Aktualności:

Nasza strona na Facebooku - poleć znajomym.

Menu główne

Astro&Kosmo

Zaczęty przez blusior, 07 Sierpień 2007, 10:31

blusior

Prof.Aleksander Wolszczan wraz ze swym polsko-amerykańskim zespołem (m.in.naukowcy z UMK w Toruniu pod kierownictwem dr. Andrzeja Niedzielskiego i Uniwersytetu Pensylwanii)  po raz kolejny dokonał bardzo znaczącego odkrycia - planety "poza solarnej".Całość odkrycia wraz dokładnymi analizami zostanie opublikowana dopiero w listopadzie w Astrophysical Journal http://www.journals.uchicago.edu/ApJ/   Możemy jednak teraz dowiedzieć się kilku podstawowych wiadomości,tym bardziej,że wiedza ta przyda nam się do przewidywania,jaki los czeka i Ziemie i nasza gwiazdę.Odkryta planeta znajduje sie w gwiazdozbiorze Perseusza,w odległości ok.296 lat świetlnych od Ziemi,i krąży w okół czerwonego olbrzyma,a więc gwiazdy w końcowej już fazie swojego życia.Gwiazda ta jest 10-cio krotnie większa od Słońca i 2-krotnie od niego  masywniejsza.Sama planeta natomiast ma masę blisko 5-cio krotnie większą od Jowisza i okres orbitalny równy 360-ciu dniom.Krąży po bardzo eliptycznej orbicie w okół wspomnianej gwiazdy(HD 17092).Nasze Słońce czeka bardzo podobny los.Po wyczerpaniu swego paliwa zwiększy swoja wielkość wielokrotnie, wchłaniając planety leżące  najbliżej siebie,być może również Ziemię.Odkrycia dokonano przy pomocy  Hobby-Eberly  http://www.as.utexas.edu/mcdonald/het/het.html   czwartego pod względem wielkości zwierciadła,lustra głównego(9,2 metra) teleskopu optycznego.Aparatura ta pomaga m.in. w pomiarze prędkości gwiazd,przy czym są to na prawdę bardzo dokładne pomiary(ok.5m/s) biorąc pod uwagę olbrzymie odległości do nich.
Profesor Wolszczan będąc bardzo zadowolonym z tegoż odkrycia,stwierdza jednocześnie, cyt.:"Astronomowie poszukują planet pozasłonecznych wokół gwiazd przypominających Słońce od ponad 10 lat i udało im się odkryć już ponad 250 obiektów krążących wokół gwiazd najróżniejszego typu, jednak ciągle nie wiem czy układy planetarne, w których występują warunki sprzyjające rozwojowi życia są czymś naturalnym czy raczej niezwykłym"
Trzymamy więc kciuki za naszego słynnego rodaka życząc jemu oraz wszystkim polskim naukowcom wielu odkryć co najmniej takiego kalibru,jak opisane w tutaj w paru słowach.
Więcej info m.in. http://arxiv.org/abs/0705.0935















D_T_G

Już kilka razy na forum nazwisko prof Wolszczana się przewijało :) Więcej newsów.


blusior

A to sorry.W takim razie następnym razem będę uważniejszy.















Mchl

Nie no stary, tych wiadomości jeszcze u nas nie było, więc nie przepraszaj :P

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

AL

Takich wiadomości nigdy dość - a i można potem z tego jakiegoś newsa na główną sklecić (oczywiście za zgodą autora posta).

blusior

---------- 16:52 09.08.2007 ----------

Przestrzeń kosmiczna to nie" nudna" Ziemia,tam zawsze dzieje się cos,i zawsze jest to coś ciekawego,lub arcyciekawego,jak tym razem.
Grupa naukowców z Harvard - Smithsonian Center for Astrophysics zaobserwowała wielką kosmiczną kolizję w odległości 5 mld lat św.Odkrycia dokonano podczas "rutynowego"przeglądu gromady galaktyk CL0958+4702. http://chandra.harvard.edu/photo/2007/cl0958/  Choć tego typu zjawiska są ,i były obserwowane,to nigdy na taką skale.Biorą w tym zdarzeniu udział cztery galaktyki.Trzy z nich są wielkością zbliżone do naszej Drogi Mlecznej,zaś czwarta jest od niej aż 10 razy(!) większa.
Teleskop Spitzera http://www.spitzer.caltech.edu/  na swych zdjęciach w podczerwieni uchwycił długi(choć to w tym przypadku niewystarczające  określenie)na 360 000 lat św.pas światła dochodzący właśnie z miejsca zderzenia galaktyk.Są to wg.naukowców wyrzucone poza swe galaktyk,i w wyniku tegoż zajścia, setki milionów gwiazd .Część z nich na zawsze pozostanie już w odosobnionych skupiskach,i nigdy nie wrócą do swego pierwotnego położenia.Jednak blisko połowa z nich ma szansę powrócić do nowo powstałego super obiektu,gdy całe zajście dobiegnie konca.Będzie to wg.znawców jeden z największych obiektów we wszechświecie.Będzie to galaktyka,super galaktyka przewyższająca 10-cio krotnie masę Drogi Mlecznej.Jednak do tego czasu musimy poczekać jakieś 100 mln.lat.
Podczas całego zajścia wytworzone zostają niespotykane ilości energii,powodowane zderzeniami kilku,kilkunastu gigantycznych gwiazd.Obserwacja tego-to musi być coś,ale czym że tio jest przy kryzysie rządowo-koalicyjnym?Marnym pyłkiem,nic nie znaczącym beknięciem natury.Sorry,wracam na Ziemie.
Analizując dane z teleskopu Spitzer'a stwierdzono,że biorące udział w kolizji galaktyki są dość ubogie w  gaz,toteż nie należy się spodziewać "wysypu nowych gwiazd"w nowo powstałej w przyszłości super galaktyce.
Więcej info:
http://www.ipac.caltech.edu/
http://news.astronet.pl/
http://space.newscientist.com/article/dn12423-larg est-merger-of-galaxies-discovered.html

