Czujka v2.60 - kilka pytań odnośnie montażu

Zaczęty przez Malanow, 18 Styczeń 2015, 22:03

Malanow

Witam!
Po prawie roku zabrałem się za lutowanie czujki. Jako, że jestem nie elektronikiem a raczej składaczem kitów, to gdy napotykam jakieś nieścisłości lub też coś co odbiega od instrukcji to zaczynają mi drżeć dłonie i muszę odkładać lutownicę.
Tym razem drżenie rąk spowodował brak odpowiednich kondensatorów. Otóż chodzi o kondensatory
- C8 i C15 o wartościach 100uF/10V,
- C9 o warotści 22p/500V.
Rzecz w tym, że posiadam elementy o takich samych pojemnościach, lecz o większych napięciach (odpowiednio 25V i 3000V). Z tego co wiem (a wiem nie za dużo) jeżeli zastosuje kondensatory o wyższych napięciach to uzyskam większy zapas bezpieczeństwa (nie dlatego zamierzam je stosować, po prostu takie udało mi się znaleźć). Wolałbym jednak by ktoś bardziej obeznany z tematem potwierdził moje domysły.

Druga sprawa to sposób montażu, a raczej orientacja potencjometru precyzyjnego VR1. Gdy patrzę na schemat i na płytkę PCB wychodzi mi, że element powinien być tak osadzony aby pokrętło znajdowało się bliżej lewej strony płytki (w kierunku gniazda USB), ale jakoś sam do tego nie jestem przekonany. Dodatkowo niepewność wzbudza to kółko na płytce przy skrajnym otworze z prawej strony. Taki prosty element a tyle problemów, wiem trzeba się wstydzić.

Ostatnia sprawa jest bardziej logistyczna niż elektroniczna. Szukam sklepu (internetowego) gdzie kupię oporniki metalizowane. Szukałem na wiadomym portalu aukcyjnym i znalazłem tylko dwie wartości, które mi są potrzebne. Wolałbym miejsce gdzie kupię wszystkie albo większość (wiadomo chodzi o koszty wysyłki, które w przypadku zakupu czegoś tak taniego jak oporniki, kilkukrotnie przewyższają wartość samego towaru).

Mam nadzieję, że z pomocą Forumowiczów już niedługo podepnę czujkę do sieci :)
Pozdrawiam
Malanow!
,,Armageddon was yesterday, today we have a serious problem."

TJM

Oporniki da się pewnie dostać w TME, ale nie sprzedają tam raczej w małych ilościach. Z innych sensownych sklepów jakie znam, to np. monster albo AVT.

Jeśli potrzebujesz jakieś pojedyncze sztuki o wielu różnych wartościach, mogę odsprzedać po cenie mniej więcej jak w TME - hobbystycznie zajmuję się serwisowaniem różnych sprzętów i z racji tego niejako zawodu, mam pod ręką w pudełkach praktycznie kompletne typoszeregi.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Szopler

Kondensatory na wyższe napięcie możesz zastosować jak się fizycznie zmieszczą. Orientacja VR1 nie ma znaczenia.

Malanow

Dziękuję za szybką odpowiedź!
Mam kolejne pytanie. Na forum projektu jest taka uwaga odnośnie diody DZ4 - There is an error at PCB - Zener diode marked DZ4 should be mount in the way shown at schematic.. Czy dobrze wlutowałem diodę DZ4 w mojej czujce? Pytam bo wychodzi, że w moim egzemplarzu oznaczenie z PCB pokrywa się z orientacją diody na schemacie.
Zdjęcie wlutowanej diody w załączniku.
,,Armageddon was yesterday, today we have a serious problem."

Szopler

Tam czasem gdzieś nie ma zaktualizowanego schematu?
Podłączenie tej diody na schemacie wygląda tak (między pinem 6 IC2 a masą, natomiast na płytce jest między pinem 1 IC2 a masą):

Można przylutować od spodu płytki i nie powinno to sprawiać problemu po włożeniu PCB do obudowy.

mjkc

Cześć!

To mój pierwszy post na forum więc witam Was bardzo serdecznie.

