celcjusze

Zaczęty przez Pigu, 27 Październik 2007, 23:24

Pigu

jaki programik sugerujecie do obadania temperatury procka?

[PBT] Horpah


Pigu

wgrane - fajnie wygląda, ale gdzie to ma temp?  :oops:

PMG

Przyznam ze ja nie używam niczego wyrafinowanego tylko zwykłego SpeedFana.

Wikipedia - tam też można czytać o okrętach

Pigu

speedfan mi cuda pokazuje  :roll:

Gave

Cytat: "Pigu"wgrane - fajnie wygląda, ale gdzie to ma temp?  :oops:

W Everest Home Edition (darmowe w przeciwieństwie do Ultimate a na pewno wystarczające do sprawdzenia temperatury):
Komputer -> Czujnik
a na tej stronie pod Temperatury.  :wink:
Jeśli nie będzie (co jest mało prawdopodobne) to znaczy, że masz na płycie bardzo oryginalny (czyt. nieobsługiwany przez ten program) czujnik.

Swoją drogą zwykle w tego typu programach zwykle sekcja z temperaturami była także w zakładkach Procesor a na pewno Płyta główna. I wydaje mi się, że jest to bardziej ergonomiczne rozwiązanie.

Pigu

CytatPole   Wartość
Właściwości czujnika   
Typ czujnika   ITE IT8718F  (ISA 290h)
Typ czujnika procesora graficznego   Driver  (NV-DRV)
Nazwa płyty głównej   Gigabyte G31 / G33 / P31 / P35 / X38 Series
Stwierdzono otwieranie obudowy   Tak
   
Temperatury   
Płyta główna   44 °C  (111 °F)
Procesor   50 °C  (122 °F)
Procesor nr 1 / rdzeń nr 1   73 °C  (163 °F)
Procesor nr 1 / rdzeń nr 2   69 °C  (156 °F)
Procesor nr 1 / rdzeń nr 3   69 °C  (156 °F)
Procesor nr 1 / rdzeń nr 4   73 °C  (163 °F)
Procesor graficzny   48 °C  (118 °F)
WDC WD2500YS-01SHB1   [ TRIAL VERSION ]
   
Wentylatory   
Procesor   766 RPM
   
Wartości napięć   
Napięcie rdzenia procesora   1.22 V
+3.3 V   3.38 V
+12 V   [ TRIAL VERSION ]
+5 V podczas wstrzymania pracy   5.19 V
VBAT baterii CMOS   3.26 V
DIMM   1.97 V


ee o co lata z temperaturami rdzeni? i dlaczego wypadkowa temp jest niższa? :P

Gave

Interesujące rzeczy Ci nawypisywało. Ale technika idzie do przodu. Tylko ciekawi mnie jak monitorowany jest ten parametr:
Cytat: "Pigu"Stwierdzono otwieranie obudowy   Tak
:wink:

Cytatee o co lata z temperaturami rdzeni? i dlaczego wypadkowa temp jest niższa? :P
Prawdopodobnie (zgaduję) procesor jest w stanie zmierzyć z osobna temperaturę każdego rdzenia - zapewne tam jest najgoręcej; w samym środku. Natomiast temperatura procesora, jak sama nazwa wskazuje, oznacza wypadkową temperaturę m.in. tych czterech rdzeni zamkniętych w obudowie procesora, więc jest niższa bo rdzenie są tam gdzieś w środku. Sądzę, że to właśnie to wskazanie jest miarodajne.

Pigu

ja stwierdzam, że od czasu złożenia stwierdzono niezamknięcie obudowy :P jakoś tak zostało hehe

masz może rozeznanie jakie temp (dla rdzenia i total) są odpowiednie dla q6600?

