chłodzenie laptopa - podkładki chłodzące itp.

Zaczęty przez Borsook, 31 Marzec 2007, 10:46

Borsook

stosował ktoś podkładki chłodzące czy może jakieś wersje DIY chłodzenia. Potrzebuje zrobić lub kupić coś dla zabezpieczenia laptopa bo nadchodzi lato i może się trochę grzać.
Na necie polecają coś takiego sklep.madtech.pl/go/_info/?id=996 ale cena jest dość wysoka i dlatego nie wiem co zrobić.

miszol

#1
na allegro są takie
allegro.pl/item180323266_podstawa_chlodzaca_do_laptopa_solidna_metal_wawa.html podkładki i właśnie też się zastanawiam czy warto wydać prawie 3 razy więcej na chłodzenie zalmana...

Mchl

Cytat: "Opis aukcji"Jak każdy używajacy wie ze notebooki bardzo mocno sie grzeja w spodniej czesci podczas pracy a szczegolnie mocno w lato co w wielu przypadkach uniemozliwia normalna prace czy zabawę. Jak równiez wiemy przegrzewanie sie sprzetu znacznie skraca jego zywotnosc .

Kocham ten wyjątkowy styl opisów aukcji...

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

m2marek

jeśli zostawiasz włączony na noc to odwróć go do góry nogami (ktoś z tej drużyny kiedyś skutecznie już to stosował). Wybór podkładek chłodzących należy dokonać uwzględniając przede wszystkim głośność pracy-najlepiej organoleptycznie. W skrajnym przypadku możesz w ustawieniach ogólnych wpisać procentową wartość=czas obciążenia procesora, lub użyć narzędzia, które ograniczy obciążenie danego procesu.

Mchl

Cytat: "m2marek"jeśli zostawiasz włączony na noc to odwróć go do góry nogami (ktoś z tej drużyny kiedyś skutecznie już to stosował).

No ja tak robie :) Do tego otwieram okno w pokoju i laptoka kładę na biurku pod tymże oknem. W zimie liczy BOINCa bez wentylatora :D

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

PBT_Bulleczek

Już myślałem, że tylko ja mam "oryginalne" pomysły odnośnie chłodzenia laptopków, w pracy podkładam pod niego klucz który posiada sporej wielkości drewniany numerek. Dzięki temu osiągam wolną przestrzeń pod spodem w której szaleją ciepłe wiatry :)

Z drugiej strony można by było się pokusić o jakieś dłuższe śrubki, które miały by za zadanie podnieść laptopa nad blat biurka wg własnych upodobań.
o trzeba żyć, a nie tylko istnieć.

cracovian

#6
Tu jest dosc niezla lista roznych podkladek dostepnych w jednym z popularniejszym sklepie w US (duzo komentarzy z ocena od 1-5):

Jedna z popularniejszych to Spire Pacific Breeze - dosc ciekawa konstrukcja z podswietleniem i USB dostepna za ok. $20.

Wlasnie ja kupilem do swojego Turiona X2 :-)
img]http://www.boincstats.com/signature/user_124014.gif[/img]

miszol

#7
wszystko ładnie pięknie tylko:
CytatNewegg.com does not currently ship internationally; we only deliver to locations within the United States and to Puerto Rico.
więc raczej do pl nie dostarczą, no chyba że źle rozumiem...

cracovian

Wiem, ze z ta wysylka do Polski to jest nieciekawie i jeszcze VAT trzeba placic jesli w ogole sklep wysle... Ale tutaj bardziej mi chodzilo o pokazanie borsookowi dosc duzej gamy produktow do chlodzenia notebookow o ktorej sam nie wiedzialem, a z ktorej wieksza czesc na pewno lokalnie w Polsce tez jest dostepna.


