Trzecia prawda o polskim górnictwie.

Zaczęty przez Tobas, 14 Styczeń 2015, 09:17

Tobas

Tabelka wyjaśnia wszystko – kraje które zmonopolizowały międzynarodowy rynek węgla, to kraje, mające duże ilości węgla kamiennego położonego płytko pod ziemią – i eksploatujące go metodą odkrywkową, a koszty mają małe.

Dodatkowo wrzucam znalezione w sieci ciekawe spostrzeżenia:
CytatWadim Tyszkiewicz
Czas zacząć rozwiewać mity o górnictwie. Czasy Gierka się skończyły, ale jak widać niektórzy dalej żyją w minionej epoce. Poniżej ciekawy wpis jednego z internautów. Jest w nim dużo racji. Cytat: "Górnicy posługują się następującymi mitami:

1. Ciężką praca to mi się należy-mam rozumieć, że hutnik, kierowca, budowlaniec, kaskader, szambo-nurek, monter pracujący na wysokościach itp, to nie ma ciężkiej pracy?-absurd. Szychta górnika to 7,5 godziny, z czego godzina na dojazd i godzina na powrót z miejsca pracy. A są kopalnie, gdzie ten czas jest jeszcze dłuższy.

2.Przecież dużo nie zarabiamy. Średnie wynagrodzenie miesięczne w Katowickim Holdingu Węglowego za okres 10 miesięcy 2013 roku wynosi 5 381 zł - liczone bez nagród rocznych- czyli są górnicy którzy zarabiają znacznie więcej i tacy co mniej. Czy to mało-nie sądzę widząc, co się dzieje na kopalniach i jaka jest wydajność . Dodać należy, że za pracę w sobotę 200% wynagrodzenia, za niedzielę 150% i dzień wolny. wierzcie mi są tacy górnicy co w miesiącu mają 2 lub 3 dni wolnego. Jak to możliwe? Gdzie kodeks pracy? Tak tylko na kopalniach, ale jaka kasa? Za każdy dzień pracy dostaje kartkę żywnościową do wykupienia w hipermarkecie to ponad 300 zł miesięcznie, do tego barbórka, czternastka, deputat węglowy 8 ton, dopłata do kolonii i książek dla dzieci, wczasy pod gruszą i może jeszcze dostać pożyczkę z funduszu socjalnego do kilkunastu tys. złotych- nieoprocentowana.

3. Przecież płacimy wysokie podatki to sobie odkładamy na emeryturę- tak jakby pracownicy w innych branżach ich nie płacili, czy górnicy są jakimś wyjątkiem, że tak piszą i mówią, czy ja czegoś nie wiem?. Prawda jest taka, że składki górnika wystarczają mu średnio na 8-10 lat pobierania świadczenia, które najmniej w przybliżeniu wynosi około 3000 zł po 25 latach pracy. Górnik 25 lat pracy i idzie jeszcze dorabiać, bo mu mało, a ty pracuj człowieku do 67 roku życia i może dostaniesz z 500 zł emerytury.

4. Przeciętny górnik żyje nieco ponad 50 lat. Ponad 70 % górników będących na emeryturze ( pomijam kwestię tego, że nadal idą potem pracować) według danych ZUS pobiera emeryturę przez okres od 16 lat do 31 lat i dłużej. Z tymi przelicznikami jakie mają 1,2 1,5 1,8 to czyste złodziejstwo wobec pozostałej reszty emerytów. Mit że jak obetnie się prezesom pensje to się poprawi w górnictwie- większych bzdur jeszcze nie czytałem. Nawet jeżeli obetnie się prezesom i dyrektorów pensje o połowę to zaoszczędzi się góra kilka kilkanaście ( kilkadziesiąt ) milionów złotych rocznie. W porównaniu z kosztami jakie ponosi państwo na 150 tysięczna armia emerytów to kropla w oceanie i czysta demagogia.

5 .Na argument, że do górnictwa do tej pory dopłacono blisko 180 miliardów złotych górnicy piszą, że przecież kopalnie płacą mnóstwo podatków, więc wszystko jest cacy. Przypomina to sytuacje kiedy gangsterzy kradną mi samochód wart 100 tys zł a potem robią łaskę, że podstawią mi go pod dom za drobną opłatą 20 tys zł, bo przecież gdyby nie oni to musiałbym kupić nowy znacznie drożej.

6. Praca górnika jest najniebezpieczniejsza- bzdury. Z danych GUS-u wynika, że w 2012 roku w górnictwie i wydobywaniu odnotowano 2687 wypadków w tym 26 śmiertelnych (15 przy wydobyciu). W tym sektorze pracuje 155 tys. ludzi. Współczynnik wypadków śmiertelnych w pracy stanowi 1,6 na 10 tys. zatrudnionych! W budownictwie w 2012 roku odnotowano 82 wypadki śmiertelne. W tym sektorze (w firmach powyżej 9. pracowników) oficjalnie pracuje 407 tys. ludzi. W przypadku tego zawodu współczynnik zgonów z powodu wypadków w pracy wynosi 2 na 10 tys. zatrudnionych.

7. Mogłeś się zatrudnić na kopalni to też byś tak miał. Mieszkam na Śląsku i żeby dzisiaj się zatrudnić na kopalni musisz dać w łapę i mieć znajomości. Rocznie różnej maści przywileje polskiego podatnika kosztują ponad 30 miliardów złotych. A tutaj macie głosowanie za utrzymaniem przywilejów górniczych za którymi głosowało prawicowe PIS , PSL, SLD a przeciw PO". Koniec cytatu.

Krzysiak

#1
Powinni zrobić porządek jak zrobili ze stoczniami

Kopacz powinna być jak Margaret Thatcher (w UK też mieli duży problem z górnictwem)>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Ufol


Szopler

Strajkujących górników z flagami RP. Nad nimi napis: "Rząd łże! Mówią, że wszyscy dopłacają do górnictwa! Kto wszyscy? Jacy wszyscy? Jakoś my nie dopłacamy!!"