Klawiatura DIN pod USB

Zaczęty przez Ósemka, 08 Maj 2015, 17:40

Ósemka

Mam starą klawiaturę ze złączem DIN i chciałbym ją wykorzystać w nowym sprzęcie. Znacie jakieś sposoby, żeby podpiąć ją pod USB?

Jedyny trik jaki ja znalazłem to zestaw przejściówek o następującej kolejności łączenia: klawiatura -> DIN/PS2 -> PS2/USB -> komputer.

Miałem kiedyś adapter PS2/USB i źle go wspominam. Samo pisanie było jeszcze OK, ale przytrzymanie dłużej klawisza dawało potężne opóźnienie między sygnałami z klawiatury. Tak więc przewijanie pdf'ów, czy stron www było katorgą. Granie odpadało kompletnie. Po trzech miesiącach zupełnie bez przyczyny adapter odmówił jakiejkolwiek współpracy. Nie wiem, czy te adaptery tak mają, czy po prostu trafiłem na felerny model.

Macie jakieś inne pomysły?
Folding@Home - Team Poland [276]

Troll81

to se raczej ne da.

przjściówka PS2-USB dziala tylko wtedy kiedy urądzenie obsługuje oba protokoły komunikacji.

http://superuser.com/questions/571252/din5-plug-adapter-to-usb

kva.pl

Ja mialem do jakiejs przedopotowej klawiatury przejsciowke z PS2 na USB i dzialalo bez zadnych opoznien elegancko wiec raczej felerny model. Ale zeby w dobie klawiatur na usb za 20 zl zaprzatac sobie glowe? To jakas super wypasiona klawiatura na DIN czyy co?

TJM

#3
Coś takiego jak te stare przelotki PS/2 na USB, to pic na wode, równie dobrze można obciąć wtyczkę i przewody wcisnąć na zapałki. To było tylko fizyczne dopasowanie jednego portu w drugi, całkowicie pasywne "urządzenie" a cała elektronika od obsługi obu rodzajów portów była w urządzeniu.

Natomiast jest coś takiego jak port PS/2 podłączany do USB i jest to raczej normalny uczciwy port, w sensie aktywne urządzenie widziane w systemie.
Widziałem to w praktyce, wersję pozwalającą podłączyć na raz klawiaturę i mysz, działało to raczej normalnie.

Co do klawiatur za 20zł, niestety ale to straszne badziewia.
Sam takich używam, bo mi szkoda kasy w razie jak coś wyleje na klawiaturę (droga tak samo padnie), ale widzę też, że w porównaniu z jakimiś lepszymi to po prostu shit. Niektóre stare klawiatury były natomiast świetnie wykonane, wręcz można powiedzieć niezniszczalne - jeśli nie przydarzyło im się coś losowego, a przy tym komfort i pewność wielokrotnie większa niż nowoczesny chiński chłam.
Mój ulubiony typ klawiatury, to taka w której były kontaktrony, magnesy w klawiszach i same klawisze na solidnych sprężynach. Taka klawiatura typowo miała w środku normalnie PCB i spokojnie wytrzymywała nawet zalania, byleby szybko wysuszyć (nie to co klawiatury z ścieżkami napylanymi na foliach).
Jeszcze gdzieś taką mam, ale nie używam bo nie ma tego przycisku otwierającego menu podręczne, do którego solidnie jestem przyzwyczajony.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

kva.pl

No taka wlasnie mam, pojawia sie to w systemie jako HID.

krzyszp

Też mam taką starą klawiaturę della (na PS2) i ją bardzo chwalę... Po zalaniu kawą otrzymała mycie płynie do mycia naczyń i służy do dziś przy drugim kompie...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka

Ósemka

Wygląda na to, że eksperyment się powiódł. Właśnie piszę z mojej pradawnej klawiatury ;D.

Trochę to trwało, ale musiałem ściągnąć klawiaturę z innego miasta.

Generalnie wszystko działa płynnie i bez problemu. Jedyną kwestią było po prostu przy zakupie adaptera PS2/USB trafić na poprawnie wykonany model ;). Jednak przeceniłem nieco wiekowość mojej klawiatury, bowiem wyposażona jest już w klawisz "Windows" :P. Ale to nic, pewnego dnia dorwę prawdziwą AT :D
Folding@Home - Team Poland [276]

necavi

No to cieszy, że kolejny zabytek (sic!) nie zaliczył śmietnika. 
Mam taką klawiaturę

i chętnie bym się tym pobawił tylko, że oprócz niej mam to co stoi za nią. Ale systemu nie mam  :wacko: Sam komp sprawny, bo "bios" właściwie startuje.

