Sprzęt i UV na przykładzie sprzętu niejakiego Tito

Zaczęty przez tito, 07 Marzec 2024, 08:23

tito

Naszła mnie myśl,że podzielę się wiedzą nabytą w kwestii zasilania, UV I chłodzenia PC.
Może ktoś skorzysta – miejcie tylko na uwadze, że to są moje osobiste wynurzenia.

1) Zasilanie.
Pierwsze co trzeba mieć, to ideę komputera jaki mamy zamiar zasilać. Tj ile mniej więcej prądu może brać przy liczeniu. W necie można znaleźć kalkulatory mocy.
Dodatkowo w internecie znajduje się test pokazujący tętnienia kart GPU w czasie użytkowania. Szczególnie źle wypadają GPU AMD, które średnio pobierają np 300W, lecz tętnienia dochodzą do 500W.
Dlatego też PSU powinien mieć zapas mocy, aby sprzęt chodził bezproblemowo. Ja przyjąłem minimum 50% więcej.
Druga sprawa to sprawność zasilacza. Na własnym przykładzie (sprzed lat):
komputer z zasilaczem beQuiet bronze 420W pobierał z gniazdka 113W. W pewnym momencie udało mi się kupić PSU od Superflower Platinum 450W I moc pobierana spadła do 107W.
To oczywiście wynika ze sprawności zasilacza, która im wyższa, tym więcej zasilacz kosztuje, lecz ilość prądu spada, co w dłuższym  okresie użytkowania BOINC się zwróci.
A sprawność to? Ilość wydzielanego ciepła przez zasilacz. Różnica 6W w powyższym przykładzie to różnica cieplna – kolejny czynnik który w naszym przypadku jest ważny.
W necie można znaleźć tzw TIER dla zasialczy – lista polecanych zasilaczy ze względów jakościowych.  https://cultists.network/140/psu-tier-list/
Sprawy jak głośność chłodzenia, czy modularność to już sprawa osobista.

Dobry, wysokosprawny zasilacz to podstawa.

2) Płyta główna.
Większość rzeczy na MoBo to dla mnie sprawa drugorzędna, ważna dla osób które będą korzystać ze sprzętu. Co jest dla mnie istotne to ilość złączy dla wentylatorów (możliwość efektywnego chłodzenia), oraz sekcja zasilania dla CPU.
Wiadomo, topowy CPU + mocne OC potrzebuje dużo prądu. Tanie MoBo ze słabą sekcją zasilania zwyczajnie nie da rady I wystąpią problemy ze stabilnością, lub/I przegrzewaniem się sekcji zasilania. Oczywiście w necie można znaleźć również porównanie MoBo np tu: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1NQHkDEcgDPm34Mns3C93K6SJoBnua-x9O-y_6hv8sPs/edit#gid=513674149

Sekcja zasilania powinna mieć dobry radiator, zaś my powinniśmy zapewnić jej dobry przepływ powietrza.

To teraz przechodzę do mojego sprzętu I rzeczy które zrobiłem, aby było cicho/chłodno/ekonomicznie.
PSU jak już wspomniałem to Superflower 450W platinum. Bardzo dobra jednostka, działająca już pewnie z 5 lat.
MoBo – prawie najtańszy AsRock na AM4 B450
https://www.asrock.com/mb/AMD/B450M%20Pro4/index.asp ze słabą sekcją zasilania 3x2 (zapamiętajcie ten fakt)
Procesor – podstawka jest długowieczna, więc był Ryzen 2700, teraz 3900x, może kiedyś 5950.
Jak 3900x może współpracować z taką biedną sekcją zasilania?
Moim celem nigdy nie było wyciskanie 7mych potów ze sprzętu. Preferuję jak najdłuższe działanie sprzętu (kiedyś 24/dobę – teraz nieco krócej). Dlatego:
UV procesora. CPU 3900x wg specyfikacji to TDP 105W. Ja ograniczyłem go w BIOS poprzez PBO do 65W. Co to daje?
Przy obciążeniu wszystkich rdzeni częstotliwość I napięcie jest tak dobierane, aby cały procek pobierał 65W, jeśli obciążymy CPU w 50% to będzie większy budżet energetyczny dla obciążonych rdzeni w związku z czym będą one boostować wyżej.
To samo odnosi się do różnych aplikacji. Universe obciąża rdzenie mniej niż PG w związku z czym mogą one boostować wyżej.
Ale zawsze będzie to 65W, dzięki temu sekcja zasilania nie jest obciążona powyżej pewnej granicy I tak samo chłodzenie daje sobie spokojnie radę.
https://drive.google.com/file/d/1-1zBO3CJ3kCyALKRBW73mWPU76MBemjC/view?usp=sharing


65W ustawione dla CPU jest sumą mocy dla rdzeni jak I układu SoC. W BIOS można ustawić offset napięcia dla CPU I SoC. Jak to działa: dla danej częstotliwości pracy CPU są różne napięcia – tabela napięć jest zaszyta w BIOSie (chyba – nie jestem na 100% pewny). Jeśli ustawimy offset dla napięcia rdzeni to napięcie przydzielane będzie niższe o offset. To zmniejszy moc pobieraną przez rdzenie, pozostaje trochę miejsca do naszych 65W, więc rdzenie mogą boostować więcej.
To samo dotyczy napięcia SoC – jeśli damy offset to Soc będzie pobierać mniej mocy, więc większy limit pozostanie dla rdzeni.
Moja bieda płyta umożliwia offset 0,1V – trzeba pamiętać, że każda zabawa napięciem może powodować niestabilność. U mnie wszystko działa stabilnie jak skała.
https://drive.google.com/file/d/1wrxPR9V6ctlOH_P0qkrVnX6zwWz_2U2y/view?usp=sharing
Kolejna możliwość to napięcie vddg ccd – są to dwa napięcia dla infinity fabric. Domyślnie działają jakoś 0,9V – u mnie udało się to zmniejszyć do 0,85 co poskutkowało zmniejszeniem poboru mocy przez SoC o 2W i zwiększeniem boostu o około 100MHz.
https://drive.google.com/file/d/1pLzIh6EbBMeo5FMgODUCgrVn77cE_PJW/view?usp=sharing

Pamięć:
Pamięć 4x 8GB DDR4 3200CL16 1,35V w stanie nieużywanym nie pobiera dużo prądu ~ 2W na kość, jednakże w pełni obciążona pobiera 10W każda. W moim przypadku udało się zmniejszyć napięcie do 1,30V co zmniejszyło pobór prądu przy liczeniu BOINCa o 1,5W

GPU:
Od lat posiadam Nvidię więc siłą rzeczy opiszę GPU od tego producenta.
Najprostsza możliwość to instalacja MSI afterburner. Suwakiem ustawiamy żądany limit mocy w %, robimy offset dla GPU i/lub pamięci I zrobione.
Dla 4070 66% wydajności + 100MHz dla rdzenia skutkuje taktowaniem w okolicach 2300-2400MHz.
https://drive.google.com/file/d/1XpaIPnW561otscAl5x5xlCRzUlb0-_tQ/view?usp=sharing

Dla tego sprzętu, tak skonfigurowanego pobór mocy z gniazdka to 246W.
Sprzęt liczy dobrze, pobiera znacznie mniej prądu i może liczyć nawet w największe upały.

pszyklejony

Dobre opracowanie, tylko ja nie wiem, co to jest ten offset.

tito

Zmiana wartości domyślnej o X.
Czyli jeśli napięcie domyślne dla częstotliwości 4000 MHz będzie 1,2V to offset -0,1V zmniejszy je do 1,1V. Jednocześnie offset jest włączony dla każdej wartości częstotliwość/napięcie. Więc jeśli procesor będzie szedł na 4400MHz przy napięciu 1,35V to offset zmniejszy do 1,25V. Identycznie dla stanu IDLE: częstotliwość 800MHz przy napięciu 0,8V - offset zmniejsza do 0,7V.
Dlatego sprzęt może być stabilny przy liczeniu BOINCa, testach, zaś być niestabilny przy bezczynności.
Offset można również zwiększyć o wartość np +0,1V, ale to przy OC.


chr80♂°🛰�

Jeszcze nie doczytałem do końca a komputer już zaliczył restart i ram z 3800 MHz na 2666 MHz
oraz z 1,450 V na 1,300 V.
Dzięki.
W wolnym czasie zajmę się GPU i MSI After Burnerem.

PS. Tito nie myślałeś żeby założyć wątek newsy i tam pisać to co robiłeś na stronie głównej?

tito


EDU Enthusiast

#6
Sugeruje kupic ups duzo niestabilnosci wychodzi z jakosci pradu.

Co do systemu
wyjac baterie na 5min.
Zmien wszystkie "auto" opcje w biosie na default voltage tego uzadzenia (plyty asusa/asrocka czesto puszczaja za wysokie voltage)

Ustaw hwinfo by zapisywalo ci wszystkie interesujace statystyki do pliku tekstowego ( w opcjach zmien "Write Direct to Disk (No buffering)" Jesli masz crash a nie masz lepszych dyskow z power-loss protection to stracisz jakas porcje danych.

(mozesz wszystkie na raz loggowac do pliku albo wybrane - jak nie jestes pewny gdzie jest problem - to wszystkie na raz - pozniej eleganco mozna to wkleic do google sheets i widziec gdzie powiedzmy moze byc problem)


Wydaje mi sie ze u ciebie mogl pojsc jeden z VRMow phases od pamieci, i mozliwe ze trzeba byloby podkrecic twoje VRM by bylo wstanie sie wyrobic na wyzsze clocki na pamiec (ale jesli jeden poszedl to pewnie tylko jeden zostal na ram - wiec nie wiem czy warto).

jak pamietam ta plyta ma 2 phases na pamiec, i 4 na soc. (chyba uzywa dublerow - bo widze w spec pisze ze ma 9 phases - to chyba klamstwo marketowe)

Mozna sprawdzic z multimeterem ile przepuszczaja poweru/ czy tez nie --> jak system jest off (jakies 20min poczekac by power calkowicie sie wydostal z capacitors)

// Poniewaz kontroller pamieci znajduje sie na soc w cpu, jest szansa ze niektore sciezki zostaly przepalone - co moze tez spowodowac taki problem. (sugeruje albo naprawic ta plyte glowna - albo kupic nowa jako step1, step2 nowy procek)

chr80♂°🛰�

Cytat: EDU Enthusiast w 08 Marzec 2024, 20:19Sugeruje kupic ups duzo niestabilnosci wychodzi z jakosci pradu.

Co do systemu
wyjac baterie na 5min.
Zmien wszystkie "auto" opcje w biosie na default voltage tego uzadzenia (plyty asusa/asrocka czesto puszczaja za wysokie voltage)

Ustaw hwinfo by zapisywalo ci wszystkie interesujace statystyki do pliku tekstowego ( w opcjach zmien "Write Direct to Disk (No buffering)" Jesli masz crash a nie masz lepszych dyskow z power-loss protection to stracisz jakas porcje danych.

(mozesz wszystkie na raz loggowac do pliku albo wybrane - jak nie jestes pewny gdzie jest problem - to wszystkie na raz - pozniej eleganco mozna to wkleic do google sheets i widziec gdzie powiedzmy moze byc problem)


Wydaje mi sie ze u ciebie mogl pojsc jeden z VRMow phases od pamieci, i mozliwe ze trzeba byloby podkrecic twoje VRM by bylo wstanie sie wyrobic na wyzsze clocki na pamiec (ale jesli jeden poszedl to pewnie tylko jeden zostal na ram - wiec nie wiem czy warto).

jak pamietam ta plyta ma 2 phases na pamiec, i 4 na soc. (chyba uzywa dublerow - bo widze w spec pisze ze ma 9 phases - to chyba klamstwo marketowe)

Mozna sprawdzic z multimeterem ile przepuszczaja poweru/ czy tez nie --> jak system jest off (jakies 20min poczekac by power calkowicie sie wydostal z capacitors)

// Poniewaz kontroller pamieci znajduje sie na soc w cpu, jest szansa ze niektore sciezki zostaly przepalone - co moze tez spowodowac taki problem. (sugeruje albo naprawic ta plyte glowna - albo kupic nowa jako step1, step2 nowy procek)

Zamiast UPSa najlepiej laptop, bo bateria siada i to największy koszt sam UPS też prąd wciąga.
To jest wątek o UV czyli Under Volting /downclocking  więc sugestie o OC VRM nietrafne. Chodzi o to żeby nadal wydajnie liczyć i obniżyć koszty przy szalejących cenach energi elektrycznej w Europie.
Kiedyś mieściłem się w 2000€ za rok prąd i gaz, a teraz wyjdzie 3700-4000€. Więc wolę te pieniądze przeznaczyć na wakacje, a Tomaszowi wysłać na Clouda/VPSa. A liczyć na dwóch sprzętach do 500 watów zamiast na wszystkich 2kW.

EDU Enthusiast

Myslalem ze masz problem bo clocki spadly na ramie bo crashu; ahh


UPS dalej oszczedzi energie i jest bardziej wydajny niz baterie w laptopach (szczegolnie dzisejszych) wszystko sie psuje, ale laptopy jeszcze czesciej - generuje wiecej ciepla a baterie sie psuja jak jest duzo ciepla.

Sugeruje zdobycia platy glownej ktora oferuje nadpisanie (override precision boost / PBO / precision boost overdrive) i zadanie mu minimalnego i maksymalnego clocka, i nadanie maksymalnej package wattage tdp. Pozniej wlaczenie amd cool 'n quiet w biosie i w systemie ustawic balanced power profile; to powinno tez automatycznie scalowac clock multiplier nawet na pamieci.

Jako default amd boost potrafi jechac naprawde wysoko (na kilka sec) i pojsc do 120W+ tdp na soc ;


na auto/default
(jak jest miejsce to potrafi nawet pojsc naprawde wysoko.)

(w tym wypadku poszlo do 166W na package bo temp pozwolaly na to)



Kolejne miejsce w ktorym naprawde duzo energi jest tracone to wiatraki; sugeruje zrobic watercooling loop.
Jesli masz kilka komputerow to mozesz zamknac nawet kilka systemow na tej samej loopie z jednym lub kilkoma radiatorami. Jesli ktos posiada wystarczajaco duzy radiator to moze przezyc bez wiatrakow.

Oczywiscie wszystko sie psuje, i ma swoje inicjalne koszty. Wiem ze nie sa to tanie rzeczy.

chr80♂°🛰�

Jeszcze lepiej to jest kupić jeden najnowocześniejszy komputer za 10 tys. € niż cztery za 2,5 € wtedy pobór prądu będzie o 50 % mniejszy niż przy tych czterech.
Od nas kamrat AXm 77 ma takowy. Ja już nie zdążyłem z kolejnym, bo zaczęły się szalone podwyżki cen energii elektrycznej.

Wentylatory w komputerze też potrafią dużo kosztować ja zawsze kupowałem takie z gwarancją na minimum 7 lat i przemysłowe do tego kontroler obrotów. W zależności od obudowy koszt wentylatorów 150-300€ ale to było przed inflacją teraz nawet nie chcę wiedzieć.

tito

Po południu wstawię swoje przemyślenia na temat chłodzenia.
Kamraci to widzę burżuje - 150-300Euro na wiatraki do obudowy <lol>
Zróbcie ten UV to zaoszczędzicie na chłodzeniu, zaś te pieniądze wydajcie na lepszy sprzęt.

chr80♂°🛰�

Cytat: tito w 10 Marzec 2024, 07:47Po południu wstawię swoje przemyślenia na temat chłodzenia.
Kamraci to widzę burżuje - 150-300Euro na wiatraki do obudowy <lol>
Zróbcie ten UV to zaoszczędzicie na chłodzeniu, zaś te pieniądze wydajcie na lepszy sprzęt.
Burżuje to ci co kupują najtańsze, a mnie nie stać na wymianę. W długim terminie to drogie wychodzi najtaniej. Kiedyś miałem komputer z zasilaczem Tracer niby 450W za 150zł i w sumie kupiłem trzy takie zasilacze w Czasach świetności Radeona HD 3870 czyli wydałem 450 zł w ciągu dwóch lat. I dopiero poszedłem po rozum do głowy i kupiłem drogi zasilacz dla burżujów za 260zł be quiet! 650W który działał jeszcze 10-12 lat.
To jak ludzi co kupują co miesiąc buty za 20zł i rocznie kosztują 240zł
Te najtańsze produkty są dla bogatych.

UV - nie zawsze jest możliwe, a kupowanie lepszego sprzętu się nie kalkuluje jeżeli przy pierwszym razie kupisz ten odpowiedni.

