Komputer do BOINC - poradnik na drugą połowę 2024

Zaczęty przez chr80♂°🛰�, 23 Czerwiec 2024, 19:18

chr80♂°🛰�

Jak patrzę na te nowe konsumenckie procesory czy to Intel czy AMD to pod względem pamięci cache L3 lub liczby obsługiwanych linii PCIe czy liczby kanałów pamięci ram to wygląda to słabo PCIe 16,20,24 plus 2x x4 lub dodatkowe x4 na usb, sata, dyski ssd pcie x4 i inne.
Tam max jedno gpu na PCIE x16 bo dwie to już będzie tylko  dwa razy po PCIe x8.
Jedynie sprawę ratuje zestaw instrukcji AVX-512 https://en.wikipedia.org/wiki/AVX-512#CPUs_with_AVX-512
Więc trzeba się trochę zagłębić w temat przy zakupie maszyny. Również przy pamięci ram więcej nie znaczy lepiej. Tu patrzymy na takie parametry jak częstotliwość taktowania, wartość CL, True Latency, rodzaj modułu - ile ma kości i po ilu stronach płytki PCB jeżeli chcemy robić OC na RAM. Oraz do , OC wiadomo dobra płyta główna, zasilacz.
Jeżeli mamy niestabilne napięcie z sieci elektrycznej to jakiś UPS(zasilacz awaryjny) np. CyberPower 600W ma żelowe akumulatory.

Więc kiedy planujesz zbudować komputer do obliczeń rozproszonych, np. do BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing), musisz wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów. Oto szczegółowe spojrzenie na składniki i parametry, które warto uwzględnić w 2024 roku:

Procesor (CPU)
Rodzina CPU:

AMD Ryzen Threadripper: Doskonałe do wielowątkowych zadań. Posiadają dużą liczbę rdzeni, wysokie wartości pamięci cache oraz obsługę wielu linii PCIe.
Intel Core X-Series / Xeon: Opcje takie jak Core i9-10980XE lub Xeon W mogą być również bardzo efektywne ze względu na dużą liczbę rdzeni i obsługę AVX-512.
Pamięć cache L3: Procesory z większą pamięcią cache L3 mogą przyspieszyć wiele zadań obliczeniowych. Warto wybierać te, które mają co najmniej 32MB pamięci L3.

Instrukcje AVX-512: Wybierz procesor obsługujący AVX-512, aby przyspieszyć obliczenia związane z analizą danych, modelowaniem i innymi zadaniami intensywnymi obliczeniowo.

Płyta główna
Liczba linii PCIe: Wybierz płytę z dużą liczbą linii PCIe, np. 64, aby móc podłączyć wiele kart graficznych lub innych urządzeń PCIe bez ograniczeń.

Przykładowe chipsety: AMD TRX40, Intel X299.
Złącza RAM: Płyta główna powinna obsługiwać przynajmniej cztery sloty DIMM, z możliwością rozbudowy do co najmniej 128GB RAM, aby zapewnić przyszłą skalowalność.

Pamięć RAM
Częstotliwość taktowania: Wyższe taktowanie (np. 3600 MHz) może zwiększyć wydajność systemu.
CL (CAS Latency): Niższe wartości CL oznaczają krótszy czas opóźnienia. Dąż do wartości CL nie wyższej niż 16 dla częstotliwości 3600 MHz.
True Latency: Wylicz True Latency (czas w ns) jako CL/taktowanie (np. CL 16 na 3600 MHz daje 8.89 ns).
Rodzaj modułu: Wybierz pamięć z modułami DRAM typu B-die od Samsunga, które są znane z dobrej wydajności OC.
Zasilacz (PSU)
Moc: Dobierz zasilacz o odpowiedniej mocy, np. 1000W, aby zapewnić stabilne zasilanie całego systemu, zwłaszcza gdy korzystasz z wielu kart graficznych.
Certyfikacja: Wybierz zasilacz z certyfikacją 80 Plus Gold lub wyższą dla większej efektywności energetycznej.
UPS (Uninterruptible Power Supply)
Moc UPS: UPS z mocą co najmniej 600W, jak wspomniany CyberPower, powinien wystarczyć do krótkotrwałego zasilania i zabezpieczenia systemu przed przerwami w dostawie prądu.
Typ akumulatora: Żelowe akumulatory AGM (Absorbent Glass Mat) są lepszym wyborem ze względu na ich trwałość i wydajność.
Karty graficzne (GPU)
Liczba kart: Jeśli planujesz używać wielu kart graficznych, upewnij się, że masz odpowiednią liczbę slotów PCIe x16 (np. dwa sloty PCIe x16, które mogą działać jako x8/x8).
Model GPU: W zależności od rodzaju zadań obliczeniowych wybierz GPU, które oferują najlepszy stosunek wydajności do ceny, np. NVIDIA RTX 3080 lub AMD Radeon RX 6800 XT.
Chłodzenie
CPU Cooler: Wybierz wydajny chłodzenie powietrzne lub system chłodzenia wodnego, aby utrzymać niskie temperatury procesora przy intensywnych zadaniach obliczeniowych.
Wentylatory: Zainstaluj dodatkowe wentylatory w obudowie, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.
Obudowa
Rozmiar: Wybierz obudowę o odpowiednim rozmiarze, która pomieści wszystkie komponenty i zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza.
Przepływ powietrza: Upewnij się, że obudowa ma dobre rozwiązania wentylacyjne i możliwość instalacji wielu wentylatorów.
Przykładowa konfiguracja
CPU: AMD Ryzen Threadripper 3960X
Płyta główna: ASUS ROG Zenith II Extreme
RAM: 64GB DDR4 3600MHz CL16 (np. G.Skill Trident Z)
GPU: 2x NVIDIA RTX 3080
PSU: Corsair RM1000x 1000W 80+ Gold
Chłodzenie: Noctua NH-D15 (lub Corsair Hydro Series H150i PRO dla chłodzenia wodnego)
Obudowa: Fractal Design Meshify S2
UPS: CyberPower CP1500PFCLCD 1500VA/900W
Ten zestaw zapewni wydajność i stabilność potrzebną do zadań obliczeniowych w ramach BOINC.

Mobilne stacje robocze mogą być również potężnym narzędziem do obliczeń rozproszonych i innych zadań wymagających wysokiej wydajności. Alienware X15 R1, który wymieniłeś, jest solidnym wyborem. Oto, jak wygląda jego specyfikacja i na co zwrócić uwagę:

Alienware X15 R1
Procesor:

Intel Core i7-11800H: Procesor z ośmioma rdzeniami i szesnastoma wątkami, taktowany bazowo na 2.3 GHz z turbo do 4.6 GHz. Obsługuje AVX-512, co jest dużym plusem dla zadań obliczeniowych.
Pamięć RAM:

32GB DDR4: Wystarczająca ilość pamięci dla większości zadań obliczeniowych, chociaż nie na poziomie desktopowych stacji roboczych. Częstotliwość taktowania prawdopodobnie wynosi 3200 MHz, co jest standardem w laptopach.
Dysk SSD:

1TB SSD: Duża przestrzeń dyskowa, szybkie czasy odczytu i zapisu dzięki zastosowaniu dysku NVMe. Idealny do szybkiego przetwarzania danych.
Karta graficzna:

NVIDIA RTX 3070: Mocna karta graficzna, która świetnie sprawdzi się w zadaniach wymagających dużej mocy obliczeniowej GPU, jak np. modelowanie 3D, symulacje czy obliczenia w ramach BOINC.
Wyświetlacz:

15" QHD 240Hz: Wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości i częstotliwości odświeżania, co jest bardziej korzyścią przy grach i multimediach, ale nie jest kluczowe w obliczeniach.
System operacyjny:

Windows 10: Dobrze znany system operacyjny z szeroką kompatybilnością oprogramowania, choć niektórzy mogą preferować Linux do zadań obliczeniowych.
Zalety Alienware X15 R1
Mobilność: Lekki i łatwy do przenoszenia, co jest dużym plusem, jeśli potrzebujesz mocy obliczeniowej w różnych miejscach.
Wydajność: Mocne podzespoły zapewniają wysoką wydajność w zadaniach wymagających dużej mocy obliczeniowej.
Jakość wykonania: Alienware jest znane z solidnej konstrukcji i wysokiej jakości wykonania.
Wady Alienware X15 R1
Chłodzenie: Wysoka wydajność generuje dużo ciepła, co może prowadzić do throttlingu (zmniejszania wydajności, aby uniknąć przegrzania) przy długotrwałych obciążeniach.
Bateria: Intensywne obciążenie CPU i GPU szybko rozładowuje baterię, więc praca bez podłączenia do zasilania jest ograniczona czasowo.
Rozbudowa: Ograniczone możliwości rozbudowy w porównaniu do desktopów.
Alternatywy
Jeśli mobilność jest kluczowa, warto również rozważyć inne laptopy z wysoką wydajnością obliczeniową, takie jak:

Lenovo ThinkPad P1 Gen 4:

Procesor: Intel Core i9-11950H
Pamięć RAM: Do 64GB DDR4
GPU: NVIDIA RTX A5000 lub RTX 3070
MSI GE76 Raider:

Procesor: Intel Core i9-11980HK
Pamięć RAM: Do 64GB DDR4
GPU: NVIDIA RTX 3080
ASUS ROG Zephyrus Duo 15 SE:

Procesor: AMD Ryzen 9 5900HX
Pamięć RAM: Do 32GB DDR4
GPU: NVIDIA RTX 3080
Podsumowanie
Alienware X15 R1 to solidny wybór, jeśli potrzebujesz mobilnej stacji roboczej do zadań obliczeniowych. Jego mocne podzespoły zapewnią wysoką wydajność, choć warto pamiętać o możliwych ograniczeniach związanych z chłodzeniem i żywotnością baterii. Jeśli jednak mobilność nie jest kluczowa, rozważ desktopowe rozwiązania, które oferują większą wydajność i lepsze możliwości rozbudowy.




necavi


chr80♂°🛰�


SzaMoT_🪄

Cytat: chr80♂°🛰� w 23 Czerwiec 2024, 21:26
Cytat: necavi w 23 Czerwiec 2024, 21:24AI doradza przy boincu?
Tak to bardzo użyteczne narzędzie.

Kiedyś jak "męczyłem" odnośnie BOICN AI, to doszło do pytania, czy aby na pewno się dobrze czuję, od tamtego czasu jakoś nie mam potrzeby korzystać, może teraz się zmieniło na plus

>>> SKB@P VPS Składkowa inicjatywa dla wsparcia mocy obliczeniowej dla projektów <<<
>>> Obecnie liczone projekty - statystyki <<<

>>> Cel na ten rok - zdobyć kolejną gwiazdkę, poprawa kolorków


>>> Donate SKB@P VPS <<< >>> Badge by chr80♂°🛰� <<<
Rozpowszechnianie bez zgody autora surowo zabronione!, tylko osoby wspierające

chr80♂°🛰�

Cytat: SzaMoT_🏓 w 23 Czerwiec 2024, 21:33
Cytat: chr80♂°🛰� w 23 Czerwiec 2024, 21:26
Cytat: necavi w 23 Czerwiec 2024, 21:24AI doradza przy boincu?
Tak to bardzo użyteczne narzędzie.

Kiedyś jak "męczyłem" odnośnie BOICN AI, to doszło do pytania, czy aby na pewno się dobrze czuję, od tamtego czasu jakoś nie mam potrzeby korzystać, może teraz się zmieniło na plus
Można uzyskać ciekawy wynik oraz urozmaicić forum.
Coś musimy robić, bo aktywność na naszym forum spada.

Dobrze żeby ktoś dopisał się w tym wątku, bo sprzęt się zmienia i ludzie też. A nuż komuś przyjdzie do głowy złożyć maszynkę do BOINCowania.

