Aktualności:

Czy uczestniczysz w Projekcie miesiąca?

Menu główne

html

Zaczęty przez bartsob5, 05 Grudzień 2005, 20:25

bartsob5

a ja podtrzebuje na informe, zeby ktos mi szybko wylozyl robienie stron w html. szczegolnie, jakby ktos mogl mi pokazac, jak sie robi strone podzielona na 3 czesci, gdzie u gory jest menu, ktore sie nie zmienia, i laduje kolejne strony w dolnym prawym okienku, a lewe dolne pozostaje puste... narazie znam podstawy czyli:
<html>
<head></head>
<body>
<table><tr>
<td> <a href=http://wp.pl target=gl> linczek </a>
    <a href=2.htm target> drugi linczek </a>
    <a href=3.htm> trzeci linczek</a>
    <a href=4.htm> czwarty linczek</a>
    <a href=1.htm> strona menu</a>
</td>
</tr>
<tr>
<td>tu<br>ma<br>byc<br>pus<br>to<br></s></a></u></td>
<td>a tu ma sie otwierac cos innego tylko ze <br> nie wiem co i jak:|</td>
</tr>
</table>
</body>
</html>


mam do dyspozycji program ezhtml...

Mchl

A na kiedy to masz?
Bo jak na "za trochę" to polecam http://republika.onet.pl/-2,1,1645,artykuly.html
Sam się z tego uczyłem.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

bartsob5

na czwartek... wiem, wiem, jeszcze duzo czasu:P wlasnie mi koleznka ( :oops: ) zwrocila uwage, ze to powinna byc ramka... nic nie jarze...

Mchl

Ramka czyli znacznik FRAME
Nie wiem po co tego uczą, skoro tak naprawdę więcej z tym kłopotu niż korzyści i mało gdzie się tego używa.

Tutaj masz. Do czwartku powinieneś zajarzyć ;-)
http://republika.onet.pl/0,1,1645,1670,artykuly.html

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

bartsob5

no dzieki... to pomoglo, juz mam to o co chodzilo:d naszczescie ostatnio facet nam powiedzial, ze nie musimy tego znac na pamiec, tylko umiec to znalezc;) czyli umiec szperac szybko w necie... w ostatecznosci, mialbys cos przeciwko, gdybym tu sobie powklejal sciagi do brudnopisu?

Mchl

Ale sciagać nie należy ;-)
Linki do podręcznika Ci nie wystarczą?
No w ostateczności...

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

bartsob5

---------- 22:36 05.12.2005 ----------

bo to chodzi o predkosc, bo mozna miec notatki, ale tez dobrze jest miec wszystko na tacy, bo koles potrafi cos, co powinno sie robic 2 godziny, dac na to 15 minut... no mysle ze w ostatecznosci bedzie nieco wiecej... (drugi facet od informy robi 90 sekundowe kartkowki z pascala (choc jego zdaniem to i tak za duzo)) dlatego unikam go szerokim lukiem...

---------- 22:36 ----------

a jeszcze pytanie techniczne... ewentualna sciage, daloby sie wkleic jakos do 'dziennika' z mojego konta? bo sie na tym nie znam...

matti_tm

Dołączam się do biadolenia nt. frame'ów. Kto w dobie PHP tego uczy???
Bo góry mogą ustąpić
i pagórki się zachwiać,
ale miłość moja nie odstąpi od ciebie
i nie zachwieje się moje przymierze pokoju,
mówi Pan, który ma litość nad tobą. (Iz 54,10)

Sprawdź:
www.koinoniagb.pl/
www.bialystok.koinoniagb.pl


Mchl

Do dziennika...hmmm...moze byc problem. A nie mozesz na przyklad wyslac to do siebia mailem w pliku tekstowym? Ewentualnie wrzucic na edysk?

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

bartsob5

---------- 22:55 05.12.2005 ----------

no z tym moze byc problem... ale jheszcze sie zastanowie nad drukowaniem;) cos sie wykombinuje, spr dopiero w czwartek;) narazie sprobuje sie czegos nauczyc(lol!) ;)

---------- 18:42 18.01.2006 ----------

ma ktos z was jakis sposob, aby zdjecie z tla dopasowywalo sie do okna przegldarki?

Mchl

O ile wiem, nie ma takiej możliwości. Możesz conajwyżej ustalić tło, czyli sprawić, aby stało w miejscu podczas przewijania.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

bartsob5

no do tego wlasnie doszedelm...:D i to bylo moj zamierzony efekt... do tego wyskalowalem piskelami odpowiednio zdjecie tla do mojej przegladarki...
no wlasnie, do mojej przegladarki... w innych znajduje sie bialy pasek u dolu i jest uciety tekst z prawej... chcecie, to skontrolujcie

Mchl

Ja bym się zastanowił, czy tła nie rozjaśnić i pisać na czarno.
Poza tym jak ustawisz kolor tla, na podobny do kolorystyki obrazka, to nie bedzie bardzo widać, że się kończy za wcześnie ;)

No i może spróbuj przenieść style do osobnego pliku, który będziesz dołączał w tagach <meta>

--edit--
Siep omyliłem.. nie w meta, tylko poniżej w czymś takim:

<LINK REL="StyleSheet" HREF="style.css" TYPE="text/css">

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

bartsob5

no dobra, a jak to sie robi? wogole pierwszy raz sie spotkalem z czyms takim jak style css (az dziw ze sie udalo)

Mchl

To sie przyzwyczajaj, bo tak się powinno robić strony.
W html zawartość, w css formatowanie.

Robisz plik style.css w którym masz np swoje:

body
{
background-repeat:no-repeat;
background-image:"http://img501.imageshack.us/img501/6465/p9130012kadr9vq.jpg";
background-attachment: fixed;
color:white;}


A potem linkujesz go w pliku html/php


<LINK REL="StyleSheet" HREF="style.css" TYPE="text/css">


I teraz jeżeli maswz ileś tam stron, w ten sposób zrobionych, to robiąc zmianę w tym jednym pliku, możesz we wszystkich na przykład zmienic obrazek tła.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

bartsob5

aaaaaaaaaa.... a ten plik style.css powinien sie znajdowac na serwerze, czy moze byc np. u mnie na kompie?

gaciu

Zajzyj na stronke:

http://www.w3schools.com/

Tam znajdziesz mnostwo rad odnosnie CSS. Jest caly dzial: Learn CSS. A z oddzielnym plikiem stylow to po prostu musisz stworzyc plik o rozszezeniu .css (i oczywiscie wrzucic go na serwer razem z plikami html). Potem zadeklarowac go w sposob jaki podal Mchl w czesci <head>. Jako maniak czystosci kodu dodam sugestie, aby pisac juz wszystkie znaczniki malymi literkami. Przegladarki lepiej to znosza - XHTML zaczyna wypierac zwyklego HTML-a.

Mchl

Słusznie. Muszę poprawić skrypt.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

gaciu

:] to tak tylko na marginesie bylo. Bo raczej stronki napisene UPPERCASE-m beda dzialac jeszcze wiele lat. Ale milo jest wiedziec ze sie spelnia najnowsze standardy :]

Mchl

Też to lubię, dlatego poprawię ;)

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

bartsob5

no dobra... sprawa wyglada tak: mielismy zrobic strone szkoly no i jakos tak wyszlo ze facet co chwile zmienia decyzje w kazdym badz razie musze to wstawic na jakis server...

kumple mi doradzili republike.pl bo nie ma wkurzajacych reklam. mam problem z obrazkami... poprostu sie nie laduja... nie chce wiedziec czemu (bo pewnie to kwestia ulozenia plikow w katalogach na serwerze) ale chce wiedziec, co zrobic zeby dzialalo?

o to link jak to wyglada http://bempes.republika.pl

marcin20_21

Jeśli na dysku u Ciebie strona działa i skopiowałeś wszystkie pliki i katalogi tak, że są jak u Ciebie na dysku, to może być kwestia wielkości liter w nazwie plików graficznych, albo nawet samych rozszezeń (ja tak miałem kiedyś).
url=http://www.puzzlepirates.com/register/welcome.wm?from=r490404][/url]

Mchl

Republika akurat ma reklamy. :/
Nie wiem co z tymi obrazkami. Wygląda na to że są, ale się nie wyświetlają. Jak się wpisze adres któregoś z nich, to pojawia się czerwony krzyżyk, a jak się wpisze cokolwiek innego, to wyskakuje 404...
Dziwne...
Możesz ewentulanie sprawdzić, czy przy przegrywaniu na serwer klient ftp nie pozamienial Ci dużych liter na małe i vice-versa.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

bartsob5

heh... rzeczywiscie problem lezal w wielkosciach literek... problem jednak byl w tym, ze ja dodatkowo nie wiedzialem za bardzo jak ingerowac w te pliki... :| ale jakos sie udalo..

Mchl

Total Commander! Najwygodniejsze co może być!

Te znaczki ďťż , które masz w rogu, to niestety sprawka tego, że Republika dożuca na początek strony swój skrypt. A te trzy znaki oznaczają, że dokument jest w formacie UTF-8. Gdy są na początku pliku nie są wyświetlane, ale na republice nie są :(

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

StarExterminator

Nowoczesny kurs XHTML:
http://kurs.browsehappy.pl/

starszy kurs HTML:
http://webmaster.helion.pl/kurshtml/

BOM:
http://osiolki.net/faq/kodowanie

Kiedy ostatnio zaglądałem na republikę dobrze działo na reklamy i BOM zapisywanie dokumentów z rozszerzeniem *.shtml

Powodzenia.

Mchl

Ciekawe, zwłaszcza jeśli da się przechytrzyć reklamy.
Jęsli chodzi o UTF, to ja po prostu zapisuje bez BOM  przy pomocy [google]Notepad++[/google].

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

bartsob5

zamieszcze tu malutka petelke z c bho mi chwilowo po9trzebna jest




for (z=1;z<30;z++)
{
    a[z]=getch();
    printf("%c",a[z]);
    if (a[z]==13)
    {goto A;}
   
    }  


#include <conio.h>
#include <stdio.h>

int licz=30;
char a[30];
char b[30];
char c[30];
char d[30];
char e[30];
char f[30];
int z;


int main()


{

for (z=1;z<30;z++)
{
    a[z]=getch();
    printf("%c",a[z]);
    if (a[z]==13)
    {goto A;}
   
    }  
A:
printf("\n");
for (z=1;z<30;z++)
{
    b[z]=getch();
    printf("%c",b[z]);
    if (b[z]==13)
    {goto B;}
}  


B:











printf("\n");        
for (z=1;z<30;z++)
{
    printf("%c",c[z]);
    if (c[z]==13)
    {goto B;}
}


   getch();
   return(0);
}




Mchl

A strukturyzacja kodu gdzie?

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

kshonek

Cytat: "Mchl"A strukturyzacja kodu gdzie?

hmmmmmm :D poszła na spacer ;) (czytaj: co to jest?)

to drugie to ja wkleiłem, bo nie kumalem o co chodzi w pierwszym, ale bartek ewidentnie cos zwalił, wiec napisalem swoje, lepsze :D
img]http://www.boincstats.com/signature/user_680760.gif[/img]

bartsob5

eeeeee co? :D to koledzy nie wiedzieli jak zrobic i wkleili calosc jak sie odwrocilem :D mowisz o wcieciach w kodzie? wciecia ja robie dopiero wtedy, jak nie moge sie polapac co tam pisze:P

Mchl

Mowie o tym, żeby petle wsadzić do funkcji :D

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

bartsob5

no w sumie, to by sie przydalo:D

marcin20_21

Jeśli mogę coś doradzić, jako student IV roku informatyki, odnośnie programowania w C/C++, to nie zaleca się stosowania goto, bo to unieczytelnia program. Mimo, że zaczynałem programować w czystym asemblerze, gdzie praktycznie musi się stosować skoki JMP :!: , odpowiedniki goto, a dopiero później przeszedłem do C, szybko zrezygnowałem z goto, faktycznie często unieczytelnia program, zawsze da się go uniknąć... :)

Ale to tylko na marginesie, sorki za wymądrzanie się  :oops:
url=http://www.puzzlepirates.com/register/welcome.wm?from=r490404][/url]