Do BOINC to jak najnowocześniejszy hardware - zaoszczędzimy wtedy 50% prądu. Zailacze platyna, tytan z zapasem 2x. I śmiało można liczyć 27/7. Oraz koniecznie UV gdzie tylko to jest możliwe. SSD używki serwerowe z ebay od Intela wystarczy 128-256 GB na MLC. Już Intel S3610 Series 800GB SSD 2.5" SATA III (SSDSC2BX800G4) Enterprise Drive można trafić do 50€ z przebiegiem poniżej 5tyś godzin. Dysk koniecznie z buforem cache DRAM choćby 32MB. Budżetowe maszyny można w PL szukać w amso z Krakowa.

tito

A czy ja piszę o czymkolwiek innym niż BOINC?
I również nie piszę o najtańszych rzeczach tylko ekonomicznych. To ogromna różnica.

pawg

od siebie mogę dodać, że Ryzen 7 5800X z UV i UC pobiera wyraźnie mniej prądu niż i7 4770K na standardowych ustawieniach



EDU Enthusiast

Ja uwazam ze to jest zmylne ze nowszy hardware bedzie uzywal mniej energi.
Kawiat jest taki, ze nowy sprzet bedzie mniej zuzywal jesli bedzies tyle samo liczyl co na starszym sprzecie. (i.e. undervolt, unclock, limity, itp...) wedlug mnie to ma maly sens - po co wydawac kase jesli nic sie z tego nie ma - a zaplacisz jakies $25 mniej za prad - takie cos moze sie zwroci po 4-6 lat gdzie juz bardziej oplaca ci sie kupic kolejny nowszy ktory da ci mozliwosc liczenia tyle samo za powiedzmy 10-20% mniej energi.

Berkley samo w sobie sie popsulo i raczej nikt sie nie zajmuje boinc'em w realny sposob na dzisiejsze normy - nie oferuje ci ustawien potrzebnych na gpu (jak np ograniczenie ile % chcesz by uzywalo tego GPU - oczywiscie mozesz downclockowac i sie bawic - ale zazwyczaj sprzet nie jest dedykowany do liczenia.)


Na dzisiejszy sprzet load przez dlugi czas czy tez zmiany loadu - szybkie chlodzenie i wzrastanie temp
(przyklad gfn16 taski, powiedzmy leci kilka taskow i konczy - boom clock spada, temp spada i boom kolejny leci.)
CPU/GPU beda po trochu umieraly, poniewaz od ostatnich 2-3 generacji gpu i cpu uzywaja lead-free solder - i ona sie kruszy (na zewnatrz przy soc i wewnatrz die), wymuszajac do reflow/reball itp zabiegow by odratowac karte/plyte/procek) poprostu sprzet nie nadaje sie na liczenie - chyba ze jestes wstanie trzymac ten sprzet naprawde pod niskimi temperaturami (z 50-60'C pod 100% loadem by solder nie mial expansi za duzej).

Bez limitowania, underclockowania,nowszy sprzet potrafi jeszcze wiecej energy zuzyc.

chr80♂°🛰�

Cytat: EDU Enthusiast w 10 Marzec 2024, 19:35Ja uwazam ze to jest zmylne ze nowszy hardware bedzie uzywal mniej energi.
Kawiat jest taki, ze nowy sprzet bedzie mniej zuzywal jesli bedzies tyle samo liczyl co na starszym sprzecie. (i.e. undervolt, unclock, limity, itp...) wedlug mnie to ma maly sens - po co wydawac kase jesli nic sie z tego nie ma - a zaplacisz jakies $25 mniej za prad - takie cos moze sie zwroci po 4-6 lat gdzie juz bardziej oplaca ci sie kupic kolejny nowszy ktory da ci mozliwosc liczenia tyle samo za powiedzmy 10-20% mniej energi.

Berkley samo w sobie sie popsulo i raczej nikt sie nie zajmuje boinc'em w realny sposob na dzisiejsze normy - nie oferuje ci ustawien potrzebnych na gpu (jak np ograniczenie ile % chcesz by uzywalo tego GPU - oczywiscie mozesz downclockowac i sie bawic - ale zazwyczaj sprzet nie jest dedykowany do liczenia.)