Troll81

a nie dałbyś rady zassać skądś systemu operacyjnego?? na bank gdzies zalega :D

Ósemka

Zdobyć jakiś BASIC albo CP/M to raczej nie problem, ale konkretny port pod egzotyczną platformę to już inna bajka.

A jeśli ja tego wcześniej nie widziałem, to z pewnością jest egzotyka ;D. Necavi, co to za sprzęt, bo na obrazku nie widać wyraźnie tabliczki z logiem?


Tymczasem...
Pochwalę się wam moim nowym nabytkiem:


Stuprocentowy mechanik ;D. Wyrwany za taką cenę, że nówki-tandety pod USB za 20zł to drożyzna. Nawet się nie będę przyznawał ile dokładnie :D. Choć muszę powiedzieć, że miałem tutaj naprawdę dużo szczęścia. Przeglądałem ebaya i jest duży wybór, bez problemu można wyrwać nawet XT/AT, albo takie egzotyki że mózg rozwalony. Ale ceny po prostu zaporowe... Aż tak świrnięty nie jestem %).

Przy okazji trafiłem przez przypadek na całkiem fajne customowe projekty typu WASD Keyboards. Choć wstępne oględziny terenu wskazują, że finansowo też będzie ostra jazda ;).

PS. Czy ktoś ma pomysł do czego mógł służyć przycisk "MACRO" na tej mojej? (lokalizacja pod lewym Shiftem)
Folding@Home - Team Poland [276]

Martin Fox

Klawisz macro na klawiaturze umożliwiał przypisanie jakiejś akcji do tego klawisza (ale zabij mnie - nie mam pojęcia czy winda to obsługuje).

Ósemka

@necavi
Coś tam namierzyłem, ale czytanie tego niechrześcijańskiego języka zza Odry to męczarnia  %) :

Robotron A5120

System UDOS1526 do A5120

Alternatywne systemy do Robotronów

Port UDOSa na współczesny sprzęt + źródła


Cytat: Martin Fox w 02 Lipiec 2015, 21:38
Klawisz macro na klawiaturze umożliwiał przypisanie jakiejś akcji do tego klawisza (ale zabij mnie - nie mam pojęcia czy winda to obsługuje).
Poszukam jakiegoś softu do przejmowania sygnałów z klawiatury i definiowania swoich skrótów. No chyba że macie jakiś sprawdzony i z miejsca możecie mi polecić. To może być właśnie ten brakujący klawisz do menu podręcznego ;)
Folding@Home - Team Poland [276]

Troll81

CytatA Macro key is a key that was featured on various early PC keyboards, and has been removed from most keyboards since. It is typically found on the lower rows of the keyboard, either to the left of the Z key or to the right of the right Ctrl. While most keyboard layouts treat it as a backslash, it has a different scan code, so keyboard layouts or programs use the scan code directly, or they can choose to handle it differently.

On many new, top-of-the-line computer mice, there are built-in macro keys. These mice often come with a software specifically designed to fit the needs of that mouse.

These keys are sometimes used by gamers as rapid-fire buttons, for an edge over the opponent.

Simply put the gaming macro key is a recording of a series of key sequences. A key sequence is a series of keyboard keystrokes, mouse actions, or menu actions that is bound to a command. The macro key can also be used to conveniently launch a program.

necavi

@osemka dzięki za sznurki  :p_arr:  Te do Robotrontechnik.de znałem, za to te do systemu  :boing:

Szopler

Ja się głupi zastanawiam czy brać klawę za 200 czy za 450 ;)

Ósemka

Cytat: Troll81 w 03 Lipiec 2015, 10:12
CytatA Macro key is a (...)
Dzięki wielkie :)

Cytat: Szopler w 03 Lipiec 2015, 21:20
Ja się głupi zastanawiam czy brać klawę za 200 czy za 450 ;)
A ja zakochałem się w "IBM model M", które zresztą są produkowane do dzisiaj przez Unicomp. Ceny zaczynają się od 79$. Do tego dochodzi pewnie z 40$ za shipping do Polski ;D. Jednak z ewentualnymi zakupami poczekam do grudnia. Jeśli to jest prawdziwe uczucie, a nie tylko chwilowe zauroczenie %) to może sprawie sobie jedną na Gwiazdkę ;).

Cytat: osemka w 02 Lipiec 2015, 23:13
Poszukam jakiegoś softu do przejmowania sygnałów z klawiatury i definiowania swoich skrótów.
Tak więc zainstalowałem sobie Autohotkey. Muszę przyznać że bardzo wypasione narzędzie :).

