Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - gszpetkowski

#1
Tak, to problem po stronie serwera, wrzuciłem info na forum C@H:

http://www.cosmologyathome.org/forum_thread.php?id=996#12297
#2
Zespół BOINC@Poland / Ranking województw
27 Grudzień 2012, 20:15
małopolskie  :attack:

http://boincstats.com/en/stats/-1/user/detail/2573199/projectList
#3
Smok Wawelski
#4
Wizytówki / mystique
25 Grudzień 2012, 15:12
Witaj na łajbie :)  :ahoy:
#5
Superkomputer B@P / Xeon/Opteron w SKB@P ?
23 Grudzień 2012, 17:13
Nie dostrzegam już więcej argumentów za rozwiązaniem serwerowym, jedynie ten Xeon E3 V2 jest ciekawy i co ważne może funkcjonować na taniej platformie konsumenckiej (sprawdziłem na stronie GIGABYTE i ta seria jest oficjalnie wspierana na płytach B75, naturalnie bez ECC). Z tego co szukałem po sieci to analogicznie w pierwszej połowie przyszłego roku prawdopodobnie pojawią się Xeon'y E3 V3 dla nowego socketu LGA 1150 i to też może być dobry wybór, szczególnie jeśli cena też będzie podobnie niska (choćby z powodu wyciętego iGPU).
#6
Wizytówki / gszpetkowski
22 Grudzień 2012, 21:33
Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 22 Grudzień 2012, 21:17
byl kiedys projekt QuantumFire nie wiem czy sie tym zajmowal czy nie :)
a rozumiem ze Ty bys chcial stworzyc projekt w tej tematyce? to dobrze trafiles bo na forum jest kilku tworcow projektow na platformie BOINC :)
Radioactive@home, Enigma, OProject,Goldbach
takze z postawieniem serwera czy pomoca przy pisaniu aplikacji nie powinno byc problemu :)

Dziękuję za informację, docelowo bym chciał coś zdziałać w tym kierunku i chętnie bym skorzystał z takiej możliwości oraz Waszego doświadczenia, z tym że teraz, na etapie w którym jestem byłaby to sztuka dla sztuki.
#7
Wizytówki / gszpetkowski
22 Grudzień 2012, 21:12
Cytat: mordi w 22 Grudzień 2012, 20:07
witaj na pokładzie :) mam nadzieję, że spodoba Ci się nasza łajba :) zaciekawiłeś mnie tymi bramkami kwantowymi :) czy możesz coś na ich temat przybliżyć? :)

Ha, to teraz rozumiem, dlaczego emotikony są w takiej konwecji jak na statku pirackim, podoba mi się :)

Bramki kwantowe, a właściwie szerzej obwody kwantowe (ang. Quantum Circuits) to generalnie zagadnienie teoretyczne polegające na znalezienie i sklasyfikowaniu najbardziej elementarnych i efektywnych układów przekazywania informacji dla tzw. kubitów. Sporo jest tutaj analogii między komputerami klasycznymi i ich bramkami logicznymi, jeśli interesuje Cię to szerzej to polecam książkę "Quantum Circuit Simulation" wyd. Springer oraz zapoznanie się z aplikacją QuIDDPro. Wbrew pozorom model matematyczny jest dosyć prosty tzn. liczby zespolone oraz algebra macierzy na początek powinny wystarczyć. Potem im dalej w las, tym więcej drzew :)
#8
Superkomputer B@P / Xeon/Opteron w SKB@P ?
22 Grudzień 2012, 20:29
Cytat: EDU Enthusiast w 22 Grudzień 2012, 19:39
Wedlug mnie tez bym zabil ten pomysl - nowych serverowych maszyn nie warto kupowac bo sa za drogie i nie sa o tyle szybsze od normalnych sprzetow by byly warte tej cany w domu.
Mozna wejsc na zwykla LGA 2011 z quad corem (najtanszym cpu) i napchac tam 4 gpu tylko znow to sa $. Zalezy czy chcesz dobra plyte glowna i jakie karty graf... ale teraz na teraz kupowac chyba nie warto zaraz wyjda nowe serie kart graf nv700 i ati8000 i haswell procki(nowy slot ?1152?). Starsze stanieja bardzo szybko o 30-40%.

