Aktualności:

Czy uczestniczysz w Projekcie miesiąca?

Menu główne

chr80

Zaczęty przez chr80♂°🛰�, 21 Sierpień 2020, 19:03

chr80♂°🛰�

Cytat: EDU Enthusiast w 16 Sierpień 2024, 14:21
Cytat: pszyklejony w 16 Sierpień 2024, 00:49Można w Windows uruchomić Linux
https://www.ssl.com/pl/jak/w%C5%82%C4%85cz-instalacj%C4%99-podsystemu-Linux-w-systemie-Ubuntu-Windows-10/
ja poległem.

w tej formie nie bedzie dostepu do do karta graficzna.

Jesli juz host musi byc windows to Hyper-V ma jakies mozliwsoc na dostarczenie karty graficznej. (ale to mess w wiekszosci przypadkow.)
Ale warto choćby na CPU dla Universe@Home, bo w linuxie są inne biblioteki i potrzeba mniej czasu na zadanie.
Jeżeli jeszcze kiedykolwiek Universe@Home ruszy !?

EDU Enthusiast

To juz lepiej WSL.

chr80♂°🛰�

Zastanawia mnie taka rzecz: pamięć cache L4 w architekturze Skylake (szczególnie w procesorach Intel Xeon i niektórych Core i7) ma unikalne cechy, które mogą przynieść korzyści w specyficznych zastosowaniach, takich jak przetwarzanie danych w projektach BOINC.

Kluczowe cechy pamięci L4 (eDRAM) w Skylake:
Współdzielona pamięć między CPU a GPU:

Pamięć eDRAM jako L4 cache pozwala na szybki dostęp zarówno dla rdzeni CPU, jak i zintegrowanego procesora graficznego (iGPU). Jest to szczególnie korzystne w aplikacjach, które wymagają intensywnej współpracy między CPU a GPU, np. w zadaniach obliczeniowych z użyciem zintegrowanej grafiki.
Zwiększona przepustowość i mniejsze opóźnienia:

W porównaniu do dostępu do pamięci RAM, pamięć cache L4 oferuje wyraźnie mniejsze opóźnienia i większą przepustowość. Dzięki temu aplikacje, które nie mieszczą się w mniejszych pamięciach cache L1, L2 lub L3, mogą szybciej uzyskać dostęp do danych. To może być przydatne w dużych projektach przetwarzania danych, takich jak te prowadzone w ramach BOINC.
Specyficzne korzyści w projektach BOINC:

Projekty BOINC, które obejmują przetwarzanie dużych zestawów danych, mogą czerpać korzyści z dodatkowej pamięci podręcznej L4. Choć nie wszystkie aplikacje BOINC będą w stanie w pełni wykorzystać tę funkcję, te, które korzystają z intensywnej wymiany danych między CPU a GPU, mogą odczuć poprawę wydajności.
Integracja CPU-GPU:

W zadaniach, gdzie zintegrowana grafika jest używana do obliczeń ogólnego przeznaczenia (GPGPU), współdzielenie pamięci cache L4 między CPU a GPU może znacznie poprawić wydajność, zwłaszcza w przypadku zadań przetwarzania wideo, symulacji, lub przetwarzania sygnałów.
Przykłady zastosowań:
Symulacje naukowe: Symulacje, które wymagają dużych zasobów obliczeniowych i korzystają z GPU do przyspieszenia przetwarzania, mogą znacznie skorzystać z pamięci cache L4.
Rendering 3D: Przy zadaniach renderowania, gdzie CPU i GPU muszą współpracować, L4 cache zapewnia szybszy dostęp do danych.
Przetwarzanie wideo: Projekty przetwarzania wideo, które wykorzystują GPU, mogą uzyskać lepszą wydajność dzięki współdzielonej pamięci L4.
Podsumowanie
Pamięć cache L4 (eDRAM) w procesorach Skylake, takich jak Intel Xeon E3-1515M v5 czy E3-1575M v5, jest szczególnie przydatna w zastosowaniach, które wymagają ścisłej współpracy między CPU a GPU oraz w zadaniach obliczeniowych z dużymi zestawami danych. Projekty BOINC, które są w stanie skorzystać z tych cech, mogą odczuć poprawę wydajności, chociaż skala tej korzyści zależy od specyfiki aplikacji.

Miał ktoś z was kontakt z procesorem z L4 cache?

EDU Enthusiast

#203
Jesli chodzi o Xeony serwerowe (Nie desktopowe xeony) to jest inna litografia od desktopowych czesci. Nigdy tam nie bylo grafiki ani miejsca na L4.

(e3-1515Mv5 etc) To sa desktopowe czesci.