P.S. A do Puerto Rico to sam bym sie z przyjemnoscia dostarczyl. Za czasow studentckich jak w Delcie bagaze rozwozilem to tam na weekendy w dobrym towarzystwie w pierwszej klasie za $30 na standby latalismy - to byly czasy (wtedy moj notebook to byla Toshiba 486DX50 z pasywna matryca 9.5 cala za niecale $3300 - tez sie grzal niemilosiernie)
img]http://www.boincstats.com/signature/user_124014.gif[/img]

krzygaj

#9
Witam
Kupiłem taką podkładkę jak w linku na allegro na/pod swojego Dell D800 - Centrino 1.7 i jestem zadowolony:
    1. Spadly temperatury procka, pamieci, dysku twardego
    2. caly laptop powedrowal troche w gore, co akurat nie jest złym rozwiązaniem, bo nie trzeba głowy tak do dołu kierować, a w pisaniu to nie przeeszkadza
    3. Podlaczanie do potu USB
    4. Wentyle slychac jak pracuja, ale nie jest to dźwięk uciążliwy
    5. teraz jak laptop pracuje na podkladce, to podczas normalnej pracy wcale nie wlaczaja sie wentylatory wbudowane w laptopa - pracuje po ponad 12h przy laptopie
    6. Temparatury trzymają sie mniej więcej na poziomie: procek (43-45), pamiec (45-48 ), dysk (38-42) ale oczywiscie wszystko zalezy czy komp jest obciazony czy nie u mnie w wiekszosci czasu nie jest
I to chyba tyle. Za taka kase to wydaje mi sie ze warto kupic w/w podkladke.

Borsook

Cytat: "cracovian"Ale tutaj bardziej mi chodzilo o pokazanie borsookowi dosc duzej gamy produktow do chlodzenia notebookow

dzieki dzieki :)  dosc duzy wybor tego jest, szkoda tylko ze w wiekszosci sklepow w polsce wiedza o co chodzi ale nic na skladzie nie maja :?
A narazie korzystam z samorobki (dwa wentyle z obudowy desktop pod usb i fajnie chlodzi za cene 10 pln). A na serio to najbardziej pomiglo porzadne dmuchniecie we wnetrze laptopa i wydmuchanie kurzu. Temperatura zaraz spadla o jakies 20-25 st. JAk wczesniej albo automatycznie zwalnial obroty przy 80st albo wylaczal sie przy 95, to teraz chodzi na luzaka w max stresie w temp 65st. Jeden gleboki wech i tyle radosci :D

miszol

Cytat: "Borsook"(...)
A narazie korzystam z samorobki (dwa wentyle z obudowy desktop pod usb i fajnie chlodzi za cene 10 pln). (...)

domyślam się że musiałeś kupić/zrobić przejściówkę usb=> 2x 3pin - i tu pytanie: przejściówkę:
- zrobiłeś? jeżeli tak to może podeślij jakąś fotke, ewentualnie schemat jakiś bo chętnie bym sobie coś takiego zmajstrował;
- kupiłeś? jeżeli tak to powiedz gdzie bo na allegro nie mogę nic takiego znaleść

no chyba że masz wentyle które są fabrycznie zasilane przez usb...

Borsook

kupilem zwykly kabelek USB typu A-B, wentylatorki mam akurat dwu-pinowe (masa i +5V)
a robilem to na podstawie tego >>>klik<<<
a wentylatorki podlaczylem rownolegle, laptop stoi na waskich klockach ze styropianu aby powietrze z wentylatorow moglo spokojnie wlatywac pod spod.

miszol

---------- 19:44 12.04.2007 ----------

Cytat: "Borsook"kupilem zwykly kabelek USB typu A-B, wentylatorki mam akurat dwu-pinowe (masa i +5V)
a robilem to na podstawie tego >>>klik<<<
a wentylatorki podlaczylem rownolegle, laptop stoi na waskich klockach ze styropianu aby powietrze z wentylatorow moglo spokojnie wlatywac pod spod.
wielkie dzięki!
jak zmontuje własne chłodzenie to napewno się pochwalę, a będzie to raczej szybko bo dziś w pokoju miałem 27stopni więc na dodatkowe chłodzenie czas najwyższy :)

---------- 17:51 14.04.2007 ----------

chłodzenie zrobione (całkowity koszt: 18pln - kabel+wentylator; satysfakcja z wykonanej roboty: bezcenne ;) ) :) jeszcze raz dzięki Borsook za linka do opisu :)
można powiedzieć że narazie to wersja beta, ale najważniejsze że jest i chłodzi lapka
fotki w tragicznej jakości - jak dorwę normalny aparat to wrzucę coś lepszego:

laptop na podstawkach a pod nim dwa wentyle:


widok z lotu ptaka ;) :