Z kartami graficznymi rzeczywiście warto się wstrzymać, bo może być ciekawie, natomiast po konsumenckim Haswell'u na desktopach nie spodziewałbym się niczego wielkiego (zgadza się, nowa podstawka LGA 1150 = nowe płyte główne), poza tym najwyższy model 4770 to nadal "zwykły" czterordzeniowec i przy całym respekcie do nowej architektury Intela więcej jak 10-15% przyrostu wydajności względem 3770 bym mu nie dał.

Cytat: Szopler w 22 Grudzień 2012, 20:14
W LGA2011 nie ma się co pchać bo będzie jak z LGA1366 - miało być tak słodko, a jedyne procki konsumenckie jakie na to wyszły to i7 wciąż koszmarnie drogie mimo, że są dostępne tańsze rozwiązania o takiej samej wydajności, że już o znacznie mniejszym zużyciu prądu nie wspomnę... Na SKB@P polecał bym i7 trzeciej generacji + 7770.

Póki co też nie widzę niczego ciekawego pod jednoprocesorowe LGA 2011 (chipset X79), dostępne na rynku procesory z linii Extreme są raczej mało opłacalne, szczególnie jeśli wziąść po uwagę ich TDP.
#9
Wizytówki / gszpetkowski
22 Grudzień 2012, 18:59
Platformą BOINC zainteresowałem się jeszcze na studiach w roku 2009, jednakże dopiero teraz (grudzień 2012) mam trochę czasu i środki żeby się w to zaangażować. Na co dzień pracuje w krakowskim oddziale firmy zajmującej się marketingiem internetowym jako programista języka Perl. Studiowałem od 2006 roku informatykę (systemy teleinformatyczne) na Politechnice Krakowskiej. Interesuję się szeroko pojętym programowaniem (C/C++/Perl) oraz obliczeniami wysokiej wydajności, ze szczególnym naciskiem na obliczenia GPU (CUDA, OpenCL). Ciekawi mnie także fizyka cząstek elementarnych, a także takie zagadnienie jak chromodynamika kwantowa, bramki kwantowe, choć nie na wszystko znajduję czas (np. moja płytka ZL2MCS51 pod 8051 już dawno leży odłogiem).

Głównie udzielam się w projekcie Cosmology@Home, na dzień dzisiejszy zdążyłem już przekroczyć 100k punktów :) Interesują mnie także projekty World Community Grid oraz GPUGRID.

Obecnie posiadam dwa węzły o następującej konfiguracji:

CPU: Intel Core i7 3770S
RAM: 16 GB (2x 8GB) 1.35V (Kingston)
Płyta: GIGABYTE GA-B75N
HDD: WD Blue 1 TB
Obudowa: Cooler Master Elite 120 RC
Zasilacz: Chieftec GPA-400S8 (80+) 400W

W przyszłości chciałbym stworzyć własny projekt na platformie BOINC, najlepiej tak żeby bilans wyszedł dodatnio ;)

Edit: 9.1.2013

Dotarły do mnie karty graficzne (GV-N670OC-2GD), chłodzenie CPU (Cooler Master Vortex 211Q), pasta termoprzewodząca (oraz Arctic-Cooling MX-4) oraz dodatkowy wiatrak 120 mm (Enermax UCTB12A z potencjonemetrem ustawionym prawie na maksimum). Co do coolera CPU miałem spore obawy (w końcu płyta mini-ITX oraz minimalistyczna obudowa), ale weszło idealnie, praktycznie na styk (orientacja chłodzenia jest tylko jedna z wystającymi heat-pipe'ami w stronę przeciwną do pamięci RAM). Kolejne obawy miałem, czy mimo wszystko cały zestaw uda się schłodzić na takiej małej przestrzeni i wygląda na to, że jest OK, w stresie temperatura CPU nie przekracza 78 stopni Celsjusza (co uważam jeszcze za bezpieczną wartość), GPU nie wchodzi powyżej 70 stopni. Poniżej zdjęcie z już chodzącym sprzętem :):



W tym roku planuję dołożyć jeszcze kolejne dwie takie maszyny :)
#10
Superkomputer B@P / Xeon/Opteron w SKB@P ?
22 Grudzień 2012, 18:02
Cytat: Troll81 w 22 Grudzień 2012, 17:06
jak dla mnie pomysł maszyny serwerowej do liczenia jest trochę chybiony. Za drogo w porównaniu do mocy obliczeniowej. W tej cenie złożysz kilka zestawów PC które razem mieląc uzyskają lepsze rezultaty.