Xeony z pawdziwego zdarzenia ktore maja powiedzmy L4 zaczynaja sie gdzies od Sapphire Rapids *Xeon Max
https://www.servethehome.com/intel-xeon-max-9480-deep-dive-intel-has-64gb-hbm2e-onboard-like-a-gpu-or-ai-accelerator/


Gdzies kiedys slyszalem ze na ddr5 server platformy mialy byc HBM-PIM/axdimm moduly co mialy dac userowi "L4".
(tez byly inne concepty jak na pcie 5.0 karta z hbm3 czy gddr6x, tylko gdzie one sa...)
(tez byly zabawy by zrobic cache disk/ram z kart graficznych -- tez niezywe)

chr80♂°🛰�

e3-1515Mv5 etc - są w laptopach używanych jako stacje robocze.
Procesory z eDRAM w większoiści na BGA1440: Core i7-6970HQ, Xeon E3-1545M v5, Xeon E3-1565L v5.      

Są też karty z HBM3 - Radeon Instinct MI300, MI300X, H100 PCIe 96 GB, H100 SXM5 64 GB, H100 SXM5 80 GB, H100 SXM5 96 GB , H800 SXM5.

A gdzie są komputery oparte na światłowodach i grafenie.

SzaMoT_👀

CytatA gdzie są komputery oparte na światłowodach i grafenie.

»("nie dla psa kiełbasa")» to żart
pewnie w laboratorium analiz nowych technologii

>>> SKB@P VPS Składkowa inicjatywa dla wsparcia mocy obliczeniowej dla projektów <<<
>>> Obecnie liczone projekty - statystyki <<<

>>> Cel na ten rok - zdobyć kolejną gwiazdkę, poprawa kolorków


>>> Donate SKB@P VPS <<< >>> Badge by chr80♂°🛰� <<<
Rozpowszechnianie bez zgody autora surowo zabronione!, tylko osoby wspierające

chr80♂°🛰�

Zastanawiam się nad eGPU pod Thunderbolt 4, bo będę miał:
Della Latitude 5521 z i7-11850H, 32GB RAM DDR4-3200, z dedykowaną grafiką MX450, dwa porty Thunderbolt 4 oraz 2x USB 3.2 Gen 1 .
Czy można tu użyć karty Nvidia Tesla, Radeon Instinct lub koparkowej np. Nvidia P106 bez wyjścia video: hdmi/DP ?
I chyba zaaplikuję mu 64GB 3200 Cl 20 2x32GB Kingston Fury Impact KF432S20IBK2/64
do yoyo@home na ecm PP2 będzie jak znalazł.

EDU Enthusiast

Tak, mozna jaka kolwiek karte uzyc; to samo z m.2 (tez mozna uzyc tego portu na karte graficzna czy cokolwiek.)

NV

P100 odradzam poniewaz ta karta nie ma "P states" (power states) wiec zawsze czy jest load czy nie ma bierze duzo wattow. (jak to nie jest problem, to jest calkiem dobra karta)
P40 ma P states; ale jest slaba.

V100/Titan V (bardziej oplaca sie kupic Titan V - nieraz przychodza z passive heatsink i sa tansze) (V100 na pcie nie ma power states) najtansza karta na fp64. (jesli nie potrzebujesz fp64 - czyli primegrid itp, odradzam zakup o wiele wiecej policzysz z innych kart jak 2080-90/3080-90 za podobna cena)

P106 odradzam to crap; wiecej bys mial z 980 (non-ti)


AMD

Mi25 to tragedia "Vega64" nie oplaca sie do liczenia


Mi50/"Radeon Vii Pro" super karta na fp64, te dwie karty sa praktycznie takie same (ponizej jak liczy 4 taski einstein - pytanie tylko czy gdziekolwiek indziej ma to jakies znaczenie)
https://einsteinathome.org/host/13193171
Rad7Pro daje ci blower cooler, i troche wyzsze clocki
Mi50 to passive troche nizsze clocki, ale ceny sa naprawde dobre
Mi60 to jest to samo co mi50 tylko tyci szybsza i 2x tyle pamieci (cenowo sie nie oplaca prawie 2x tyle co mi50)
M100 jest 30% szybsze od MI60, ale tez 30% drozsze od mi60. (cenowo raczej dla mnie sie nie oplaca)


Reszta datacenter/server/workstation kart cenowo jest nieoplacalna.

