Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

Szalejący i7

Zaczęty przez Limol, 01 Czerwiec 2015, 09:18

Limol

Witam serdecznie :respect:

Nurtuje mnie problem, który pojawił się ostatnio w moim wiekowym Asus'ie. Moze i ma swoje lata, ale do pracy wystarcza
Problem polega na tym, że komputer ma tendencje do wkręcania się na wysokie obroty (ok 35% zużycia procesora) przy braku jakichkolwiek oznak w drzewku procesów windows'a(po drzewku widać, że jest zużycie na poziomie 2%) co więcej, laptop ma tendencje do samoistnego wyłączania się ni z gruchy ni z pietruchy, a na początku zdarzyło mu się kilka razy bluescreen i zrzucanie pamięci fizycznej :D Problem pojawił się po formacie i instalacji wszystkiego od nowa. Sterowniki wszystkie aktualne... Nie wiem co się może dziać. Mam wrażenie, że pracuje z kobietą :D

Asus X53SC SX496X
Intel Core i7 2670
Nvidia MX520
8GB RAM

Dzięki za odpowiedzi!
http://www.youtube.com/user/TOMVANLIMEN welcome :D


sknd

to wydaje się oczywiste, ale nie zaszkodzi spytać: sprawdzałeś pastę i czystość wiatraka?

Cyfron

tak jak poprzednik. Kontroluj temperatury używając np coretemp

Krzysiak

Masz kod błędu ? 00000000x000


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

necavi

lekki offtop
Aby ci nie przyszlo na mysl kupowac (gdy rozbijesz mlotkiem obecnego lapka) jakies ekologiczno-oszczednosciowe padlo z U w oznaczeniu LINK  :fright:

AiDec

#5
Limol:

1. Zdjecie BSODa mogloby byc bardzo pomocne.
2. Wyglada na to ze "skonczyla" Ci sie pasta termoprzewodzaca na CPU. Po pierwsze primo producenci lapkow te mendy francowate daja paste bardzo kiepskiej jakosci, pasta sie wykrusza i traci swoje wlasciwosci. W zwiazku z tym dochodzi do nadmiernego nagrzewania sie CPU (i innych elementow lapka), co w dluzszej perspektywie prowadzi do uszkodzenia CPU (pytanie czy u Ciebie doszlo juz do nieodwracalnego uszkodzenia). Po drugie primo te mendy nakladaja paste niepoprawnie, bardzo czesto nakladajac ja tylko na czesc proca (badz niewystarczajaca ilosc). Jak zapewne wiesz CPU sklada sie z kilku elementow (rdzenie, cache itp.) i z kilku rdzeni. Pasta nalozona niepoprawnie (nie na calosc CPU) nie daje pelnego i poprawnego odprowadzania ciepla z calej powierzchni CPU. I wszystko jest ok do czasu az zacznie pracowac ten rdzen (badz ten element CPU) ktory nie ma pasty - wtedy efekt jest jak u Ciebie (proc sie za bardzo nagrzewa, wiatrak wchodzi na obroty, ale nie wyrabia i masz BSOD). W wyniku zbytniego nagrzania proca rozszerzaja sie polaczenia w procu (metal sie rozszerza pod wplywem temperatury), dochodzi do spiecia/bledu w procu i komp sie wylacza. Czeste rozszerzanie sie elementow proca powoduje rozszerzenie sie ich na stale (uszkodzenie CPU - czasami wciaz dziala, a czasami sie wylaczy).
3. Wszystko co opisalem w pkt. 2 dotyczy nie tylko CPU, ale rowniez GPU. Dokladnie to samo - pasta z Cupertino, nakladal Trzeci-Najwiekszy-Inzynier-Swiata, sam Steve Jobs, po zdjeciu okularow, a reke prowadzil mu Tim Cook (no chyba ze chwycil cos innego, oczywiscie przez pomylke). Mozliwe ze jakosc sprawdzal najwiekszy na swiecie specjalista od perfekcjonizmu Bill Gates, zwany "Nie-przejmuj-sie-i-tak-sprzedamy-10-milionow-sztuk".

(to nie wszystkie mozliwosci, ale najbardziej prawdopodobne)

Co zrobic? Natychmiast wymienic paste na procu, a w razie potrzeby nawet proc wyszlifowac (papier scierny najpierw jakikolwiek, a pozniej wodny).
Jesli nie pomoze, to zrobic to samo dla GPU.
Jesli nie pomoze, to najprawdopodobniej czeka Cie wymiana proca badz GPU, aczkolwiek downclocking CPU/GPU moze pomoc jesli wymiana nie wchodzi w gre (przynajmniej na jakis czas). Downclocking moze zapobiec osiaganiu przez chip temperatur, przy ktorych dochodzi to znacznego rozszerzenia sie metalu i spiecia.

Jeszcze raz, zdjecie BSODa mogloby pomoc (chocby w okresleniu czy to CPU czy GPU).


Na wesolo:
Cytat: Limol w 01 Czerwiec 2015, 09:18
komputer ma tendencje do wkręcania się na wysokie obroty
No takich cudow to ja jeszcze nie widzialem :D. Znaczy widzialem wiatrak obudowy na wysokich obrotach, wiatrak na radiatorze CPU tez, ale komputera wkrecajacego sie na wysokie obroty jeszcze nigdy :D
Co zrobic?
Nagrac filmik, wrzucic na YT, masz gwarantowana wieksza ilosc wyswietlen niz Gangnam style  %)



PS. Dla tych co nie wiedza o co caman z trzecim najwiekszym inzynierem swiata, wyjasnienie:
http://applefobia.blox.pl/2011/05/Steve-Jobs-trzecim-najwiekszym-inzynierem-swiata.html

PS2. Eh, za szybko przeczytalem i dopiero teraz zauwazylem...
Cytat: Limol w 01 Czerwiec 2015, 09:18
ok 35% zużycia procesora
No to juz nie ma ratunku. Przykro mi. Spodziewam sie ze reszta sie zuzyje w ciagu najblizszych dwoch tygodni.

PS3. Limol, nastepnym razem zamiast zakladac watek w dziale "Rozmowy nieBOINCowane", skorzystaj z juz zaczetego watku dla "kompow wchodzacych na wysokie obroty" i "zrzucajacych pamiec fizyczna", czyli "Forum Fun - Forum Na wesolo :) "   

:ahoy:


PS4.
Cytat: Limol w 01 Czerwiec 2015, 09:18
Problem pojawił się po formacie i instalacji wszystkiego od nowa.

No to juz masz najprostsze rozwiazanie problemu. Odinstaluj wszystko i uzyj /unformat ...



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka