Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

chłodzenie kompa

Zaczęty przez PeeN, 31 Marzec 2007, 03:36

PeeN

czy ktoryś z szanownych kolegów liczydłowych natrafił przypadkiem na wykorzystanie zamrażarki/lodówki do chłodzenia sprzętu? :P

pytanie stąd, że mam w domu nieużywaną zamrażarkę ponad 200 litrów :P
wygląda zupełnie jak szafa do trzymania serwerów :D

można by tam powtykać moduły rack  :twisted: (edit: jak tak teraz patrze to ciut drogie sa takie obudowy :/ ale zajmują dużo mniej miejsca)

chciałbym wiedzieć:
do jakiej jakiej temperatury najlepiej sie ograniczac(domyślam się ze nie powinno się schodzić poniżej 5st.C - powód dalej) :P
w jaki sposób poradzić sobie z problemem wilgoci(w końcu w pustej zamrażarce po jakimś czasie pojawia się szron a to niezbyt porządany efekt :P)

AHH piękny pomysł prawda  :twisted:

PS pewnie w najbliższym czasie mi nie wypali plan stworzenia super hosta do liczenia w BOINC :P ale wole się przygotować merytorycznie :P
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=671018][/url]

bartsob5

chlodzic tak bardzo, az procek nie bedzie mial coldbuga :D jesli to intel, to raczej mu to nie grozi, ale amd ma juz z tym problem, wiec mozna spokojnie zejsc ponizej zera...

wilgoc? w krotkotrwalym okresie nic sie nie powinno stac...o ile pamietam kolega kszonek cos kombinowal z wodnym chlodzeniem, czego rezultatem byla cala plyta glowna w wodzie... przezyla...

mozesz tez rozpatrzyc ewentualnie jakis preparat do ochrony sprzetu przed woda (nie, nie mowie tu o wd-40 :P ) jego testy byly swego czasu... (calego dzialajacego kompa wrzucono do akwarium z morska woda... wysiadl dopiero po zalaniu zasilacza, ktory nie byl zbyt dokladnie opryskany...)

Troll81

odświeżam temat bo szukam dobrego chłodzonka na 775 (docelowo bedzie quad)

co sądzicie o scythe orochi??

novi

Takie pierduły piszą...komp do zamrażarki- tylko jak tam CD wkładać...\
Jak chcesz mieć cicho i wydajnie to wc jak cicho i w miarę wydajnie to 1/na proc 2/ na NB chłodzenie - nie wiem dlaczego nie ma chłodzenia na Proc i NB jednocześnie.

[Asus Rampage X48 (BIOS: 0410), Intel Xeon X3230 "G0" , VID 1.3, 3,2 Ghz, FSB 400*8, Vcore 1.424, Idle/load temp: 40/55`C| 2x2GB Apogee GT-1066 (5-5-5-15 2T PL=9 Vdimm 1.9, 1100mhz), RAID0 2xST3320620AS| 1xST3250620AS| | Gigabyte 8800GTS 512MB, core 832 Shader  2020 Mem 1100 | PSU Tagan BZ1100| Case update WC-Gigabyte 3D Mercury| SyncMaster 226BW | |
http://web.mit.edu/persci/gaz/gaz-teaching/flash/vasarely-movie.swf

Pigu

orochi jest z doopy - gdzie go zmieścisz? poza tym testy wypadły mu nieciekawie

TJM

Ostatnią rzeczą o jaką bym się martwił przy wkładaniu kompa do lodówki byłoby wkładanie płyt do napędu. Kondensatory elektrolityczne nie są przewidziane do pracy w tak niskich temperaturach i żywotność takiego sprzętu na bank byłaby bardzo krótka, o ile w ogóle by działał poprawnie.
Ciekawym za to rozwiązaniem byłoby zrobienie WC i wstawienie do lodówki jakiegoś wymiennika ciepła który oddawałby ciepło z wody, ale przy cenach prądu w polsce raczej nieekonomiczne, podobny efekt (chociaż słabszy) da się uzyskać taniej.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

Puszczając od czasu do czasu zwykłą kranówę  na ten wymiennik ciepła :D

Szopler

Umieszczając wymiennik w otwartym akwarium z wodą destylowaną... Woda parując odbiera bardzo dużo ciepełka, jednocześnie duża powierzchnia wymiany w samym akwarium powoduje dobre przekazywanie ciepła z obiegu wewnętrznego do akwa. Woda destylowana, żeby nam kamień żeberek wymiennika nie zarósł...

TJM

Co więcej, pojedyńczy cichy wiatrak np. 14x14cm wolnoobrotowy nad taką taflą wody wywoła falowanie i wymuszone parowanie, co zbija temperaturę wody do grubo poniżej temperatury otoczenia. Wydajność takiego chłodzenia jest ogromna, ale trzeba regularnie dolewać wody i jakoś wietrzyć chatę, bo woda gdzieś na pewno się skropli %-)

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Pigu

no a zimą można takie akwarium wywalić na balkon :P

Szopler


Troll81

zimą to wymiennik ciepła na balkon :D