Wedlug mnie najbardziej oplaca sie cenowo te karty (w tych pozycjach za to co oferuja)

3080Ti | 360-450 usd
2080Ti | 230-310 usd
4070Ti | 600-800 usd (perf podobny/troche lepszy do ref. 3090)
3090   | 650-800 usd
7900xt | 650-750 usd (szybsza od 4070Ti, ale malo projektow jest z amd ktore potrafia uzyc ich flopy)
7900xtx| 700-900 usd (wiele szybsza 4070Ti, ale malo projektow jest z amd ktore potrafia uzyc ich flopy)

Jesli chodzi o amd, opencl powoli odchodzi i developerzy (specyficznie przy ai) zaczynaja uzywac vulkan do liczenia. Jest o wiele szybsze niz opencl.

chr80♂°🛰�

Podobno 👁� oko ludzkie w komputerze stacjonarnym nie widzi więcej jak 32GB RAM 🧠>🤣.
Znalazłem money glitch - błąd w cenie:
- nowa płyta GIGABYTE Z590 AORUS Xtreme Waterforce wszędzie kosztuje 1000-1300€, używana 500-600€.
Mi udało się znaleźć nówkę za 220€ - paczka ważyła 12kg. A najtańsza na Z590 nówka kosztuje 350€.
Teraz wiem, że W480 to lepszy chipset, ale nówki z W480 chodzą po 420€, a do BOINC i tak więcej nie potrzeba.
W wodowanie nie będę się bawił-nie mam doświadczenia, chęci, czasu, a ilość faz vrm dla cpu na tej płycie jest nadmiarowa i nawet poradzi sobie bez radiatorów na vrm-ach. Ale kupiłem używkę na części za 23$ GIGABYTE Z590 UD jak spasują radiatory to ok jak nie to obłożę miedzią.
- RAM rozważam kilka opcji:
Kingston FURY Renegade 2x8GB, 16GB 5333 DDR4 CL20 KF453C20RB2K2/16 1,6V
- Rzeczywiste opóźnienie (true latency) ns
20 * 2000 / 5333 ≈7.5ns. 2 * 133€ = 266€ = 32GB
G.Skill Trident Z RGB 4x32, 128GB 3.200 DDR4 CL14 F4-3200C14Q-128GTZR 1,45V
20 * 2000 / 3200 ≈8.75ns. 360€ = 128GB

I opcja trzecia kanibalizm wezmę 2x32GB z komputera z 128GB RAM 0€

Procesor: 11900K Tray - 245€
Zastanawiałem się nad 11900T - 35W, a 125W w 11900K.
Ale jest mała dostępność i mało informacji nt. 11900T?
Całość zamknęła by się w 465€-825€.
GPU odpada, bo CPU ma iGPU.
Reszta będzie z komputera z Xeonem 26xx v2.

chr80♂°🛰�

Laptop szczęśliwie dotarł. https://www.primegrid.com/show_host_detail.php?hostid=1352147
Matryca 4k robi wrażenie. Zasilacz 130W. Na pokładzie zwykła 980 PM9A1 NVMe SED Samsung 512GB.
620 uruchomień i przejechane 10200 godzin.
Mam tą wersję GPU https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-mx450-30-5w-10gbps.c3641
NVIDIA MX450 30.5W czyli w FP32 2.822 TFLOPS, a w FP64 88.20 GFLOPS.
Puściłem na próbę GFN16, PPS w PG, Yoyo@Home, WUProp@Home, Asteroids@Home - czyli testy AVXa-512.

EDU Enthusiast

Jak masz port nvme to mozesz podpiac prawdziwa grafike pod to ;-)

SzaMoT_👀

Cytat: chr80♂°🛰� w 27 Sierpień 2024, 23:11Laptop szczęśliwie dotarł. https://www.primegrid.com/show_host_detail.php?hostid=1352147
Matryca 4k robi wrażenie. Zasilacz 130W. Na pokładzie zwykła 980 PM9A1 NVMe SED Samsung 512GB.
620 uruchomień i przejechane 10200 godzin.
Mam tą wersję GPU https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-mx450-30-5w-10gbps.c3641
NVIDIA MX450 30.5W czyli w FP32 2.822 TFLOPS, a w FP64 88.20 GFLOPS.
Puściłem na próbę GFN16, PPS w PG, Yoyo@Home, WUProp@Home, Asteroids@Home - czyli testy AVXa-512.


Ten laptop pochodzi od osoby prywatnej?
Ile wyszło z przesyłką?
4K przy matrycy 14/17 cala, pięknie wygląda 🪄👍

Zaglądałeś do układu chłodzenia? Pamiętaj zawsze o odpięciu 🔋 przy takich zabiegach.
Jak masz jakieś foto jak to w środku wygląda?
Zastanawiam się czy kupując taki laptop jest ryzyko że może to być sprzęt "zryty",
"ulep" tak często robią w PL firmy polizingowe, byle odpalił, miałem kiedyś taką niemiłą przygodę kupując Lenovo ThinkPad, 3 razy odsyłałem za każdym razem był inny laptop dostarczany w opłakanym stanie, skończyło się odzyskaniu $ ale sprawa trwała kilka miesięcy.