TJM

Niektóre płyty mają piny do których można podłączyć czujnik z obudowy (przełącznik rozwierający się przy otwieraniu). Jak nie ma przełącznika, to zapewne płyta cały czas stwierdza 'otwartość' kompa  :lol: Co ciekawe, niektóre płyty mają w biosie taką opcję, a nie mają na płycie pinów do podłączenia czujnika.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

bartsob5

Cytat: "Pigu"masz może rozeznanie jakie temp (dla rdzenia i total) są odpowiednie dla q6600?

takie, zeby chodzil na obciazeniu stabilnie przez 24 godziny ;)

Thomas

Temperaturę  możesz jeszcze sprawdzić za pomocą CoreTemp 0.95. Procesor rozumiem na default, chłodzenie boxowe czy kupiłeś coś lepszego ? Temperatury trochę wysokie, ale ujdzie w tłoku, sprawdź jaką masz rewizję procesora (chyba CPU-Z powinien to zobaczyć - G0 są chłodniejsze).

jaskij

Jest jeszcze MotherBoard Monitor, który jest (z tego co pamiętam, bo dawno nie używałem) bardzo prosty, a pokazuje to, co najważniejsze: temperatury i napięcia.
Bardziej rozbudowany, oparty na MBM jest CoolMon (jakoś tak).

Temperatury wydają być się ciut za wysokie, ale nie dam głowy, bo dawno do tego nie zaglądałem...

Jak chcesz kręcić, to zamiast kolejnego q6600 kup sobie Xeona, podobno prawie wcale się nie grzeją :D a tak w ogóle, to chyba taniej wychodzi podwójny Xeon quad-core, niż dwa kompy z q6600...

TJM

MBM nie był aktualizowany od kilku lat, nie obsługuje większości nowego sprzętu. A szkoda, bo był to najbardziej rozbudowany program tego typu, miażdżący konkurencję mozliwościami.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Pigu

chłodzenie jakknajbardziej niestandardowe -ocz vindicator



nie mam co prawda zamontowanej dmuchawki na tylnej ściance jeszcze

temp ustalona pracy (po kilku tyg 24/7 hehe) to 50C (wg everesta i speedfana), po szybkim restarcie i zajrzeniu w bios pokazuje już ok 40 co w miare szybko opada do 36

jak widać mam niewysoką prędkość obrotową dmuchawy - może to stąd? może system lub płyta steruje sobie tyle by starczyło? a może problem na styku proc-radiator? zmienić pastę? radiator nie wydaje się przesadnie ciepły, więc może wina nie tyle w nim, co w ograniczonym przekazywaniu ciepła na niego? hmm ale hipotez :P

a jakie macie kamraci temperaturki na swoich maleństwach przy jakich chłodzeniach i z jakimi ew przetaktowaniami (mój jest na fabrycznym wstawieniu zegara)


btw: ja nie kupuję drugiego q6600 dla siebie - to kumpel co dla mnie liczy w końcu po mych naciskach modernizuje sprzęt - aż taki fanatyk, by wydać kolejne 3k i postawić obok siebie 2 machiny dla seta nie jestem :mrgreen:

sourcerer

Nie mam sie czym chwalic jesli chodzi o CPU bo w domu to tylko AMD 64 3800+, co do temp. to srednio jest to ok.38*C na fabrycznych ustawieniach proca.Wentyl to Zalman CNPS-9500. W pracy natomiast mam AMD X2 4600+ na fabrycznych ustawieniach z wentylem Pentagram-a Freezone NXC-100 Cu i temp. ok. 32*C

Pigu

ten?

i ten?


te temperaturki podajesz dla nagrzanego proca przez boinc?

Gave

Nie widzę sensu w podawaniu temperatur innych procków niż rzeczony - każde mają swoje normalne temperatury. Athlony64 właśnie ok 40 stopni, a i 50 też jest ok.
Co do Q6600 to dokopałem się jedynie do wątku na forum PurePC (dawne Tweak.pl, czyli jak dla mnie źródło wielu sensownych rzeczy, oczywiście nie bezkrytycznie :wink: ). Wynika z niego, że po podkręceniu i 'normalnym' chłodzeniu wodnym rdzenie osiągają do 70 stopni. Czyli chyba nie masz się czym przejmować, to po prostu norma dla tego proca.

