Który fundusz emerytalny ?

Zaczęty przez kempler, 20 Czerwiec 2007, 21:05

kempler

Jako że w niedługim czasie zapewne stanę przed wyborem funduszu emerytalnego stąd moje pytanie do Was. Osobiście na starcie odpada Commercial Union, brat go miał i zdecydowanie nie.
Który polecacie ? Jakieś nieprzyjemne historie  ?

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

AL

A tak z ciekawości dlaczego CU nie?

kempler

Mój brat był w CU przez kilka lat. Na początku było wszystko fajnie. Ale po jakimś czasie (latach) zaczęły przychodzić listy aby zwiększyć składkę. Były to sumy typu 1, 5, 10 złotych.I wtedy brat musiał wziąć dzień wolnego i to załatwiać. Wszystko byłoby w porządku gdyby nie stało się to nagminne. Nie wiem czy to był któryś z filarów tylko czy jakoś inaczej. Brat próbował jakoś "zautomatyzować" tą czynność żeby nie musiał za każdym razem brać dnia wolnego w pracy ale oczywiście "nie da się". Efekt jest taki że kilka miesięcy temu brat zrezygnował.

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

sourcerer

Ja jestem w NN (Nationale Nederlanden) i dostaje raz na rok zawiadomnienie ile zostalo zgromadzonych pkt/zl na moim koncie w OFE.
A tak na marginesie, czy problem twojego brata dotyczyl podstawowego filara, czy moze tego dodatkowego (ktory samemu sie opaca)?

kempler

Chyba chodziło to ten dodatkowy, bo z tego co pamiętam to mówił że proponował że może płacić więcej tylko żeby dali mu spokój. Nie znam się za bardzo na funkcjonowaniu funduszy ale brat był ogólnie zadowolony z CU do czasu kiedy przyszedł kolejny list. Ja się bratu nie dziwie skoro musiał brać kolejny dzień wolnego żeby zwiększyć składkę o mniej niż ma za godzinę.

Czyli NN jest ok. No to mam pierwszego kandydata.

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

Bober

Takie coś potwierdza ten wybór: http://www.portalfinansowy.pl/in/najlepsze_ofe/najlepsze_ofe.htm
Podają tu, że wygrał też ranking "Rzepy", a redakcja tejże cieszy się raczej dobrą opinią wśród ekonomistów, więc może to posłużyć za wskazówkę.

Robert1970

Cytat
Mój brat był w CU przez kilka lat. Na początku było wszystko fajnie. Ale po jakimś czasie (latach) zaczęły przychodzić listy aby zwiększyć składkę. Były to sumy typu 1, 5, 10 złotych.I wtedy brat musiał wziąć dzień wolnego i to załatwiać. Wszystko byłoby w porządku gdyby nie stało się to nagminne. Nie wiem czy to był któryś z filarów tylko czy jakoś inaczej. Brat próbował jakoś "zautomatyzować" tą czynność żeby nie musiał za każdym razem brać dnia wolnego w pracy ale oczywiście "nie da się". Efekt jest taki że kilka miesięcy temu brat zrezygnował.


Kempler, porównujesz dwa zupełnie różne produkty. Każdy OFE - a o tego rodzaju produktach rozmawiamy - informuje swojego klienta o składkach jakie wpływają na konto. Przeważnie zapewnia również kontrolę przez internet. Ale nigdy nie przysyła propozycji zwiększenia składki - jak to się dzieje w przypadku normalnej działalności ubezpieczeniowej. PO prostu Ty jako klient OFE nie wpłacasz bezpośrednio swoich pieniędzy - robi to pracodawca za pośrednictwem ZUS-u - który to ZUS przelewa pieniądze do OFE albo i nie, a kwota wynika z pensji jaką dostajesz.