W 2007 roku kupiłem kupiłem kompa z marketu CPU q6600, 13 RAZY był w serwisie,
przez rok był więcej na wyjazdach niż w domu.

Problemy zostały zażegnane po wyrzuceniu przez okno 1 piętro upadek na posadzkę z cementu, od tego czasu działał jeszcze kilka lat bez awarii

>>> SKB@P VPS Składkowa inicjatywa dla wsparcia mocy obliczeniowej dla projektów <<<
>>> Obecnie liczone projekty - statystyki <<<

>>> Cel na ten rok - zdobyć kolejną gwiazdkę, poprawa kolorków


>>> Donate SKB@P VPS <<< >>> Badge by chr80♂°🛰� <<<
Rozpowszechnianie bez zgody autora surowo zabronione!, tylko osoby wspierające

chr80♂°🛰�

#212
Kupiony od firmy leasingowej w usa za około 500$. Za 1600$ są nowe w pudełku, a tu w NL nowe są za 2600€. A na allegro widziałem te same używane z biedniejszym o połowę wyposażeniem od 8500 PLNów. Jeżeli kupujesz coś od użytkownika który ma sprzedane kilka tysięcy rzeczy na ebayu i 100% positive to jest nieduże ryzyko, że coś będzie nie tak. Laptop jest z czerwiec/lipiec 2023 do końca grudnia 2024 ma wsparcie w Dellu, zaktualizował się z win10 pro do w11 pro. Do chłodzenia nie zaglądałem, bo temperatury są w normie. Ale trzeba polować - miałem dwa razy szczęście. A za drugim większe, bo trafiłem z matrycą 4k i zasilaczem oraz 2x16GB 32GB RAM i to 15$ taniej niż poprzednio. Kolega zadowolony ja jeszcze bardziej. Tam chyba serwisowanie czegokolwiek jest bardzo nieopłacalne i pozbywają się sprzętu na długo zanim pojawią się pierwsze zgrzyty. Musi być z ssd i systemem, bo znalezienie i zainstalowanie do niego sterowników zajęło by około 2 tygodnie - osobiście nie polecam, ale jest to możliwe do wykonania. Kupując ze Stanów od osoby/firmy z 100% positive nie natknąłem się na "zryty" sprzęt.

chr80♂°🛰�

Cytat: EDU Enthusiast w 28 Sierpień 2024, 04:09Jak masz port nvme to mozesz podpiac prawdziwa grafike pod to ;-)
Zastanawiam się nad GPU przez Thunderbolta 4. Można też przez USB 3.2, bo są takie opcje w BIOSie.

EDU Enthusiast

Tak, jesli chodzi o liczenie czy w wiekszosci przypadkow granie jest bezproblemowe.

https://www.amazon.com/External-Enclosure-Compatible-Thunderbolt-ORA-GDS-01/dp/B0D2V5YFMH?th=1
(tutaj przyklad na thunderbolt/usb3/4)

Ja osobiscie sie teraz bawie z m.2 do oculink do pcie (ten podlozny port na karcie to oculink x8 = 2 oculink x4 linki) Spokojnie mozna jechac z jednego wtedy dostajesz jedna tylko karte
https://imgur.com/a/q7gnOGP
(czyli 4 m.2 oculink x4 i mozesz miec 4 karty graficzne na pcie x8-16 slotcie)


i dell da-2 usff power supply
https://www.ebay.com/itm/166915873869
(daje mi 8pin pcie power connector)


I podlaczam pod
https://www.amazon.com/gp/product/B083GLR3WL/
(ktora ma plx switch, wiec plyta glowna nie potrzebuje miec bifurcation.)

chr80♂°🛰�


EDU Enthusiast

Mozesz popatrzec na Power8 lub Power9 systemy; z linuxem moze byc klopot ale zazwyczaj te platformy mialy bardzo duzo cachu i dziwnych technologi.

https://en.wikichip.org/wiki/ibm/microarchitectures/power9
Jak zejdziesz na dol do "Architecture"
Pisze 120MB cache L3 7TB/s

Jesli cokolwiek da sie na tym odpalic (i.e stary linux kernel support) to moze byc bardziej ciekawe niz xeon phi.

chr80♂°🛰�

#217
Albo coś takiego: Supermicro MBD-X11SSH-GF-1585 Motherboard w/ Intel Xeon E3-1585 v5.
Przemysłowy komputer z E3-1585 v5, który ma L4 128 MB. Ale cena $2,795.00 trochę wysoka.