Mchl

A najfajniejsza zabawa jest, jak się szuka sposobu, żeby tego skoku uniknąć. Bo nieraz się wydaje, że "sie nie da" ;). A tak naprawdę, zawsze się da.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

bartsob5

no ja rozumiem ze lepiej nie, czytalem juz o tym, ale jestem na tak zaawansowanym poziomie, ze nie znam zadnego innego sposobu :P mam tez nie wiele czasu wiec nie szukam za bardzo...

marcin20_21


#include <conio.h>
#include <stdio.h>


int main()
{
int licz=30;
char a[30];
char b[30];
char c[30];
char d[30];
char e[30];
char f[30];
int z;
const int ENTER = 13;

// wczytywanie do tablicy a
for (z=0; z<licz; z++)
{
   a[z]=getch();
   printf("%c",a[z]);
   if (a[z]==ENTER)
   { break; }
}
printf("\n");

// wczytywanie do tablicy b
for (z=0; z<licz; z++)
{
   b[z]=getch();
   printf("%c",b[z]);
   if (b[z]==ENTER)
   { break; }
}
printf("\n");

//tablica c, brakuje wczytywania, jest zrobione tylko wyswietlanie
// wyswietlane sa smieci !
for (z=0; z<licz; z++)
{
   printf("%c",c[z]);
   if (c[z]==ENTER)
   { break; }
}


  getch();
  return(0);
}


Można by np tak to zrobić. Poniżej uwagi co do poprzedniej wersji, mam nadzieję, że program i/lub uwagi pomogą Ci :wink:  Na prawdę nie chcę wyjść na jakiegos bufona, ale pomóc  :roll:

1) Indeksowanie w C jest od zera, to znaczy jak chcesz się dostać do pierwszego elementu, jaki jest w tablicy, to musisz zrobic a[0], stąd z ma być na początku chyba zerem.
2) W pętlach for miała być chyba zmienna licz zamiast 30.
3) Zamiast pisać 13, lepiej zdefiniować zmienną, która mówi, co to jest.
url=http://www.puzzlepirates.com/register/welcome.wm?from=r490404][/url]

Mchl

A zamiast pętli for można użyć while z odpowiednio zdefiniowanym warunkiem wyjścia z pętli i obędzie się bez break :)
Ponadto zmienną z można definiować lokalnie dla każdej pętli ( for(int z=0,z<licz,z++) {} ). Byłoby ładniej, bo zmienna jest zdefiniowana tylko tam, gdzie jest faktycznie wykorzystywana.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

bartsob5

jak mam z=0 to nie wiedziec czemu, ucina mi pierwsza literke:P 13 nie jest jako zmienna, bo jest to kod entera, ktory w zamysle ma przerywac wczytywanie do tablicy, taki mialem zamiar z tym licz, ale cos mi sie sypalo... a ja wole definiowac zmienne globalnie, bo wtedy mam wszystko w jednym miejscu:P

marcin20_21

Cytat: "bartsob5"jak mam z=0 to nie wiedziec czemu, ucina mi pierwsza literke:P 13 nie jest jako zmienna, bo jest to kod entera, ktory w zamysle ma przerywac wczytywanie do tablicy, taki mialem zamiar z tym licz, ale cos mi sie sypalo... a ja wole definiowac zmienne globalnie, bo wtedy mam wszystko w jednym miejscu:P

Mi nic nie ucina  8)  W programie (dużym programie zwłaszcza) lepiej napisać ENTER zamiast 13, albo LiczDniTyg zamiast 7... Pewnie, że w tym programie na pierwszy rzut oka widać, o co chodzi z tą 13 ;) Na początku wolałem zmienne globalne. Niestety dostęp do nich jest wolniejszy, niż do lokalnych, co może spowolnić szybkość większego programu. W Twoim to oczywiście tez nie ma większego znaczenia.  :D

Powodzenia z programowaniem  :D


PS
Z takim zapleczem programistów powinniśmy stworzyć własny projekt w BOINC  :wink:
url=http://www.puzzlepirates.com/register/welcome.wm?from=r490404][/url]