 Ludzie nie chcą to trzeba się uciekać do takich metod.

chr80♂°🛰�

Nie wiem ja wy ale na dzień dzisiejszy dla mnie atrakcyjnych jest kilka opcji:
1. mobilna: jakiś używany laptop z
i7-11800H Tiger Lake 8C/16T wypuszczony Q2'21 ma jeszcze prawdziwe rdzenie bez kastracji.
Obsługuje dual channel do 128 GB RAM lub na ile pozwoli bios płyty głównej. Typ pamięci 3200 MT/s.
Zegar bazowy 2.3 GHz / 2300 MHz, max. częstotliwość w trybie turbo 4.6 GHz / 4600 MHz
Level 3 cache size 24MB , AVX-512 .

cdn...

tito

To ja mam inną propozycję. Najtańsza płyta b450 trochę pamięci ddr4 oraz procesor 5600/5600x . Wyświetlanie obrazu, najtańsza grafika, lub najtańsza grafika z możliwością liczenia. Całość 900zl

chr80♂°🛰�

Cytat: tito w 30 Czerwiec 2024, 09:13To ja mam inną propozycję. Najtańsza płyta b450 trochę pamięci ddr4 oraz procesor 5600/5600x . Wyświetlanie obrazu, najtańsza grafika, lub najtańsza grafika z możliwością liczenia. Całość 900zl
Zakładając że masz całą resztę obudowa, zasilacz itd.

SzaMoT_🪄

Skoro jest potrzeba, dodam też pewne sugestie.

Pytanie czy laptop używany dla BOINC ma sens?
Problemy z chłodzeniem, bateria teraz jest montowana w środku, żywotność baterii,
ogólna żywotność sprzętu, używany może okazać się "przeryty" przez jakiś serwis, po zalaniu itd.

Z doświadczenia jakiegoś tam stawiał bym na chmurę.
Na ten czas można mieć 8 rdzeni z avx512 za ~100.

Jeśli ktoś ma jedno urządzenie w domu np. 💻 to odradzam liczenie, w razie uszkodzenia z powodu przegrzania albo innych losowych czynników.
Chyba, że ktoś jest świadomy i umie sobie ustawić bezpieczne zakresy temperatur.


TEST Aria

Porozmawiajmy w języku polskim

Dobrze, porozmawiajmy po polsku.

Jake są kwestie odnośnie sprzętu do obliczeń rozproszonych na platformie BOINC?

Kwestie sprzętowe związane z obliczeniami rozproszonymi na platformie BOINC obejmują:

Wymagania systemowe: BOINC działa na różnych systemach operacyjnych,
w tym Windows, macOS i Linux.
Wymagania systemowe różnią się w zależności od projektu,
ale ogólnie zaleca się posiadanie co najmniej 2 GB pamięci RAM i procesora dwurdzeniowego.
Moc obliczeniowa: Moc obliczeniowa komputera określa,
jak szybko może on wykonywać zadania. Im większa moc obliczeniowa,
tym szybciej komputer może wykonywać zadania BOINC.
Pojemność pamięci masowej:
Zadania BOINC mogą wymagać znacznej ilości miejsca na dysku.
Zaleca się posiadanie co najmniej 10 GB wolnego miejsca na dysku.
Łączność internetowa: BOINC wymaga połączenia z Internetem,
aby pobierać zadania i przesyłać wyniki.
Zaleca się posiadanie szybkiego i niezawodnego połączenia internetowego.

A jak się ma zastosowanie obliczeń na VPS?

Zastosowanie obliczeń na VPS obejmuje:

Hosting stron internetowych
Wykonywanie dużej liczby obliczeń
Przetwarzanie danych
Uczenie maszynowe
Sztuczna inteligencja

Miałem na myśli BOINC w chmurze VPS

Zastosowanie obliczeń BOINC w chmurze VPS

Obliczenia BOINC można uruchamiać w chmurze VPS, co oferuje kilka korzyści:

Skalowalność: Możesz łatwo skalować zasoby obliczeniowe w zależności od potrzeb, dodając lub usuwając instancje VPS.
Niezawodność: Chmura VPS zapewnia wysoki poziom niezawodności, dzięki czemu Twoje zadania BOINC będą działać bez przeszkód.
Koszty: Chmura VPS może być bardziej opłacalna niż zakup i utrzymanie własnego sprzętu.

Dziękuję za porady

Nie ma za co! Cieszę się, że mogłem pomóc.