---------- 16:22 17.08.2007 ----------

To jest bardzo ciekawy program w którym podobnie jak w projektach  na Boinc udział może brać,każdy...no chyba każdy.Nie będę nic tu nawijał bo wszystko ładnie jest opisane pod linkiem
http://www.pl.euhou.net/

---------- 10:08 02.10.2007 ----------

Kilka "moich odkryć" w Galaxy Zoo.
blusiorowezoo















Mchl

Cytat: "blusior"Kilka "moich odkryć" w Galaxy Zoo.
blusiorowezoo

This buzz isn't shared. You can use the Yoono extension to create and share your buzz.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

blusior

#7
---------- 20:18 02.10.2007 ----------

Sie nie popisałem,przepraszam...może teraz
to część pierwsza
Coraz mniej zdjęć jest dobrej jakości,bo i tak w projekcie głównie są zdjęcia odrzucone przez "pierwotny sort".No ale można trafić na perełki na prawdę,choć mnie do tej pory się nie udało.

---------- 22:06 ----------

Część druga zdjęć z Galaxy Zoo(trochę nowych z grudnia'07 i stycznia'08)
http://img143.imageshack.us/slideshow/player.php?id=img143/9651/1200004308o95.smil



Uniwerek ma swa stronę na You Tube
http://youtube.com/ucberkeley















D_T_G

Hubble/Spitzer/Probe 1920 Desktops

Nie wiem, czemu ale przez www nie potrafię dojść do torrenta "Hubbles Best Shots", które jest bardzo łatwo dostępny przez samego azureusa 3.x . W każdym razie też polecam, naprawde fajne fotki/tapetki.


blusior

Kurcze-rzeczywiście świetne.Na takie cuda to raczej nie ma tam(GZ) co liczyć. :)
Super-dzięki za cynk.















D_T_G

Galaxy Zoo po polsku:

http://www.galaxyzoo.org/pl/

To pierwsza odsłona w innym niż angielski języku, brawa dla tłumaczy :)


blusior

Trochę długo czekaliśmy...ale jest juz jakiś czas.Za to fotografie coraz gorsze.Ale...detal
Wesołych Świąt Dla całej załogi Boinc@Poland















D_T_G

Heh, tak sobie nadrabiam teraz pewne zaległości i chciałem się podzielić tym z tymi, którzy też mają je przed sobą:
http://www.esa.int/SPECIALS/Cassini-Huygens/SEMKVQOFGLE_0.html

Zajefajne filmiki z lądowania Huygensa na Tytanie:
Filmik 1 odtwarza co "widział" lądownik od wypuszczenia go przez Cassiniego.
Filmik 2 pokazuje jak się ma to co lądownik "słyszał" (zarejestrował), a jak się poruszał/obracał w atmosferze.

Bardzo fajne, jak znacie takie inne "zaległości do odrobienia" to dajcie znać :)


blusior

Znakomite stary.Jednak coby znaleźć na prawdę nowości,ciekawe rzeczy,trzeba znać perfecto angielski,a z tym osobiście mam pewien problemik. ;)















D_T_G

A ja nie znam perfekto, tylko tak sobie surfuję i patrzaj co z dnia dzisiejszego się dokopałem:

http://www.spaceref.com/news/viewpr.html?pid=24430

CytatExoplanet reflected light detected for the first time [Pierwszy raz wykryto odbite od pozasłonecznej planety światło]

[Monday, January 7, 2008] The ability to explore remote worlds in space has been enhanced through a polarization technique that allows the first ever detection of light reflected by extrasolar planets. The study has been accepted for publication in Astrophysical Journal Letters.

W ogóle jakaś fajna stronka, poprzedni news był o osiągnięciach galaxyzoo :)

CytatBumper Christmas for galaxy hunters

[Monday, January 7, 2008] Armchair astronomers using the galaxyzoo.org website have identified over 500 overlapping galaxies in the local Universe when astronomers had previously only known of 20 such systems.


D_T_G

#15
Zapowiada się niezły komercyjny sukcesor celestii, MPL3D produkcji hiszpańskiej:

Stronka projektu: http://www.mpl3d.com/
Demonstracyjne filmiki na youtubie: http://pl.youtube.com/mpl3d


kret

#16
Cytat: D_T_G w 08 Styczeń 2008, 20:45
Zapowiada się niezły komercyjny sukcesor celestii, MPL3D produkcji hiszpańskiej:

Stronka projektu: mpl3d.com
Demonstracyjne filmiki na youtubie: pl.youtube.com/mpl3d

no te filmiki mnie zniszczyły! super  :o