Za 500$ można kupić open boxa na ebayu Tesla V100 12GB w FP64 ma 7 TFLOPS!
Takie cztery zdziałałyby cuda.
Lub trzeba poczekać aż cena Tesli H100 spadnie do akceptowalnego poziomu.


SzaMoT_👀

#218
"Prawdziwa" Tesla V100 ma 16GB VRAM,
wersja z 12GB, do GPUGrid trochę mało ale też policzy, tylko będzie większy odsetek
niepowodzeń ale z drogiej strony kupno pod BOINC, pisałeś 500$ + opłaty za energię

W vast za 85$ miesiąc, Tesla V100 16GB + 10 core Xeon Gold 6138, albo EPYC ROME.
Wykupując w większym pakiecie kilka kart zyskuje się większą ilość CPU w tej samej cenie.
EDIT:
Tak na szybko policzyłem ile za prąd na 6 miesięcy liczenia V100 + CPU
~350W zestaw
0,35×24
8,4 kWh na dobę x 1,2zł
~10,08 zł doba
~10,08×30
~302,4 zł miesiąc liczenia
302,4×6
~1814,4 zł 6 miesięcy
To teraz można tą kwotę zamienić na $ ~453$
a to daje kolejne ~ 5 miesięcy liczenia w sumie ~11 miesięcy liczenia, wynajmując.
W każdej chwili można zmienić, zawiesić, zlikwidować, it'd pełna swoboda


Kupno za 500$ plus opłaty za energię a np. zadania dla GPUGRID niewiadomo jak długo potrwa. w tej kwocie masz ~6 miesięcy liczenia a uwzględniając koszty produ do zasilenia u siebie V100 to trzeba by doliczyć według stawek energi.

Pamiętaj, że kupowałeś już GPU pod MilkyWay@Home, wyszło jak wyszło, zadania
się skończyły a wtedy jeszcze GPUGRID nie miał tej apki co teraz korzysta w pełni z FP64, jako jedyna z wszystkich projektów, może trochę na FP64 zyskują Asteroid, Einstein.

Vast jest bardzo prosty w obsłudze, jak juz jest wszystko ustawione.
Wyznaczyć sobie ile w miesiącu mogę wydać i trzymać się założeń by nie przesadzić,
podczas wyścigów na kilka dni zwiększenie nie stanowi problemu z kwotami $.

Jest do dyspozycji paleta prawie wszystkich konsumenckich, i profesjonalnych kart,
oraz spora ilość CPU, różnej architektury.

PS
Od przyszłego roku chyba będę likwidował VPS, samo CPU też trochę kosztuje np.
4 x 8 core 32 rdzenie AMD EPYC 9634 koszt na miesiąc ~400 zł,
w to miejsce mogę mieć 10/20 rdzeni plus V100 16GB.

Jest sporo możliwych rozwiązań, dziś myślę tak, być może za jakiś czas będzie lepiej, a wiem bo sprzętu z roku na rok przybywa, mimo rosnących cen energii nie było skoku cen za VPS

>>> SKB@P VPS Składkowa inicjatywa dla wsparcia mocy obliczeniowej dla projektów <<<
>>> Obecnie liczone projekty - statystyki <<<

>>> Cel na ten rok - zdobyć kolejną gwiazdkę, poprawa kolorków


>>> Donate SKB@P VPS <<< >>> Badge by chr80♂°🛰� <<<
Rozpowszechnianie bez zgody autora surowo zabronione!, tylko osoby wspierające

chr80♂°🛰�

#219
"Karty do milkyway" 3x Tesla k80 i 1x FirePro W8100 kosztowały 650$ liczyły również inne projekty i działają do tej pory. Więc 650$ podzielić na 36 miesięcy tj. 18$ na miesiąc.
Prąd za miesiąc wychodził 80€, a w szczycie pokowidowym 240€. Co roku miałem zwrot 700€. Teraz liczę w większości na cpu i wychodzi € 127,87 (534 kWh)/sierpień 2024. Przy uruchomionych komputerach wychodzi na gazie mniej za ogrzewanie.
Przemyślałem, że jeżeli nie będzie mnie tutaj stać na prąd i hobby to nie ma sensu siedzieć w NL. Teraz można dobrze żyć i pracować w moim zawodzie szpachlarz/tynkarz w Naszej Ukochanej Polsce.

SzaMoT_👀

Granice mamy jeszcze otwarte, a jak to będzie w przyszłości?