Pigu

heh nie martwię się pracą obecną - chodzi jakiś miesiąc 24/7 i spaleniu nie uległ, jednak niepokoi mnie to w kontekście potencjalnego kręcenia - on już ma 70 na rdzeniach - 50 ogólnie - czyli wedle twej informacji nie ma co się zabierać do kręcenia  :x

jestem o tyle niepocieszony, że chłodnica specjalnie nieboxowa i wygląda na to, że wszystko co udało się tym kosztem osiągnąć to cichość pracy... spodziewałem się zapasu możliwości

sourcerer

"Pigu" jesli chodzi o pentagrama to tak, jesli natomiast o zalmana to taki

Co do temp. to w domu chodzi 24/h juz od ladnych paru tygodni, a w pracy niestety tylko 8-9h dziennie ( wiadomo pewnie dlaczego )
Niestety nie uda mi sie skombinowac narazie nowego proca na wyscigi w Seti jak mowilem, ale moze pod koniec roku bedzie nowy:)

jaskij

---------- 01:40 29.10.2007 ----------

LoL
Mi przy kilku tygodniach uptime'u PC Wizard 2007 (program CPUID, twórców CPU-Z) pokazuje 30 stopni Celsjusza 8O W laptopie, na nie kręconym T2080, 1,73 GHz...

---------- 01:43 ----------

Uptime dokładnie 16 dni... od czasu, kiedy tego kompa kupiłem, czyli 21 sierpnia, komp chodzi non-stop, a bootowany był 4 razy :D

---------- 01:44 ----------

Teraz spojrzałem... na jądrach mam po 50 stopni...

PMG

Cytat: "jaskij"Teraz spojrzałem... na jądrach mam po 50 stopni...

Głupie skojarzenie mam :)

Wikipedia - tam też można czytać o okrętach

Gave

Cytat: "Pigu"jednak niepokoi mnie to w kontekście potencjalnego kręcenia - on już ma 70 na rdzeniach - 50 ogólnie - czyli wedle twej informacji nie ma co się zabierać do kręcenia  :x
Przy moim niewielkim doświadczeniu overclockerskim (od 2lat +30%OC proca i 10% pamięci - cisza i stabilność :P) zaryzykuję stwierdzenie, że o ile proc będzie Ci się chciał stabilnie podkręcić bez zwiększania napięcia to jego temperatura pracy będzie rosła nieznacznie - w moim przypadku ocenię wzrost na góra 3 stopnie. Czyli proponował bym spróbować, a dopiero później oceniać czy się da. Oczywiście nie orientuję się jak bardzo podatny na podkręcenie jest Twój sprzęt niezależnie od chłodzenia.
Cytatwszystko co udało się tym kosztem osiągnąć to cichość pracy... spodziewałem się zapasu możliwości
Cisza pracy to nierzadko bardzo wiele.  :wink:
A może wiatrak tylko czeka na trudniejsze warunki by ujawnić swą moc i mimo tego utrzymać taką samą ('normalną' dla tego proca) temperaturę?

Pigu

heh możliwe - myślę jeszcze o zmianie smarowidła - macie może kamraci jakieś ulubione smarki?  :wink:

Gave

Ostatni raz montowałem coolera prawie 2 lata temu, więc mogło się pojawić coś lepszego, ale wtedy najbardziej odpowiadała mi pasta Arctic Ceramique. Cieszy(-ła) się dobrą opinią i 'super technologią'.  :wink:  'Srebrne' pasty nigdy mnie do siebie nie przekonały ponieważ, nie stwierdziłem zauważalnie lepszej wydajności (niektórzy nawet uważali, że srebro + obwody elektryczne = nie najlepsze zestawienie) a w przeciwieństwie do niesrebrnych ciężko było oczyścić z niej proca/cooler przy następnej aplikacji.
Jednym słowem polecam Arctic Ceramique - na pewno jest solidna, nawet jeżeli pojawiły się jakieś lepsze.  :wink:

jaskij

Pytanko: zna ktoś jakiś ciekawy sofcik pod Windę do kręcenia? Wiem, że da się to robić ręcznie w BIOSie, ale o ile Vista pracuje w miarę stabilnie, to bootowanie jej jest koszmarem :/ a poza tym tymi programikami chyba jest bezpieczniej :D
Drugie pytanko: jakiś fajny poradnik OverClockingu?