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie przetwarzania rozproszonego na platformie BOINC. Angażując do obliczeń używany Laptop,
czy jest się o co martwić, mam na myśli awaryjność Laptopa

Przetwarzanie rozproszone BOINC na laptopie

Używanie laptopa do przetwarzania rozproszonego BOINC może budzić pewne obawy dotyczące awaryjności:

Przegrzanie: Obliczenia BOINC mogą być intensywne i powodować przegrzewanie laptopa.
Zużycie baterii: Obliczenia BOINC mogą szybko wyczerpywać baterię laptopa.
Żywotność komponentów: Intensywne obliczenia mogą skrócić żywotność komponentów laptopa, takich jak procesor i karta graficzna.
Aby zminimalizować ryzyko awarii, rozważ następujące środki ostrożności:

Upewnij się, że laptop ma odpowiednią wentylację.
Regularnie monitoruj temperaturę laptopa.
Podłącz laptop do zasilania podczas wykonywania obliczeń BOINC.
Używaj laptopa tylko do obliczeń BOINC, gdy nie jest używany do innych zadań.






>>> SKB@P VPS Składkowa inicjatywa dla wsparcia mocy obliczeniowej dla projektów <<<
>>> Obecnie liczone projekty - statystyki <<<

>>> Cel na ten rok - zdobyć kolejną gwiazdkę, poprawa kolorków


>>> Donate SKB@P VPS <<< >>> Badge by chr80♂°🛰� <<<
Rozpowszechnianie bez zgody autora surowo zabronione!, tylko osoby wspierające

chr80♂°🛰�

#9
Oczywiście że używany sprzęt ma sens trzeba wiedzieć gdzie i kiedy kupić. Jeżeli jest to możliwe nie zamierzam przepłacać.
Nowe to mam zasilacze, wentylatory. Wszystko co jest używane i ma cenę poniżej 50% wartości nowego jest wg. mnie warte zachodu.
Nie zawsze nowe znaczy lepsze - przykład dyski ssd. GPU - Tesla k80 105€ w dwa lata 100 mln. punktów w milky. Switch Intellinet 522618 Fast Ethernet Switch 48 Port 10/100 Auto Sensing Network - 22€.
i9-7980XE - 329€ - nówki były po 1200-2000€. hp-elitebook-820-g1-i7-4600u - 200€ działa do dziś z dyskiem SanDisk SD6SB1M-256G 256GB MLC. dalej można by wymieniać.

Kiedyś kupowałem w amso z Krakowa. Teraz ebay, cex - używki. Używany tj. jest również jako open box!

EDU Enthusiast

Witam,
Wedlug mnie na dzis najtansze (sprzetowo) systemy to:
Lenovo P620 Threadripper Pro 5945WX / albo 3945WX (brak avx-512) chodza w okolicy i ponizej 1k USD
Dell T7920 Gold (2 AVX-512) w okolicy 700-1200 USD (czy tez podobne z HP, tez chodza za podobna cena)

Oczywiscie to nie sa energo oszczedne systemy; Lecz przychodza ze wszystkim czyli ram etc (prucz dyskow), i mozna wlozyc tam dosc duzo kart graficznych.

Ja osobiscie kilka dni temu zakupilem sobie supermicro 7049GP-TRT z 2x Gold 6154, 192G ramu za niecale 1100 USD (by zupgradowac moj stary media serwer na kvmy 2x e5-2697v2). Ten serwer ma miejsce na 4 karty graficzne pcie 3.0 x16 i 2 sloty na inne zabawki (ktore maja po x8), i jeden ktory ma x4.
https://www.supermicro.com/products/system/4U/7049/SYS-7049GP-TRT.cfm
https://www.primegrid.com/show_host_detail.php?hostid=1349765
(w formie testow odpalilem na nim boinca - ale raczej nie bedzie mogl za dlugo pracowac poniewaz jest za goraco a system nie siedzi jeszcze w racku)


Pozdrawiam

chr80♂°🛰�

#11
Przeniosę to tutaj.
Cytat: SzaMoT_🪄 w 30 Sierpień 2024, 20:41Macie może też tak, że dla przetwarzania robią się okresy bardziej nudne?
Może to upalne dni mają wpływ, mam tak co jakiś czas, brak chęci.