Na pewno okolice wschodnie naszych granic, ludziom tam gdzie były incydenty z 💥
nie mieszka się spokojnie, niby ludzie przywykli. ale zawsze są obawy, tym bardziej jak w RTV nieustannie dochodzą w większości negatywne informacje.

Usługi remontowe w PL ceny 📈

>>> SKB@P VPS Składkowa inicjatywa dla wsparcia mocy obliczeniowej dla projektów <<<
>>> Obecnie liczone projekty - statystyki <<<

>>> Cel na ten rok - zdobyć kolejną gwiazdkę, poprawa kolorków


>>> Donate SKB@P VPS <<< >>> Badge by chr80♂°🛰� <<<
Rozpowszechnianie bez zgody autora surowo zabronione!, tylko osoby wspierające

chr80♂°🛰�

Poproszę to może mnie wpuszczą.🤣
A jeżeli nie to ¡Viva España! Costa Blanca.

SzaMoT_👀

Ceny energii w UE są trochę hamowanie przez rządy, np w Hiszpanii obniżyli VAT na 10%, jeśli te informacje są prawdziwe a Google podał cenę uśredniona dla Hiszpanii
0,124107 euro ale nie wiem czy to z VAT i innymi opłatami.

Jak będę mieszkał na terenie innym niż teraz obecnie, na pewno sobie zamontuje kilka paneli, magazyn, off grid, jak baterie można spróbować z akumulatorami trakcyjnymi,
używki albo lifepo4, pojemność akumulatorów powinna być z dużym zapasem im więcej tym mniej cykli, dłużej posłuży, zima dodatkowo w razie "W! agregat.

Ceny energi na pewno jeszcze wzrosną, w sumie wszystko idzie w górę.

Jak dla siebie nie mam dużego zapotrzebowania na energię dla 1 osoby wystarczy z 100/200 kWh a jak bez BOINC to nawet mniej albo tylko UPS 4/5 paneli, da się żyć.

Teraz jakbym nawet nie pobierał z sieci 0 kWh, to i tak opłaty stałe prawie 100 zł na 2 miesiąc, łącze 32 A

>>> SKB@P VPS Składkowa inicjatywa dla wsparcia mocy obliczeniowej dla projektów <<<
>>> Obecnie liczone projekty - statystyki <<<

>>> Cel na ten rok - zdobyć kolejną gwiazdkę, poprawa kolorków


>>> Donate SKB@P VPS <<< >>> Badge by chr80♂°🛰� <<<
Rozpowszechnianie bez zgody autora surowo zabronione!, tylko osoby wspierające

chr80♂°🛰�

Jeżeli bym jechał do Hiszpanii to dla pogody, a nie cen prądu.
Panele są nieopłacalne i tutaj można kupić całą paletę używanych za 250€, bo ludzie ściągają z dachu, już się najedli - Z paneli w NL produkują około 25 Giga Watów rocznie prześcignęli Australię. A wprowadzili opłaty, że jeżeli nie mogą przyjąć twojego prądu to za niego płacisz! Tak za twój wytworzony prąd za nadwyżkę. Na plecach ludzi wybudowali zaplecze energetyczne, a tak musieliby postawić ze dwie elektrownie jądrowe. Koszt instalacji paneli około 7-10 tys. € - bez naprawy/wzmocnienia dachu. za geotermię chcą 20-30 tys. € Chcą robić biznes za nieswoje pieniądze. Teraz chcą na rzecz rezygnacji z gazu - robić za ludzi pieniądze geotermię. To się się wszystko w głowie nie mieści jaki mają stosunek do własnych obywateli.
Kiedyś trzyosobowa rodzina płaciła za prąd około 26€ miesięcznie, teraz 80€/miesięcznie. Większość od lat '50 ma ogrzewanie gazowe i kiedyś trzyosobowa rodzina płaciła za gaz 100€ teraz 180€.
Więc jak ktoś nie korzysta nadmiarowo z prądu to te inwestycje nigdy się nie zwrócą!
Ja mam 3x 25A oraz 1x 80A z którego nie korzystam. Stałe koszty dostawy (107,89 €/rok).
Wszystko idzie w górę, bo drukują pieniądze dlatego ludzie nadwyżki gotówki inwestują w fizyczne kruszce.

SzaMoT_👀

@chr80♂°&#128752;�
Raczej mam koncepcje wykonania samemu micro instalacji off grid,
używane elementy, mały tracker wykonany z elementów kupionych w cenie złomu, na gruncie, a o reszcie już pisałem.
Wtedy nie  sprzedajesz nadwyżki bo jest poza siecią, wszytko legalnie bez pozwoleń,
na gruncie podstawa balastowa, bez stałe montażu, akumulatory używane, panele jak tylko kilka sztuk to nowe albo używki i selekcja. Teraz inwertery mają możliwość każdym panelem sterować, są to droższe rozwiązania ale zapewnia to wiele na +
Przede wszystkim micro instalacja powinna zapewnić bezpieczne użytkowanie, a jak samemu przypilnuje, i interesujesz się tematami to jest duża szansa na powodzenie.