Testowałem sporo różnych kombinacji i sprawdzałem od razu czy moje skróty nie gryzą się z tymi domyślnie zaimplementowanymi w różnych programach (testowałem z przeglądarką, notatnikiem i arkuszem kalkulacyjnym).
Ustawiłem sobie co następuje:
- menu podręczne (kontekstowe innymi słowy) podpiąłem sobie pod klawisz Pause/Break
- pokazywanie pulpitu (czyli Windows + "D") wykonuje Control + "\"
- Windows Eksplorator (czyli Windows + "E") wykonuje Control + "`"
- usypianie komputera mam pod Control + Pause/Break
Taki układ akurat najlepiej pasuje do mojej klawy (patrz post powyżej) i nie popada w konflikt ze skrótami do najczęściej używanych przeze mnie aplikacji.

Tak się złożyło, że w międzyczasie musiałem się przesiąść z MS Office na Libre Office. No i myślałem, że szlag mnie trafi jak się okazało, że Calc nie obsługuje ScrollLocka, tak jak to robi Excel :wth:. "Nikt tego nie używa" to nie jest dla mnie żadne tłumaczenie, tylko zwykła ignorancja deweloperów. Przyszło mi dopisać obsługę tego magicznego klawisza we własnym zakresie używając Autohotkey'a. Tak więc teraz, po wciśnięci ScrollLocka, pod klawiaturowe strzałki mapowany jest sygnał z kołka myszki :). I nie tylko przewijanie w pionie, ale także na boki :D. No i dzięki tej prostej sztuczce ScrollLock działa mi nie tylko w arkuszu kalkulacyjnym, ale właściwie w każdej aplikacji potrafiącej obsłużyć gryzoniowego scrolla :).

A oto mój skrypcik. Bierzcie z tego wszyscy i bawcie się dobrze:

;Pokaż pulpit -> Control + \ (to co zwykle robi Windows + D)
^\:: send #d

;Windows Eksplorer -> Control + ` (to co zwykle robi Windows + E)
^`:: send #e

;Menu podręczne pod Pause\Break
pause:: send {appskey}

;Usypianie komputera -> Control + Pause/Break
^CtrlBreak:: DllCall("PowrProf\SetSuspendState", "int", 0, "int", 0, "int", 0)

;*** OBSŁUGA SCROLL LOCK ***

;Przewijanie do góry
up::
GetKeyState, czyScrollWcisniety, scrolllock, T
if czyScrollWcisniety = D
send {WheelUp}
else
send {up}
return

;Przewijanie w dół
down::
GetKeyState, czyScrollWcisniety, scrolllock, T
if czyScrollWcisniety = D
send {WheelDown}
else
send {down}
return

;Przewijanie w prawo
right::
GetKeyState, czyScrollWcisniety, scrolllock, T
if czyScrollWcisniety = D
send {Wheelright}
else
send {right}
return

;Przewijanie w lewo
left::
GetKeyState, czyScrollWcisniety, scrolllock, T
if czyScrollWcisniety = D
send {Wheelleft}
else
send {left}
return


Lecz, niestety, klawisz MACRO pozostaje poza moim zasięgiem. Autohotkey przełączony w tryb nasłuchiwania nie był w stanie wyłapać, czy też rozpoznać sygnału z tego klawisza. Nie pomogły również skrypty szperające po RawInput. Sygnał ginie gdzieś na etapie sprzętu i w ogóle nie dociera do systemu operacyjnego. Klawiatura najprawdopodobniej coś wysyła, bo gdy komputer jest w stanie uśpienia i w celu wybudzenia oczekuje na jakikolwiek sygnał z wejścia, bez problemu wybudzam go klawiszem MACRO.
Folding@Home - Team Poland [276]

Kret_polny

Kiedyś próbowałem zamienić klawiszw Fn i Ctrl w laptopie m. in. przy pomocy  AHK, ale się nie udało prawdopodobnie z tego powodu:
Cytat: http://www.autohotkey.com/board/topic/282-fn-key-on-a-notebook/The Fn key on some notebooks might be a hardware level key, meaning that the hardware/firmware of the keyboard/notebook itself may monitor key combinations and take action based on what you pressed. This makes sense when you think about it, because I believe some Fn combinations trigger actions (e.g. screen off) even when Windows isn't running.
Przypadek z MACRO key może być podobny.

PS. I należy pamiętać aby AHK ściągać ze strony http://ahkscript.org/ a nie z http://www.autohotkey.com/ :)

krzyszp

O ile mnie pamięć nie myli, klawisz 'Macro' był dużo używany w edytorze Wordstar, zaś moja kopia polskiego edytora 'TAG' również go używała...

Fajne zegarki :)
Należę do drużyny BOINC@Poland
 Moja wizytówka