Gave

Cytat: "jaskij"Drugie pytanko: jakiś fajny poradnik OverClockingu?
Proponuję Ci pozwiedzać fora poświęcone tematyce overclockerskiej.
Tu na myśl przychodzi mi już wspominana strona PurePC.pl (chłopcy tam zrzeszeni pokazują, że swoje kręcone maszyny potrafią m.in. skutecznie zaprzęgnąć do BOINCowania - w ich zespole mającym dorobek równy 1/3 naszego jest dokładnie 10-krotnie mniej członków; pozdrowienia dla naszych konkurentów  :wink: ). Na tamtejszym forum znajdziesz wiele wypowiedzi na temat sprzętu, z czego zawsze możesz wybrać dla siebie coś użytecznego.
Ja sam (gdy jeszcze było pod szyldem Tweak.pl) znalazłem rozwiązanie problemu z moimi pamiątkami (okazało się, że przy standardowych timingach pracują niestabilnie) i dyskiem SATA (gdy się przetaktuje szynę gniazda SATA nr 1 i 2 się sypią - wpadli byście na to?  :wink: ).

Czyli polecam:
PurePC.pl - strona poświęcona tematyce oc,
forum.PurePC.pl - rozumie się samo przez się,
tamtejsze FAQ - kopalnia wiedzy na początek, a w nim m.in.:
Podkręcanie dla początkujących znalezione na szybko.

Poszukaj, może znajdziesz rady odnośnie takich programików.

bartsob5

Cytat: "gave"
dokopałem się jedynie do wątku na forum PurePC (dawne Tweak.pl, czyli jak dla mnie źródło wielu sensownych rzeczy, oczywiście nie bezkrytycznie Wink ).


widac dawno cie nie bylo, bo zapewniam cie, wszyscy tu wiedza co to purepc ;)

Cytat: "jaskij"
LoL
Mi przy kilku tygodniach uptime'u PC Wizard 2007 (program CPUID, twórców CPU-Z) pokazuje 30 stopni Celsjusza Shocked W laptopie, na nie kręconym T2080, 1,73 GHz...

no coz... oprocz bledu pomiaru nalezy dodac fakt, ze w takim procku ograniczony jest pobor mocy ( w porownaniu do jego desktopowego odpowiednika) a co za tym idzie temperatury sa nizsze (a wiadomo, ze intele w ogole sie mniej grzeja)

Gave

Cytat: "bartsob5"widac dawno cie nie bylo, bo zapewniam cie, wszyscy tu wiedza co to purepc ;)

Ehm... eee... no tak... tak podejrzewałem bo jeszcze gdy bywałem tu na forum przed przerwą to już coś o PurePC było słychać.
Ale pomyślałem sobie, że akurat w tym wątku odeślę bezpośrednio do ich forum, faq, poradnika, owieczkę będącą w potrzebie. Ale najwyraźniej popełniłem głupstwo podając wszystko na tacy (i zapewne powtarzając się niepotrzebnie). Dziękuję za upomnienie, zrozumiałem, już tego nie powtórzę.  :twisted:

(Oczywiście powyższe słowa to żart - będę powtarzał, bowiem postanowiłem, że muszę sobie nabić liczbę postów, która póki co jest wielce niegodna mej rangi  :lol: )

:wink:

AL

HeHe - no fakt - masz spore tyły w tej dziedzinie. No i muszę przyznać, że brakowało mi tych od dawna nieodnotowywanych dysput na naszym forum  :wink:

bartsob5

ja sie (chyba specjalnie dla ciebie;) ) troche opuscilem w tym wzgledzie, wiec goń;)

cezar

Cytat: "Pigu"
CytatPole   Wartość
Właściwości czujnika   
Typ czujnika   ITE IT8718F  (ISA 290h)
Typ czujnika procesora graficznego   Driver  (NV-DRV)
Nazwa płyty głównej   Gigabyte G31 / G33 / P31 / P35 / X38 Series
Stwierdzono otwieranie obudowy   Tak
   