Z czysto ekononicznego punktu widzenia pewnie tak, masz rację, choć nie mam dokładnych wyliczeń FLOPS/zł (z uwzględniem kosztów zużycia prądu), natomiast plusem rozwiązania serwerowego jest dla mnie możliwość upakowania dużej mocy obliczeniowej na mniejszej przestrzeni (podoba mi się pomysł wpięcia tego do szafy rackowej w jednym miejscu z dala od mieszkania, najlepiej z taryfą 0zł ;) ).

Pojedynczy zestaw B75 (ITX) + 3770S złożyłem za trochę ponad 2k, a to nie wystarczyłoby na samą płytę główną z C602 np. od SuperMicro. Ceny procesorów serwerowych też są bardzo wysokie, jeśli już to szukałbym czegoś używanego, ale z tym bywa różnie. Można ew. rozważyć Opterony z serii 6200/6300, które wydają się być bardziej ekonomiczne. Myślę też, że zamiast szukać gotowych rozwiązań jak przytoczony Asus (sprawdziłem i cena rzędu 10k, w dodatku bez procesorów mnie powala) sporo można by zaoszczędzić decydując się na składaka, choć w przeciwieństwie do zwykłych PC nie mam na tym polu żadnego praktycznego doświadczenia.

Cytat: Troll81 w 22 Grudzień 2012, 17:06
Przy okazji witam na forum i zapraszam do działu "wizytówki" :D

Dzięki, nie wiedziałem, że jest taki dział, chętnie się wpiszę :)

Cytat: Szopler w 22 Grudzień 2012, 17:16
Taka całkiem serwerowa to może i za drogo, ale Xeon E3 1230 V2 ;) (4 core / 8 tasks), na jakiejś płycie za 250 + 16GB ramu i można już nieźle trzaskać.
+ np. 7770 i 700k/24h w POEM powinno być.

Przyglądałem się tej serii E3 V2 (obecnie to jedyne procesory serwerowe Intela bazujące na Ivy bridge) i podejrzewam, że wydajność takiej jednostki będzie bardzo zbliżona do konsumenckiego 3770 (nawet pojemności cache są takie same), w dodatku E3 nie posiadają linkowania QPI, czyli maksymalnie jeden CPU na węzeł. Niemniej za Xeon'em przemawia trochu niższa cena oraz wsparcie dla pamięci ECC. W teorii taki Xeon powinien też lepiej znosić ciągłą pracę 24h/7d.
#11
Superkomputer B@P / Xeon/Opteron w SKB@P ?
22 Grudzień 2012, 16:15
Hej,

na początek przedstawię się, mam na imię Grzegorz, mieszkam póki co w Krakowie i podobnie jak Wy zainteresowałem się platformą BOINC do volunteer computing. W wolnych chwilach od pracy próbuje z gorszym, czy to lepszym skutkiem rozwijać się pod kątem obliczeń HPC oraz przetwarzania GPU. Niedawno zaopatrzyłem się w dwie maszyny z Core i7 3770S, ale myślę już o czymś znacznie ciekawszym jak np. Asus ESC4000 G2 pod Xeon'y E5 (do 9 kart PCI-E), ale dla mnie samego jest to już zbyt duży wydatek, nie wspominając o kwestii szafy serwerowej, do której miałoby to zostać wpięte (jedyne co mi przychodzi do głowy do moja była uczelnia, ale to nie jest takie proste, żeby przyjść i poprosić o wpięcie węzła). Czy ktoś z Was byłby zainteresowany tego typu rozwiązanami ? W takim wypadku rzecz jasna sprzęt funkcjonowałby na jako węzeł w SKB@P dla projektów BOINC. Jedyne co bym chciał zachować, to mozliwość uruchamiania własnych projektów BOINC, gdybym takowe miał w przyszłości.