Na dzisiejszy sprzet load przez dlugi czas czy tez zmiany loadu - szybkie chlodzenie i wzrastanie temp
(przyklad gfn16 taski, powiedzmy leci kilka taskow i konczy - boom clock spada, temp spada i boom kolejny leci.)
CPU/GPU beda po trochu umieraly, poniewaz od ostatnich 2-3 generacji gpu i cpu uzywaja lead-free solder - i ona sie kruszy (na zewnatrz przy soc i wewnatrz die), wymuszajac do reflow/reball itp zabiegow by odratowac karte/plyte/procek) poprostu sprzet nie nadaje sie na liczenie - chyba ze jestes wstanie trzymac ten sprzet naprawde pod niskimi temperaturami (z 50-60'C pod 100% loadem by solder nie mial expansi za duzej).

Bez limitowania, underclockowania,nowszy sprzet potrafi jeszcze wiecej energy zuzyc.

Wydajność energetyczna nowszej architektury jest wyższa zawsze. Kiedyś liczyłem to i tak niestety jest. Tylko nikt nie chce wydać 8 tyś $ jednorazowo na komputer, bo łatwiej jest wydać po 2 tyś $ na każdy z np. czterech kupowanych w odstępach czasu.

EDU Enthusiast

Nie wspominajac ze dzis kupisz powiedzmy mi210 za 8k a za 2 lata kupisz go za 2k lub mniej. (oryginalnie mi210 kosztowalo $16.5k 2 lata temu - juz stracil jako nowa karta 2x swoja oryginalna cene)

Pytanie czy sie to zwroci w elektryce?

W mojej pracy jako ze duzo zamawiam serwerow i sprzetu widzalem jak ceny spadaja
Jakies 5 lat temu wypchany top R620 kosztowal $1400, R630 kosztowal jakies $2.6k, a R640 jakies 10k.
Jakies 3 lat temu wypchany top r620 kosztowal $900, R630 jakies $1200, a R640 jakies $4-5k
A dzis wypchany top r620 kosztuje $500, R630 jakies $800-900, R640 jakies $1400.

(taka sama klasa sprzetowa tylko z kolejnych generacji)
(r620 z 2x e5-2697v2 256G 1886MHz)
(r630 z 2x e5-2690v4 256G 2400MHz)
(r640 z 2x gold 6138 256G 2666MHz)


Czy warto kupic nowy sprzet jak jest nowy, gdzie za 5 lat kupisz go za 80% nizsza cene?
Ja nie widze by sie to kiedykolwiek zwrocilo w elektryce.
I osobiscie kupuje sprzet jak dochodzi do ceny $1200, i jak stary sprzet nie wyrabia na to do czego go potrzebuje.
(czy tez chce sie pobawic z jakas technologia - jak z sr-iov)

chr80♂°🛰�

Nie napisałem o nowym sprzęcie tylko o nowszej architekturze układów CPU, GPU. I nie chodzi mi o mi210 tylko o sprzęty dla zwykłych użytkowników. Jeżeli takie by należało kupować to mało kto uczestniczyłby w BOINC. No i w jedności siła gdyby do drużyny należałoby 6000 aktywnych członków to wystarczy żeby każdy liczył na telefonie z androidem lub dwurdzeniowym laptopie albo była zrzutka na clouda po 5€ to mielibyśmy 30 tyś. € to nawet nie wiem ile to jest rdzeni. itd itp.

tito

Z tą architekturą to sam mogę potwierdzić. SR-base np liczone na 1650super jest porównywalne z 1080ti. Gdzie 1650S ma pobór mocy 100W zaś 1080ti 250W i oczywiście kosztowało znacznie mniej.

EDU Enthusiast

to jest prawda, ale jak 1650 super wyszlo na market to 1080Ti bylo dostepne w polowie jej ceny.
(1650 super byla niedostepna w pierwszych miesiacach marketu - scalperzy sprzedawali ja po 400-500 usd - i szla po okolo 300-350 usd przez prawie caly rok swojego istnienia, gdzie 1080Ti chodzila po $150 w tym samym czasie na ebayu)
*(teraz sa praktycznie obie karty tej samej ceny, i 1080ti napewno bedzie miala wyzsza cene od 1650 im wiecej czasu minie)