Temperatury   
Płyta główna   44 °C  (111 °F)
Procesor   50 °C  (122 °F)
Procesor nr 1 / rdzeń nr 1   73 °C  (163 °F)
Procesor nr 1 / rdzeń nr 2   69 °C  (156 °F)
Procesor nr 1 / rdzeń nr 3   69 °C  (156 °F)
Procesor nr 1 / rdzeń nr 4   73 °C  (163 °F)
Procesor graficzny   48 °C  (118 °F)
WDC WD2500YS-01SHB1   [ TRIAL VERSION ]
   
Wentylatory   
Procesor   766 RPM
   
Wartości napięć   
Napięcie rdzenia procesora   1.22 V
+3.3 V   3.38 V
+12 V   [ TRIAL VERSION ]
+5 V podczas wstrzymania pracy   5.19 V
VBAT baterii CMOS   3.26 V
DIMM   1.97 V


ee o co lata z temperaturami rdzeni? i dlaczego wypadkowa temp jest niższa? :P


PIGU u mnie to wyglada teraz tak
CytatPole   Wartość
Właściwości czujnika   
Typ czujnika   Winbond W83627DHG  (ISA 290h)
Typ czujnika procesora graficznego   Driver  (NV-DRV)
Nazwa płyty głównej   Asus P5K / P5K3 Series
Stwierdzono otwieranie obudowy   Nie
   
Temperatury   
Procesor   46 °C  (115 °F)
Procesor nr 1 / rdzeń nr 1   56 °C  (133 °F)
Procesor nr 1 / rdzeń nr 2   54 °C  (129 °F)
Procesor nr 1 / rdzeń nr 3   50 °C  (122 °F)
Procesor nr 1 / rdzeń nr 4   50 °C  (122 °F)
Procesor graficzny   56 °C  (133 °F)
Seagate ST3320620AS   40 °C  (104 °F)
   
Wentylatory   
Procesor   1318 RPM
   
Wartości napięć   
Napięcie rdzenia procesora   1.23 V
+3.3 V   3.33 V
+5 V   5.11 V
+12 V   11.93 V
+5 V podczas wstrzymania pracy   5.04 V

Proc przetaktowany na 2.88 na chłodzeniu NOCTUA.





Pigu

co to za chłodzonko? temp spisane po solidnym wygrzaniu? wygląda elegancko

cezar

Tutaj wiecej o chłodzeniu http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=6&lng=en.

A temperatury mierzone po dwóch godzinach pracy po zamontowaniu. Obciążenie 100%.





Pigu

widzę, że konstrukcja bardzo podobna do mojej, tylko obrotów więcej (ze 2x) :) smary jakieś specjalne stosowałeś? dmuchawa 120?

[PBT] Horpah

to chłodzonko jest trochę lepsze niż Scythe Mugen (Infinity),
niestety jak wszystko co dobre to dość kosztowne, około 200 pln

cezar

Cytat: "Pigu"widzę, że konstrukcja bardzo podobna do mojej, tylko obrotów więcej (ze 2x) :) smary jakieś specjalne stosowałeś? dmuchawa 120?

Wentyl fakt 120mm (ale jaka cisza), pasta była już w zestawie.





Pigu

Cytat: "Horpah"to chłodzonko jest trochę lepsze niż Scythe Mugen (Infinity),
niestety jak wszystko co dobre to dość kosztowne, około 200 pln

jak przy tym stoi  mój vindicator (ocz)?

[PBT] Horpah

ten twój kosztuje 136 w komputroniku
co do wydajności, to jest pewnie mniejsza niż tych dwóch wymienionych powyżej, zresztą widać to po temperaturze którą podałeś

Pigu

ale moje obroty na dmuchawie sygnalizują niepełne wykorzystanie zestawu :) poza tym mam kompa w nie najbardziej sprzyjającym miejscu (dość zabudowany :( )

głupio byłoby po wymianie stwierdzić, że jeżeli nie gorzej, to i tak nie lepiej ;)