Nadmiar energii wiosna, lato wczesna jesień, jest prąd do hobby,
przy większych micro instalacjach można udostępnić okresowo np. V100, P100, albo coś z nowych konsumenckich GPU, tym samym zarobić na różne dodatkowe cele np. zakup kolejnych paneli i rozszerzać zaplecze produkcji i zaplecze GPU.
A w chwilach jak nikt nie korzysta to liczy dla BOINC z sentymentu

Warunek do takich celów swój kawałek ogrodu przy domu, teraz mieszkam przy osiedlu,
nie mam możliwości ale niebawem będę na działce.
Samo niewystarczalność energetyczna to jest inwestycja która gwarantuje komfort psychiczny a jak zrobisz samemu jak wyżej to jest to bardzo opłacalne i zabezpiecza na wypadek rosnących cen energii, albo przerw w dostawach, ogrzewanie drewno najlepiej samemu wyrobić w lesie, a jak jest większy ogród to zawsze się coś znajdzie do spalenia, gałęzie it'd.

Testowałem we własnym zakresie pięć rakietowy, najlepiej bez komina z wymiennikiem ciepła, na wylocie wentylator z kompa z odzysku, takie klimaty lubię.p
Mam linka podanego w PG w swoim profilu na PG do YouTube, wzorowałem się na tym, i wielu innych filmach ale ten jakoś przemówił i spodobał.

Testowałem to kilka lat temu jak mieszkałem 6/7 lat na wsi z dziewczyną,
sąsiedzi byli w szoku jak to może być, że jak się pali powinno się dymić, taka jest w większości wiedza ludzi z kotłami typu "smieciuchy" a potem w pogodę gdzie nie ma wiatru tworzy się smog, jak kopcą z kominów nieumiejętnie pałac w nich.

Nawet piece 5/6 generacji źle obsługiwane potrafią źle dopalić substancje lotne,
marnując w ten sposób opał.

Ognisko też można rozpalić bez dymu ale nie takie jak nas uczono za harcerza jak pamiętam.

Dołek, pozioma odcinek, tak jak kiedyś się wędzarnie do ryb robiło.
albo najpierw opał grubsze kawałki na górę drobne i podpalić nie dokładać ale na
to idzie sporo drewna. lepiej sobie zrobić z cegieł piecyk nawet nie trzeba tych cegieł kleić na stale, są materiały różnego typu na YouTube rocket stove,
jak jest dobrze wykonany to ogień, płomienie są niebieskie tak jak gaz ziemny,
w sumie drewno to też gaz holzgas, samochody były kiedyś, albo maszyny rolnicze,
piękne czasy, drewno jest pozyskiwane i od odnawialne, rośnie na powierzchni, mniejsze ryzyko utraty życia przy pozyskaniu, porównując do kopalni węgla np.
Tylko przy takim stylu życia są ogromne potrzeby na energię a korzystając tylko z tego co na powierzchni, musielibyśmy zrezygnować z napędzającej technologi albo fuzja jądrowa i dbanie o bezpieczeństwo nie budując dużych reaktorów które same w sobie stanowią zagrożenia na dużą skalę mniejsze micro instalacje w razie awarii nie powinny stanowić większego zniszczenia it'd

>>> SKB@P VPS Składkowa inicjatywa dla wsparcia mocy obliczeniowej dla projektów <<<
>>> Obecnie liczone projekty - statystyki <<<

>>> Cel na ten rok - zdobyć kolejną gwiazdkę, poprawa kolorków


>>> Donate SKB@P VPS <<< >>> Badge by chr80♂°🛰� <<<
Rozpowszechnianie bez zgody autora surowo zabronione!, tylko osoby wspierające

chr80♂°🛰�

#225
Chciałem mieć kominek/lub "kozę" co właśnie działa jak piec rakietowy ale ubezpieczenie na nic takiego nie pozwala. Panele nawet mikro instalacja nieopłacalna w moim miejscu zamieszkania. Taka inwestycja tutaj nigdy się nie zwróci. Jedyna forma oszczędzania to jak ktoś buduje PC to zakup najwydajniejszego zasilacza ATX.