Borsook

zeby to lepiej wygladalo to polcalbym dac wentylatory na tyl laptopa, za ekran stojace, przod laptopa podniesc nieznaczne albo wcale, tyl wiecej i zrobic z tektury takie tunele powietrzna zeby cale powietrze z wiatrakow wlatywalo pod laptopa, a tam juz sobie ono poradzi  :)  bedzie to wygodniejsze w uzytkowaniu. Jak tylko bede tam gdzie teraz laptop lezy (znaczy u dziewczyny) to zrobie fotki jak to u mnie wyglada.

[PBT] Horpah

jeszcze jeden powód by dobrze laptopa chłodzić
http://pclab.pl/art26289.html
posiadacze komórek też powinni spojrzeć, czyli chyba wszyscy

KrzychuP

Bardzo ciekawy artykuł. Dzięki Horpah

bazaq

Ta podkładka zalmana wypada w testach całkiem nieżle,tylko cenna mogłaby być niższa :P.
Warto jeszcze obniżyć napięcia na procesorze np: programem RightMark Cpu Clock albo NHC (ten się trochę bardziej w ramie rozsiada).Jak się bedzie miało szczęście co do procka ,to można zejść przy takim core duo z napięciami poniżej 1 volta przy maksymalnym zegarze.Ja np: mam 0,975v przy 1.66 Ghz i max 50 stopni na rdzeniu przy pracy 24/7,więc zawsze troche mniej sprzęt się grzeje.

tito

Cytat: "bazaq"Ta podkładka zalmana wypada w testach całkiem nieżle,tylko cenna mogłaby być niższa :P.
Warto jeszcze obniżyć napięcia na procesorze np: programem RightMark Cpu Clock albo NHC (ten się trochę bardziej w ramie rozsiada).Jak się bedzie miało szczęście co do procka ,to można zejść przy takim core duo z napięciami poniżej 1 volta przy maksymalnym zegarze.Ja np: mam 0,975v przy 1.66 Ghz i max 50 stopni na rdzeniu przy pracy 24/7,więc zawsze troche mniej sprzęt się grzeje.

Dzięki temu programowi udało mi się zredukować zużycie energii o:
Na laptopie A64 o 12W, zaś na C2D o 8W.
Na A64 udało się stabilnie zmniejszyć napięcie z 1,35V na 1,2; zaś na C2D z 1,2 na 1,0V. Dzięki tym zabiegom, spadła również temperatura 6-10*C.
Oczywiście to ile można zmniejszyć napięcie będzie zależeć zarówno od modelu CPU jak i danej sztuki.

emik

można by prosić o jakiś opis jak obniżać napięcie tymi programami? Nigdy tego nie robiłem i boję się aby czegoś nie uszkodzić


jaskij


Moja podstawka pod lapca... na razie nie skończona. Wykonana z resztek po remoncie pokoju.
Tam gdzie te pionowe deseczki jest tył. Pomiędzy nie wejdzie wentylator 120 mm(w pionie). Z przodu jeszcze muszę dać listewkę, żeby mi się laptop nie zsuwał. Może jeszcze dodam jakieś poprawki estetyczne.
Dałem pod kątem, bo uznałem, że będzie naturalniej dla nadgarstków.
Teraz pytanie: w którą stronę dać wentylator? Ma wiać pod laptopa, czy wyciągać spod niego powietrze?

Gdybym kupował drewno, to za coś podobnego (na tej samej zasadzie, ale trochę innego) zapłaciłbym ok 10 zł za drewno, za co najmniej 3 podstawki.

Podstawka robiona dla nb 17", ale pod 15.4" chyba też wejdzie.

tito

Koniecznie ma wiać na. Efekty będą znacznie lepsze. Tylko pytanie: jakie zasilanie będzie miał ten wentyl? Jeśli osobne, to trochę mija się z celem, skoro będą kolejne kable, a laptop z ałożenia powinien ich mieć jak najmniej.

jaskij

Zasilanie: takie jak opisano wyżej w tym temacie, do portu USB laptopa.

Co do kabli, to może nie ma ich być jak najmniej, ale przy pececie to przynajmniej nie było ich widać. Zresztą i tak teraz połowę sprzętu w pokoju mam na jednym gniazdku ;P Najbardziej mnie wnerwia, że słucham muzyki przez wieżę, a wyjście audio mam z przodu :/ No i kabel jest trochę przykrótki. W tej chwili z mego laptopa wychodzą cztery kabelki: wspomniana wieża, zasilanie, mysz i drukarka. Kabel USB do wiatraczka schowa się pod lapca ;P Nie będzie widać ;P

tito

Cytat: "emik"można by prosić o jakiś opis jak obniżać napięcie tymi programami? Nigdy tego nie robiłem i boję się aby czegoś nie uszkodzić

Programem RightMark CPU:
Otwierasz zakładkę "profiles" np. "maximum performance"
Klikasz Use P-state transitions (dla zasilania AC)
Przechodzisz do zakładki "profiles" i zmieniasz "AC power-current" na "maximum performance"
Klikasz na maksymalnym indeksie i w polu "VID select" wybierasz nowe napięcie.
klikasz "apply" i
....czekasz, czy się powiesi, czy też nie:)
jeśli nie, to zmniejszasz jeszcze trochę.
(testy możesz przeprowadzać np. programem Stress prime 2004).
Kiedy jesteś pewien, że wszystko jest ok w zakładce "profiles" zmieniasz "AC power-startup" na "maximal performance"
Zaś w zakładce "settings" dajesz "run at windows startup" i wszystko ok.
Reszta opcji do samodzielnego spróbowania.
Nie zapomnij również sprawdzić temperatur, przed i po - dla własnej informacji.

Tego drugiego programu nie próbowałem.

emik

dziękuję bardzo - skończę przeliczać bieżące jednostki yoyo (nie mają checkpointów) i biorę się za próby


RAD-Poland

Cytat: "emik"dziękuję bardzo - skończę przeliczać bieżące jednostki yoyo (nie mają checkpointów) i biorę się za próby
yoyo ma checkpointy, ale po wznowieniu liczy czas od początku i dostajesz dużo mniej pkt (chyba że ręcznie poprawisz czas przed odesłaniem, ostatnio przerwało mi 15h godzinną wu po 14 godzinach po wznowieniu liczyła się tylko brakującą godzinkę, coś mnie kusiło bawić się berylem/pulpitem  3D)

   
WCG:
PG:         YOYO:

     

jaskij

#26
Moja podstawka w akcji (co prawda z laptopem 15,4" panoramicznym, a nie moim 17"):



Może się wydawać wysoko, ale wbrew pozorom klawiatura jest ułożona bardzo wygodnie (dużo wygodniej niż w lapcu położonym na płasko na stole, a tym bardziej ponad nim), wszystko dzięki temu, że jest pod sporym kątem.

tito

Jak z temperaturami? Przecież o to tutaj chodzi - zamieść jakieś dane CPU i dysku twardego.

jaskij

Muszę se programik ściągnąć jakiś ;P Ale to jak wrócę z wycieczki - w pt. wieczorem. Zrobię mu jakieś testy.

GRID

 :) buhahaha
A ostatnio ktoś szukał podkładki pod laptopa. Żebym to wcześniej widział to na 100% ten innowacyjny i co najważniejsze tani pomysł na lepsze chłodzenia laptopa bym polecił.

armar

Przy tak dużym kącie uniesienia tylnej części laptopa może pisanie może być mniej wygodne niż na płasko, a i ekrany niektórych laptopów nie odchylają się wystarczająco. :(

GRID

Armar w pewnych przypadkach to może być problem ale autor napisał:
CytatMoże się wydawać wysoko, ale wbrew pozorom klawiatura jest ułożona bardzo wygodnie (dużo wygodniej niż w lapcu położonym na płasko na stole, a tym bardziej ponad nim), wszystko dzięki temu, że jest pod sporym kątem.

Ale to jest chłodzenie dedykowane. Raczej trzeba takie złożyć do własnych potrzeb.

Martin Fox

takie podkladki, by miec klawe pod katem sa w ikei :)