Kilka dni temu otrzymałem kit v2.61 i mam kilka pytań odnośnie montażu a w zasadzie elementów wstępnie wlutowanych przez dostawcę kitu. Otrzymałem kit z wlutowanymi rezystorami R21 130k z tolerancją 5% zamiast, wg. dokumentacji 100k 1%, podobnie R14 - wartość rezystancji się zgadza ale tolerancja jest 5% zamiast 1%, rezystor R19 nie został dostarczony. Czy w związku z zamienionymi rezystorami przez Was (bo ten brakujący sobie dokupię) układ będzie pracował poprawnie? Czy odczytywane wartości będą zbliżone do rzeczywistych a odczyt będzie stabilny?


Pozdrawiam!

Szopler

Układ będzie pracował poprawnie - zamienione elementy nie są krytyczne. Miałem elementów na 100 sztuk czujek, a 102 płytki więc dwie czujki były ponadplanowe i dałem elementy z zapasów z poprzednich serii. Czujki pakowałem losowo więc akurat Tobie trafiła się ta 101 lub 102 :).

R19 to chyba wszystkim zapomniałem dołożyć... :/

mjkc

Cytat: Szopler w 07 Luty 2015, 19:58
[...]więc akurat Tobie trafiła się ta 101 lub 102 :).


ehh zawsze miałem pecha... Czyli zamienione elementy nie mają wpływu na poprawność wskazań? Czy może lepiej by było je wymienić?

PS. w taki sposób "wyróżnić" sąsiada z tego samego miasta, tego samego wydziału i kierunku studiów ;-)

s4per

 XD

To tym drugim szczęśliwcem ze zmienioną nieco specyfikacją jestem ja  :parrrty:

Malanow

#9
Witam po zbyt długiej przerwie.
Trochę się życie krzywo poukładało i zabrakło czasu na radioaktywność ale czas nadrobić zaległości.

A zatem przelutowalem diodę DZ4, mam nadzieję, że teraz jest prawidłowo.Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, czy przypadkiem nie zalałem cyną dwóch pól lutowniczych. Na zdjęciu powyżej, patrząc w dół od czternastej nóżki Atmegi, sąsiadują tam wyprowadzenia kondensatora C14 i bodajże opornika R19Lutowałem to ponad rok temu i nie pamiętam czy tam było połączenie czy zrobiłem lut brzydszy niż zwykle.

Kolejne pytanie to ustawienie transformatora, wiem, że "1" ma być zorientowane w stronę TR1, ale wolę się upewnić.Następna sprawa, jak i gdzie podłączyć tubę do masy?

I na koniec, czy jakieś czynność sprawdzające przed ostatecznym podłączeniem należy przeprowadzić, coś w stylu, zmierz napięcie na 11 nodze kontrolera, albo na oporniku numer Rileśtam? :)

A tak prezentuje się prawie gotowa płytkaOstatnia rzecz, czy ktoś może dysponuje zdjęciem "gołej" płytki, ewentualnie takim schematem rozmieszczenia elementów, bo chcę jeszcze raz sprawdzić czy wszystko dobrze powkładałem ale niektóre oznaczenia są teraz zasłonięte przez wlutowane elementy.
,,Armageddon was yesterday, today we have a serious problem."

7v7.pl

Witam
Czy ktoś wie gdzie można kupić czujki?
Wysyłałem kilka maili na dane na stronie  Radioactive ... i bez odzewu..
Pozdrawiam
:wth:
Niech moc (obliczeniowa) będzie z Wami!


Malanow

Sprawdzaj forum projektu. Czujki są na zapisy :)
Zapisy na trzecią serię była w lutym ubiegłego roku
,,Armageddon was yesterday, today we have a serious problem."

7v7.pl

Zaglądam ale tam nic od sierpnia 2014...
:wth:
Niech moc (obliczeniowa) będzie z Wami!


Malanow

Cytat: 7v7.pl w 11 Luty 2016, 20:50
Zaglądam ale tam nic od sierpnia 2014...
:wth:
Aktywność może i tam jest niewielka, ale bez urazy, coś chyba słabo sprawdzasz. Rzuć okiem na ten temat The future of the project - detectors, and a "new" project administrator
,,Armageddon was yesterday, today we have a serious problem."