Rosetta - po 10 latach w kosmosie lądowanie na komecie

Zaczęty przez LQG, 12 Listopad 2014, 07:56

LQG

Przekaz z lądowania Philae na komecie 67P/Churyumov-Gerasimenko http://new.livestream.com/esa/cometlanding

Troll81


cp

Też liczę na sukces. Tymczasem Randall Munroe, twórca komiksu xkcd w swoim stylu skomentował to wydarzenie:

http://xkcd.com/1446/ :)

Troll81


cp

Jest! Z oficjalnego konta lądownika Philae na Twitterze:

CytatPhilae Lander @Philae2014  ·  1m 1 minute ago

Lądowanie! Mój nowy adres: 67P! #CometLanding

Trzeba opić sukces!  :parrrty:

Troll81


gregre

Szkoda tylko że wydarzenie jest porównywalne do lądowania człowieka na Księżycu a Wiadomości i inne zaledwie wspominają o zdarzeniu, sam przekaz informacji trwa max 2 minuty...

krzyszp



Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

exent

"Według Stefana Ulameca, menadżera programu lądownika Philae, pierwsze odbicie spowodowało, że Philae odbił się od powierzchni z prędkością około 38 cm/s, następnie po upływie dwóch godzin oraz osiągnięciu wysokości około 1 kilometra opadł ponownie i znów się odbił, tym razem oddalając się z prędkością około 3 cm/s. Po 7 minutach ostatecznie osiadł w miejscu, gdzie obecnie się znajduje."
Słabe trochę te lądowanie    :)
Podobno silnik dociskający lądownik do komety nie działa, harpuny tez nie złapały. Czyli wylądował gdzie popadnie  XD

kva.pl

Trudno nazwac trafienie czyms malenkim w malutka w sumie komete odlegla o setki milionow kilometrow "trafieniem gdzie popadnie"  XD

krzyszp

Cytat: kva.pl w 13 Listopad 2014, 15:04
Trudno nazwac trafienie czyms malenkim w malutka w sumie komete odlegla o setki milionow kilometrow "trafieniem gdzie popadnie"  XD
Jak to jeden z kierowników misji powiedział?
CytatLądowanie było udane, trafiliśmy we właściwą kometę
XD


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Szopler


Aegis Maelstrom

Przy okazji IXV odkopię wątek:

wiele osób widziało dość luźno związany scenariuszowo z samą misją film promujący ESA i jej misję autorstwa ekipy Tomka Bagińskiego. Niestety bardzo rzadko pokazywano znacznie mocniej powiązane animacje dla dzieci, trochę w stylu "Było sobie życie": :)

Dlatego jeśli ktoś chce sobie przypomnieć o co chodzi z tą misją albo komuś wyjaśnić (niekoniecznie najmłodszym ;) ), polecam chronologicznie [tyle znalazłem]:

One upon a time... Wake up, Rosetta!

One upon a time... Rosetta, Are we there yet?

Once upon a time... preparing for comet landing

Jak widać, filmiki są w 5 językach, niestety bez polskiego :( a anglojęzyczny lektor naprawdę mógłby po ludzku wymawiać Czuriumow-Gerasimenko. :P Ale i tak są super i mam nadzieję, że ostatnia część powstanie. :)


A jeśli ktoś się bardzo wkręcił, przy lądowaniu był świetny broadcast od ESA; m.in. do centrów dowodzenia ściągnięto starszych państwo Czuriumowa i Gerasimenko, którzy opowiadali o odkryciu komety w studenckich czasach. W sumie to trzeba mieć szczęście, doczekać lądowania na odkrytej przez siebie komecie. :)

LQG

Na początku:  :respect: za wszelkie wątki !
Wracając do sedna oglądałem przekaz na żywo i było ogromnie budujące że ESA zaprosiła odkrywców. Szkoda tylko że "Rosja to stan umysłu" który blokuje wolną wymianę myśli w pełnej skali pomiędzy cywilizacją zachodnią a mieszkańcami największego państwa na świecie, wśród których nie brakuje geniuszy. Nieliczni, nie godząc się służyć machinie militarnej naszego największego sąsiada i mając ku temu możliwości, na emigracji osiągają wyżyny naukowe.