym http://cryptocellar.org/bgac/16071941_214.pdf
#36
Drugi tekst poległ pod zmasowanym natarciem, ten jest mocno uszkodzony ale myślę że eksperci go poprawią -
mi się udało znaleźć tylko 1 błędną parę na plugboardzie i przekręconą przy czytaniu z odręcznego pisma literę.
http://www.enigmaathome.net/forum_thread.php?id=1109
#37
 :deadman:
Cytat: Troll81 w 28 Lipiec 2017, 17:53
Wyślij odpowiednio wypełniony wniosek do szkoły jazdy na Ukrainę i za tydzień masz prawko bez zdawania :D

Niestety, te czasy już bezpowrotnie minęły, teraz sprawdzają to i można soczyście beknąć.
Pewien znajomy który prawko robi od paru lat i jeszcze nawet nie dotarł na żaden egzamin, interesował się taką opcją i robił rozeznanie  %)
#38
Batch który leciał na CPU się zakończył i zadań nie ma do momentu aż przejdzie do archiwum, wtedy będę mógł odpalić kolejny. Muszę trochę dbać o wydajność serwera, coby mi się nie rozleciał  %) GPU są w lepszej sytuacji, bo tam mimo, że czasowo krótsze, to tak naprawdę WU są znacznie (setki razy) dłuższe niż na CPU, jest ich mniej w batchu i dzięki temu można między batchami przechodzić płynnie bez przestojów.

Tymczasem KLDIO który leciał jako drugi w kolejności batch na GPU, został złamany i to w dość nietypowy sposób:
http://www.enigmaathome.net/forum_thread.php?id=1101

P.S. Jeśli jeszcze ktoś nie zauważył, aplikacja OpenCL jest i działa dobrze. Aktualnie jest oznaczona jako "beta bety" bo ma dodatkowo w nazwie test, ale w wolnej chwili przeniosę pod główną aplikację.
#39
Do aplikacji testowej trafia mix, niektóre zadania są "normalne" te same co na głównej, inne typowo testowe.
Póki co limit generowanych zadań jest ustawiony bardzo nisko, żeby w razie jakiejś wtopy za wiele nie odkręcać, ale na razie wszystko wygląda dobrze.
#40
Tymi prognozami bym się za zbytnio nie przejmował.
U mnie po każdej zmianie aplikacji na NV pokazuje 2h+, podczas gdy realny czas przeliczania to 20 minut.