Chyba będzie trzeba coś pomyśleć i zacząć kompletować nowy, używany host I raczej pójdę w stronę platformy DDR4
interesuje mnie duża ilość RAM pod LHC.
Zamawiając z poza uni europejskiej trzeba być przygotowanym na dodatkowe opłaty? jest to zawsze doliczane?
z tego co słyszałem nie zawsze?

@chr80♂°🛰�
masz doświadczenie  zamawiając sprzęty podaj może linki do portali i jak to wygląda przy zamawianiu?

Ja najczęściej zostawiam BOINC samego sobie i w pracy zerkam z telefonu jak to idzie.
A mam tak, że szukam części po 16 godzin dziennie w weekend lub wolne. Zmieniam ustawienia, testuję aplikacje na różnych kofigach.

Jest vat i czasami cło(zależy od kategorii co jest nim objęte). W większości przypadków cło jest uiszczane podczas opłaty przy zamawianiu, a jak nie to płacę w punkcie pocztowym lub dostaję od firmy kurierskiej kod QR. Dodaje do koszyka i sprawdzam cenę, cło, vat, koszty wysyłki w checkout i usuwam z koszyka - nie wiem jak to sprawdzić inaczej.
Głównie eBay.com - USA, Niemcy, Japonia z Kanady, Finlandii długo idzie przesyłka, Australia droga przesyłka, ale nie zawsze. Do eBaya pomocna jest aplikacja na telefon i PayPal.
, aliexpress- to tylko radiatory miedziane 4x tańsze. Amazon.nl, bol.com.
Porównywarka cen NL:
https://tweakers.net/pricewatch/
Porównywarka cen DE:
https://www.idealo.de/
Sprawdzam po sklepach i szukam na ebayu są też firmy co mają same zwroty na sprzedaż, firmy serwisowe co wyprzedają zalegający sklep w magazynach. A są oferty tanie jak barszcz ale tylko na USA. Niektórzy mają tylko kurierem za 150€ za samą wysyłkę a dobra cena i sprzęt więc trzeba szukać.
Co masz na myśli "duża ilość RAM pod LHC" i jaki masz budżet i czy będzie z turbo-boostem czy na bazowych zegarach?

AMD EPYC 7532 + Supermicro H11SSL-i +8x64g 512GB 2933 DDR4 +2Ucooler combination
https://www.ebay.com/itm/175655190734 US $1,559.00

Nawet jakby to kupił to czy dało radę by się to uruchomić?

1.
Płyta: MSI PRO A620M-E - 80€
RAM: DDR5 64GB G.Skill Trident Z5 RGB F5-6400J3239G32GX2-TZ5RK - 210€
CPU: AMD Ryzen 5 9600X Boxed 6c/12t 290€

2.
ASRock X399M Taichi TR4 mATX Motherboard/AMD Ryzen Threadripper 1900X CPU Combo - $374.00
Kingston Fury Beast KF432C16BBK4/128 DDR4 -232€

3. ...

SzaMoT_🪄

Dzięki za porady i sugestię, oglądam tematy

>>> SKB@P VPS Składkowa inicjatywa dla wsparcia mocy obliczeniowej dla projektów <<<
>>> Obecnie liczone projekty - statystyki <<<

>>> Cel na ten rok - zdobyć kolejną gwiazdkę, poprawa kolorków


>>> Donate SKB@P VPS <<< >>> Badge by chr80♂°🛰� <<<
Rozpowszechnianie bez zgody autora surowo zabronione!, tylko osoby wspierające

chr80♂°🛰�

Albo coś takiego :https://nl.aliexpress.com/item/1005006819743799.html?algo_exp_id=dca24a66-9898-4b5b-8c73-dc174e9b8b39-1&utparam-url=scene%3Asearch%7Cquery_from%3A
X99 Mobo Kit Set Met Xeon E5 2673 V3 Cpu Lga 2011-3 Processor Ddr3 128Gb 4X32Gb 1600Mhz Reg Ecc Ram.
Czy coś podobnego np. płyta na chipsecie x99 z CPU 26xx v3 który obsługuje DDR3 - bo teraz najtaniej DDR3.
Albo jakiś laptop.