SzaMoT_👀

Ogólnie, miasta bez swojego "wybiegu" wiążę "ręce" i skazuje na kupno gotowych rozwiązań, niekoniecznie dobrych ale rozproszyć się na planecie każdy z 1000 metrami kwadratowymi, niemożliwe, jedni ludzie chcą gotowe rozwiązania, jedzenie, praca, energia, wtedy pojawia się grupa ludzi która widzi inne opcje, przeprowadza się i robi po swojemu na kawałku "swojego terenu" przez kilkanaście lat, kolejne pokolenia it'd.

Nawet teraz widuje w blokach jak ludzie mają przy balkonach kilka paneli, nawet tacy którzy mieszkają na parterze.

Są grupy spółdzielni które mają, panele na dachach, kolektory do podgrzania wody.
ale widuje też ludzi którzy na własną rękę nawet w blokach działają.
Kiedyś w blokach były angielki do gotowania, mają kominy a jak $ brakuje a człowiek nie rozkłada rąk, i zdrowie dopisuje to nawet w tak specyficznym miejscu można ale to zależy jakich ma się samosądów, niektórym nawet dymek z fajeczki może przeszkadzać, a z sąsiadami trzeba się dogadać albo jak nie idzie zmienić teren, bez konfliktów.
Teraz dużo mieszkań jest wynajmowanie, u mnie np. na miasto które liczy około 3,5k oficjalnie ale z tego na pewno jest ponad 1k przybysze z innych krajów, nie tylko UKR, tanie mieszkania, praca na miejscu.
Jak się teraz do urzędu wejdzie na ZUS to w kolejkach jest nie raz 70/80 UKR i inne narodowości, nie wiem jak to jest w większych miastach typu Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków, Szczecin, Gdańsk, Gdynia, i wiele innych,
z tego co słyszałem nieźle 🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍷🍷🍷🍷🍷🍷🍷🍺🍺🍺🍺🍺 odwalają na emigracji zarobkowej.
Policja w statystykach mówi że ponad ~70% dochodzi incydentów z innych narodów,
ale taki zjawisko jest pewnie w innych państwach UE, i z poza uni europejskiej np.
handel ludźmi, brak dostępu do internetu, tak jak u nas mają internet ale mocno limitowany, nawet aktualizacji nie pobierają bo każdy bajt kosztuje.

Ogólnie nie jest dobrze i pewnie nigdy nie będzie sprawiedliwego życia, ciągła walka, wszytko do czasu.

PS
Ostatnio oglądałem flash serial i niektóre kwestie mogą a nawet może już są realne,
ale to tylko Demagogia, mam nadzieję, bo inaczej wszystko stanie się inne niż mogła by na to wskazywać fizyka, chemia i filozofia it'd.

>>> SKB@P VPS Składkowa inicjatywa dla wsparcia mocy obliczeniowej dla projektów <<<
>>> Obecnie liczone projekty - statystyki <<<

>>> Cel na ten rok - zdobyć kolejną gwiazdkę, poprawa kolorków


>>> Donate SKB@P VPS <<< >>> Badge by chr80♂°🛰� <<<
Rozpowszechnianie bez zgody autora surowo zabronione!, tylko osoby wspierające

chr80♂°🛰�

Cytatz tego co słyszałem nieźle 🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍷🍷🍷🍷🍷🍷🍷🍺🍺🍺🍺🍺 odwalają na emigracji zarobkowej.
Chodzi ci o Polaków na emigracji? Czy Ukraińców w Polsce?


SzaMoT_👀

Cytat: chr80♂°🛰� w Wczoraj o 13:25
Cytatz tego co słyszałem nieźle 🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍻🍷🍷🍷🍷🍷🍷🍷🍺🍺🍺🍺🍺 odwalają na emigracji zarobkowej.
Chodzi ci o Polaków na emigracji? Czy Ukraińców w Polsce?



Pisałem o sytuacji w PL, w mniejszych rejonach np. tu gdzie mieszkam, były tak
zwane "grupy młodych" "bez pracy" z zapałem do 🍺🍻🍷🍺🍷🍻 z "rozbojami" obecnie znikli, ludność, mieszkańcy nie mieli spokoju w weekendy, był strach jak grupa kilkunastu pijanych rozrabia, a z tego co słyszałem w większych miastach są incydenty które się miejscami nasilają.

>>> SKB@P VPS Składkowa inicjatywa dla wsparcia mocy obliczeniowej dla projektów <<<
>>> Obecnie liczone projekty - statystyki <<<

>>> Cel na ten rok - zdobyć kolejną gwiazdkę, poprawa kolorków


>>> Donate SKB@P VPS <<< >>> Badge by chr80♂°🛰� <<<
Rozpowszechnianie bez zgody autora surowo zabronione!, tylko osoby wspierające