Przy wyborze OFE proponowałbym zwrócić uwagę na to ile procent Twojej składki pójdzie do firmy jako wynagrodzenie za zarządzanie pieniędzmi. W dłuższym okresie czasu wyniki OFE powinny być podobne - wynika to z konstrukcji benchmarku jaki zastosowano przy ocenie wyników tych firm. Dotychczas tylko jeden raz ( o ile dobrze pamiętam :) ) OFE musiało dopłacić swoim klientom, bo źle zarządzali pieniędzmi w porównaniu do innych. Zdaje się że dotyczyło to OFE Bankowy- ale na 100% nie jestem pewien. :)

Więcej informacji znajdziesz tutaj:
http://www.knuife.gov.pl/fundusze/index.shtml

Mam nadzieję że pomogłem :)

kempler

Cytat: "Robert1970"

Mam nadzieję że pomogłem :)

Aaaa, chyba rozumiem. Chyba troszkę zawiodła moja znajomość tych filarów  :wink: Czy to znaczy że brat mówił o III filarze ?

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

AL

Prawdopodobnie. Ja od kilku lat jestem w CU i poza corocznym sprawozdaniem o stanie moich składek niczym mnie nie niepokoją. Dla mnie ważne było, że mam możliwość podglądania on-line co się dzieje z moimi składkami i to, że już w tej chwili pobierają mi tylko 4% prowizji - czyli chyba najmniej na rynku.

KrzychuP

Pobierana prowizja zależy od stażu i na tą chwilę prawie wszystkie OFE mają tą samą ofertę tylko Allianz ma mniejsze, ale jego wyniki nie są zbyt rewelacyjne.
Dużo rzeczy można porównać tu:
money.pl
Wydaje mi się, że najbardziej miarodajne są długookresowe wyniki funduszu. Ja jestem w PZU,a żona w NN.
NN trzyma się cały czas w czołówce, a PZU ostatni rok miało gorszy i spadło o kilka miejsc z czołówki. Wszystko zależy od tego jak korzystnie fundusz będzie inwestował.
A warto się temu przyjrzeć, bo na chwilę obecną różnica między stopami zwrotu uzyskanymi od początku działalności funduszy wynosi prawie 40%.
Jedno co muszę jeszcze sobie doczytać, to jaki wpływ na wyniki funduszu mają wartość aktywów i kapitału akcyjnego.
No i jakie są warunki przejścia do innego funduszu (opłaty, zmiany prowizji etc.)

PMG

A co jeżeli nie wie sie w jakim funduszu sie jest ? Prawdopodobnie zostało sie wylosowanym i nawet nie wiadomo gdzie pisać z pytaniem.

Wikipedia - tam też można czytać o okrętach

KrzychuP

na początek możesz spróbować przez ZUS, to chyba tam zajmują się losowaniem

Borsook

nie musisz wiedziec w ktorym jestes, masz ochote na jakis inny, spotykasz sie z agentem i przy nastepnym transferze Twoje srodki przechodza do wybranego funduszu

AGENT

---------- 11:28 18.07.2007 ----------

Cytat: "kempler"Mój brat był w CU przez kilka lat. Na początku było wszystko fajnie. Ale po jakimś czasie (latach) zaczęły przychodzić listy aby zwiększyć składkę. Były to sumy typu 1, 5, 10 złotych.I wtedy brat musiał wziąć dzień wolnego i to załatwiać. Wszystko byłoby w porządku gdyby nie stało się to nagminne. Nie wiem czy to był któryś z filarów tylko czy jakoś inaczej. Brat próbował jakoś "zautomatyzować" tą czynność żeby nie musiał za każdym razem brać dnia wolnego w pracy ale oczywiście "nie da się". Efekt jest taki że kilka miesięcy temu brat zrezygnował.






Twój brat miał jakąś polisę w CU. Raz w roku firma proponuje indeksację składki i sumy ubezpieczenia o wysokość inflacji. Ma to zapobiegać utracie wartości polisy. Brat nie musiał rezygnować z polisy, wystarczyło odmówić indeksacji na spotkaniu z agentem lub napisać odpowiednie pismo do CU.
P.S. To nie było żadne OFE. Polecam OFE CU.

---------- 11:38 ----------

Cytat: "Borsook"nie musisz wiedziec w ktorym jestes, masz ochote na jakis inny, spotykasz sie z agentem i przy nastepnym transferze Twoje srodki przechodza do wybranego funduszu







Musisz wiedzieć.
1) Potrzebne są dane osobowe z poprzedniego OFE.
2) Trzeba powiadomić ZUS o zmianie funduszu, a na druku trzeba podać z jakiego OFE się rezygnuje(+ numer rachunku, który jest niezbędny)